29.4.2024 | Svátek má Robert


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
NNBLNGR 16.12.2009 16:01

Bubenik to napsal uplne presne!

Nemeli jsme lidi/politiky.... a vazenej Bubeniku.... nemame ani ted, tu zkorumpovanou bandu agresivnich nevzdelanejch, sprostejch, nafoukanejch papalasu, to neni zadna vyhra... jako vzdycky vod samyho vzniku CSR, ceskyho statu jen pro Cechy, i kdyz samozrejme ze masovej vrah a zlodej Benes byl vo hodne kultivovanejsi nez ty dnesni cesky krupani co se nazyvaj vladou .... je to pruser, skoda.

Wotan 14.12.2009 10:54

SSSR-stát ZLOČINU

SSSR od samého vzniku- stát zločinu teror, vraždy, celé

hospodářství založené na otrocké práci ruských nevolníků

20 století. Jedinná země na světě, kde ve 20 století, byl

3 krát HLADOMORa kde se vyskytl KANIBALISMUS-(ruské prameny)

JaS 14.12.2009 13:16

Re: SSSR-stát ZLOČINU

Ja drugój takój straný něznáju, gdě tak vólno dýšet čelavěěěěk ;-P

402 14.12.2009 14:42

Re: SSSR-stát ZLOČINU

A co KLDR? Pripadne Zimbabwe?

V obou pripadech se zavadi diktatura podle leninskeho princilu "nedat najist" (s prazdnym zaludkem nemyslis na vzpouru).

A mozna by nebylo od veci pripomenout jednoho mirotvurce - soudruha Chruscova, jinak taky organizatora stalisnkych hladomoru na Ukrajine...

Bubeník 14.12.2009 10:27

Neměli jsme politiky

Beneš byl nejprve  lokajem  západní elity  a pak Moskvy.  Přesto zůstal po válce  presidentem, ač nevoleným. A 68 rok? Vše prolezlé agentama nemělo naději se trhnout z chomoutu a kličkovat politici neuměli.  Přesto je národ vždy naivně miloval, ač stáli za houby. Dnes je to totéž, v modrém či růžovém. Opět poskoci cizí elity, vyprodali zemi nastojato.

ranbow 14.12.2009 11:26

Re: Neměli jsme politiky

No ono je to s Benešem jako prezidentem vůbec nějaké vachrlaté. Přece po Mnichovu abdikoval a odjel do Anglie. U nás to převzal Hácha, který, spíš nuceně odvládl celou okupaci. Beneš v Anglii založil jakousi novou vládu, sám přebírá funkci prezidenta...Po válce se vrací do vlasti, Háchu nechává zavřít, a sám se znovu ujímá funkce. Inu, kdo umí, umí...

NNBLNGR 16.12.2009 16:07

Re: Neměli jsme politiky

masovej vrah a zlodej Benes se zvolil sam.... nikdo ho nevolil... a presto ho tak vsichni milujou! ha, ha, ha! Neuveritelny blbci! zavedl censuru, zakazal opozici, prospikoval CSR udavacema a fizlakama (jeden z cipernejch bonzaku hradu bylK. Capek), ukradl co mohl, znarodnil teda, vodmitnul , na prikaz Moskvy Marshalluv plan, zatahnul CSR do sparu Stalina... vyvrazdil stovky tisic nevinejch lidi, a to vsechno po valce v dobe miru..... zacal narodne socialistickou revoluci, jak to sam nazyval..... no a soudruh Gottwald to jen dokoncil.... Benes mu jen ukazal jak na to! a ty nasi blbci mu za jeste stavej pomniky! Milovanej Benes, ze jo! neuveritelny

Zeměžluč 14.12.2009 10:19

Až na to...

... že ta slova již nepronesl jako prezident pane autore, ale jako soukromník chystající se přednášet na univerzitě v Chicagu, neboť abdikoval a své prezidentství odhodil jak mastný papír od sekané. Tož tak, míň nadnesených slov více faktů. Nevíte náhodou kdo gratuloval Háchovi z exilu k jeho zvolení prezidentem? já ano.

Renata T. 14.12.2009 10:16

Vzhledem k tomu,

že kniha pojednává o událostech ve státě, který již neexistuje po celý život (!!!) mládeže, která by právě z ní měla čerpat informace, pochybuji o větším zájmu dotyčné populace.

Oscar 14.12.2009 10:15

Nojo, ale ten Roman Cílek

je notorický a bezpáteřní psavec. Nevím, co všechno napsal za totáče, vzpomínám si jen na jednu jeho ohavnou knížku Smrtelný byl druhý výstřel, kde v intencích režimu znectil vynikajícího, byť bohužel zapomenutého protikomunistického bojovníka Vladivoje Tomka, posledního popraveného politického vězně u nás (na nábřeží kpt.Jaroše má na svém rodném domě pamětní desku).  

JaS 14.12.2009 13:17

Re: Nojo, ale ten Roman Cílek

Poslouchám ho v rádiu a je to jeden z mála lidí, který má rozumný pohled na svět. Je radost ho poslouchat.

JaS 14.12.2009 15:12

Re: Nojo, ale ten Roman Cílek

Tady jsem střelil vedle - myslel jsem Václava Cílka.

Pedrák 14.12.2009 15:41

Re: Nojo, ale ten Roman Cílek

Vy si asi děláte srandu. Václav Cílek za totáče nepublikoval, živil se geologií jako jeho otec, který byl jako známý odborník přímo vyžadován západními firmami k provádění geologického průzkumu v zahraničí. Nežli se o někoho otřete, tak si laskavě vgypláchněte tu Vaši zlolajnou a nevymáchanou hubu !

Nemo 14.12.2009 17:18

Re: Nojo, ale ten Roman Cílek

Pedráku, přečtěte si to vlákno ještě jednou, reagujete nepřiměřeně.

Jinak se jednalo o knihu Smrtelný byl druhý zásah. Popis těch událostí je tady:

Smrtelný byl druhý zásah

Informace 14.12.2009 9:59

Vědí přispěvatelé,

co je to literatura faktu?

Literatura faktu je způsob literárního zpracování užívaný při literární tvorbě na zpracování událostí dějinných i současných a vědeckých materiálů.

Do vývoje literatury se hlavně dostala po 2. světové válce kdy se obráží změna estetických norem.Dochází k vytváření nového hodnotového systému s požadavkem věrnosti faktu a dokumentárnosti.

V širším pojmu se užívá pro širokou škálu literatury nefiktivní, tj. biografické, reportážní, cestopisné, memoárové a deníkové. Autoři užívající tento způsob zpracování svého díla v mnoha případech, odmítají tradiční beletristické žánry a zdůrazňují dokumentární zprávu, reportáž, která je schopna lépe vyjádřit dynamiku skutečnosti. (Wikipedia).

To aby zbytečně nemluvili naprázdno.

ranbow 14.12.2009 11:14

Re: Vědí přispěvatelé,

No ono to nebylo až po 2.světové válce. Vemte si třeba Dobnerovu kritiku Hájkovi kroniky české.Dobner vlastně přepsal v literatuře faktu (co to bylo jiného) celé české dějiny. A po něm přišli další, celé české obrození je vlastně o dohledávání a zveřejňování faktů o české minulosti.A pak zase po 1.světové válce, a pak po druhé, pokaždé když se národ zvedal a potřeboval načerpat sílu a hrdost ze své slavné historie. Jenže časem bylo a je čím dál těžší přidat k obecně známým faktům něco ještě neznámého. Třeba takový Ivanov to ještě dokázal, místo prosté kompilace zdrojů dokázal jít do vlastního výzkumu, zapojit i kriminalistiku do historického zkoumání. Vedle něj třeba Borovička, který se ale specializoval spíše na čtivější novodobé dějiny násilí, zločinu, terorismu...

Takže uvidíme, co nového se dá ještě napsat o faktu že nás v letech 38/39 obsadili Němci a v roce 68 Rusové..

Informace 14.12.2009 14:03

Re: Vědí přispěvatelé,

Máte pravdu, literatura faktu existovala už před čtyřicátými nebo padesátými léty minulého století. V létech 1927-28 razí myšlenku literatury faktu jako nejvhodnějšího prostředku pro zachycení rychle se měnící skutečnosti ruští futuristé na stránkách časopisu Novyj Lef. Beletrizace faktů, t. zn.jejich  včleňování do ustálených vypravěčských forem vede k jejich deformaci, jak tvrdí ve své Technice mimosujetové prozy V. Šklovskij. Do časopisu přispívají také J. Tyňjanov a R. Jakobson. Hlavním teoretikem literatury faktu byl S.Tret'jakov. Literatura musí být buď agitačním prohlášením  nebo dokumentem. Články spolu s ukázkami literatury faktu pak byly opublikovány ve svazku Literatura fakta , Moskva 1929.

V sedmdesátých letech Palievskij se vrací k teorii literatury faktu, když tvrdí, že holé popsání faktu bez uměleckých příkras je nejvhodnějším uměleckým prostředkem k zobrazení hrůz poslední války.

ranbow 14.12.2009 16:17

Re: Vědí přispěvatelé,

Děkuji za upozornění na ruskou literaturu faktu, jejich časopisy s touto tématikou vycházely i u nás v 80.letech , sám jsem je rád čítával. Jinak, samozřejmě, literatura faktu (stejně jako třeba i realismus či naturalismus) jsou pouze jednou z mnoha forem literatury. Opak by nás mohl dovést až k Bradburyho Usher 2.

No a pro ty, kteří by si snad mohli myslet, že povolená (a cenzurovaná) literatura faktu za období socialismu vytvářela mýty a obhajovala diktaturu a represe komunistů, odpovídám, máte v jisté míře pravdu. On už Goebbels chápal vliv propagandy, kultury a umění na masy a dovedl toho využít. A ani Stalin a jeho nástupci v tom nezaostali. To jen naši noví politici si myslí,že pravda a láska vnikne do myslí lidí nějak tak samosebů...

ranbow 14.12.2009 6:25

Dost hutné téma

Zpracovat na 170 stránkách dvě klíčové události tohoto národa v minulém století, to mi připadá dost odvaha, nebo spíš odfláknuté. Kdyý odečtu úvod a obsah, na každou tak 80 stránek.  Něco  suchých dat,  něco nepublikovaných fotek, projevů, citátů...Možná jako povinná školní četba. No a kdyby to někdo chtěl vidět opravdu ve zkratce, doporučuju scénu o Mnichovu ve filmu Bláznivá střela - Amerika v ohrožení, a posledních 5 minut Rebelů...

Jura Jurax 14.12.2009 9:03

Re: Dost hutné téma

No, hutné - ono povědomí o historii je u nás prachšpatné, a kdo dnes čte tlusté bichle plné mouder? Zeptejte se libovolného středoškoláka na události roku 1938 a zapláčete ... útlá knížka má přece jen větší naději, že si ji někdo přečte.

petr 14.12.2009 4:46

nový Jirásek

Je ne nám tu prosí nerozbrečte. Zřejmě do vás vstoupil duch Aloise Jiráska,neboT to co píšete neodpovídá realnémuý pohledu na historii,jsou to emotivně pojaté Staré pověsti české. Vzmužte se .

Jura Jurax 14.12.2009 9:03

Re: nový Jirásek

Kuš RvRvRv

Marat 14.12.2009 12:23

Re: nový Jirásek

Juro ! Kuš !

Miroslav Sígl, autotr 14.12.2009 9:54

Re: nový Jirásek

VVČtu vždy se zájmem ohlasy na články, které občas v Neviditelném psu publikuji. Převládá žlučovitost, zapšklost, v podtextu cítím nenávist, což je vlastnost, která je snad nejhorší ze všech - nemusím souhlasit, nemusím věřit, nemusím milovat, nemusím protivníka brát na vědomí, ale nenávidět učili Sověti  a jejich totalitní a nemilosrdní vládci - všichni víme, jak to dopadlo. Nepletu se do řemesla historikům, ale k historii mám stále co říci. Proto se vyjadřuji. Nejhorší je mlčet, být lhostejný a myslet si "vlezte mi se vším někam". Naopak si myslím, že je stále dobré probouzet v lidech a svých dětech vztah k naší historii, protože jsou události, za něž se nemusí náš národ stydět, naopak jsme v minulosti dali světu mnoho duševního bohatství jako málokterá podobně vybavená jako jiné země v Evropě!

rolandszewczyk 14.12.2009 10:15

Re: nový Jirásek

Naopak si myslím, že je stále dobré probouzet v lidech a svých dětech vztah k naší historii,...........no.když zaměnujete historii českou za historii československou,pak ten vztah radši ani neprobouzejte,nebot mnoho lidí chápe to naše jaxi jinak,např:naše podkarpatí nebo naše slezko není dozajista naše pražsko

Jura Jurax 14.12.2009 10:51

Re: nový Jirásek

No, historie česká, tedy historie Čech,je v období 1918 - 1992 jaksi podmnožinou československé (stejně jako historie Moravy a Slezska), nezdá se Vám?

Mimochodem moje Zlínsko na pomezí Hané, Slovácka a Valašska taky není Vaše Slezsko či podkarpatí, natož pražsko ... no a?

Zeměžluč 14.12.2009 10:22

Re: nový Jirásek

Vzhledem k tomu, že dnes píše každý kdo má do zadku díru a nejlépe o dějinách nedivte se žlučovitým reakcím, většinou se to nese v duch jiráskovsko- nejedlovských tradic.

Pamětník 2 14.12.2009 13:19

Re: nový Jirásek

Pane Sígl,velmi výstižně jste napsal.že je stále dobré probouzet v lidech a ve svých dětech vztah k naší historii,protože jsou události za něž se náš národ nemusí stydět,včetně duševního bohatství.Právě proto musíme i k minulosti přistupovat velmi zodpovědně a nezametat pod koberec vše to,co se nám nehodí.Sám dobře vidíte kolik lidí má rozlišný názor na Beneše a jeho  činnost před válkou,ve válce i po osvobození včetně února.To jsou věci,kde se liší i řada historiků.Právě v těchto oblastech by se mělo přistupovat s obrovskou zodpovědností,aby z dalších generací nevyrostlo zase něco podobného tomu,čemu nás učili Sověti .Nenávist není dobrá vlastnost a z mého pohledu i dnes tolik odsuzovaný Jirásek,má místo mezi našimi předními spisovateli,nejen proto,že ho miloval Zdeněk Nejedlý.Nemusí se každému líbit,zrovna jako Beneš ,ale jeho klady by se měly respektovat.Nebyl to historik,ale romanopisec a kolik jich svět má a dokáže si jich vážit.

Vašek 14.12.2009 1:03

Slabé kafe

Doufám, že se autor neurazí, ale vyznívá to jako slabé kafe. Beneš řečnící v bezpečí, poté co všechno promrhal,  utekl a nechal jine ve štychu, řečnící na jakési pozvání kohosi, jakou to má vůbec hodnotu? Já to rozhodně mým vnoučatům nedoporučím.

ost 14.12.2009 4:46

Re: Slabé kafe

Na moji odpoved proc ja jako cizinec mam zajem o Cechy jsem odvetil: zajmem dedy a taty kteri za Cechy slozili zivot, jeden u Zlatoustu, druhy Na Prazacce, mne jakysi "Cech" rekl ... nikdo se je o to neprosil.

Toz jen tak, ja rovnez svym vnukum doporucil, aby se uz nikdy v zivote o nejake Cesko nezajimali a misto cestiny se spolu s rodnou anglictinou radeji ucili cinsky!