9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

HISTORIE: Velká rudá ostuda

Jako váleční hrdinové se po dlouhé anabázi v srpnu 1945 vrátili domů naši letci, kteří v barvách RAF dávali nacistům pořádně zabrat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 20.2.2020 9:29

Jestli jste si nevšiml, tak Japoncům stačil dech jen půl roku a pak už se jen bránili a ustupovali. Přestože se americký válečný průmysl ještě pořádně nerozjel a Američani na druhé polokouli zásobovali Británieli a Rusko s začínali válčit s Hitlerem. Německo bylo na hranici svých možností a nemohlo absolutně konkurovat americkému průmyslu. A úplně směšná je představa, že by Němci byli schopni nějaké vojenské akce na druhé straně Atlantiku.

J. Hrdlička 20.2.2020 9:01

,,samozvance,, Beneše uznaval v první řadě domácí i zahraniční odboj a spojenecké vlády.

Rovněž velké i když bláhově sympatie k SSSR nevytvořil Benes, ty existovaly nezavisle na něm. Stejně tak i čáry doteku RA a západních armád.

J. Hrdlička 20.2.2020 8:58

Spojenecké dodávky se naplno rozběhly až v druhé polovině války. V prvním období začátku války na východě teprve postupně začínaly.

J. Vintr 20.2.2020 8:56

Ano, Hitler mohl Británii vyhladovět a mohl ji terorizovat leteckými nálety. Ale vojáky tam poslat nemohl, protože by nebyl schopen jim zajistit zásobování. Tu demolici přístavů měli Britové určitě připravenou. Stejně jako Němci ďemolici přístavů na atlantickém pobřeží o pár let později. Jenže Američani disponovali tak obrovským loďstvem a technickými prostředky na vyloďováni materiálu a dopravu pohonných hmot, že invazní armády dokázali zásobovat i bez přístavů.

J. Vintr 20.2.2020 8:48

Američani nedodávali jen zbraně. Dodávali například i suroviny, potraviny, zemědělské stroje, dopravní prostředky, vybavení továren ale hlavně Rusům dodali zdarma nejmodernější výrobní postupy, které ztrojnasobily produktivitu práce jak v průmyslu tak v zemědělství. S prázdným žaludkem a s prázdnýma rukama by Rusům byla jakákoliv statečnost houby platná. Také se nikde nemluví o tom, že za Stalina se Rusům moc bojovat nechtělo. Dezerce a vyhýbání se nástupu do armády byly obrovské. Asi stačilo jen málo a celá země by se proti bolševickému režimu vzbouřila.

J. Štipák 20.2.2020 8:45

Einstein někdy pracoval na vývoji A bomby? Vzpamatujte se!

J. Vintr 20.2.2020 8:39

Když stali Němci před Moskvou, tak byl Stalin údajně připraven kapitulovat. Je to logické. Jemu by se nic nestalo, podepsal by s Hitlerem kapitulaci a nejspíš by se stal jeho spojencem.

P. Hatina 20.2.2020 8:32

Samozřejmě že v žádném případě "by SSSR smetl Hitlera kdykoli a mávnutím ruky", ta situace byla na východní frontě ještě dost dlouho kritická a stálo to ohromné oběti, než začali Němce postupně vytlačovat a hnát až do Berlína.

Ovšem a právě proto jak diskutuji vedle, Stalin jako prioritní požadoval co nejrychlejší otevření spojenecké invaze do Francie s přímým útokem na Německo. Ty materiální dodávky co místo toho dlouho dostával, zase nebyly tak podstatné, protože a znovu, jeho zase podmínky jeho vlastních lidí příliš netrápily, i když umírali hlady a zimou..

P. Hatina 20.2.2020 8:22

Zbytečně zde argumentujete historickými fakty, která znám stejně dobře jako Vy a naprosto zbytečně se zde pokoušíte nálepkovat jakousi ruskou propagandu, kterou u nás už dávno nikdo neučí

To že existovala i jiná bojiště nikdo nepopírá - ovšem Stalin samozřejmě na západních spojencích požadoval co nejrychleji provedenou invazi do Evropy a co nejrychleji provedený útok přímo na Německo za účelem jeho úplné porážky.

A toho se skutečně dočkal až v roce 1944. Těžko to popřete..

Z. Ukolébavka 20.2.2020 7:47

Naprosto přesně napsáno. I s ostatními vašimi komenty souhlas, pane Vintr.

J. Lancik 20.2.2020 7:46

"Jisteze by by SSSR smetl Hitlera kdykoli a mavnutim ruky". To mavnuti ruky Rusy stalo, slovy: prinejmensim dvacet milionu zivotu. To nepochybne nejcennejsi "mavnuti ruky v dejinach clovecenstva!

J. Lancik 20.2.2020 7:38

Hitler dobre vedel, ze aby se dostat do Britanie musi vyridit Royal Navy a na to Kriegmarine zdaleka nemela. Proto letecka bitva o Britanii a jak vime, i Goerinng se precenil.

J. Lukavsky 20.2.2020 7:36

"A americká pomoc SSSR zase nebyla tak kritická" vlastně byla skoro zanedbatelná. Dodali jim jen asi půl milionu Jeepů, nějaká nákladní auta, 2 miliony párů obuvi, 1 tisíc letadel, konservy, tanky, obrněné transportéry.... prostě skoro nic. A Rusové si to brali jenom proto aby to Amíkům nepřišlo líto. Jistěže by SSSR smetl Hitlera kdykoli a mávnutím ruky, ale bylo jim líto být tak hrubý na bývalého dobrého spojence a soudruha. Přesné údaje o americké pomoci se dají najít v internetu. A ta pomoc přicházela v době, kdy Rus teprve utíkal s továrnami za Ural. J.L. end

M. Krátký 20.2.2020 7:20

zásadně nesouhlasím s vaším názorem, že Zapad s tím osvobozením moc nepospíchal a že druhou frontu otevřel až v roce 1944 - měl by jste si to někde nastudovat, protože Západ - přes jeden rok úplně sám zastoupený Velkou Britanijí bojoval proti Německu po celém světe : ve Sředozemním moři, v severní Africe, na Blízkém východě, v Indickém oceánu, v jihovýchodní Asii, v Atlantiku a na mnoha dalších místech a od 7.12.1941 společně s USA i v Tichém oceánu atd - to lživé tvrzení, že CCCP bojoval sám vymysleli zasjaní komunisti a naprali to do hlavy několika generacím a vy v tom v klidu pokračujete styďte se! Určitě to znáte ze školy jak to kázal V.I.Lenin učit se a 3x !!!

I. Mertl 20.2.2020 6:35

Máte pravdu, pane Hatino, Ukrajina se vydala na dlouhou a trnitou cestu z komunistického gulagu. Není to snadné, jak dokazuje i česká cesta. A to náš gulag nebyl tak důsledný a trval jen polovinu toho ruského.

P. Dvořák 20.2.2020 4:06

Vy jste úplně posedlý. "Britům by stačilo . . . " Tak proč tu maličkost, sakra, neudělali? Aspoň vyřadit pár letišť.

Já vám řeknu proč. Protože nebýt pomoci USA, tak by válka o Británii skončila za pár týdnů totálním vyčerpáním materiálních i lidských zdrojů, které měla Británie k dispozici. USA v tom už kvůli sobě nemohly!!! nechat Británii se plácat samotnou.

Hitlerova logistika nelogistika, Britové by za ním ještě rádi poslali své lodě s prosíkem aspoň o potraviny.

P. Dvořák 20.2.2020 3:55

Jistě.

Někdy v r. 1943 se na západním pobřeží USA vyloďují Japonci, na východním Němci (možná s Rusy, jak píšete) a v srpnu 1945 si kliďánko v Los Alamos Oppenhaimer s Einsteinem dokončují svoji bombu, kterou hází na Hirošimu.

:-)) :-)) :-))

P. Hatina 20.2.2020 3:27

Ten článek (úvodní část) jsem si se zájmem přečetl, a lze s ním souhlasit, pokud přjmeme západní společenské standardy. Jistě, evropské západní státy by při takové situaci nepochybně zkolabovaly - jenže ty k tomu taky nenechaly ani dojít, a po svém napadení Německem uznaly svou vojenskou porážku mnohem dříve..Zatímco v SSSR, skutečně jak popsáno docházelo k obrovským ztrátám na životech v důsledku hladu, přepracování a bojů. Těžko lze asi jinak popsat třeba situaci v obleženém Leningradu po 600 dni jinak. A přece vydržel - a nezkolaboval, stejně jako celý sovětský režim.. Ostatně, stačí připomenout, že zhruba 100 let předtím se Napoleonovi podařilo obsadit i Moskvu -a ani to mu nebylo nic platné..Tehdejší ruské elity prostě s carem odešly do ledové pustiny a tam přečkaly, než okupant odešel.Tahle ruská mentalita je prostě pro Západ nepochopitelná, ale měl by s ní počítat i dál...

J. Vintr 20.2.2020 3:03

Oni tu pomoc nemuseli zastavit úplně. Stačilo by ji jenom omezit, aby Rusi nemohli postupovat tak rychle.

Jinak je docela pravděpodobné, že by Američani válku vyhráli i kdyby Rusko padlo, nebo se dokonce přidalo k Němcům. Válka by jen trvala o něco déle - asi tak o tři měsíce ...

J. Vintr 20.2.2020 2:56

Ve skutečnosti Hitler na invazi do Británie vůbec neměl. Chyběla mu zcela logistika na zásobování armády přes kanál. Britům by stačilo vyřadit přístavy.

J. Vintr 20.2.2020 2:52

Beneš neemigroval do Británie, ale do USA. Do Británie odjel až později.

Co se týká té americké válečné pomoci, tak ta by pro Rusko naprosto klíčová. Bez ní by se nejpozději do roka od začátku války Rusko kompletně sesypalo. Nejen vojensky, ale hlavně ekonomicky. Ta pomoc byla tak rozsáhlá, že měla pro Rusko přesah i několik desetiletí po válce. Pokud by vás to zajímalo, tak tady je o tom dost podrobná studie: https://www.valka.cz/13329-Ekonomicka-situace-SSSR-v-prubehu-1941-42-a-spojenecka-pomoc-Lend-Lease-dil-1

P. Dvořák 20.2.2020 2:47

Fakt omezit pomoc a nechat vyhrát Hitlera?

Takže by podle vás Rommel prohrál v Africe i kdyby měl tanky, které byly na východní frontě? A Němci by kliďánko nechali vylodit spojence na Sicílii a v Normandii? Ani trochu by nepomohli krvácejícímu japonskému spojenci?

"A" bomba přišla s křížkem po funuse, kdy v Evropě už bylo čtvrt roku po válce.

V. Zadák 20.2.2020 2:37

Hitler spustil plán Barbarossa, protože si chtěl "vyčistit zadní dvorek" před invazí do Británie. Pokud by Rusové byli "zastaveni" následovala by invaze do Británie. K té však už nemohlo dojít. Jistě víte proč.

P. Hatina 20.2.2020 2:36

No, kdyby Beneš emigroval samostatně , tak by byl "jako soukromá osoba". Jenže,jak asi dobře víte,současně s ním emigrovala do Londýna dosti početná skupina našich vůdčích politiků (a taky třeba později naši zpravodajci z tajných služeb, atd..) A tato založená vláda v emigraci se pak stala legitimní vládou která jednala se spojenci. Btw - dejme tomu i třeba jen o zrušení Mnichovské smlouvy, což zase nebylo tak "samo sebů".

Pokud se týká našich vojáků - popsal bych to takto, byli jistě hrdinní, jenže - bylo jich (v porovnání s ostatními státy) málo, i třeba Polsko poskytlo spojencům mnohem víc svých vojáků, ovšem i ty pak přenechal Západ po válce Rusům...

A americká pomoc SSSR zase nebyla tak kritická, ti si stačili přesunout zbrojní průmysl za Ural a postupem času především vlastními silami Němce vytlačovat. V tom jim Západ moc nepomohl, i když Stalin na něm požadoval otevření druhé fronty už prakticky od roku 1942...

P. Dvořák 20.2.2020 2:35

Tak tak. Samozřejmě vzato obecně, eliminovat lze kohokoliv a různými způsoby. Ovšem to se netýká našich elit, neboť jak jsem již napsal, nebude koho eliminovat.

J. Vintr 20.2.2020 2:14

Beneš emigroval jako soukromá osoba. Prezidentem exilové vlády se prohlásil sám. K tomu, že ho Britové uznali jako legitimního představitele Československa připlspěli velkou měrou naší vojáci, kteří bojovali v Británii. Tato legitimita pak dala Benešovi možnost jednat (a intrikovat) ohledně poválečného uspořádání a orientace naší země.

Mimochodem s tím hodnocením válečných událostí jste vedle jak jedle. Kdyby chtěli Američani zastavit postup Rusů, tak by jim k tomu stačilo jen omezit pomoc, kterou Rusům poskytovali.

P. Hatina 20.2.2020 2:06

Tak ono, když pod pojmem eliminace zahrneme i to, že tyto elity se vzdají svého postaveni (a majetku) a urychleně emigrují, pak ano..

Jinak, samozřejmě, názor o tom, kdo je či není elita Vám neberu :))))

P. Hatina 20.2.2020 2:02

S tím bych si dovolil polemizovat. Protože, to že se bude chtít Beneš vrátit jako "prezident osvoboditel" (jako jeho slavný předchůdce Masaryk) bylo dané už tím že odtud na podzim 1938 i s řadou vládních politiků emigroval - a vytvořil tak v Londýně jedinou legitimní vládu ČSR, která pak jednala s velmocemi o našem poválečném uspořádání. (Včetně SSSR, který jí uznávalo)

Tam šlo pouze o to, kdo ČSR skutečně osvobodí a poválečně tam uplatní svůj vliv. Což tedy byli Rusové,..zatímco Západ zase tak s tím osvobozováním střední Evropy nepospíchal, druhou frontu přes La Manche otevřel až v červnu 1944, když už Rusové hnali Němce ze svého území a bylo jasné že se zastaví až v Berlíně A byly oprávněné obavy, že by mohl "po svom" osvobodit celou Evropu až po Paříž a Madrid...

P. Dvořák 20.2.2020 1:57

Hypoteticky: Přijde revoluce a poté (podle vás) budou eliminovány elity předešlého režimu, tedy vlastně dnešní elity.

Tak toho bych se nebál, protože nebude koho eliminovat.

P. Hatina 20.2.2020 1:45

V prvé řadě samozřejmě sláva a úcta k těmto hrdinům, včetně odsouzení komunistického teroru.

Ovšem, na straně druhé je nutné si říct, že hovoříme o historické zákonitosti společnosti - takto tvrdě skutečně revoluce probíhají, a takto tvrdě (i hůř) jsou eliminovány elity předešlého režimu.

To je poučení pro ty, kteří volají po řešeních typu vynucení odstoupení,puče a podobně..Ostatně, stačí se podívat, kam dospěla Ukrajina se svým Majdanem..