9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

HISTORIE: Velká rudá ostuda

Jako váleční hrdinové se po dlouhé anabázi v srpnu 1945 vrátili domů naši letci, kteří v barvách RAF dávali nacistům pořádně zabrat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Šír 20.2.2020 14:14

A o tuto stranu se dnes opírá vláda Babiše, soudruha Babiše. Ano, KSČM, jež je registrována na vnitru jako teritoriální organizace KSČ, která byla následně zákonem č. 198/1993 Sb. prohlášena za zločinnou a zavrženíhodnou organizaci.

J. Vintr 20.2.2020 13:52

Samozřejmě to s tím Benešem nelze prokázat. Ledaže by se našel nějaký jeho dopis, adresovaný Rooseveltovi. Ovšem není tak nepravděpodobné, že by si Roosevelt nechal něco našeptat. Roosevelt byl idealista a asi si nepřipustil, že to, kam nechá Rusy dojít, bude mít tak fatální následky. Proto je možné, že mu na tom až tak moc nezáleželo. A třeba chtěl udělat i naschvál spojenci Churchillovi, který to viděl realisticky.

J. Vintr 20.2.2020 13:36

V některých věcech neplatí přímá úměra čím víc vojáků, tím větší síla. Proti americkému bombardování byla pozemní armáda k ničemu, naopak větší koncentrace vojáků a techniky na menším prostoru by znamenala lepší cíl pro letecké útoky. Letectvo je zase limitováno počtem a kvalitou pilotů, protiletadlové dělostřelectvo počtem hlavní a kvalitou obsluhy. Ve všech těchto ohledech by Američani byli schopni Němce překonat. No a nakonec by to ukončila jedna A bomba na střed Berlína, případně na střed Moskvy. Bez Hitlera a Stalina by nacisti i bolševici nejspíš ztratili chuť pokračovat ve válce.

J. Hrdlička 20.2.2020 13:19

I bez ruských zdrojů ( které naopak staly proti nemu) dokázal reich vést šest let válku proti přesile. Kdyby nebyl vázán ruskou frontou polykajici obrovské množství vojáků, techniky a zásob mohl Festung evropa obhájit letecky i pozemne.

J. Hrdlička 20.2.2020 13:15

,,není vyloučené,,, ,,je jistě,, ...sama taková autoritativní tvrzení. Beneš měl autoritu od začátku, jestli odbojari doma i venku někoho uznavali, tak to byl on. A mocnost formátů USA se musí spoléhat na Beneše.... :-)

J. Hrdlička 20.2.2020 13:12

Já jsem taky netvrdil, že v první polovině války nedodali spojenci vůbec nic. Intenzita ovšem logicky byla daleko nižší než v pozdějším období války. Významné byly tehdy n některých segmentech (stíhací letadla) nikoliv pro armádu jako celek.

J. Jurax 20.2.2020 12:41

Ano.

Toť komunismus a komunisté. Naši, tuzemští ...

A výraz ostuda mi přijde příliš mírný. Čeština má dost slov přiléhavějších - sviňárna, zločin a další, která by místní censor nepustil ...

J. Vintr 20.2.2020 12:32

Pro komunisty byli stateční lidé, kteří se nedali jen tak ohnout, potenciálně nebezpeční. Pro "normální" lidí zase tihle stateční muži představovali špatné svědomí, protože oni bojovali, zatímco doma většina lidí spořádaně pracovala pro okupanty. Proto se nikdo zahraničních vojáků ptoti komunistické zvůli nezastal.

P. Han 20.2.2020 12:09

Ono to "co nejrychlejší otevření spojenecké invaze do Francie s přímým útokem na Německo" nebylo tak jednoduché. Přečtěte si něco o Operaci Jubilee. To bylo pokusné vylodění Spojenců v Dieppe v roce 1942. Totální fiasko s ohromnými ztrátami na materiálu i lidech. Tento pokus o invazi byl právě vyvolán Stalinovými požadavky. Operace Overlord, tj. vylodění v Normandii, byla plánována za maximálního utajení další téměř dva roky a musely být vyvinuty zcela nové technické prostředky - včetně plovoucích "přístavů".

J. Vintr 20.2.2020 12:07

Stalin mohl požadovat kulové. Rusko bylo zcela závislé na americké pomoci. Bez ní by už v roce 1942 vlála nad Kremlem vlajka s hákovým křížem. Jinak invaze přes moře je je něco hodně jiného, než nahnat miliony vojáků v pozemní válce. Invazi do Francie nebylo možné připravit dříve. A kdyby se Němci v Itálii nebránili zuby nehty, tak by možná byli Američani v Berlíně dřív než Rusi.

P. Pavel 20.2.2020 11:57

Žrát musí i rus. Bez americké pomoci by Rusko velmi rychle vychcípalo hladem stejně jako Ukrajina ve 30. letech.

J. Vintr 20.2.2020 11:13

Přečtěte si ty články na které odkazuji. Plácáte naprosté blbosti, které šířila ruská propaganda. Pro Rusáky je nemožné přiznat, že jim Američani rozhodným způsobem pomohli. Navíc jim za tuto pomoc nezaplatili a jesště se stali jejich úhlavními nepřáteli. Přesně podle přísloví, každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán ...

J. Vintr 20.2.2020 11:09

Japonce vynechte. To, že si začali válku s Amerikou, bylo od nich čiré bláznovství. Neměli od začátku nejmenší šanci. O tom, že Němci nemohli vojensky obsadit Anglii, jsem už psal. Také absolutně nijak nemohli poškodit americkou válečnou výrobu. Zato Američani německou válečnou výrobu omezovat mohli, protože převážná část německého průmyslu se nacházela v dosahu amerického bombardování. Němci ve válečných podmínkách něměli šanci nějak podstatně zvýšit válečnou výrobu i kdyby se spojili s Ruskem. Na využití ruských zdrojů by potřebovali dost času a prostředků, které neměli. Také jejich lidské zdroje byly proti Americe (a jejím spojencům) značně omezené. Navíc by Američani a Britové měli k dispozíci válečný materiál, který jinak dodávali do Ruska i logistiku, která sloužila k jeho přepravě, což nebyly vůbec zanedbatelné objemy. Věděl jste třeba, že Angličani v době, kdy bojovali v Africe s Romelem, dodávali tuším víc jak třetinu své produkce tanků do Ruska? A něco podobného platí o letadlech. Takže ty tanky a letadla, které by Němci nemuseli použít v Rusku a použili v Africe, by vyvážily britské, které by Angličani neposlali do Ruska.

O. Istvanfy 20.2.2020 11:06

Niektorí ľudia sa dokážu poučiť aj z cudzích chýb.

J. Farda 20.2.2020 11:05

Ona si kádrová politika gottwaldovských bolševiků, lidí zvláštního ražení, poradila i s nebojácnými vojáky z Východu. Příběh Heliodora Píky je dostatečně znám, Pravomila Rajchla méně a osud tří Hrdinů Sovětského Svazu ještě méně. Richarda Tesaříka po únorovém puči nechali přežíval jako svéráznou figurku v Dejvicích, Josefa Buršíka zavřeli za velezradu, ale nakonec se mu podařilo z ČSR uprchnout. Antonín Sochor zahynul po podivné autonehodě u Ralska. Necelou hodinu po nehodě se ve vojenské nemocnici v Jablonném v Podještědí, kam byl převezen a kde záhy zemřel, osobně objevil Bedřich Reicin. Řidič náklaďáku, který GAZ Sochora taranoval, nebyl řádně vyšetřován a pak se mu záhadně podařilo emigrovat. Neuvěřitelné náhody! Nová památní busta Hrdiny Sovětského gmjr. Svazu Antonína Sochora s doprovodným komentářem jeho osudu byla před několika lety umístěna v areálu bývalého divizního tankového velitelství v Milovicích a jistou ironií osudu se o její znovuinstalaci značně zasloužili místní zastupitelé KSČM. https://www.ustrcr.cz/wp-content/uploads/2019/04/PD_1_19_s36-46.pdf

P. Kmoníček 20.2.2020 10:50

Periferní bojiště? Vy jste opravdu četl ze rtů soušky učitelky.

P. Hatina 20.2.2020 10:30

Už jsem to tu vysvětloval, že toto byla periferní bojiště, která Hitlera příliš neohrožovala - a mohl z nich své armády kdykoliv stáhnout (což stejně nakonec udělal).

Ovšem, to co Stalin už od roku 1942 na Spojencích vyžadoval, byl přímý útok do Evropy a na Německo a co nejrychlejší jeho poražení. Předpokládal bych, že zrovna v Česku (kde se třeba ještě na počátku roku 1945 v Terezíně popravovalo) by to mohli pochopit, a nenechat se ukecat báchorkami o jakési proruské propagandě, která už se u nás dávno neučí...

V. Zadák 20.2.2020 10:29

Významnou část tvořily nákladní automobily a střelný prach. Ostatní moc významné nebylo.

P. Lenc 20.2.2020 10:29

Komunismus je socialismus vyvedený k dokonalosti, k fašismu.

T. Kočí 20.2.2020 10:25

Kdysi jsem slyšel vtip, ale jak tady čtu o tom Pazúrovi,měl možná reálný základ.

Výročí SNP ,zasedá komise, udělující vyznamenání.Jano, choď pred komisiu, možná taky dostaneš,veď si hrával partizánom. Jano vyleze, máš?Nie. Prečo ? Pýtali sa ma,zda som hrával aj hlinkovcom!To si nemohol zaluhať? Nemohol,lebo v tej komisii všetci sedeli.

P. Kmoníček 20.2.2020 10:20

Neurážejte svojí ironií takovéto Hatiny, nástupce to Hulínů a podobných živočichů.

P. Kmoníček 20.2.2020 10:18

USA ? Hatino, a co Afrika , Sicílie, Itálie a Tichomoří ? Vy jste asi dával ve škole a v Pionýru pozoz, Tam se o těchto událostech nemluvilo. A navíc, do září 1941 by to byla fronta první !

B. Rameš 20.2.2020 10:13

Komunismus je zlo a jako zlo se projevuje. Projev, o kterém píše pan Pánek, mně vždy připadal obzvlášť hnusný. Ještě, že nejsme jako oni a můžeme s pocitem morální převahy panu Filipovi přát brzké uzdravení (pan Filip by nás s pocitem převahy nechal zhoupnout na špagátě, kdyby mohl)...

P. Kmoníček 20.2.2020 10:13

Hatino, zameťme si nejdříve před vlasním prahem a potom se pokusme porozumět problémům států jiných. Moře lidí, kteří zde píší o "Majdanu" ani neví kde Ukrajina leží.

P. Kmoníček 20.2.2020 10:09

A nejhorší je, že pár grázlů, kteří se takto "vyznamenali" mezi komunistickými zločinci ještě přežívá a ti, kteří už zemřeli jsou většinou jmenovitě známi a nepřipomínají se dnes Grebeníčkům, Skalům a Grospičům dostatečně.

J. Vintr 20.2.2020 9:57

To s tím uznaváním nebylo asi tak jisté. Beneše neměla spousta jeho kolegů politiků v exililu vůbec ráda. Proto se zřejmě Beneš sčuchl s komunisty, kteří mu slíbili, že po válce potvrdí jeho sporný nárok na prezidentskou funkci.

Jinak není tak vyloučené, že při dohadování Roosevelta se Stalinem, kam až Američani Rusy pustí, mohly nějakou roli sehrát i Benešovy intriky. Roosevelt se v situaci v Evropě určitě moc nevyznal a třeba si nechal od Beneše poradit. To, že nás chtěl Beneš dostat do ruské sféry vlivu, je jisté.

P. Dvořák 20.2.2020 9:56

Máte pravdu, on byl hodný pacifista. Boj o zachování (nejen)jeho života nechával na druhých. Přece si nebude špinit ruce a svědomí, že.

Člověk s jeho mozkem by byl nepochybně velikým přínosem pro Oppenheimerův tým, těžko říct, o kolik by se možná zkrátil vývoj bomby, ale co naplat, Bertík byl hodný.

Já celý život tvrdím a mám to potvrzené: "Nejhorší jsou hodný lidi."

P. Dvořák 20.2.2020 9:51

Jestli jste si nevšiml, tak původně byla řeč o tom, že by Američané nepomáhali Sovětskému svazu, Němci by si ho dali k snídani, tím pádem by na oběd určitě neprohráli v Africe a Británii by si dali k večeři.

Další si můžete domýšlet: Získání loďstva Británie, vojenská pomoc Japonsku atd. Proti USA by stála (minimálně těžila suroviny a výráběla) doslova celá Evropa a Asie.

J. Vintr 20.2.2020 9:41

Znovu odkazuji na studii na toto téma:

https://www.valka.cz/13329-Ekonomicka-situace-SSSR-v-prubehu-1941-42-a-spojenecka-pomoc-Lend-Lease-dil-1

To, že Američani (a Britové) začali Rusům pomáhat až v druhé polovině války (kdy už Rusové vyhrávali), je jen propagandistická lež. První dodávky zbraní dorazily do Ruska už měsíc po začátku války a britské a americké zbraně tvořily velmi významnou část výzbroje ruské armády už před koncem roku 1941.

P. Hatina 20.2.2020 9:38

Pokud mne pamět neklame, tak z onoho komunistického gulagu (nic proti tomu pojmenování) jsme se my oficiálně dostali, řekněme v roce 1989-1990 a Ukrajina 1991.. Po dalších 30 letech se už na to vymlouvat nedá.

Tam jde o něco jiného, situaci na Ukrajině zcela výstižně popsal pan prezident Zeman pojmem finlandizace, čím mínil velice složitou situaci Finska v sousedství SSSR po druhé světové válce. Kterou tehdy museli Finové provádět sice tvrdě (vůči bolševickému vlivu), leč současně diplomaticky a kompromisně.(protože i s Rusy jednat museli). A vyplatilo se jim to skutečně až za nějakých 30 let, kdy se z nich stal mezinárodně vážený, leč neutrální stát..

Zatímco, Ukrajina se v tom roce 2014 dostala vlivem rozporuplných politických i aktivistických vlivů víceméně do stavu anarchie, čehož Rusko okamžitě využilo.. A naše situace je řekněme dosud na hraně - a navíc máme to štěstí že s Ruskem nesousedíme..