15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

HISTORIE: Třicet let sametových

Pár dalších detailů ale jistě neuškodí zopakovat. Období politických změn v Československu mezi 17. listopadem a 29. prosincem roku 1989, které vedly k pádu komunistického režimu a přeměně politického zřízení na pluralitní demokracii,

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kain 29.11.2019 13:13

Ten Klaus musí toho Haňku tlačit v žaludku.Nějak nám zapoměl zdělit,že mezi Havlem komunisty byla dohoda.Bez jejich podpory by si ani neškrtl.Ale vždycky je něco za něco a tak soudruzi mohli být klidní,že by jim to někdo spočítal.

I. Schlägel 29.11.2019 12:53

Malá poznámka, s komunistickým právním systémem měla spojitost ta skutečnost, že se k soudu dostalo mizivé množství lidí a jen zlomek z nich byl odsouzen a potrestán.

I. Schlägel 29.11.2019 12:50

Ano, pro Slováky to byl zástupný problém, cíleně směřovali k samostatnosti, byť možná postupnými kroky. Touha po vlastní hvězdičce na eurofangli byla slovenskými politiky veřejně deklarovaná. Povedlo se, zavlály vatry svobody, Matica slovenská si připsala body a je klid.

I. Schlägel 29.11.2019 12:43

Na nic nenazírám, popisuji realitu. Vy se realitou moc nezatěžujete, jak se zdá. Zdravím.

I. Schlägel 29.11.2019 12:42

Celá společnost byla zoufale prokorupční, zato ideologicky vyspělá. Což neznamená, že byla informačně a finančně gramotná, efektivní, výkonná, zodpovědná, trénovaná k respektu k právu, morálně zdatná, schopná odměňovat lidi, kteří umějí vyniknout nad průměr. Což jsou vlastnosti nutné pro každou dobře odvedenou práci v jakémkoliv oboru. I v oboru privatizace. Tak že sorry, na víc tahle země neměla. Koukněte se dál na východ, kde měli soudruzi k vlastní seberealizaci více času a prostoru než naši bolševici. Bída a zmar. Zaplať pánbůh za českou verzi.

V. Kolman 29.11.2019 12:41

Proces rozdělení republiky začal onou nechvalně známou "pomlčkovou válkou". Šlo zjevně o zástupný problém. Pan Kocáb tehdy navrhoval řešení, které mohlo uspokojit všechny. Navrhoval nahradit diskutované názvy (česko-slovensko / slovensko-česko a jiné) neutrálním názvem Slávie. Byl-li by problém pouze v názvu naší republiky - nebylo po ruce lepší řešení.

Z. Ukolébavka 29.11.2019 12:41

Čeňku:-), musím letět. Buďte zdráv!

Z. Ukolébavka 29.11.2019 12:36

Pokud budete takto blahosklonně nazírat na drolení území, jednou usnete doma a probudíte se třeba na území čínského kantonu nebo ve spolkové zemi Německa. A průšvih největší je ta všeobecná akceptace, to degenerování, ztráta sebeúcty, kašlání na zděděnou tradici. Dokonce v tom vidím i analogii k dnešní rozdělené společnosti. Jasně, buďme rádi, že tady při rozpadu netekla krev.

Z. Ukolébavka 29.11.2019 12:27

Zase vedle. Svoboda i s milenkou šli za mříže v době opo smlouvy. To byla taky prokorupční lumpárna, ale neměla nic s komunistickým soudnictvím.

I. Schlägel 29.11.2019 12:21

Kde není vůle, není cesta. Tak že technikálie pouze na papíře. Slováci vnímali samostatné Slovensko výrazně pozitivněji než Češi samostatné Slovensko. Stačí si vzpomenout na výsledky voleb stran propagujících samostatný Slovenský stát. Vy jste zaznamenal na Slovensku nějaké masové protesty, pády vlád, legislativní změny v zájmu přijetí referenda apod? Já ne. Autor píše o eleganci v souvislosti s absencí násilí. S referendem to nemá nic společného. Mimochodem, většinově si Slováci dodnes samostatnost pochvalují. Mohou tu pracovat, studovat, žít, podnikat. V čem je problém?

Z. Ukolébavka 29.11.2019 12:15

Jnen doplnění, nebyl problém zákon o referendu přijmout, ale pak jej vypsat.

I. Schlägel 29.11.2019 12:15

Tím pouze potvrzujete mé předchozí argumenty. Dokonce i za vlády čisté ruky mistra Zemana, bijce ODS deklamujícího cosi o "spálené zemi", zavřeli pouze Svobodu a Slonkovou. Tolik ke schopnosti postkomunistického korupčního soudního systému řízeného postkomunistickými korupčními politiky řešit aktuální kriminalitu ekonomicky vysoce motivovaných postkomunistických bílých límečků. Máte pravdu, mohli vás za socíku zavřít za krádež pytle cementu. Na to měli soudci se správným kádrovým profilem vzdělání i praxi. Rozkrádačky ve velkém týkající se nomenklaturních kádrů se ovšem moc nesoudily, že? Asi se nekonaly, neb o nich Rudé právo nepsalo.

Z. Ukolébavka 29.11.2019 12:12

Referendum bylo v Ústavě ČR. Vytvořit zákon o něm byla technikálie. Ale toto cestou se nechtělo jít, zejména na české straně. Slovenská radost z rozdělení země? To se, kamaráde rockere, moc oddáváte tvrzením médií. Takže se vracím k té autorově elegenci u rozbití státu; nikdo by nepípl, když by o tom rozhodli voliči. Ale na to neměli politikáři dost odvahy.

I. Schlägel 29.11.2019 12:06

Byl tehdy k mání zákon o referendu? Byl zájem slovenské politické reprezentace ve Federálním shromáždění takové referendum schválit? Byl zájem slovenských politiků po eventuálním schválení referendum na Slovensku iniciovat? Pamatujete si, jak na Slovensku dopadly ve volbách strany propagující společný stát? Pamatujete se, jak se většina Slovenska radovala po rozdělení státu? Jste realista? (Ta poslední otázka byla pouze řečnická.)

Z. Ukolébavka 29.11.2019 11:59

"Privatizace dopadla dobře". Tuto větu považuji jako pochvalu než zpytování svědomí. Ba co víc, pokračování, že bylo Československo...Jo, milej pane, ale když se kradlo, velmi často se šlo za to do tepláků, a běda, měl li někdo rozkrádačku v socialistickém vlastnictví. Žádný penzion, flignování chorob, prostě Kartouza bez studia, televize a lepení letadýlek. Kdo jediný za tyto krádeže seděl? Jen ministr Svoboda, což je dosti hubený účet za bilióny Kčs a Kč v trapu.

P. Princ 29.11.2019 11:42

"...až se naše společnost zmátoří z „komatu“..."

Žijeme v nejšťastnejším "komatu" našich dějin (mluvím za sebe).

Povolávat slovenské vítače na český trůn netřeba - máme dost vlastních. Ale klidně pište, autore, dál své dystopie, je to sranda.

Z. Ukolébavka 29.11.2019 11:42

Po předchozích zkušenost s Čechy byli Slováci již ostražitější, to k pomlčce. Jenže k věci nebylo vypsáno referendum, takže to byla obyčejná zbabělá partyzánština, nikoli elegance. Ve vyspělých společenstvích (ale i u těch primitivních) by si za to aktéři vysloužili desetiletí v chládku, nikoli možnost pokračování v celospolečenské devastaci.

I. Schlägel 29.11.2019 11:34

Díky, pane Princi.

I. Schlägel 29.11.2019 11:33

Smutné to je, ale z logiky věci to jinak ani dopadnout nemohlo. Ti lidé, "vychovaní" minulým režimem, tu prostě byli, ocitli se shodou okolností i vlastním úsilím ve správný čas a na správném místě a bezskrupulózně využili pád režimu a možnosti, které jim na stříbrném podnose přinesla změna poměrů. Problém není zpackaná privatizace. Problém je únor 1948. Nebýt tehdejšího převratu, nemuseli jsme privatizovat, a už vůbec ne s pomocí starých stranických kádrů i mladých svazáků.

I. Schlägel 29.11.2019 11:24

O rozdělení státu usilovali více Slováci než Češi. Pomlčkovou válku v parlamentu si velmi dobře pamatuji. A jsem rád, že k rozdělení státu došlo elegantněji než v Jugoslávii. Tam se to bratrským národům moc nepovedlo.

I. Schlägel 29.11.2019 11:22

Ve vší úctě, Franku, pokud jste z mého příspěvku vydedukoval, že privatizační rozkrádačky považuji za majstrštyk, jste ducha mdlého bez ohledu na to, že se nám dvěma pravděpodobně líbí stejná muzika. Privatizace dopadla dobře, vzhledem k tomu, že socialistické Československo bylo prolezlé zlodějnou skrz na skrz. Zlodějnou, zlodějskou morálkou a komunistickým soudním systémem.

L. Písařík 29.11.2019 11:18

Velmi dobře. Stačí pohledět na jiné okolní státy a uvidíte stejné problémy. Smutné je to, že privatizaci vyhráli ti, co měli styky a kontakty, opět komunisté. A protože věděli, že to tak nebude, vybagrovali z podniků vše, co šlo. Ale nemyslete si, že toho bylo mnoho, naše výrobky, až na pár výjimek byly beznadějně zastaralé a v normálním světě skoro neprodejné - viz třeba Favorit nebo naše zbraně, kterým vesměs chyběly sofistikované zaměřovací systémy. Jo, měli jsme vychvalovanou Tamaru, ale kam se rozšířila? A další podniky nutně skončily pro nedostatek kapitálu, tady v té zemi nebyly peníze. Peníze měli jiní a ovládli banky i dobré výrobní podniky, ty ostatní zlikvidovali, aby neměli konkurenci. Pohleďte kolem nás, i jinde to bylo podobné.

Z. Ukolébavka 29.11.2019 11:18

A tak se vytváří mýty a kulty, jakými jsou ty o Masarykovi, Havlovi. Ovšem to "elegantní rozdělení republiky", to je opravdová nechutnost. Nevím, proč autor hledá na debaklu pozitiva, dává mu superlativ. Asi proto, že Češi to lokajství mají v genech.

I. Schlägel 29.11.2019 11:16

Jistě. Akorát že na přebírání a zavádění obchodního práva z demokratických zemí by dohlíželi ti samí lidé, kteří privatizaci legislativně ošetřovali a následně na ni dohlíželi. Jedna věc je něco převzít a druhá věc je být motivován to správně a efektivně používat. A ona jaksi chyběla motivace vůbec něco přebírat, natož efektivně provozovat. Týká se zejména komunisty zdevastované justice. O morálce se tu ani nemusíme bavit, že? V celé zemi přeci byla více než příkladná.

P. Princ 29.11.2019 10:59

Pane Schlägele, souhlas.

J. Cyrany 29.11.2019 10:56

pardon vylaďovaly..

J. Cyrany 29.11.2019 10:55

Stačilo převzít právo(především obchodní) z demokratických zemí jako Rakousko či Německo. Možná , že by se poté vylaďovali ,ale rozhodně by to bylo lepší než to tu nechat napospas nomeklatuře a mafiím.

Z. Ukolébavka 29.11.2019 10:37

Takže je pro vás ta rozkrádačka olbřímých rozměrů vlastně majstrštyk, že?

Z. Ukolébavka 29.11.2019 10:36

Ano, taky je mi záhadou, kde se najednou vzala...

J. Fridrich 29.11.2019 10:33

Ano, je to tak...