3.6.2024 | Svátek má Tamara


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
slovan 16.1.2009 13:05

Re: Ještě jednou, je to jednoduché,

Marate, zapominate na jednu vec. Vojaci PVOS od radiotechnickeho vojka meli bojovy provoz denne, denne vyhledavali "cile" a merili jejich charakteri¨stiky. Verte tomu, ze ze blizkost nejakeho jineho letadla by videli a hlasili. Zrovna tak odpaleni protiletadlove rakety by se neutajilo. Mimo bezne buzerace se u plro do zblbnuti cvicilo nabijeni rakety a navic cca 20% obsluhy jezdilo 1x rocne na ostre bojove strelby ke Kaspickemu mori. Zrovna tak se jezdilo 1x rocne na strelby z 30mm PldvK do Kezmarku nebo Jincu, strelec z PldvK si minimalne 2x za ZVS z toho dela vystrelil na cvicny cil. Obsluhy radaru videly na vlastni obrazovky, co se deje kdyz se vyhlasi "NARUSITEL", navic u rtpr bylo vetsinou navadeci stanoviste stihacu a tak smena velitelskeho stanoviste praporu slysela i komunikaci navodciho se stihacem, pritom cca 80% bojove smeny na Velitelskem stanovisti praporu byli vojaci zakladni sluzby.

Asi jste slouzil v jine dobe nez na konci 70-tych let.

Václav 16.1.2009 13:24

Re: Ještě jednou, je to jednoduché,

Napsal jste to docela přesně, takhle to opravdu chodilo a fungovalo.

A ještě něco. Pisálkům onoho článku o údajném sestřelení se podařilo to co chtěli. Ti, kdo o věci něco vědí a znají se nad tím pousmějí. Ale našla se spousta jiných, kteří se chytli drápkem a začali pochybovat a vyhledávat zaručeně pravdivé historky ze zdrojů JPP (jedna paní povídala), a někteří, radši je nebudu jmenovat, dokonce z říše pohádek..

VL 16.1.2009 13:57

Re: Ještě jednou, je to jednoduché,

V Brně bylo velitelství II. divize PVOS, takže tam se asi skutečně hlavně šúrovaly chodby a čistily samopaly. Bojováky byly něco trochu jiného. U raket se asi skutečně hlavně cvičilo nabíjení raket a cvičné "odpálení" ale radiotechnické prapory jely v podstatě neustále v bojové pohotovosti a nevěřím, že by se něco nevykecalo. Když tak uvažuji, že u nás (33. radiotechnický) bylo na sále cca 30 záklaďáků, kteří se střídali, dalších tak 20 na "kopcích" + další dvě odloučené roty tak tam bylo tolik lidí, že se nedalo nic utajit. P 38 registrovala letadla v normální letové hladině nad Paříží.

Předpokládám, že pochopitelně obodobné vybavení bylo i u US Army a Bundeswehru - tam také zapracovala STB na utajení? ;-D

slovan 16.1.2009 15:31

Re: Ještě jednou, je to jednoduché,

Na konci 70-tych let, jsem zazil na velitelskem stanovisti narusitele ktery vletel do CSSR u Mar Lazni. Pri vysetrovani pricin, proc uletel nazpet a nebyl prinucen pristat se zjistilo ze letovod nebyl na sve zidli a trvalo asi 3 minuty nez se dostavil po zjisteni. Toto odbehnuti na WC aniz to nahlasil na velitelstvi divize ho stalo 1 rok vezeni natvrdo - byl podporucik z povolani.

VL 16.1.2009 18:25

Re: Ještě jednou, je to jednoduché,

Za nás v roce 86 byl narušitel - motorizovaný větroň z německa - poslán hotovostní Albatros ZO - nemohl zasáhnout, byl moc rychlý, Mi - 24 ho "nemohl najít", tak se Němec vrátil radši domů. Nejspíš si nikdo nechtěl vzít na svědomí civilní letadlo.

M. Zima 16.1.2009 13:41

U PVOS jste nebyl sám, já jsem odtamtud desertoval.

cimbal 16.1.2009 11:30

Re: Já nic nevysvětluji, já jsem pouze upozornil na známé skutečnosti, jako:

Kdy? Kde? Jaký typ? Jaktože pobíhali civilní ami po DDR?

M. Zima 16.1.2009 13:40

Protože

na to měli jako okupační mocnost právo (S tím civilem to nebylo tak jednoduché, byla vyjednána pravidla, která se snažili Rusové omezit) Platilo to i recipročně, oba Berlíny i BRD a DDR měli statut okupovaných území a okupační mocnosti jim příležitostně vnucovali nadřazené právo. V konkrétním případě to byli oficiálně diplomaté ze Záp. Berlina. To celé se stalo v blízkosti hranic, takže tam přijeli včas.

cimbal 16.1.2009 13:46

Re: Protože

A první tři odpovědi?

M. Zima 16.1.2009 13:57

Tak naposledy, jestliže máte pochyby o mých tvrzeních,

vystupte z anonymity a vsaďte se se mnou o něco pořádného, potom se mi vyplatí Vám to doložit v detailu. My tu máme jaro, já mám teď spoustu práce, tak se kouknu večer, jestli jste se vzchopil, nebo jestli jste stejný chumáj, jako ten Václav, nebo pod. nahoře. Bajbaj.

Václav 16.1.2009 15:38

Re: Tak naposledy, jestliže máte pochyby o mých tvrzeních,

Pan primář vám povolil vycházky?

hulwat 16.1.2009 14:54

Re: Já nic nevysvětluji, já jsem pouze upozornil na známé skutečnosti, jako:

Zimo, nelze než konstatovat, že jsi zralý na podvazkový řád staré Blažkové.

smallhausen 16.1.2009 10:53

Letuska

Clanok bol viac-menej OK. Chybali mi ale dve veci tykajuce sa prezivsej letusky:

1. Co hovorila o priebehu nehody?

2. Preco sedela v tejto letovej hladine priputana na jumpseate (turbulencie pravdepodobne neboli, pretoze cestaci boli vsetci nepriputani)?

chk 16.1.2009 10:55

Re: Letuska

1. Nic si nepamatuje.

2. Třeba tam právě byla a stihla si sednout. Ostatní viz bod 1.

liberal shark 16.1.2009 9:06

poděkování

Děkuji autorovi za tento cenný a věcný příspěvek.

ladik53 16.1.2009 7:24

Děkuji

Autorovi děkuji.

třetí 16.1.2009 6:53

Trochu mi chybí

závěry z vyšetřování cesty onoho kufru. Tedy jak se na palubu dostal, kdo ho odbavil a kde atd. Jistě i tudy pátrání šlo.

Pepawo 16.1.2009 3:02

jsem od fochu

ale lepší článek jsem tady ještě nečetl... Mějte se všichni fajn.

hulwat 16.1.2009 2:03

Pro Zimu.

Autor: M. Zima IP: 80.140.220.xxx Datum: 15.01.2009 11:38

ale přibližně v té době dostalo několik lidí v americké lince do W. Berlina hladké průstřely z kulometu od Migu, protože krátce opustili koridor. (Co, když si tu mašinu spletli banánoví bratři?)

Zimo, nejchytřejší z nejchytřejších, až zas budeš mít pokušení napsat nějakou krávovinu, tak přibrzdi a něco si raději o tom přečti. Níže uvádím vybavení MiGů hlavňovými zbraněmi. Všechny tyto kanóny používají buď zápalné a nebo trhavé střely . Takže na hladké průstřely a kulomety zapomeň. (MiG 15 v té době už nebyl ve výzbroji a Mig 17 někde možná dosluhoval).

hulwat 16.1.2009 2:09

Re: Pro Zimu.

MiG-15...............jeden kanónráže 37mm a dva kanóny ráže 23mm MiG-17...............jeden kanón ráže 37mm a dva kanóny ráže 23mm MiG-17PF...........tři kanóny ráže 23mm MiG-21F-13.........jeden kanón ráže 30 mm Mig 23/ MiG 27...1× dvouhlavňový kanón ráže 23mm MiG-25...............Neměl žádnou hlavňovou výzbroj

sergeant 16.1.2009 5:13

Re: Pro Zimu.

Mas to skoro spravne.. Byl to 1 kanon 37mm a 2 kulomety 23mm...

Jura Jurax 16.1.2009 8:58

Re: Pro Zimu.

Seržante, ono je usance, že do 15 mm ráže včetně je to kulomet a nadto kanón ;-)

hardy 16.1.2009 6:43

Re: Pro Zimu.

Oprava: Mig 27 - 1x rotační kanon 30mm

slovan 16.1.2009 7:51

Re: Pro Zimu.

To hulwat - to se ovsem stalo nad Berlinem.

Ted vam tady Zima vysvetli, ze tu DC-9 u Kamenice setrelil Volchov ktery proniknul trupem a uvazl uvnitr toho kufru. Ten nalezeny budik byl casovac autodestrukce. Projevil jste narozdil od pana Zimy naprosty nedostatek znalosti a jejich uplatneni na zjisteny stav.

PK 16.1.2009 7:37

Re: Pro Zimu.

Jenom malé upřesnění - MiGy-15 ve výzbroji letectva ČSLA byly.  V té době ovšem jejich bojové verze sloužily jako stíhací bombardéry (MiG-15bisSB), nikoliv tedy v rolích záchytných stihačů. Z operační služby, ve které  u nás "přežily" i sve nástupce MiGy-17 a MiGy-19 byly vyřazovány na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let.

Peta 16.1.2009 8:32

Re: Pro Zimu.

A jeden takovej nám přivezli na dětské hřiště. My jej pak prolézali, někteří si rozebrali budíky, spinače.... a po pár měsících z něj byl totální vrak. Ještě několik let tam stál, a pak jej odvezli, asi do sběru.

chk 16.1.2009 10:51

Re: Pro Zimu.

Taky jsem jako dítě na takovym pískovišti byl, ale nevzpomenu si už, kde to bylo.............?

Wamp 16.1.2009 13:37

Re: Pro Zimu.

Jeden byl na hřišti ve Zlíně na Zálešné.

buš 16.1.2009 19:59

Re: Pro Zimu.

Odpovězte rychle: KAM jste dali ten BUDÍK?

peťan 16.1.2009 18:08

Re:

Pár kousků bisů přece jen dosluhovalo jako stihací. Proti pomalým a nízkoletícím cílům. Z letišť Líně nebo Planá. Pak je nahradily Delfíny, dovybavené úžasným kulometem MG 17 (7.92), dědictvím to po Luftwafe. Delfínek ale určitě do desíti kilometrů nevylezl! A co by taky dělal u Děčína! Na spřátelené hranici.