17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

HISTORIE: Ruský medvěd neskolil všechny

Pokud někdo nazývá dění po sovětské okupaci pohotovou transformací, je to jen ukázka neznalosti vlastních nedávných dějin.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 21.1.2022 9:07

R^R^

J. Jurax 21.1.2022 18:23

No, víte, můj táta ležel v osmatřicátém za kulometem v zákopu mezi řopíky u Slavonic a o cca čtvrtstoletí později, když už jsem bral rozum, říkal totéž. Akorát dodával, že kdybychom se bránili, možná bych neexistoval (narodil jsem se o jedenáct let později).

D. Stirsky 21.1.2022 8:56

A proč by to byla lež? Dějiny, což Vlk nechápe, nejsou jednobarevné. Po pražském jaru a srpnu 1968 skutečně nastávalo pomalé opadání euforie, zpragmatičťování... Ani odvážný Palachův čin trend nezastavil. Lidé zřejmě - do jisté míry - už opravdu chtěli mít svůj "klid na práci", stáhli se do svých chat, panelákových bytů... Žádné monstrprocesy se nekonaly, čistkami však byli postiženi mnozí (mohl bych vyprávět), převládající maxima oné doby byla "hlavou zeď neprorazíš". O disidentech národ věděl, leč většině lidí byli hodně vzdálení, i kdyby chtěli, nevěděli, jak navázat kontakt. Zkrátka a dobře: chovali jsme se jako celek pragmaticky. Od Husáka nahoře až po uklízečku kdesi v hospodě. I Husák běžně (samozřejmě neveřejně) nazýval pobyt sovětských vojsk okupací.

V. Wagenknecht 21.1.2022 8:42

Samozřejmě, že spousta dnešních progresivně-pokrokových soudruhů s vlaječkou EÚ pevně vetknutou v srdci, co v roce 68 nebyli na světě, musí dokazovat své nerozborné přátelství se soudruhy z Brusele pliváním na vlastní národ jako na národ lokajů a zbabělců, nadáváním na "Rusáky", demonstrativním přátelstvím se Sudeťáky a kádrováním všech, co se jim nelíbí a kteří stojí v cestě k jejich tučným korytům.

V. Petr 21.1.2022 9:35

R^R^R^

R. Langer 21.1.2022 11:59

R^ [>-]

V. Němec 21.1.2022 7:13

Mi bylo v srpnu 68 tolik, co Palachovi. Seděl jsem v Ostravě u Nové radnice před tanky, vojákům jsme nadávali, vyvěsili jsme na věž ČS vlajku, ale holt jsme na ně neházeli zápalné láhve. Večer jsme po celém městě přemalovávali dopravní ukazatele na MOCKBA 2000 km.

Na třetí den jsem šel do hutí fyzicky makat, dělal jsem studentskou brigádu.

Asi jsem se zbabělec, protože jsem pak nějak dále žil, ani jsem nebyl v KSČ, ani v Chartě, ani jsem se neupálil.

Jsem přesvědčený o tom, že Jan P. měl i jiné osobní problémy a byl i obětí situace. Něco jiného je, když někdo riskuje svůj život, a pak třeba o něj přijde, třeba pro záchranu dítěte, obecně bližního. V té chvíli stejně neuvažuje nad tím, že zemře. Glorifikovat ale sebevraždu, jakkoliv motivovanou, pokládám za faleš. Kryl by napsal kladečům věnců "nasrat, jo nasrat."

K emigraci: Včera jsem zrovna objevil stránku ČSÚ

https://www.czso.cz/csu/czso/obyvatelstvo_hu

Prohlédněte si zejména tabulku

Pohyb obyvatel České republiky1) v letech 1785–2020: absolutní údaje.

Nějak s těmi udávanými čísly nekoresponduje.

Dál nepíšu nic, na plivání novodobých hrdinů klávesnice nebudu reagovat.

V. Mokrý 21.1.2022 7:23

:-) R^

J. Urban 21.1.2022 7:39

souhlas - vetsina lidi chtela zit a prezit, i se svymi rodinami, cest opravdovym hrdinum, mezi ktere ovsem Palacha nepocitam, ano, byla to obet, ale sebevrazda by se opravdu nemela v takovemto pripade glorifikovat, neco jineho byli Cechoslovaci v krypte kostela po atentatu na Heydricha... ano, ti vykonali hrdinsky cin a zbyvala jim tak jako tak jenom smrt, tak si vybrali rychlou smrt vlastni rukou, ale prave zcela zbytecna smrt Palacha se s tim opravdu srovnavat neda

J. Nevrkla 21.1.2022 8:55

R^R^!:-)

Š. Hašek 21.1.2022 9:07

R^R^

J. Elias 21.1.2022 6:46

68. byl nepovedený komoušský experiment na lidech.

Dosť bolo experimentov !!!

Stop green deal, genderismus a další levičácké experimenty na lidech, jinak přijde další 68. !!!

Š. Hašek 21.1.2022 9:07

Samozřejmě, přesně! Rvačka dvou komoušských band. Přičemž ta obrodná byla vymatlaná jak štoudev, sirky a stoh suché slámy!

V. Petr 21.1.2022 15:25

Není to pravda. Skoro nikdo tehdy nevěřil, že by se dal komunismus svrhnout. Ale cílem bylo něco, jako Titova Judoslávie a ta se v porovnání s tehdejším Československem jevila jako "země svobody." Musíte si to pamatovat také!

P. Krešňák 21.1.2022 6:36

Pane Vlku, dnes jste mě potěšil a souhlasím. Nejsme národ zbabělců a všeho schopných pragmatiků. Krešňák

V. Mokrý 21.1.2022 6:58

R^R^

F. De Winter 21.1.2022 7:53

R^R^

Š. Hašek 21.1.2022 9:08

R^R^

R. Vacek 21.1.2022 6:12

Čechům je vlastní pragmatismus a snad i díky němu tady Česko stále je.

V jiných kulturách hraje významnou roli například víra a z ní vyplývající náboženský fanatismus, jehož nositelé jsou pro víru ochotni i umírat.

M. Chmelař 21.1.2022 6:28

V našich dějinách hrál boj za víru naprosto klíčovou roli. Husitské hnutí bylo ryze náboženskou záležitostí (kterou v jejím průběhu samozřejmě využili i pragmatici ku vlastnímu prospěchu). Od něj se pak odvíjely další reformační snahy zejména v Německu, a až do pobělohorského období v Čechách utrakvismus dominoval. I jiskra 30 leté války byla zažehnuta na Bílé hoře....

Odpadnutí od víry je záležitostí zejména 20. století a úspěšné komunistické indoktrinace tímto směrem. Náboženství představuje pro každý totalitní režim tu nejnebezpečnější konkurenci, ať už je to u nás nebo např. v Číně.

V. Wagenknecht 21.1.2022 8:44

Reformační snahy v Německu se od žádných husitů neodvíjely. Zkuste si něco přečíst o tom, jak se opilec a prostopášník Luther stavěl k selským vzbouřencům.

M. Chmelař 21.1.2022 10:49

Obávám se, že se mýlíte. Tato problematika je dobře popsána v díle prof. Petra Čorneje Jan Žižka: https://www.databazeknih.cz/knihy/jan-zizka-418223

V. Wagenknecht 21.1.2022 11:13

No, tu kníhu mám náhodou doma, tak se večer podívám, a pokud si vzpomenu, napíšu vám odpověď. Hin sa hukáže, kdo se mýlí. A vy myslíte, že Luther selská povstání podpořil?

V. Petr 21.1.2022 15:28

Selská povstání byla "o něčem jiném" a Luther je nakonec odmítal!

V. Wagenknecht 21.1.2022 11:29

Co píšou lutheristi: "Der böhmische Theologe Comenius nannte Hus den „Ausgangspunkt der Reformation“. Damit begründete er die tschechische Tradition, der lutherschen Reformation die "erste“ Reformation durch Hus voranzustellen. In der Tat gibt es deutliche Gemeinsamkeiten: Die Prädestinationslehre, die Verurteilung von Ablasshandel, die Bibel als ein für jeden Gläubigen einklagbares Grundgesetz und ihre Übersetzung in die jeweilige Landessprache. Luther beschäftigte sich allerdings erst einige Zeit nach der Niederschrift seiner Thesen explizit mit Hus, um dann allerdings festzustellen: „Wir sind alle Hussiten ohne es gewusst zu haben“. In der Folge ließ Luther Hus' Schriften verbreiten und sah sich als seinen direkten Nachfolger." https://t1p.de/agbk4 - jinými slovy, Luther objevil Husa jaksi dodatečně, až když se mu to hodilo, "jsme všichni husiti, aniž bychom si toho byli vědomi" - takové ty obvyklé fráze, něco jako "Já jsem Tchajwanec". Uvidíme, co na to ten Čornej.

M. Chmelař 21.1.2022 13:28

Dle Luthera se reforma měla týkat pouze církve a sedláci do toho nemají co mluvit. K Husovi se skutečně hlásil a dokonce přeložil jeho spisy a dopisy do němčiny. Dík za zajímavou diskusi :-)

V. Wagenknecht 21.1.2022 17:51

Je mi líto, doma mám od Čorneje Husitskou revoluci, spletl jsem si to. Vzpomněl jsem si, že jsem tím Žižkou listoval a zdál se mi moc rozvláčný. Takže remíza. Mějte se.

M. Krátký 21.1.2022 4:29

Od svých 14 let ( rozen 1943 ) běhám po světě v montérkách ( s malými pauzami ) a tak si furt připomínám slova našeho kolegy z doby počátků normalizace jak odzbrojil naši podnikovou komisi při prověrkách prohlášením - zde : "Já mám na tuto situaci zcela jiný názor, se kterým ale nesouhlasím" dobré ráno všem !!!!!!

K. Kovařovic 21.1.2022 4:19

Pane Václave Vlku, děkuji. S úctou K.K.

J. Kočvar 21.1.2022 1:38

Krásný a pravdivý článek, děkuji.