7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Čtenář 13.8.2007 21:02

Historie rodiny Baťů

Případným zájemcům doporučuji přečíst knihu "Sága o životě a smrti Jana Bati a jeho bratra Tomáše" od známého a uznávaného autora literatury faktu pana Miroslava Ivanova, která vychází ze studia dříve nedostupných archivní údajů. V podstatě se dá říct, že Janu Baťovi "namydlila schody" napřed světová konkurence, později komunardi a nakonec vlastní rodina Tomáše Bati. A polistopadová garnitura našich politiků raději strčila hlavu do písku, než by s tím něco chtěla dělat.

Mistr Jan Hus 11.8.2007 22:56

Dr. Beneš varoval před kolaboranty a upozorňoval na to, že se v budoucnu

zase vyskytnou vlastizrádci, kteří budou útočit na jeho dekrety,a  je otřeba s nimi zatočit, neboť dekrety stále platí. Podívejme se nyní kolem sebe, fuj, hnus. ;-€

z 12.8.2007 0:59

Re: Dr. Beneš varoval před kolaboranty a upozorňoval na to, že se v budoucnu

Amo, Benešovy dekrety jsou hnus

Mistr Jan Hus 12.8.2007 10:57

Re: Re: Dr. Beneš varoval před kolaboranty a upozorňoval na to, že se v budoucnu

Kolaborante. ;-O

baci 10.8.2007 22:24

beneš

možná by bylo dobré k prezidentovi Benešovi jeho zdravotní stav dlouhodobě trpěl hypertensí měl poměrně rozvinutou atherosclerosu byl v obrovské stressu od roku 1948,hypertense v té době prakticky neléčitelné malé mozkové příhody na tu poslední zemřel,byl to starý psychicky zlomenný člověk

Důchodce 10.8.2007 20:39

Gloriola

Přečtěte si životopis předchozího prezidenta a zjistíte, že tam gloriola zcela vymizela!

Patrman 10.8.2007 19:41

Gloria Benese vzdy upadala

Nasi historikove zapominaji, ze po Mnichove 1938 nemel Benes jedineho zastance v republice tak se prestehoval na zapad.Chtel byt v Anglii a nebyt vyhlaseni valky Anglii a Francii v zari 1939, tak by ho ani tam nikdo nechtel a zkousel to proto v USA.Jako pametnik se  Benesovi mnozi u nas vymivali jeho projevu - vazeni spoluobcane mam plan - odpoved aeroplan.Odletet.Je nepochiptelne, ze presto se nasli u nas lide, kteri po nem nechali jmenovat v Praze nabrezi, v Liberci namesti atd.Proste zpackal vse a pak odjel a zadal sveho nastupce Hachu, aby s nim byl stale ve styku, coz bylo pro Hachu velmi nebezpecne.Pak se za neho nepostavil a jako nemocneho starce nechal ho umrit na Pankraci. Ostudne proto je, ze vsichni nasi politici se postavili v novem state za Benese a jeho dekrety, ktere nepostihly jen Nemce ale i nase lidi.Hanba temto politikum, kteri se boji ze by prisli o hlasy tech, kteri po Nemcich maji majetek

J.G. Pašek 10.8.2007 20:59

Tak jak Benes psal a mluvil o Hitlerově Německu před Mnichovem . . .

byl by první, kterého by postavili ke zdi den, nebo poslali do koncentráku, den kdy nás zabrali . . . . kdyby nebyl anti-Německý ve svých názorech a projevech, nebylo důvodu proč nemohl zůstat prezidentem za Protektorátu  . . .

SS měli na seznam lidí, které přišli zatknout, jako třeba Karla Čapka  . . . . ignoranti, ani si neopravili seznam, že Karel Č. zemřel . . . .  zabásli bráchu Josefa, který zemřel v koncentráku . . . .

A dnes Německo je velký kamarád, vše odpuštěno . . . . a náš největší spojenec-zbabělec, Francie, jakbysmet je dnes největší kamarád a vzor a tehdy jme měli s Francií smlouvu TVŮJ NEPŘÍTEL JE MŮJ NEPŘÍTEL  . . zradili nás v Mnichově a když nás zabíral Hitler, ani nevyhlásili mobilizaci . . . . ale  a hon na čarodejnice a bičování prezidenta Beneše pokračuje dál . . .  že by se chtěl národ blejskat před Německem? 

Pišta 10.8.2007 21:32

Re: Tak jak Benes psal a mluvil o Hitlerově Německu před Mnichovem . . .

Někam se vám vytratil malý detail. Až do června 1941 čeští komunisté proti nacistům nejen nehnuli prstem, ale dokonce je obhajovali. Wehrmacht byla "němečtí dělníci navlečení do uniforem" a Beneš válečný štváč, který chce národ zatáhnout do války pro zájmy angloamerických imperialistů . atd. Dokonce i komunističtí emigranti v Anglii odmítali vstupovat do armády a bojovat proti německým nacistům.

J.G. Pašek 10.8.2007 21:45

22. června 1941 Barbarosa . . . . .

do toho dne Hitler a Stalin velcí kamarádi, spojenci na papíře a skutečnosti  . . . však Stalin nechal v Rusku tajně cvičit německé piloty, co Německu zakázala Versailská dohoda . . . .

A pochopitelně, když Hitler napadnul modlu českých komunistů - SSSR, tak se otočili na obrtlíku  . . . . .

Mistr Jan Hus 12.8.2007 10:59

Re: Re: Tak jak Benes psal a mluvil o Hitlerově Německu před Mnichovem . . .

Ale nefalšuj historii. Opak je pravdou, byl to největší odboj proti Němcům. ;-D

Emil XX 11.8.2007 13:36

S tím plánem je to jednoduché - Beneš předpokládal, že Hitlerovi

Mnichov nebude stačit a dojde k válce.

zp 10.8.2007 19:01

Únor zvoral Beneš

Je notoricky známé, že v únoru podali nekomunističtí ministři demisi , o níž bylo s Benešem předjednané, že ji nepřijme a vypíše  nové volby. Ty by ovšem pro KSČ nedopadly tak přesvědčivě jako ty v roce 46. Beneš  však nekomunistické ministry podrazil  a  Gottwaldovi tu  demisi podepsal. Ten si pak po slavnostním vyhlášení této skutečnosti na Staromáku najmenoval do vlády své lidi a  na padesát let  bylo vymalováno.  Komunistům  tedy pomohl do sedla Beneš. Je hanebné, že po tomhle zrádci  se u nás pojmenovávají ulice  a náměstí.  Další parádní kousek se mu povedl za války, kdy Stalinovi nabízel po vyhrané válce postoupení pohraničních území s německým obyvatelstvem  sovětské okupační správě. To si i vykuk   Koba klepal na čelo a chápal to jako vrtoch senilního staříka. Beneš je též zodpovědný za to, že ČR jako jediný stát stojící na straně vítězů utrpěl po válce územní ztráty. Podkarpatskou Rus odevzdal sovětům  na stříbrném podnose. Ani za to nenárokoval např. Kladsko, jakožto historicky české území, o které rakousko přišlo tuším po prusko-rakouské válce v roce 1866 nebo pás nyní polského území nad Žitavou podél frýdlantského výběžku  se spoustou hnědého uhlí.

Pametnik starejch dob 10.8.2007 19:16

Re: Únor zvoral Beneš

A co Jan Masaryk, který se k demisi nepřidal. A nezpomeňte, ˇUnot byl kombinací legálních i nelegálních (ozbrojené "Lidové milice") postupů. A počítat, že takovýto puč mohl Beneš sám zastavit je naivní, ač lze tomuto politikovi mnohé vytknout.

Co např. udělaly demokratické strany k mobilizaci svých stoupenců.

J.G. Pašek 10.8.2007 19:43

Byla by krvavá civilní válka . . . .

kdyby zakuklený komunista, ministr národní obrany generál Ludvík Svoboda, a jak se jmenoval ten ministr vnitra-zakuklený komouš, neodmítli Benešovi poslušnost . . . . a drzí komunisti byli v té době ochotni jít přes mrtvoly dostat se na hrad . . . .   

doktor 10.8.2007 22:30

Re: Byla by krvavá civilní válka . . . .

Nemusíte všechno opakovat po Oakmanovi, v tom agitačním zápalu se mýlí nebo lže.  Ministr vnitra Václav Nosek nebyl "zakuklený", ale byl už od roku 1921 členem KSČ, a byl opravdu klíčovou postavou Února, ministrem spravedlnosti byl národní socialista (tu stranu jsme tehdy vnímali jednoznačně jako pravicovou!) Prokop Drtina, který spolu s ostatními podal demisi a byl pak komunisty krutě vězněn a mučen. Únor 1948 nemá na svědomí Beneš, ale tehdejší neschopní pravicoví politikové ČSSNS a ČSL, kteří svou abdikaci nepromysleli ani nezajistili, dále politikové ČSSD, která byla po brněnském sjezdu v prosinci 1947 blízká pravici, ale její ministři demisi zbaběle nepodali, a nakonec i "nestraničtí" ministři Masaryk a Svoboda. Strůjci Února všechno zpackali právě tím, že si mysleli, že za ně Beneš všechno vyřídí, a v sobotu 21.2. a v neděli 22.2. se rekreovali jako hosté na velkolepých svatbách a honitbách. Právě v těch dvou dnech se rozhodovalo o osudu demokracie v ČSR ( vznikly Akční výbory NF, cenzura tisku, Lidové milice, Sjezd Závodních rad ROH, komunisté tlačili na zcela osamoceného Beneše, vyhlásili na 24.2.generální stávku, atd.). Chtěl bych všechny ty pobitevní mnohomluvné generály tady na Psu vidět, jak by to na místě Beneše řešili oni!

J.G. Pašek 10.8.2007 23:20

Doktore, nečtu, tudíž nepapouškuji Oakmana . . . .

pokud Oakman myslí a píše stejně jako já? Udělal jsi mně radost . .  .

Doktore, nenosim v hlavě datumy a jména, které mám doma v knihách, nebo si můžu snadno vygůglovat . . . . mně stačí tzv. ptačí perspektiva, abych nedělal hloupé kopance co se kdy kde událo v historii . . . 

Co jsi napsal je pravda, a určitě jsi si dal práci abz datumy a jména byly OK, a že jinými slovy jsi napsal, že prezident Beneš měl namydlené schody kam se vrtnul a kouknul . . . niko nikde a komunisti cítili krev PRÁVĚ JSEM SE VRÁTIL Z HRADUU vysíláno po celé Republice a národ jásal a na odpor bylo už pozdě. . . . a tak jak byla zblbnutá většina obyvatelstva a spád událostí,  jak se říká  .  . . ani sám Jéžíš Kristus by s tím už nedokázal hnout . . .  obyvatelstvo nese plnou vinu co se stalo v 1948 ane prezident Beneš . . . . 

Pišta 10.8.2007 19:55

Re: Únor zvoral Beneš

Malé upřesnění. Aby padla vláda i s Gottwaldem, musela by podat demisi většina ministrů. Jan Masaryk demisi nepodal. Proto, když Beneš demisi přijal, umožnil tím Gottwaldovi vládu doplnit podle svého přání. Je ovšem pravda, že Gottwald Benešovi vyhrožoval lidovými milicemi.

J.G. Pašek 10.8.2007 20:17

a Gottwald spunktoval generální stávky . . .

to že se Gottwald a komunisti dostali k moci jim nespadlo ze stromu, bez pomoci a sympatie většiny obyvatelstva, které dnes pohodlně hledá vinu jinde  . . . . třeba jako Dostálová dnes na TV krmí anti-USA hystérii   . . .   vono přece USA pro naší svobodu v 1948 a 1968 nehnulo prstem . . . . . a 75% obyvatel jásá a tleská . . . .  tak se šikovně a vypočítavě dělá nová historie . . . 

J.GH. Pašek 10.8.2007 20:21

Pardon, chtěl jsem napsat Chytilová a ne Dostálová . . .

.

Přemysl 10.8.2007 18:15

Beneš po II. SV neměl žádný mandát

Mně to připadá, že bylo Benešů několik, někteří úctyhodní. Od nadšence ve Versaille, přes úspěšného poválečného zahraničního ministra s nemalým sklonem proněmeckým (před nástupem fašismu), k presidentovi, který nedal příkaz sedlat. Na tom poválečném je markantní, že neměl žádný mandát lidový ani legální. President s určitou legální kontinuitou seděl ve vězení a jmenoval se Emil Hácha. Beneš vládl  z milosti Stalinovy a jaký manévrovací postoj měly jeho loutky, dnes víme. Nedostatek mandátu Benešovi nedovolil vyřešit divoký odsun Němců jinak než tím, že jej nahradil o něco málo lidštějším odsunem legálním. V únoru 1948 ho myslím paralyzoval natolik, že neudělal ani to, co bylo možné.

Pametnik starejch dob 10.8.2007 19:31

Re: Beneš po II. SV neměl žádný mandát

Mluvit o "mandátu" po WW2 je dost absudní. Beneše uznaly vítězné mocnosti, titulárně velel našim jednotkám na východě i na západě, a to je takřka jediný mandát který v té době mohl politik v naší zeměpisné poloze mít.

Háchův mandát padl 15.3.1939, když druhá republika přestala existovat. Háchův podpis na dokumentu, odevzdávajícím republiku do "ochrany" Hitlera byl právně opravdu velezradou. Hácha sám věděl, že na něj neměl žádný mandát a utěšoval se, že je tudíž právně neplatný. Samozřejmě Hitler by nás zabral i bez Háchova podpisu.

A všechny "Benešovy dekrety" byly dodatečně schváleny parlamentem jakmile se vůbec mohl sejít.

Přemysl 10.8.2007 20:41

Re: Re: Beneš po II. SV neměl žádný mandát

Nu, říci, že Dr, Beneš měl jediný mandát, jaký byl k mání, znamená nepochopit pointu. Souhlasím, že mandát národa nebylo možné okamžitě získat, ale trvám na tom, že jej nedostal ani po svolání parlamentu, a to ho – vedle choroby – politicky paralyzovalo. To schválení velmocemi a parlamentem, jehož složení bylo předem ovlivněno, nebyl skutečný mandát. Poválečná ČSR byla od počátku nezákonný stát, a to, že ostatní na tom nebyli lépe, na tomto základním faktu nic nemění. Dr. Beneš “vládl” v legálním i mocenském vakuu a jedinou jistotou byla Stalinova vůle. Stalinův pacholek, Gottwald, získal alespoň mocenský mandát aklamací uličníky. To mu dalo víc skutečné moci, než měl Dr. Beneš.  A co se Háchovy tzv. zrady týče, nevím, že by byla rozsouzena o nic zákonnějšími prostředky, než emocemi a zdáním. Mně se zase zdá, že kapitulace před nepřítelem není nezbytně zrada.

J.G. Pašek 10.8.2007 16:38

Autore, příště nám napište podrobnosti o tom soudním přelíčení . . .

Od kdy do kdy, kdo předsedal, kdo byl hlavní žalobce, podstata žaloby, svědci a jejich svědectví a kdo velel Baťi obhajobě  . . . jaká byla politická a ekonomická nálada obyvatelstva v ČSR, kde byl prezident Beneš a kdy ho ranila první mrtvice  . . . . a když budete u toho, napište jak si pozdějšího prezidenta V. Havla mastila kapsy a údajně dokonce kolaborovala s Němci za války . . . .

Pravdu máte, že ten švec a jeho škrpály se hodí být stále pod lupou a drobnohledem a desítky větších podniků a jejich majitelů, kterých podniky bez jakékoliv kompenzace potomkům byly zabrány, když majitelé v koncentráku vyletěli komínem  . . .

Pete Brich 10.8.2007 16:22

Beneš

Celou dobu exilu bojoval nejprve za uznání své a spoluexulantů jako odbojových představitelů okupovaného Česko(slovenska). Ve stejném postavení byl i de Gaulle - proto on byl první, kdo ho uznal (uznali se vzájemně). Pak bojoval za neuznání Mnichovské dohody (co se týká toho, že jsme se měli bránit: ČSR dostala od "spojenců" ultimatum, že v případě boje v tom zůstane sama; pouze Malá Dohoda byla ochotna splnit své závazky - ovšem to by ČSR muselo nejdříve obout jugoslávskou a rumunskou armádu; Francie členem Malé Dohody nebyla) a obnovu Československa v původních hranicích. O tom zprvu nechtěla VB ani slyšet, že se to bude řešit až po válce. Proto s vděčností přijal nabídku uznání od SSSR, což mu dopomohlo k dosažení cílů i u ostatních. Že spolkl lógr se dozvěděl až později po válce - ostatně špatný odhad Stalina měl třeba i Roosewelt, o Francii nemluvě. Že toho všeho dosáhl je jeho zásluha mohutně podpořena hrdinstvím našich vojáků na obou frontách i domácím odbojem (mj. zpočátku financovaným protektorátní vládou) a atentátem na Heydricha.

Co se týká února 48: byl už dost vážně nemocný, a proto se bál občanské války, která už stejně měla vítěze (vnitro - Nosek / tam to bylo nastartováno; armáda jde s lidem - Svoboda a k tomu nelegálně vyzbrojené LM). Zde se stále zapomíná na miláčka lidu - Jana Masaryka: "do Moskvy jsem jel jako ministr zahraničí a vrátil jsem se jako Stalinův pohůnek". Proč neodstoupil? Proč nepodal demisi s ostatními ministry a naopak vstoupil do "rekonstruované" Gottwaldovy vlády?

Po bitvě je každý generálem. Hleďte si svého a reagujte na současnost. Proč mají rudí stále většinu? (Zelení jsou rudí pod zelenou slupkou) Co proti tomu děláte, generálové?

PB

oakman 10.8.2007 16:30

Re: Beneš

Ano, jen popisujete, jak se chudák nadřel, aby se pokusil napravit své vlastní tragické chyby.:

Autor: oakman IP: 80.188.218.xxx Datum: 10.08.2007 16:17

Ono je vždy lepší ty chyby nedělat.....

Kopíruj to celé, když už!!;-P

Kdyby 10.8.2007 17:45

Re: Re: oakmen GÉNIEM

Co zásadního měl udělat, aby se chybám vyhnul ?

Pišta 10.8.2007 18:33

Méně fantazie, více faktů

Nevím o jakém "uznání od SSSR" mluvíte. Beneš měl v Londýně dva problémy. Uznání titulu prezident a  uznání legality své vlády. Britské námitky proti titulu byly věcné. "Dr. Beneš se oficiálně vzdal prezidentství a byl nahrazen zákonně jiným prezidentem. Tohoto prezidenta (Háchu) ,britská vláda zákonně uznala.Uznat nyní právní kontinuitu dr.Beneše , by znamenalo popřít legalitu potvrzenou a schválenou britským parlamentem" Tolik překlad oficiálního komuniké. Pokud šlo o uznání jeho vlády , britská strana si kladla za podmínku, že ve vládě musí být zastoupeny všechny národnosti V ČSR. (Třicet procent obyvatel tehdejší ČSR tvořili Němci.) Další podmínkou byla účast dr. Milana Hodži ve vládě.(Hodža byl posledním předválečným předsedou vlády) . Německé antifašisty Beneš ve vládě nechtěl (dělali by určitě problémy při odsunu, se kterým Beneš již tehdy počítal), Hodžovi se zase do vlády nechtělo. Patrně proto ,že by to znamenalo definitivní tečku za samostatným Slovenskem. Totéž platilo i o Štefanu Osuském. Přitom jak Hodža tak Osuský byli nejbližšími spolupracovníky TGM ještě z dob prvního odboje, za první světové války stejně jako Beneš. Právník dr. Osuský byl americký Slovák, který se k TGM přidal v době jeho pobytu v USA. Pokud jde o hranice ČSR po válce je pochopitelné, že britská vláda nemohla v době , kdy nebylo jasné jak bude válka probíhat a v jaké fázi skončí, dávat  do budoucna nějaké záruky . Benešovi to vysvětlili tak , že pokud by ty záruky dali jemu , museli by je dát i ostatním státům, jejiž hranice byly válkou změněny.  Pokud jde o Noska, tak oficiálně členem KSČ nebyl ,stejně jako Ludvík Svoboda. V košickém vládním programu bylo stanoveno, že obě silová ministerstva musí mít nestranické šéfy.

Pete Brich 10.8.2007 21:32

Re: Méně fantazie, více faktů

Děkuji za upřesnění. A jak se VB stavěla k Mnichovu? (Kromě Churchillova hanba-válka)

Co se týká Slovenska, to válčilo na straně OSY. Z bláta jej vytáhl Beneš.

Samozřejmě, že oficiálně byli oba nestraníci. Podobně jako Bublan v Paroubkově vládě.

PB

Pišta 10.8.2007 23:43

Re: Re: Méně fantazie, více faktů

VB uznala Benešovu vládu 21.července 1940.Pokud jde o Mnichov, tak první varianta britské vlády bylo prohlášení ministerského předsedy Winstona Churchilla 30.září 1940,že: "Mnichovská dohoda byla zničena Němci".Po britsko-československých jednáních v červenci 1942 Britové navrhli text dohody o likvidaci Mnichova: A, Mnichovská dohoda neexistuje, poněvadž byla samotným Německem zrušena. B, Britská vláda neuznává tudíž nic z toho, co mnichovskou dohodou bylo o Československu stanoveno a stejně neuznává nic z toho co se stalo dále v důsledku Mnichova od roku 1938 a později ve věci původních hranic. československých.Problém ovšem byl v rozdílném názoru Britů a dr. Beneše na "právní jurisdikci našich úřadů na území britském na Němce a Maďary z odtržených území, kteří se k československé vládě nehlásili".To byl hlavní důvod proč bylo těžké dosáhnout textu , který by vyhovoval oběma stranám. Šlo o to, že Beneš odmítal britský návrh aby do státní rady ,což byl jakýsi parlament, přijal zástupce německých antifašistů ,z řad českých Němců a při tom žádal aby všichni čeští Němci v Británii podléhali jeho vládě. Pokud jde o samostatnost Slovenska není  to také tak jednoduché jak to vypadá na první pohled. Neplatnost Československých zákonů ne Slovenském území si totiž odhlasoval demokraticky zvolený slovenský "parlament" ještě před válkou. Kdyby válka skončila ,ještě před obsazením Německa spojenci,(třeba po úspěšném atentátu na Hitlera), je otázka jak by to se Slovenskem dopadlo.