26.4.2024 | Svátek má Oto


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Martin 1.10.2008 9:18

Neznáš mapu

Děda si to ještě pamatuje a tak mi říkal jak to bylo a je to trochu jinak:

CŠR byla domluvená s Francií a Anglií, že pokud by se šlo do války, tak půjdou společně. Místo toho nás Francie a Anglie obětovali a hodili Hitlerovi jako kost psovi. A Beneš nebyl takový de*il, aby nevěděl, že když se neotevře západní fronta, tak ČSR proti Německu nemá šanci.

Beneš tedy v zásadě rozhodnul správně, protože skutečná volba byla mezi obsazením ČSR bez boje nebo obsazením ČSR s předem prohraným bojem.

Co je ovšem mnohem fatálnější než Beneš, tak to jsou pindy kavárenských intelektuálských povalečů, že Hitler je v zásadě dobrák a když se mu dá ČSR, tak bude klid. Toto vidím jako kardinální problém té doby.

I-Worm 1.10.2008 10:30

Re: Neznáš mapu

to je zajímavý, nás ve škole učili, že dohoda byla s Francií a SSSR - o Anglii ani zmínka. Zatracení bolšáni, takhle mne ošálit!

Marat 1.10.2008 12:05

Re: Neznáš mapu

Tehdy Finsko a nyní Izraeel se neptalo a neptá zda se smí či nesmí bránit.Bránilo se proti daleko větší přesile.

Jenda 1.10.2008 15:44

Re: Neznáš mapu

Proti Nemecku by nejakou sanci melo. Proti Nemecku+Rakousku, Madarsku a Polsku a s jedinou bezpecnou hranici na dalnem vychode s Rumunskem nemelo sanci vubec zadnou. Tuplem s ozbrojenou trimilionovou patou kolonou nemcu touzici po pripojeni k tisicilete Risi a milionovou madaru touzicich po pripojeni k velkemu a jeste vetsimu Madarsku.

michal 1.10.2008 9:11

agresor

dodnes jsem si myslel, že agresorem je ten, kdo útočí, ne ten, co se brání. Západ mohl Československu vyčítat, že Hitlera dráždí, ale že by na něj útočil, To jsou věci...

Mirek F. 1.10.2008 9:24

Re: agresor

Samozřejmě, že to bylo možné, vždyť bychom odmítli mezinárodní usnesení za účelem zachování míru a táím pádem bychom byli viníci války. Koneckonců, agresívně bychom okupovali území přenechaná velmocemi Německu:-/.

Bibabu 1.10.2008 9:48

Re: agresor

Michale, oni ti akteři smlouvy, by konečně měli vinika války a hladili Hitlera, aby je nechal v klidu po hlavičce. Dovedete si Vy všichni co dnes sedíte v teplých pelíšcích představita domyslet, jaký nedozírný negativní význam by to mělo pro další existenci naši republiky. My, kteří bychom  odmítli "mírovou, mnichovskou smlouvuv 38 roce ještě válka nebyla, bychom byli vini za 2. světovou válku. dnes by už tato republika neexistoval, hodnocení vákly mocností by nám naše hranice zcela vymazaly z mapy Evropy.

Paul Sulc 1.10.2008 8:56

Ceska volba ale tady taky byla,

kompletne znicit, ci zachovat pro Nemce veskery valecny material, ne??? Jak to dopadlo, vime. A jak to bylo dale? Inu Cechackove, vlastenci, potichu nadavali na Nemce,taktez se udavali,ale jinak makali ve zbrojnich fabrikach a  o prescasech vyrabeli granaty, za flasku rumu a par pridavku. Nedovedu si predstavit ze by bojovali, leda tak o politicka koryta. Tohle umeni se ovsem prenasi z generace na generaci a stale se vylepsuje

čtenář 1.10.2008 9:07

Re: Ceska volba ale tady taky byla,

Co se týče dělnické třídy, máte zajisté pravdu. Někteří ze zbytku národa se ale zúčastnili bitvy o Londýn (místo aby se doma v hadrových dvojplošnících nechali rozstřílet Messerschmity, jak doporučují někteří pozdní hrdinové), bojovali u Tobruku, Dunkirku a i jinde. Někteří také zabili 3. muže 3. říše Heydricha. Záleží na úvaze, co více přispělo k porážce Německa.

Jura Jurax 1.10.2008 16:59

Re: Re: Ceska volba ale tady taky byla,

(místo aby se doma v hadrových dvojplošnících nechali rozstřílet Messerschmity, jak doporučují někteří pozdní hrdinové), 

No, napřed si přečtěte něco o letadlech pak žvaňte. Kupříkladu víte, kolik Bf-109 (verzí B a C, obávaný Emil ještě nebyl v řadové službě) měli Němci v první linii, jak byly vyzbrojeny a jaké měly výkony? A kolik měli stíhacích Arad 68 a Heinkelů 51? Nebo víte, čímžže byly potaženy trupy a v první sérii i křídla slavného Hurricanu, křídla I-16 nebo I-15/152/153, trupy Moranů 406 nebo slavných Wellingtonů? Plátnem - ve Vaší terminologii tedy hadry ... ono je pravdou, že naše letectvo bylo méně početné a až na pár (62) B-71 (SB-2) technicky zastaralejší než německé - ostatně tohle platilo pro Francouze, jejichž nosným stíhacím typem byly v době Mnichova Dewoitiny 501 a 510, Morany 406 se zaváděly, či Brity s jejich dvouplošnými Gladiatory - Hurricany i Spitfiry se do služby teprve zaváděly- taky.

Mimochodem, polské PZL.11 byly co do výkonů i výzbroje horší než B-534,  a přesto bojovaly a dosahovaly úspěchů.

Záleží na úvaze, co více přispělo k porážce Německa. ... no, při vší úctě - 3 stíhací a jedna bombardovací peruť, prapor u Tobrůku a později tanková brigáda, jakož i později armádní sbor v SSSR byly podstatně méně jako miliónová armáda ve zbrani ... a zbytek národa vyráběl pro Hitlera zbraně v neporušených zbrojovkách, protože dost dobře nemohl jinak ...

Paul Sulc 1.10.2008 18:17

Re: Re: Ceska volba ale tady taky byla,

Vrele doporucuji si precist knihu Otty Wagnera  Z  Cizineckou legii proti Rommelovy. Ten vam neco rekne o ceskem bojovani, ci spise nebojovani. Ti co opracdu chteli bolovat, tem bylo vyhrozovano. A  CS vlada v Londyne by nejradeji vojakum ukradla nos mezi ocima.. Vubec tohle thema :CS vlada v Londyne by zasluhovala poradne historicke zpracovani. Ovsem ne ala Jirasek.

Mirek F. 1.10.2008 9:22

Re: Ceska volba ale tady taky byla,

První část vašeho příspěvku je typickou ukázkou uvažování ex post, kdy už známe další vývoj. Jenže na podzim roku 1938 byl mnichovský úder natolik drtivý, než aby se přemýšlelo, co se zbraněmi. A proč by to vlastně tehdy mělo přijít na mysl? Vždyť všichni vypadali, že se s Hitlerem chtějí kamarádit, byl zachován mír na dvě generace....byly prostě jiné starosti, bohužel.

A jestli znáte nějakou zemi, která, ač okupována, nemakala pro Němce, sem s ní, ať se máme proč stydět.   

Paul Sulc 1.10.2008 18:22

Re: Re: Ceska volba ale tady taky byla,

Samozrejme, makali pro Nemce vsichni. A taky tam byli partizani kteri proti Nemcum bojovali. Protektorat, to byla oasa klidu kde se nic nedelo. I toho Heydricha zamordovali aby se londynska vlada mohla pochlubit ze se v Protektorate neco deje.

Jenda 1.10.2008 15:41

Re: Ceska volba ale tady taky byla,

Znicit? Aby ho nemohli nemci pouzit proti frantikum a "hrdemu albionu"? Nasrath! Jen at appeasedementi vidi jak si nadelali do bot.

čtenář 1.10.2008 7:25

Autor dávající nám

za příklad Polsko neříká celou pravdu. Polsko se sice bránilo proti Německu, ale když jim pak vpadli Rusáci do zad, nařídil vrchní polský velitel armádě  maršál Ridz-Smigly zastavit boje a ustoupit přes Maďarsko (býv. Pokarpatskou Rus) a Rumunsko do bezpečí, "aby se armáda zachovala pro další boj". Udělal tedy ve stejně beznadějné situaci přesně totéž, co Beneš o rok před ním.  Rozkaz ale přišel pozdě, polská armáda padla do ruského zajetí a jak to dopadlo lze shlédnout veVajdově  filmu "Katin", momentálně v dobře utajeném v našich kinech.

Jura Jurax 1.10.2008 17:05

Re: Autor dávající nám

Katyň, čtenáři - tohle byste už načteno mít mohl :-/

A ten maršál se jmenoval Rydz-Śmigly - a srovnávat situaci, v níž se rozhodl jak se rozhodl se situací Benešovou je hovadina stejně jako srovnávat jeho rozhodnutí s Benešovým.

LBK 1.10.2008 6:40

Poláci měli také volbu.

Poláci mohli přistoupit na anexi Gdaňska a exteritoriální koridor do východního Pruska, a čekat na další požadavky ...

Mirek F. 1.10.2008 6:52

Re: Poláci měli také volbu.

Ach jo, jsem myslel, že fakt, že Polákům, na rozdíl od nás byla slíbena pomoc Západu, je už konečně znám dostatečně....Jak vidno, tak ne.

Lea 1.10.2008 5:59

Beneš udělal spoustu chyb

ovšem v r.38 bych mu právě tu jeho pochybovačnost nezazlívala. Beneš zvažoval zcela vážně i možnosti vojenského odporu,ale obával se jedné ,a to podstatné věci. Kdyby požádal o pomoc Stalina / i když ten v r.37 vyčistil vojenské velení stylem kulky do hlavy/ a ten by nám vyhověl, co bychom dělali,pokud by se naši do té doby západní spojenci přidali na stranu Hitlera? Apetit na vyřízení si to Stalinem panoval obrovský. Tohle riziko Beneš nebyl ochoten podstupit. Alespoň z jeho Úvah o slovanství.

Bořek 1.10.2008 8:55

Re: Beneš udělal spoustu chyb

jen bych upravil jednu věc.Stalin měl podmínku,že nám pomůže,pokud Francie a Anglie dodrží své závazky k nám.Navíc je známé,když  Hitler napadl Sov.Svaz,tak ho zastihl naprosto nepřipravený.Takže pokud mluvíme o nějaké pomoci,tak ta byla více méně iluzorní.

F..A.Kekule 1.10.2008 9:38

Re: Re: Beneš udělal spoustu chyb

Navíc jsme v té době neměli s SSSR společné hranice (i když jsme byli o Podkarpatskou Rus hodně na východ) a tak by k nám museli přes Rumunsko a to by Rumuni určitě nedovolili. Takže rozpoutání války by bylo určitě na našem tričku.

Bibabu 1.10.2008 9:55

Re: Re: Re: Beneš udělal spoustu chyb

Kdyby se Beneš rozhodl jinak, tak víc než polovina těch co tady dneska kecají by tady vůbec nebyli

.

Jenda 1.10.2008 15:37

Re: Re: Re: Beneš udělal spoustu chyb

Rumuni by to prinejhorsim nejak dovolili, ale ono ani nebylo jak se ty vojaky dostat. Zadna pouzitelna zeleznice tamtudy nevedla.

EVa 1.10.2008 5:29

Bez ohledu na to, co říká náš slavný zákon

"Beneš se zasloužil o stát" si po přečtení části Benešových pamětí (více než polovinu jsem nedokázal přečíst) již od roku 1960 myslím, že Beneš byl sebestředný egoista, kterému šlo hlavně o udržení moci a který zavinil jednak rozbití Rakouska-Uherska, což v důsledku přineslo II.sv.válku a jednak nás prodal Rusům. Teď jsem někde četl, že byl dokonce agentem NKVD. Beneš se zasloužil o stát tím, že nás věnoval Stalinovi.

Mirek F. 1.10.2008 6:33

Re: Bez ohledu na to, co říká náš slavný zákon

Váš příspěvek je IMHO ukázkou skvělého historicky politického přehledu tak po sedmém pivu někde Na růžku. Ano, Beneš (s pomocí M asaryka) byli schopni rozbít zřejmě šťastně prosperující stát s desítkami milionů obyvatel, sami dva, zřejmě kombinace Supermana s Chuckem Norrisem ve zvlášť vynikající formě. Rovněž Stalin jakožto rozený demokrat  by se nikdy neodvážil začlenit nás do svého vlivu, i když tady měl armádu, kdyby mu to Beneš nedovolil, že:-)

whocares 1.10.2008 10:53

Re: Re: Bez ohledu na to, co říká náš slavný zákon

R^

Jenda 1.10.2008 15:35

Re: Bez ohledu na to, co říká náš slavný zákon

Rozbiti RU nemelo se vznikem druhe svetove valky nic spolecneho. Za tu mohla potupa Nemecka, reparace a hospodarska krize. Nebyt rozpadu RU tak jediny rozdil byl, ze by se anslus Rakouska tykal i nas a madaru. A pak bysme coby integralni a PRUMYSLOVA cast rise byli valkou poniceni mnohem vic a Rus by nas zheftnul tak jako tak.

Mejla 1.10.2008 5:10

Fanatické hrdinství bylo u Monte Casina Polákům na překážku a museli být vyměněni tuším za Brity,

jinak by tam zahynuli všichni a Monte Casino by se nepodařilo dobýt. Ovšem první porážku 2.sv.v., byť bohužel jen dílčí, utrpěli Němci hned v jedné z bitev v Polsku.

nesher 1.10.2008 14:17

Re: Fanatické hrdinství bylo u Monte Casina Polákům na překážku a museli být vyměněni tuším za Brity,

To je omyl, byli to polští a novozélandští vojíci kteří nakonec na vrchol Monte Casino vystoupali. Bohužel v té době už se z něj Němci stáhli.

Jarda 1.10.2008 4:34

Nejen Ceskoslovensko

Melo neschopneho vudce. Druhym takovym byl napriklad N. Chamberlain, ten schopnejsi W. Churchill mohl a chtel zneskodnit Hitlera kdyz napochodoval v roce 1936 do zapovezeneho Sarska, tehdy jeste zdaleka nemel bojeschopnou armadu,mohl takto skoncit drive nez zacal . Bohuzel Churchill nemel zadnou pravomoc. Stejne tak jim navrhovane vydaje na modernizaci armady narazili na odpor nejen socanu, ale i uvnitr konzervativni strany. Polovicaty a nerozhodny Chamberlain nebyl pri jednani o CSR v Mnichove rovnocennym partnerem. Jeste jednou bohuzel jedinymi rozhodnymi vudci v te dobe ochotnymi jit pres mrtvoly a kteri vedeli co chteji byli soudruzi Hitler a Stalin. Pote co v srpnu 1939 nasli spolecny jazyk vyvolali II sv. valku.