26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

HISTORIE: Marshallův plán

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pišta 30.4.2007 6:27

Re: Re: Re: Prosím

Masaryk se do kalhot nepokakal. Masaryk se o půl roku později nepřipojil k demisi "zrádných ministrů" a tím podržel Gottwalda a jeho vládu. Masaryk totiž věděl, že Beneš je na tom zdravotně velice špatně a počítal s tím, že je jediný možný kandidát na budoucího prezidenta. A bez Gottwalda a jeho komunistů se jím stát nemohl. To byl patrně hlavní důvod jeho tolerantnosti ke komunistům. Logiku to mělo,jenom špatně odhadl Klému a jeho kamarády.

Hans z vesnice 30.4.2007 7:26

Re: Prosím

chápu, snížená Vlastova nteligence... chudák. Třeba jim Koba sdělil, že pokud smlouvu o spolupráci nepodepíšou, tak po vítězství své vojska "zapomene stáhnout" dokud tady bude někdo proti.

Pišta 30.4.2007 7:37

Re: Re: Prosím

Smlouvu o spojenectví a poválečné spolupráci měl Stalin v  kapse už v prosinci 1943 a to ještě nebylo jasné ,kdy a v jakém stádiu válka skončí. Ono se také klidně mohlo přohodit, že po úspěšném atentátu na Hitlera by Německo požádalo o příměří a dopadlo by to jako po první světové válce.Text smlouvy vypracoval sám Beneš.

Clara 30.4.2007 9:45

Re: Re: Re: Prosím

Vyborny postreh.

To pre moderne ceske dejiny moze znamenat jedine

- Edvard Benes bol najneskor od 1943 de facto poslusny sudruh (zradca CSR),

- de iure demokrat s legendou a mimikry uradnickeho hlupacika.

Treba studovat jeho bezvadne maskovanu de facto komunisticku stranicku minulost v 30. rokoch.

J.G. Pašek 30.4.2007 16:32

Re: Re: Re: Prosím

Pane Pišta, a jakápak asi byla motivace prezidenta Beneše letět do té Moskvy v r. 1943 a tu "smlouvu" tam podepsat? Co bylo v té smlouvě? Daroval tam na talíři poválečnou republiku Stalinovi? Nezapomínejme, že se na události r. 1943 "koukáme"  rozumem  64 let později  . . .  roce 2007. 

Jaká byla politická situace a nálada obyvatelstva před válkou za 1. Republiky? Komunistická strana a SSSR byly velice populární v té 1. Republice, době světové hluboké ekonomické krize. Dnes žádná ekonomická krize v ČR není a KSČ je tam furt populární a ignorantní Češi si furt volí komunisty  . . . . do Senátu a Bruselu. Proč? Historie je dost nepoučila? Nebo si říkají " Nedostávám od současné vlády co chci a na co mám nárok, tak na ně volím bič  . . . KSČM?

Za války se komunisti Gottwald, Slánský atd. utekli schovat do Moskvy . . .  kolik v tom ti Češi komunisti měli v tom prsty?  Ono to v tom 1943 ještě nebylo tak ajnfach, že to spojenci vyhrajou, a tak byl každý dobrý přítel s každým, kočka se psem,  ve snaze za každou cenu porazit Německo a Japonsko . . . . přece USA byl spojenec a přítel SSSR a Číny . . . . Rudá armáda a tatíček Stalin byl v ČSR prodávanej a oslavován coby tatíček osvoboditel . . . Jezinky Bezinky švih švih jsi spoután . .  . . .natahali elektrické dráty na hranicích . . . studená válka . . .  šlus . .  a národ to dodnes nevydejchal..

Pišta 30.4.2007 18:19

Re: Re: Re: Re: Prosím

Beneš tu smlouvu nepodepisoval.Dokonce ani ministr zah.věcí Masaryk. Za ČSR jí podepisoval jenom Fierlinger.Má celkem sedm odstavců a obnovení ČSR je v ní věnována jenom jedna věta.Z logiky věci vyplývá, že ta smlouva byla cenou, kterou dr. Beneš zaplatil za předběžný Stalinův souhlas s odsunem Némců. Stalinovi trvalo téměř půl roku, než s odsunem vyslovil předběžný souhlas. V zápětí nato Beneš posílá návrh textu smlouvy do Moskvy.

J.G. Pašek 30.4.2007 20:57

Re: Re: Re: Re: Re: Prosím

Pane Pišta, zdalipak je text té smlouvy na internetu . . . ?

A když není, víte názecv knihy, kteríá tu smlouvu osahuje?

Pišta 30.4.2007 22:50

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prosím

Prakticky celý text této smlouvy je v Benešových Pamětech. I okolnosti kolem podepisování.

Pišta 30.4.2007 22:55

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prosím

Ještě dodatek.V posledních předválečných volbách získali komunisti 10,3 % hlasů. Není to moc ,ale je potřeba vzít v úvahu že tehdy vítězily strany se ziskem kolem 15% hlasů. Bylo to tím, že kandidoval velký počet stran.

Pišta 30.4.2007 23:10

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prosím

Dodatek číslo dvě. Samotná smlouva neobsahovala prakticky nic na základě čeho by mohl Stalin ovlivňovat politiku v ČSR. Dokonce tam bylo i ustanovení o nevměšování. Větší problém než smlouva sama, byly  Benešovy dohody s Gottwaldem , které uzavřeli vzápětí po podpisu smlouvy se Stalinem. Po týden trvajících jednáních. Jednání se nezúčasnil ani tehdejší předseda vlády Šrámek ani min.zahr.věcí Jan Masaryk. Tam bylo dohodnuto, které politické strany budou povoleny a které zakázány. Tam vznikla dohoda o Národní frontě. Tam vznikly "revoluční národní výbory" a tak byla  republika nasměrována směrem k "vítěznému únoru"

Psí vrah Čumil 30.4.2007 10:06

Re: Prosím

To bylo jen prostým sdělením, že přijetí Marshallova plánu Československem bude SSSR považovat za NEPŘÁTELSKÝ AKT proti sobě se všemi důsledky...

šakal 30.4.2007 0:42

To zas bude v álejích nablito!...

- Septikus Maxihnus píše, že přijetí Marshallova plánu by byla vlastizrada

- Hnyk řekne, že ste úplně blbej, jelikož Evropě ve 20. století nejvíc pomohlo Německo

- Antonín Hrbek přednese, že flastr na fšechny "bebí" představuje Evropská únie

- Kajan přidá kompostovou teórii

-...a Anděla Vosmahlíková zarecituje Pochod rudých námořníků ;-P ;-D

jiri 30.4.2007 1:21

Re: To zas bude v álejích nablito!...

Pri trose stesti vyse jmenovane pouze trefi slak a bude ticho...

Hans z vesnice 30.4.2007 7:23

Re: Re: To zas bude v álejích nablito!...

takovou kliku mít nebudem

Saša 30.4.2007 9:35

Dopoledne kvapem míjí a Vaše předpověď se nenaplňuje.

Levicová chátra všech barev se zřejmě připravuje na brněnské manévry.