7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

HISTORIE: Kontroverze kolem Edvarda Beneše

Edvard Beneš se účastnil politických aktivit, z nichž po takřka 400 letech opět povstal samostatný český (tehdy pod názvem československý) stát. Je spojen s vystupováním Československa na mezinárodní scéně a byl účasten událostí, které vedly k jeho zániku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kindl 3.6.2022 22:37

Beneš do poslední chvíle tvrdil, že Hitler válku nevyvolá. Politikům zdůvodňoval, proč žádná válka nebude. Na Mnichov bylo zaděláno už v Locarnu. Tam Německo neuznalo naše hranice a Beneš přesto loboval, aby Německo, bylo ve Společnosti národů a sám Německu uvolnil místo. Přítel Masarykův a předseda Agrární strany řekl, že Beneš tento stát jednou zahubí. Vlády se u nás měnili, ale ministr zahraničí byl stále jeden . Do jeho zahraniční politiky nemohla žádná vláda zasahovat pouze Masaryk.

J. Kindl 3.6.2022 22:41

Chamberlain jel za Hitlerem přes protesty pravicových stran. Byl to jeho první let. Přistál v Mnichově a odtud jel do Bergestgadenu za Hilerem. Zda dojednal podmínky odstoupení pohraničí v Čechách. Po návratu seznámil s tím parlament a vládu ve Francii. Byl vysloven souhlas. Dvacátého září, byli vyslanci Francie a Anglie u Beneše a naléhali, že musí přijmout Hitlerovy požadavky. Beneš na druhý den svolal Hodžovu vládu, která ve 14 hodin dospěla k závěru, že přijímá všechny Hitlerovy požadavky. Nikdo to však nebyl schopen národu oznámit. Pověřili proto herce Národního divadla Zdeňka Štěpánka a ten 21. září do rozhlasu řekl, že vláda se rozhodla v bezvýchodné situaci postoupit naše území. Byla to čistá kapitulace. Den nato se Chamberlain sebral a jel do Godesbergu Hitlerovi oznámit, že má, co chtěl. Nicméně Hitler zvýšil svoje požadavky na další území. Britský premiér se naštval, odjel do Londýna a společně s francouzskou vládou poslali československé vládě telegram, kde stálo, že za dané situace britská a francouzská vláda nadále nemůže raditi vládě československé, aby nemobilizovala. Večer 23. září 1938 byla skutečně vyhlášena mobilizace. Kdyby Hitler podmínky nezvýšil, žádná mnichovská konference by se nesešla a jen by vešla v platnost kapitulace z 21. září 1938.Beneš mezitím měl svůj slavný projev, kde řekl, že má plán pro všechny případy. Nikdo nevěděl, co se za ním skrývá,. Britové mezitím znovu ustoupili Hitlerovi, Československé vládě předali tzv. Timetable čili harmonogram vyklízení sudetských území. Večer 28. září 1938 naši s těmito podmínkami opět souhlasili. Ráno 29. září pak byly z našeho ministerstva zahraničí odeslány dopisy na naše zastupitelské úřady, že Československo končí. Teprve odpoledne téhož dne se sešla z podnětu italského vůdce Mussoliniho v Mnichově slavná konference, která dala naší vládě další ultimátum ohledně odstoupení příhraničních území.

A. Mohela 3.6.2022 19:16

Padla otázka, kdo místo Beneše. Bože, byl tu Osusky, Hodza, z generálů Prchala, Luza...Pěkně prosím, více čtěte, než budete zcela mimo !

D. Polanský 3.6.2022 19:00

Beneš měl plán, ale nakonec zbyl z toho jenom aeroplán pro něho a blízké. Prostě zdrhl.

F. Navrátil 3.6.2022 19:42

Beneš byl pro Mnichovem okleštěný stát břemenem. Bylo potřeba jednat s Německem a Hitlerem, který Beneše jako demokratického politika, českého vlastence a odpůrce německého nacismu, bytostně nesnášel. Udělal, co musel. Překvapuje mne, že se opičíte po druhorepublikovém a kolaborantském protektorátním tisku. V emigraci udělal pak Beneš pro obnovení Československa mnohem více, než kdo po Mnichovu mohl předpokládat.

H. Rybnická 3.6.2022 19:52

..zvláště tu etnickou čistku , to bylo panečku něco co obnovilo CZ .....

V. Mokrý 3.6.2022 19:56

Jakou čistku ?

Vždyť vyřvávali pár let před tím, že chtějí domů do říše -

tak šli !!

F. Navrátil 3.6.2022 20:11

Patrně netušíte, že už před 1. světovou válkou přišli vaši "milí krajané" s plánem na likvidaci Českého království a poněmčení českých obyvatel. Tento plán byl pak realizován Adolfem Hitlerem, kterému pomáhali freikorpsy a Henleinova parta rozbít demokratické Československo. Po Lidicích spojenci definitivně zrušili platnost Mnichovského diktátu a vyslovili se pro odsun německého etnika, které odmítalo žít v Československu.

H. Rybnická 3.6.2022 23:56

To je dějepis pro nevidomé do dvanácti let?

J. Lukavsky 4.6.2022 9:43

No není pravdou, že všichni Němci museli do Říše, pár tisíc jich zůstalo. Jeden mě učil v Praze. Museli ovšem nějak doložit že nebyli aktivními nacisty. To sice je popření presumpce neviny, ale i dneska je to běžné kupř. při soudních sporech ohledně sexuálního harašení před 30ti léty. Ale Němce vypráskali i z jiných zemí, z Francie, Holanska, Norska.... a počty nebyly zase tak nesrovnatelé. Inu kdo s čím zachází, tím také schází. A poté co Němci předvedli se asi těžko lze divit. J.L. end

P. Diviš 3.6.2022 21:09

Jo. Nic lepšího se v ten moment nedalo udělat. Vy o těch záležitostech moc nevíte, že? Beneš naděla dost chyb, ale zrovna tahle to nebyla.

K. Filip 3.6.2022 21:10

Beneš byl zbabělec, po válce si nechal diktovat od syfilistického ochlastu Gottwalda. Jak to dopadlo všichni víme.

A. Mohela 3.6.2022 18:45

Člověče, proč otevíráte téma, o kterém nevíte zbla?

D. Polanský 3.6.2022 19:00

Touha psát nezná rozumu ani hranic.

F. Žůrek 3.6.2022 17:20

Aleši Uhlíři, děkuji za text.

Edvard Beneš byl po Mnichovu, po 2. svět. válce již psychicky zničený člověk. Měl asi být někým vystřídán, ale kým?! Což je samozřejmě velký problém...

Český národ není jako Amerika (USA). V tom je skutečně velký rozdíl a posuzovat naše jednání či naši historii z jejich (západního) pohledu je velký omyl. Po válce přišel rok 1948, což je velmi nešťastný rok v naší historii! Podobně, jako také rok 1968!

Po válce možnááá E. Beneš zklamal. Ale to byl již psychicky zničený člověk, který vlastně nevěděl, z které do které... (jak se říká).

Vložil také důvěru ve Stalina, a přišla opět hrůza. Je to opravdu strašné. Dokážete třeba vůbec někdo zcela správně posoudit nedávný komunismus? Například M. S. Gorbačova?

Jsou to obrovské problémy také posuzovat současnou (prozápadní) politiku. Opravdu jsou...

Člověk nemá nikdy dostatek všech pořebných informací. (A přitom žijeme v záplavě všemožných informací.) TGM se dopustil mnohých chyb, stejně tak E. Beneš. To je také pravda. Ale byli to oba dva politikové či státníci na úrovni, a o tom by se nemělo být u nás v Česku za žádných okolností pochybovat. Potom zejména doba na sklonku života E. Benešovi opravdu nepřála...

V. Mokrý 3.6.2022 17:41

Zvlášť když byla už před koncem války zakázána Agrární strana.

P. Dvořák 3.6.2022 18:19

Inu, vítězství KSČ se muselo pozichrovat.

V. Mokrý 3.6.2022 18:35

Za pomoci lidovců, že.

P. Dvořák 3.6.2022 18:19

Dr. Beneš zklamal už během války, když se vydal ze Stalinem. Ten jej utáhl na nudli. Viz knihu

Toma Brod - Moskva obětí a pouto

Edvard Beneš byl orientován na Francii z tradičních důvodů. A byl poněkud samolibý, takže stál tvrdohlavě na svém. Podivná byla i role Jana Masaryka, který měl přístup ke všem "pomazaným" světovým hlavám, ale nesnažil se přesvědčit amerického presidenta, že ČSR patří na západ.

Nakonec stejný problém jako dnes: kde vzít solidního presidenta?

Dnes už minulost nezměníme, ale kéž bychom se z ní aspoň poučili.

J. David 3.6.2022 16:04

Nu nevím, Beneše jsem nezažil, pouze kompiluji z dostupných "pramenů". Jak ho hodnotím? Jako slizníka již za K.u.K, tak i později za Kominterny. Mekta, křivák a racionální defétista, když mu lezly "tlustý do tenkejch", tak vzal vždy nohy na ramena (1939 do Londýna, 1948 do Sezimova Ústí), a všechny ponechal napospas nastupující kuratele. Ale na něco byl "lumen", v mezidobí latentním, se penetroval do pihelí těch, kteří mu přislíbili "hradní prebendy" v poválečné ČSR, Churchil a Pepa Visarionovič. President budovatel? Senila a tudíš i mekta. https://www.youtube.com/watch?v=0W3Q5qkYjnM. https://www.youtube.com/watch?v=wNPWGx_APAg&ab_channel=HistorieJS012.

Tak co? Budu "plísněn"?

P. Červenka 3.6.2022 16:08

Styl a obsah vašeho příspěvku činí jakékoliv plísnění nadbytečným.

K. Křivan 3.6.2022 16:12

Odchod do emigrace do Londýna bych Benešovi nevyčítal. Zůstat v Praze by znamenalo pozdější smrt v koncentráku a nic by tím nedokázal. Byla ba to jen zbytečná smrt. V Londýně měl možnost dál dipomaticky pracovat.

H. Rybnická 3.6.2022 16:53

Pořád ještě ten taxík.

A. Mohela 3.6.2022 18:54

Odchod? Beneš utekl.

I. Lyčka 4.6.2022 9:57

Myslím, že podle toho, jak ho Hitler nenáviděl, by jeho smrt byla spíše velmi rychlá než pozdější.

F. Navrátil 3.6.2022 19:43

Emanuel Moravec by to neřekl lépe.

J. Černý 3.6.2022 15:25

Ta historičká má podle jména jistě historické kořeny v Německu. Určitě to nebude černoška co si vzala Němce.

Beneše nazvalo válečným zločincem knížecí hovado, které by ho nejraději poslalo před soud v Haagu. To hovado neví , že odsun rozhodly vítězné mocnosti.

H. Rybnická 3.6.2022 16:57

Zase jeden čistý nevinný v bílé roušce odděný zastánce národa praotce Čecha.

V. Mokrý 3.6.2022 17:44

;-€Rv

J. Černý 3.6.2022 17:46

Vy jste čisté hnědá zastánkyně K.H.Franka K.Henleina