Sobota 21. června 2025, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuse

HISTORIE: Jaká byla občanská válka ve Španělsku

Na španělskou občanskou válku v letech 1936 – 1939 nelze hledět černobíle, ve stylu zlí frankisté a hodní republikáni.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Foto

Z extrémně vysokého morálního nadhledu je možné konstatovat, že Francův režim ukončil 100 let občanské války, ale za cenu opravdu, ale fakt opravdu ošklivých věcí. Žádná civilizovaný národ si třeba dlouho nepostavil ke zdi jako komouše a buzíka největšího národního básníka, to je osud F. G. Lorcy, který byl nadanější než jeho kámoši Dalí a Bunuel.

0 0
možnosti
VP

V41a67ň42u75r97a 27P30e56t63r

20. 6. 2024 22:08

Ona je až zarážející podobnost mezi Španělskem těsně před Frankem a Chile za Alenda. V obou případech tady existovaly zvolené levicové vlády, ale vedle nich levicové ozbrojené skupiny, které vláda nechala volně terorizovat obyvatelstvo. V tom Španělsku to bylo o dost horší, než později v Chile.

Mimochodem, o řádění socialistů va Španělsku se tehdy psalo i u nás, bylo to mnohem horší, než je popsáno v tomto článku.

0 0
možnosti

Děkuji. Dodnes jsem snad podvědomě cítil jakési sympatie vůči "legálně zvolené vládě", tedy republikánům. Ale bylo to tím, jak jsme se celou dobu o tom učili (+ interbrigadisté, atd.). Teď teprve se dozvídám, že trvalo cca půl roku, než se proti zběsilému rudému teroru a chaosu postavili konservativci s armádou a Francem. Článek je vzácně objektivní, proto je smutné, že řada diskusních příspěvků zde je přesto fanaticky jednostranná, většinou tedy ve smyslu fanatického odsouzení Francovy diktatury. Negativa jeho vlády jsou objektivně popsána, zajímavé je ale porovnání jeho a sovětské diktatury, a výsledku - poměrný blahobyt a poměrná svoboda ("španělský zázrak" 1959 - 1973). Byl to snad náznak toho nejlepšího systému vlády, tj. "osvícené diktatury". (Bohužel málo časté - naposledy sultán Kabús v Ománu...)

Vzpomněl jsem si na dávný dokument o Španělsku po smrti Franca - vedly se jednání a debaty, VŠECHNY strany (frankisté, socialisté, katolíci... prostě všichni) prohlašovaly, že je nutná spolupráce a tolerance. Jediní komunisté se netajili, že pokud ve volbách zvítězí, nebudou spolupracovat s nikým a uchopí se absolutní moci.

0 0
možnosti
JH

Kde to fanatické odsuzování vidíte?

Jedna diktatura neospravedlnuje druhou.

0 0
možnosti

J87a87n 62Č65e61r82n44ý

20. 6. 2024 14:28

Španělská občanská válka (červenec 1936 – duben 1939) patří k nejkrvavějším, ale i nejnepřehlednějším konfliktům 20. století, zároveň jde o válku, která na velmi dlouhou dobu hluboce rozdělila nejen španělskou společnost. Vypukla v momentě, kdy proti demokraticky zvolené republikánské vládě vojensky vystoupila armáda pod vedením generála Francisca Franca. Občanská válka si vyžádala odhadem přes půl milionu obětí,podle jiných odhadů až 1 nebo 2 miliony (převážně civilistů, včetně poprav a hladu).

0 0
možnosti
KK

Hitler byl taky demokraticky zvolený.

0 0
možnosti
BH

Díky za osvětlení historie, která je zaprášená školním dějepisem.

O nejasném vidění souvislostí svědčí i Čapkův příspěvek z té doby, hra Matka. Zajímavé a to nebyl levičák.

0 0
možnosti
KK

No jó, to byla tehdy taková hloupá móda. V pražský kavárně si občas zahrát na salonního levičáka, ... Nihil novum, ...

0 0
možnosti

No, ono ovšem dlužno říci, že vítězství zjednodušeně řečeno španělské levice ve volbách mělo své příčiny. Španělsko byla chudá, na evropské poměry zaostalá země a i před volbami zdaleka nebylo oázou klidu. Sociální rozdíly tam byly obrovské, nespokojenost značná a role mocné katolické církve byla diplomaticky řečeno velmi kontroverzní.

Počtěte si třeba na https://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2544

https://blog.idnes.cz/cemper/katolicka-cirkev-pred...

Mmch. španělskou republiku podporovalo kromě SSSR ještě Mexiko, ovšem jen diplomaticky, materiálně minimálně.

0 0
možnosti
PA

Ta provinice se jmenuje Ciudad Real, nikoli pouze Ciudad (Město).

0 0
možnosti
FN

Franko by nacista. Španělská nacionalista, a proto zájem Španělska byl pro něho důležitější, než zájmy hitlerovského Německa. Nezapojil se přímo do války proti spojencům, ale Španělsko dodávalo Německu důležité suroviny a potraviny. Podobně jako Švédsko. Ale nedovolil Německu zaútočit přes Španělsko na britskou námořní základnu Gibraltar. Hitler osobně jednal s Frankem o vstupu Španělska do války. Franko v zásadě souhlasil, ale kladl si řadu neplnitelných podmínek, takže Hitler prohlásil, že by si raději nechal vytrhnout několik zubů. Frankova diktatura se jednodušším lidem s deficitem demokracie, jako je pan Ziegler, určitě líbí.

0 0
možnosti
KK

Generál Franco nedovolil Německu zaútočit přes Španělsko na britskou námořní základnu Gibraltar. Za to mu budiž čest a sláva.

Kdyby padl Gibraltar, Němci by zvítězili v severní Africe, padl by Egypt, Suez by obsadili Němci, a dostali by i arabskou naftu. Arabové měli a dodnes mají velké sympatie k Hitlerovi.

Válka v Evropě by dopadla jinak.

0 0
možnosti
KK

Článek je korektní, pravdivý. Frankisté odpláceli zlo zlem, ale které zlo začalo ? Jednoznačně to levicové. Připomíná to trochu Gazu. Tam taky Hamás předvedl nepředstavitelná svinstva a levicoví zdegenerovaní zmetkové Izraelcům vyčítají každého zdechlého Hamasáka. Hamás jsou vraždící teroristi a sympatizanti, kteří se z té bestiality radují. A to jsou v Gaze všichni.

0 0
možnosti
JH

akorát, že pro frankisty nebyl nepřítel jen bolševik, ale každý, kdo neuznával jejich vedoucí úlohu a genialitu caudilla. Zvlášt když se obé protáhlo na skoro 40 let. Někdo fandí rudé diktatuře, někdo zas diktatuře jiné, obě skupiny mohou jít pro dobro světa někam.

0 0
možnosti
MK

Mezi rozhodující faktory této války patří bezesporu její financování. Autor zmínil, že Republikáni platili Stalinovi za pomoc hotově a když pokladna vyschla, pomoc se zastavila (bylo to, tuším někdy v roce 1938).

Frankisté brali pomoc od Německa a Itálie na dluh a tito věřitelé tak měli zájem na jeho vítězství a pomáhali až do konce.

0 0
možnosti
KK

"a pomáhali až do konce." Nepřipomíná to Ukrajinu ?

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz