23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ziegler 23.3.2021 9:17

I v sovětských zajateckých táborech umřely statisíce německých válečných zajatců.

J. Hrdlička 23.3.2021 9:26

Ano (totéž a ještě více platí pro zajatce sovětské v německých táborech). Z popisovaných důvodů. Když se třeba u stalingradu válčí v příšerných podmínkách až do konce, ztráty v zajateckých táborech jsou potom vysoké obzvláště.

J. Ziegler 23.3.2021 9:37

Přesně tak pane Hrdličko. Navíc v té době byly obecně v téměř celé Evropě zásobovací potíže, což se týkalo i Polska. Je jasné, že problémy měli i váleční zajatci.

P. Černý 23.3.2021 13:22

Nejdřív ovšem miliony zajatých sovětských vojáků zemřely v německém zajetí. Tvrdí se, že z velké části rovněž držených pod širým nebem, hladem, nemocemi a podchlazenim.

Zajatci od Stalingradu už těžko mohli čekat smilování.

P. Černý 23.3.2021 13:25

Fatálním případům? Tak to je opravdu nechutný eufemismus. Těch případů byly miliony.

J. Hrdlička 23.3.2021 14:46

Znáte opravdu význam pojmu "fatální"?

P. Černý 23.3.2021 15:08

Za eufemismus nepovažuji ve vašem příspěvku slovo fatální. Je možné, že vy jste pozapomněl, kdy je obvykle používáno slovo případy. Standardně se jim nepopisují masove vraždy a genocida. Což v případě smrti 3,5 milionů sovětských zajatců (téměř 60% z celkového počtu) genocida rozhodně byla.

J. Hrdlička 23.3.2021 15:17

Ach jo. Myslel jsem fatální coby případ fyzického konce, neměl jsem v úmyslu nic zlehčovat. Gró mého příspěvku bylo něco jiného, týkal se příčin, proč tolik zajatců v mnoha případech nepřežilo. Stačí nebo chcete ode mně další soudružskou sebekritiku?

P. Černý 23.3.2021 15:28

Děkuji za vysvětlení etymologie slova fatální. Bez vas bych si s tím neporadil. Vadí sebekritiku nežádám.

M. Koutný 23.3.2021 10:55

Mohl byste specifikovat, kde autor blábolí, a uvést to na pravou míru (pochopitelně s odkazy na prameny)? Děkuji.

J. Hrdlička 23.3.2021 8:38

Rusko bylo vyčerpáno jak první světovou, tak občanskou válkou. Představa, že by v roce 1920 mohli bolševici dobýt Evropu, není reálná. Tuchačevskij je sice líčen jakožto vojenský génius, ale porážku u Varšavy si zavinil sám ignorováním nedostatečného zajištění na svém jižním křídle a bezhlavým útočením. U Lvova se také vedly těžké boje, nic být přisunuto nemohlo.

P. Milan 23.3.2021 11:08

Dobýt ne, způsobit problémy ano. Vyčerpány byly všechny státy a skoro ve všech měli bolševíci své "páté kolony".

J. Hrdlička 23.3.2021 11:11

Jistěže by problémy způsobili, ale zároveň by se bolševici bojem proti evropským státům vyčerpávali sami.

P. Milan 23.3.2021 11:18

Ovládnout Evropu nemohli, to bylo mimo jejich možnosti. Ale v mnoha státech byly poměry dost na vážkách.

Cobykdyby je už dnes jenom takové duševní cvičení.

J. Hrdlička 23.3.2021 11:38

Jj. V reálu neměli bolševici ani na to, dobýt Polsko.

P. Černý 23.3.2021 8:27

Těch souvislosti je víc. Poláci tehdy zajali obrovské množství Rusů a Bělorusů. Internovali je pod širým nebem. Většinou v blízkosti nějakých farem. Byly to skutečné koncentrační tábory, ve kterých údajně zahynulo hladem a nemocemi na 100 000 zajatců.

S tím možná souvisí i katyňský masakr.

Mimochodem, můj děda zajetí a nucenou práci u nějakých polských sedláků zažil. Jako voják rakouskouherske armády. Vzpomínal na polévku z řepné nati. Vždy zuřivě odmítal poslouchat polské gagotani, kdykoli ho zaslechl v rádiu.

J. Ziegler 23.3.2021 9:06

Těch 100 tisíc mrtvých jsou vyvrácené nesmysly.

P. Černý 23.3.2021 9:53

Kdo a jak ty nesmysly vyvrátil? Bylo těch umučených zajatců méně nebo dokonce více?

Tyto věci se děly. Je jen otázka, zda je způsobila prostá neschopnost zajistit velkému množství zajatců zásobování nebo v tom byl současně i úmysl. Pravděpodobné je obojí.

Polsko ruské vztahy jsou napjaté a krvavé po staletí. Oba národy jsou si v řadě aspektů podobné. Každý si z historie vybírá to, co se mu hodí. Nemá smysl prohřívat si na tom nějakou ideologickou polívčičku.

Mimochodem, tak jako podle vás Poláci zabránili šíření bolševiků do Střední Evropy, tak to byli oni, kdo pomáhal a měl v úmyslu šířit německý nacismus a polský fašismus do Československa.

J. Ziegler 23.3.2021 10:07

Poláci nikdy nepodporovali německý nacismus, to je lež. Historici uvádějí, že Poláci zajali 110 tisíc vojáků Rudé armády, z toho 18 tisíc zemřelo, vzhledem k tehdejším potížím v zásobování se to dalo čekat. Rudoarmějci polské zajatce rovnou masakrovali. Bylo to Rusko, které po více než 100 let utiskovalo a okupovalo Polsko, ne naopak.

P. Černý 23.3.2021 10:19

Ty počty uvádíte vy. Vy pro mě nejste zdroj.

Co se toho šíření nacismu týče, jak si vykládate Beckova slova, že Polsko spojilo svůj osud s nacistickým Německem, že se necítí být vázáno žádnými závazky vůči Československu a že si Polsko přeje mít společnou hranici s Maďarskem?

Mimochodem, Polsko je nadále jedinou mocností, která obsadila Moskvu.

J. Ziegler 23.3.2021 10:55

A Francie je co? Máte hodně mezery v historii. Vy pro mě nejste z hlediska Beckovy řeči zdroj. Dějiny nebývají černobílé a tak v roce 1934 se chtěl čs. ministr zahraničí Edvard Beneš spojit s hitlerovským Německem ve společném vojenském zákroku proti Rakousku, jehož kancléř Dolfuss tenkrát uvažoval o nástupu Otty Habsburského do čela Rakouska a jeho změnu na konstituční monarchii. Pro Beneše byl tenkrát jaksi větším nebezpečím Habsburk než Hitler. Áda se tenkrát musel potrhat smíchy.

Daleko vstřícněji než Beck se k Hitlerovi choval v roce 1939 Stalin. Takže on také šířil nacismus. Polská armáda na rozdíl od Rudé nikdy nepořádala s německým Wehrmachtem společnou vojenskou přehlídku.

P. Černý 23.3.2021 13:59

Polsko bylo první zemí, která separátní dohodou Pilsudski-Hitler torpédovala versailleský bezpečnostní systém. Polsko se významně podílelo na rozbití Československa a bylo nejen podle zmíněné Beckovy řeči, ale i podle činů, rozhodnuto provádět podobnou politiku jako Hortyovske Maďarsko nebo později Slovenský stat.

Polsko jednoznačně náleží mezi viníky rozpoutání 2. světové války. A následně se stalo jednou z jejích prvních obětí. A polský národ, i s onou peripetií Varšavského povstání, paradoxně před vyhlazením zachránily národy někdejšího SSSR. Včetně Rusů.

V předválečné politice byste těžko našel nějaké světce. Stalin uzavřel s Německem smlouvu o neútočení (i s tím tajným dodatkem o rozdělení Polska) až poté, co západní mocnosti darovaly Hitlerovi v Mnichově Československo včetně moderni výzbroje a výstroje milionové armády a s průmyslem, který zvýšil kapacity německé zbrojní výroby možná až o 25%. Západní mocnosti tak Německu fakticky otevřely cestu k tažení na východ. Chce se věřit, že se tehdy neřídily Hitlerovymi záměry propagovanymi v textu "Můj boj".

SSSR tu smlouvu s Německem uzavřel až poté, co smlouvy o neútočení s Německem uzavřela Anglie i Francie. A pravděpodobně v reakci na Mnichovský pakt tak Hitlerovi nabídl krytá záda v tažení na západ.

Asi bych k vám byl zdvořilejší. Ale všiml jsem si, že jste stejnou úvahu publikoval někdy loni v srpnu. Že tento text recyklujete jakoby náhodou bezprostředně po výročí 15. března 1939, vypovídá o mnohém. O vaší objektivitě zejména.

P. Milan 23.3.2021 11:12

Poláci měli s Československem nevyřešené územní spory. Národnostně smíšené území je vždy problematické. Využili Německa k vyřešení po svém, to ano.

Nacismus nepodporovali, s Německem měli smlouvu o neútočení, podobně jako se SSSR. Obě smlouvy byly porušeny, ne Poláky.

J. Hrdlička 23.3.2021 11:40

Ty spory byly vyřešeny v roce 1920. Využít dobu, kdy je druhá strana ve smrtelném ohrožení, moc rytířské není.

P. Černý 23.3.2021 14:13

Děkuji za váš hluboký vnor do historických souvislostí.

Z pohledu normálního člověka to ovšem bylo tak, že polští politici s německým rasismem, alespoň co se týče vztahu k Židům, zcela souzněli, že se aktivně připojili k Hitlerovým snahám o rozbití Československa, že odmítli versailleský bezpečnostní systém a plánovali společný postup Německem v zabírání cizích území. Počínaje Ceskoslovenskem.

A. Renjascu 23.3.2021 8:23

Celkem dobrý i když autor malinko třídí fakta tak, aby rusové dopadli vždy špatně a Poláci vždy dobře. Škoda, že se takto podrobněji nevěnoval autor nedávnému výročí obsazení a likvidace Československa Německem včetně 360 tisícům obětí našich spoluobčanů a roli Německa dosti (téměř absolutně) relativizoval. Inu láska je láska, být by to bylo na úkor vlastní země. Poláky mám celkem rád a jejich vlastenectví a boj za svobodu jsou určitě inspirující, ale i oni mají ve své historii spoustu temných období. Třeba příště až bude výročí (26 ledna) paktu Pilsudski-Hitler, tak se pan Ziegler pochlapí a napíše něco o polských choutkách na území Československa, Poláci na rozdíl od Němců teď nejsou v EU v módě a tak by to mohl zvládnout. O výročí srpnové okupace si starosti nedělám, tam autor zcela jistě napíše celou esej. Tak aspoň autorovi posílám trochu inspirace k tomu skvělému Polsko-Nemeckému paktu.

Při odjezdu ze Ženevy 28. září 1934 ministr zahraničí Polské republiky Beck prohlásil: „Polsko o své vůli prohlašuje, že od nynějška spojuje svůj osud s osudem Německa... Polská vláda se prohlašuje od nynějška za osvobozenou od jakýchkoliv závazků vůči Československu a připomíná svoje přání stanovit společnou hranici s Maďarskem.“

J. Ziegler 23.3.2021 9:05

Ještě dříve ovšem v roce 1932 uzavřelo Polsko mírovou smlouvu o neútočení se SSSR. v Roce 1934 sice uzavřelo Polsko smlouvu o neútočení s Německem, ale tprvé až poté, kdy Francie zamítla návrh maršála Józefa Pilsudského na společný vojenský zákrok proti hitlerovskému Německu. Zdroj: Norman Davies, Polsko

A. Renjascu 23.3.2021 9:29

Jak to souvisí s tím co jsem napsal, jak to souvisí s polskými choutkami na československé území, jak to souvisí se podepsáním smlouvy s diktátorem, který se netajil tím co zamýšlí. Sice píšete, že nacisté jsou evidentní zlo jako komunisté, ale ve svých článcích evidentně prokazujete větší fobií vůči bolševické verzi komunismu než vůči nacismu.

J. Ziegler 23.3.2021 10:15

Smlouva o neútočení s Německem v roce 1934 byla reakcí Polska na neochotu Francie k vojenskému zákroku proti Hitlerovi. V tom roce byl navíc hitlerovské Německo oprávněně bráno jako menší zlo než Stalinův SSSR, který už v té době měl na svědomí vraždy milionů lidí. Polsko si smlouvami se SSSR a Německem chtělo zajistit nedotknutelnost svých hranic. Je faktem, že Pilsudski a spol. neměli rádi Československo, ale to je na další samostatný článek. Mimochodem Češi v roce 1918 obsadili Slovensko, které jim historicky nikdy nepatřilo, aniž by se Slováků zeptali na souhlas.

A. Renjascu 23.3.2021 10:50

No vida jak se hezky dají omluvit různé svinstva, když fandíme té správné straně, dokonce i vlastní zemi prodáme. Obraná reakce, no máte stejný termín i pro smlouvu Německo-SSSR, která byla podepsána až jako poslední? A zabrání Slovenska? Už jste slyšel něco o Štefánikovi a o společném státě a důvodech jeho vzniku? Zatím se ještě dají sehnat knihy a dokumenty, které o tom píší.