6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
noone 31.5.2008 9:41

Re: Re: Re: Re: trošku nechápu.....

V 1953 ludia prisli aj o to posledne (co im zostalo po viazanych vkladoch) - dochodkove a zivotne poistenia (nie statny dochodok), uspory nadobudnute za par rokov - zial realne nepouzitelne, pretoze zkurweny komunisticky stat nedokazal udrzat obeh meny (nebolo co kupit), zelal by som vam, aby vam v Kanade (alebo kde ste) "taky odstranili nadbytecne penize".. to by vam pravda nevadilo vsak?

Ak ste to vraj zazili (comu teda neverim, pretoze pri vasich nazoroch by ste vtedy mali okamzite rozmlateny ksicht), tak mi je z vasich vyplodov na grcanie..

Gregory 31.5.2008 6:52

Re: Re: Re: Re: Ještě pár řádek, než zalezu do pelechu.

 U kanuka je to obojí . Ale nejvíc asi nekritická nostalgie . Ale mám i dost temné podezření , že o té době neví vůbec nic , a veškeré informace načerpal z dobového oficiálního tisku . Stačí se podívat na jeho příspěvky na začátku debaty a začnete pochybovat o jeho zdravém rozumu .

Hrad 31.5.2008 1:28

Re: Re: Tak jsem se na něco podíval. Jídelní listek...

Debile, (používám francouštiny(de-bil, de .....)) jestliže nás brali v RAJI na hůl, trénovali na polistopadovou éru. Tak jim to neměj za zlé.  Kapitalisté. Průměrný plat v období centrálně řízeného hopodářství byl 2 400 Kč zčátkem 70 let.  Ale to není žádné tajemství. Pro někoho je však obrovským tajemstvím jak provést srovnání třeba se oučasností. HDP v relaci PPP v jednotlivých obdobích je za hranicí "mozků" na NP.  Vůbec nejde o jídelní lístek. Jde o elementární míru soudnosti.

Ladislav N. 31.5.2008 1:24

Re: Re: Jak tady někteří komentují . . .

No jo, když hlava státu a Strana tvrdili do poslední chvíle, že žádná "měna" nebude.... "Maso bude, soudruzi!"... ;-P

Ladislav N. 31.5.2008 1:22

Re: Re: Re: Ještě pár řádek, než zalezu do pelechu.

Tyhle kanukovy lži a nesmysly jsou nehorázné... Tak nevím, je to záměr, a nebo projevy demence?Rv

Ladislav N. 31.5.2008 1:20

Re: magor z IP: 80.78.146.xxx

Jasně, troubo, měli 80 jídel, masa, zeleniny a všeho bylo dost, mohli si to dovolit... Žádné flaksy místo masa, žádné ošizené porce... ;-D

Bože, ty to vidíš, klepni toho vola!!

lucinapes 31.5.2008 1:03

Re: Re: Ještě pár řádek, než zalezu do pelechu.

Kanuku, co to blábolíte? Kde jste to žil? Doteď se u řezníka nemůžu vynadívat na tu nabídku, která se po převratu najednou objevila. Za bolševika jsem šla ráno do práce, řezník měl zavřeno, a šla jsem z práce, a řezník měl jen prázdné háky. Když jsem chtěla koupit aspoň ňáké maso, musela jsem ukecat soudruha šéfa, aby mě pustil na dvě hoďky z práce, vystát frontu a doufat, že na mě vyjde něco lepšího než tlustý bůček, případně umletý. Na pořádné maso bylo potřeba mít známost nebo aspoň "oko" u řezníka, který vám to maso dal zezadu z krámu, aby to nikdo neviděl, nebo mít někoho, kdo byl ochoten tu dvouhodinovou frontu vystát, a ještě tam být aspoň o půl hodiny dřív, aby byl jeden z prvních, aby si mohl vybrat. a tak to bylo, co pamatuju. Pomeranče byly jen o vánocích na vánočním trhu v Julděfuldě, banány nebyly vůbec (ani jsme ¨je neznali), šlehačka v 50. taky neexistovala, atd. atd. Tak prosím, nelhat!!!

Břeněk 30.5.2008 23:54

Re: Re: Ještě pár řádek, než zalezu do pelechu.

Já nevycházím z úžasu. My jsme asi oba  žili  sice v ČSR, ale asi v každý v jiném vesmíru. Tím výrokem o málo prodejnách jste tomu nasadil korunu. Když bylo tedy málo prodejen, proč je nezásobovali třeba obden, u nás v městečku to bylo jednou či dvakrát do týdne. A černý trh nikoliv s potravinami? Při své vší úctě a snaze respektovat ostatní diskutující, mám více a více dojem, že si z nás děláte blázny. západní  spotřební zboží jak píšete, to jsem u nás až do šedesátých let  neviděl vůbec, jak na bílém nebo černém trhu. Snad v Praze v jistých promimentních kruzích. A potraviny, jo to se k nám na jihovýchodní Moravu jezdilo až třeba ze sev. Čech nakupovat od místních šmelinářů okurky, ořechy, papriku,  mák, broskve, čerstvou (nezvadlou) zeleninu atd atd. A nebo tyto věci potraviny nejsou? Na jaře roku 1990 jsem sháněl pro příbuznou, jíž lékař kvůli trávícím potížím doporučil jíst  hodně čočku , když jsem neuspěl na Moravě , tak mi poradili Slovensko, ale ani v Žilině, Banské Bystrici, Popradu nebo Bratislavě v obchodech po čočce nejmenší stopy. V Bratislavě jakýsi strýko slyšel, že sem se v samošce ptal marně po čočce, potom se za mnou přiblížil a že by mi tu čočku sehnal, ale samozrejmo  "s prirážkou". 

H.K. 30.5.2008 23:16

Re: Re: Re: Re: Re: Měnové reformy z jiné strany

Nemusíte opakovat vůbec nic. Nemůžete vytrhnout peníze od ostatního dění ve splečnosti a jemně naznačovat, že se zase toho tolik nestalo, že by mohlo být hůř a přece sebrali jenom prašulky.  Já trvám na tom, že komunisti lidem sebrali nejen peníze a majetek, ale mnohdy smysl jejich života.

hulwat 30.5.2008 23:14

Re: Teď tu o červené karkulce, bolševičku.

Jasně troubo. Kontroly ve vlacích, které zabavovaly více než kilogram masa, mouky atd. a následné postihy byly jen tak ze srandy.

H.K. 30.5.2008 23:09

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nadávání na komunistickou reformu v r. 1953 je z větší části jen antikomunistická retorika.

Pokud máte svobodu, máte ve vlastních rukách možnosti řešení kritických životních situací. Když sebrali majetek, živitele rodiny zařeli, tak rodina neměla svobodu, ani peníze a byla odkázaná na libovůli zlodějů. Na tom je založený komunistický socialismus. Okrást člověka tak, aby byl závislý na jejich libovůli a ovládat jeho i jeho rodinu.

Svobodu nad peníze si cení lidé, kteří nepoznali hlad. V tom máte jistě pravdu. Pokud máte umřít hlady, tak je svoboda k ničemu.

Kanuk 30.5.2008 23:05

Re: Ještě pár řádek, než zalezu do pelechu.

Černý trh v ČR po měnové reformě 1953 obchodoval hlavně se spotřebním zbožím, hlavně západním, nikoliv s potravinami. Pokud byly na některé potraviny fronty (zejména maso) bylo to hlavně tím, že bylo málo prodejen, nikoliv, že by bylo málo masa. Nakonec, pokud někdo bydlí ve vnitřní Praze a nemůže nebo nechce jet do předměstských super-marketů, musí se tlačit ve frontě v "samoškách".

Břeněk 30.5.2008 22:46

Ještě pár řádek, než zalezu do pelechu.

Někdo tady dnes argumentoval, že měnové reformy byly provedeny skoro všude v Evropě po válce. Ne všude, ale pokud byly , tak ani zdaleka nebyly tak drastické, jako zlodějna v roce 1953 v ČSR.  Na příklad v Záp. Německu v roce 1949, která byla dost tvrdá, (ale zdaleka ne tak, jak ta "naše") se po čase udělovaly ulehčení lidem,  u kterých se ukázalo, že byli měnou zvláště postiženi. Na rozdíl od nás, kde to bylo  celkem jednoduché, do 300Kčs 1:5 a pak 1:50 , to bylo v Z. Německu velmi komplikované a některé "přehmaty a zvláště tvrdé sociální dopady" "se napravovaly ještě v roce 1952.

U vkladů ve spořitelnách tam nebyly takové drastické omezení částek za lepší kurs, ale zase  u částek  , pokud se dobře pamatuji ,nad 5000 Reichsmark se musel "lustrovat" původ peněz, takže se šmelinářům pěkně šláplo na krk. Černý trh tam do měsíce po měně  úplně zmizel, zatímco u nás černý trh bujel vesele dál.

Kanuk 30.5.2008 22:43

Re: Pojistné smlouvy

Bohužel, já vidím 1) že vláda sama jednostranně porušuje smlouvy (o pensijním a zdravotním pojištění) 2) Že chce nasměrovat peníze pensijních a zdravotních premií tak, aby byly snadno a beztrestně rozkradatelné (jako "dividendy" akcionářů pojišťoven, když už ne přímou zpronevěrou a krádeží. Tak se to dělalo počátkem 30. let m.s.)

Kanuk 30.5.2008 22:31

Re: Re: Měnové reformy z jiné strany

Jedna z mála věcí, ve které se shodneme.

Kanuk 30.5.2008 22:27

Re: Re: Re: Re: Měnové reformy z jiné strany

Proboha, kolikrát vám musím opakovat, že - alespoň podle mého názoru - lidi přišli o dlouhodobé úspory jejich zablokováním na vázané vklady v r. 1945, nikoliv zrušením vázaných vkladů v r. 1953. Vy a vám podobní pořád trváte na tom, že milionové akcie zkrachovaného podniku ještě mají nějakou cenu.

Hrad 30.5.2008 22:23

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kdy byl čs lid zbaven životních úspor?

Jestli nevíte, tak myšlenka se vyvrací myšlenkou, čin činem! Jenomže vaše myšlení vypadá, jako by jste měl v zadnici zastrčený mixér, a psaní, jako by jste tlačil na záchodě. Jistě budete více okouzlující, když si to uvědomíte a něco s tím uděláte. A udělejte něco užitečného rychle. Pokud ještě nepodnikáte, pokuste se prodávat pohyby vlastních střev. Průpravu, z Neviditelného psa, jak jsem si všiml, již máte  

Kanuk 30.5.2008 22:14

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nadávání na komunistickou reformu v r. 1953 je z větší části jen antikomunistická retorika.

Já jsem také důchodce, ale český důchod je jen malou částí mého příjmu. Nicméně, o postavení důchodců v ČR se zajímám, a nemohu říct, že bych jím byl nadšen. Jak jsem napsal Gregorymu. Svobodu nad peníze si cení lidé, kteří nepoznali hlad (peníze = jídlo).

Hrad 30.5.2008 22:10

Re: Re: Jak jsme trpěli

Blbečku,promiň. Jinak to jemněji říci neumím. Na Chopku na jihu na Kosodrevině v hale je lístek s cenami služeb. o bys "čumněl". Mají smysl pro recesi. Ale vážně. Perlička: Na Pováží u Trenčína byl zájezdní hostinec, který se jmenoval "Ranč" a v něm nabízeli kolem 80 druhů jídla(do roku 1990, pak jak když utne), a bylo zpravidla plno. Obsluha byla profesionální(ne nějaké děvy, které se učí za pochodu, aby nepolily těch pár dnešních hostů). Kousek od Ranče  u Trenčína byl podobný motorest, který se jmenoval Maják se stejnými parametry. Takových "hospod po ČR bylo(pochopitelně také jiných a horších), třeba v Buchlovicích je restaurace Záložna a v ní bylo učňovské středisko pro kuchaře, číšníky a restaurace nabízela také kolem 80 druhů jídel(denně). Kluci, kteří se tam učili museli obsluhovat dřevorubce, kteří si přišli do šenku na guláš, jako kdyby sloužili v Ambasadoru v Praze.  Jooo, kde ty časy jsou. Teď vládne profesionalita. Manažery výskytu se to jen hemží. Nevím proč to píšu. Vždyť je to dnes jedno. Moc jsem asi cinkal klíči. Irko, vezmeš si sebou do hrobu nějaké tajemství? Měl by jsi. A o čem Irko mluvíš ze spaní?

Kanuk 30.5.2008 22:02

Re: Re: Re: Re: nic nevíte

Co tak čtu leckde na IN, tak modroptactvo to umí líp, než socani. (přes 80 miliard církvi).

Kanuk 30.5.2008 21:59

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nadávání na komunistickou reformu v r. 1953 je z větší části jen antikomunistická retorika.

Váš systém hodnot začínají prašule, můj svoboda.  To je fráze. Kdybyste poznal skutečný hlad, jako spousta lidí v Africe a v Asii, asi byste svůj žebříček hodnot změnil.

Kanuk 30.5.2008 21:51

Re: Jak tady někteří komentují . . .

Pokud jsem TADY četl, tak Škodováci protestovali proto, že dostali výplatu těsně před reformou, snad dřív, než byl normální výplatní termín.

Hrad 30.5.2008 21:45

Re: Re: Jak jsme trpěli

Kde jsi seděl ty?

J.G. Pašek 30.5.2008 21:39

Autorovi . . .

R^ =  Príma článek!

H.K. 30.5.2008 21:38

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nadávání na komunistickou reformu v r. 1953 je z větší části jen antikomunistická retorika.

Vývoj finanční situace po r. 1990 pak je pro mnoho lidí, zejména penzisty, měnová reforma pomalu probíhající

Přechod socialistického způsobu hospodaření a tržní systém, nikde neproběhl bez transformačních nákladů. NDR se sloučila z NSR a dodnes mají velké problémy. V některých zemích šla  inflace do tisíců procent. Průměrná roční inflace např. v Rusku od roku 1989 byla 70%, v ČR 6%.  

Já jsem důchodce a jsem rád, že nějaká svoboda je. Vy jste taky důchodce?

Gregory 30.5.2008 21:34

Re: Re: Re: nic nevíte

Do penzíjních fondů ?  Vzpamatujte se socani by to dokázali rozfofrovat ani byste nemrk . Ani Vy ani já bychom z toho neviděli ani korunu .

Gregory 30.5.2008 21:29

Re: Re: Re: Re: trošku nechápu.....

 Neuměli to asi pochopit ti co o ty peníze přišli . Asi neměli Váš rozhled a neviděli to v celospolečenském měřítku . Škoda , že jste jim to tenkrát nemohl vysvětlit . Avšak vzhledem k tomu , že se i jinak jevíte jako značně nechápavý ( zmrzlé bahno atd . ) tak tuším , že nechápete ani problematiku 53.         P.S.   Jdu spát .

Kanuk 30.5.2008 21:29

Re: Re: nic nevíte

Kdyby ty miliardy, za které p. Kožený prodal čs obchodní flotilu mohly být převedejny do pensijních fondů, nemuselo by se asi dnes tolik škudlit na důchodcích. A to je jen špička ledovce. Ovšem, zpěv modroptactva zní "důchodci do plynu, nebo nechat umřít hlady".

J.G. Pašek 30.5.2008 21:29

Jak tady někteří komentují . . .

že ti, kteří se živili rukama a poctivou prací = většina obyvatelstva,  žila z ruky do huby a tudíž žádné prachy ani v bance ani ve štruzoku neměli, takže  při 1953 švindl-měně o nic nepřišly . . . . 

Moje otázka pro ty historiky . . .  Proč teda protestovali ti obyčejní dělníci jako třeba těch cca 20 tisíc v Plzni. . . . .  Něco tady neštymuje !

Kanuk 30.5.2008 21:24

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nadávání na komunistickou reformu v r. 1953 je z větší části jen antikomunistická retorika.

Co já obhajuji? Přečtěte si, co jsem napsal a netahejte sem věci, které sem nepatří.