3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

HISTORIE: Diskuze Hitlerem

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
emailing 28.2.2009 21:18

vydelej si pouhym ctenim mailu

vydelej si pouhym ctenim mailu

http://www.emailing.cz/registrace.php?ref=297b754ea0d58aea6380f250837f0784

hans 2.2.2009 22:01

Re: Kdysi.

A přemýšlel jste někdy o tom proč chudí jsou chudí? Když je někdo schopný a pracovitý nemůže být chudý! Samozřejmě mimo handikap. lidí. Protože ti bohatí se bez instalatera,holiče,zedníka atd. neobejdou. Tak když to shrnu zdravý chudý člověk je lempl který byl zvyklý si za bolševika šichtu odchrápat a pak jít domů s tím že svý má jistý a těm chudobu přeju.

Glosator 31.1.2009 13:00

I Amerika nakonec vyřešila krizi vákou, kterou samozřejmě nerozpoutala

Mezi Hooverem a Rooseveltem takový rozdíl NEBYL, oba prováděli státní regulaci, až na to, že Roosevelt vzbudil větší naděje. Ale ještě roku 1939 byla v USA vysoká nezaměstnanost.

Už někdy roku 1938 mnozí říkali, že krize se do velké míry ukončila sama, s výše uvedenou výhradou.

Jenda 31.1.2009 0:40

Re: Kdysi.

Fajn. Jenom bych vas chtel upozornit, ze ta historka je jeste mnohem starsi a pravidelne se opakuje. Jenom misto robotu v ni vystupuji tkalcovske stavy a podobne.

Jenda 31.1.2009 0:35

Re: Krize v argentině byla vyvolána snižováním státních výdajů?

No ono to vysoke zadluzeni a neochota ostatnich pujcovat proste dohromady zpusobily snizeni statnich vydaju. A to dost podstatne. Myslim, ze autor clanku netvrdil, ze ty vydaje argentinska vlada snizila dobrovolne. Nebo dokonce schvalne.

Jenda 31.1.2009 0:33

Re: Poslední otázka autora je čistě demagogická

Hodnota penez je to co za ne muzete koupit, s tim cisilkem to nesouvisi. "Virtualne". Penize jsou ciste virtualni. Celou dobu. Penize byly virtualni i v dobe kdy predstavovaly cihly zlata kdesi ulozene a dokonce i v dobe kdy samy byly ze zlata ci stribra. I v tom pripade nemelo to zlato tu hodnotu jakou by melo coby material, ale hodnotu zavislou na tom co za tu minci byli lidi ochotni dat. A prave nedostatek materialu na vyrobu minci a nemoznost delat ty mince tak male abyste si mohl koupit i neco tak levneho jako treba jeden bochnik chleba a neustaly narust mnozstvi veci ktere se daji kupovat a prodavat zpusobil, ze bylo potreba si tu virtualitu priznat.

A kdyby se pouzivaly zlate mince tak jejich hodnota vyjadrena zbozim poklesne naprosto stejne.

Jenda 31.1.2009 0:14

Re: Nepoučitelnost z historie.

Ona neni iracionalni. Ovsem chyba je kdyz se podari presmerovat pocit sounalezitosti na cleny konkurencniho kmene. To pak clovek s uzasnym pocitem zivi ty kteri pak prevalcuji jeho potomky.

Jenda 31.1.2009 0:12

Re: Svatořečení

Tak tak ... mel bych na vas takovy jednoduchy dotaz. Co by bylo rakusakum nebyt Temelina a Dukovan? Poradim vam, souvisi to s vasim jmenem.

Jenda 31.1.2009 0:09

Re: Já jsem dokonce slyšel, že masové zbrojení (plná orientace hospodářství na válku)

A proc by to neudelala? Kdyz vsichni tak touzili po tom abysme se nebranili a pekne v klidu se obetovali pro "mir pro nasi dobu" tak co budem resit jestli nahodou ty zbrane nebudou pouzity proti tomu kdo se na nas zvysoka vys.al? Zit v te dobe, tak me fotka ceskoslovenskeho tanku v nemeckych barvach na predmesti Parize potesi. Bylo by to takove pochmurne poteseni, ale stejne. Maj co chteli. Velmoc.

sam 30.1.2009 22:42

Re: Kdysi.

No moment, kdyz za ty penize nakoupi nejake drhocennosti nebo obrazy nebo nemovitost, tak prece ty penize utratili a ty penize ma nekdo jiny, ktery je opet pouzije na uhradu dalsich veci... prece nechcete tvrdit, ze kdyz si koupim rohliky za 100.000 tak je to neco jineho nez obraz za 100.000 :D

Jiste, mistr pekar je pro levicaka urcite ctnostnejsi postava nez mistr malir (beztak ma dlouhe vlasy a ty penize prochlasta, zatimco pekar si je pocitve ulozi do strozoku).

Ad turizmus - no, jeslti to utrati nekdo na vylete na Madagaskar nebo pri nakupech v Nemecku (je v CR draho, vime?) je snad jedno, ne? Spis bychom se meli snazit nalakat vice turistu odjinud, ale to uz je opet trochu slozitejsi.

Veteran 30.1.2009 20:56

Je to skutečně tak

Pod tím cco ten pán napsal se klidně podepíšu. Má rozhodně pravdu. O to hloupější je spravedlivé "rozhořčení" pana Langra, který velice pokrytecky reagoval na Ráthův historický exkurs. Přitom pan Langr je ten poslední vedle Topolánka, který by se měl pohoršovat. Zcela rozvrátil policii, ale díky novým administrativním opatřením jako povolání policie jen k bouračkám luxusních aut nám budou statistiky nehod a obdobně i kriminality utěšeně klesat. Přitom se lidi budou bát vyjít večer na ulici.

Karel 30.1.2009 20:06

Re: Kdysi.

Staty se každoročně zadlužuji některe jsou zadlužene vic než čini jejich rozpočet, přitom podnikatelum snižuji daně, nezaměstnanym plati podpory, svoje organy dobře plati. Nějak mi jako laikovi unika kam to muže dospět. Budu se někdy dluhy vracet nebo stat necha věřitele popravit? To same akcie ztratily uplně svuj puvodni smysl a slouži jenom pro spekulace. Cele finance jsou nějak na vodě obchoduje se z něčim co obchodujici ani nevidi.

Karel K 30.1.2009 19:48

Re: Krize v argentině byla vyvolána snižováním státních výdajů?

Přesně tak - autor zřejmě nahrazuje nedostatek fakt naivní fikcí. Vtip je v tom, že každá vláda ví, že když sníží své výdaje a  nechá stejné daně, zbude jí víc peněz (většinou dá nějaké drobky daněplatičúm, ale ne moc :-). Málokterá vláda ale ví  - anebo to nepřizná - že naopak při zvýšení výdajů musí zvýšit daně nebo si půjčit peníze. Pak jsou ovšem ti, co otevřeně lžou (například "ekonom" Paroubek, který tvrdí, že dluh se nesplácí :-). No a když už jim pak proto nikdo nepůjčí a daně zvyšovat je nepopulární, začne krize. A z té se nelze jen tak "vypůjčit" i kdyby si to autor sebevíc přál :-):-):-):-):-).

Karel K 30.1.2009 19:37

Re: ekonomika

No asi se Rooseveltova metoda of Hoevera lišila tím, že vytvářela pracovní příležitosti: peníze jsou totiž jen papírky, jejich hodnota je abstraktní, tam si můžete napsat jaké číslo chcete. Naopak vyrobené hodnoty jsou ty opravdové hodnoty, které se dají směňovat. USA i Hitler vyřešili krizi každý jinak - USA metodickým postupem, Hitler zbrojením, což vedlo k válce a Německo zůstalo v ruinách.  Tyto dvě cesty stojí před světem i dnes.

Karel K 30.1.2009 19:27

Re: Poslední otázka autora je čistě demagogická

Nedávejte mi do úst, co jsem neřekl - neříkám, že nikdo není vinný, jen to, že pravé řešení nikdo nezná. Nebo nechce znát, protože to chce vytvářet noivé pracovní příležitosti a to málokdo umí. A ano, je to globální zjev, protože nezačala u nás a přesto se k nám dostala, takže můžeme dál vyrábět auta, ale když je neprodáme, vyhodili jsme jen prachy.

 Souhlasím s autorem, že samotné šetření nic nenapraví, ale nevěřím, že dotace a další půjčky mohou zlepšit situaci, kterou právě předtím samy zavinily.  

Pepek Vyskoč 30.1.2009 19:12

Re: Kdysi.

Ale Pavle nemáte pravdu.Ti bohatí ta peníze totíž nevrátí do akonomiky tak jeko ti chudí, oni je přelijí při turistice , nakoupí majetky a umrtví taktéž v umění,drahiocennostech, památkách a pod.A potom se stane jko v Německu 8%bohatých vlastní 90% majetku a co s tím pane Pavle , to už je feudalismus.

resde 30.1.2009 19:04

Re: Kdysi.

kdy počítáš s léčením

jhm 30.1.2009 18:28

Re: Kdysi.

No v tom mate sice pravdu, na druhou stranu ani ti delnici nechteji stravit zbytek zivota utahovanim sroubku na vyrobni lince, nebo soustruzenim hridelu. Tedy se bude muset neco stat se spolecnosti. Ano pro nasi zemi je typicke ze nevidime za nejblizsi tovarnu. Tim nechci rict ze vyroba je spatna, jen rikam ze neni jenom vyroba, jako neni jenom zemedelstvi. Ano taky u nas dolehla bida na zemedelce a obyvatelstvo se stehovalo do mest a slo delat do tovaren. Stejne tak ted je na case se pohnout kupredu.

Pavel Urban 30.1.2009 17:37

Re: Kdysi.

Pokud bere jeden člověk milion a 999 lidí deset tisíc, je to možná nespravedlivé, ale ty prachy se vrací do ekonomiky podobně, jako kdyby každý bral dvacet tisíc. Takže v tomhle problém nebude.

Pokud si někdo myslí, že ano, ať virtuálně znárodní veškeré osobní příjmy v této zemi, přesahující 40 000 Kč měsíčně a rozdělí je mezi ty nejméně placené. O kolik se jim ten plat asi zvedne ? A kde jinde chce karel ty prachy brát ? Pokud budou podnikatelé platit zaměstnancům víc, budou muset zvednout ceny. Nula od nuly pojde, jenom s inflací.

karel 30.1.2009 16:31

Kdysi.

Tovarnik ukazoval odborařskemu bosovi vyrobu kde pracovaly roboty, a řekl mu že roboty nestavkuji nechtěji dostat přidano a pod. Boss mu nato odpověděl že roboty take nebudou kupovat jeho vyrobky. Tato stara historka se stala skutečnosti. Zapadni společnost ma ve všem nadprodukci, uzka skupina populace nadměrně bohatne. Bohatne na ukor lidi prace, kterym plati meně než by mohla, a raději jim penize na uroky pujčuje. V Americe už to došlo tak daleko že banky pujčily vic než lide mohou vratit. Pravice chce řešit krizi tim co i vlastně zpusobilo to jest sniženim dani pro podniky, banky a pod. Řešeni by bylo buď donutit podnikatele aby zaměstnancum vic  platili aby zaměstnanci mohli vic utracet a kupovat zboži ktere vyrobili, nebo aby jim stat zvednul daně, a tyto penize použil na ruzne investice ktere by rozhybaly ekonomiku. Je mi jasne že něčeho takoveho neni svět schopny a že bude v budoucnu nějaka revoluce.

Pavel Urban 30.1.2009 15:59

Hitlerova ekonomika

Rozsáhlé státní investice vyvolaly nedostatek, ten si vynutil kontrolu distribuce a cen a ty zase vyvolávaly další nedostatek. Bludný kruh byl kompenzován zahraničními úspěchy, které ovšem dříve či později musely vést k válce. Alespoň víme, kam nás Rath zavede, pokud k tomu dostane příležitost.

Co se posledního odstavce týče, nevím, která krize byla zažehnána snižováním státních výdajů. Stejně tak nevím, jak se lišila ekonomická politika F.D.Roosevelta, která překonala velkou hospodářskou krizi od ekonomické politiky jeho předchůdce Hoovera, která ji naopka prohlubovala.

Pytel 30.1.2009 15:44

Re: Poslední otázka autora je čistě demagogická

Jo, chytrej, globální jev a nikdo za ni nemůže. Pámbů ji na nás seslal jako krupobití...

Zkuste si představit takový malinký svět, například ostrůvek s deseti lidmi. Dva z nich nedělají nic, protože jsou kripli. Čtyři se věnují sběru plodů, tři chodí chytat ryby a ten poslední je šaman, který vyrábí zázračné amulety poté, co ostatní přesvědčil, že každý z nich na každý den potřebuje jeden, aby se mu dařilo.

Všechno je fajn až do té doby, než si ti čtyři sběrači řeknou, že výroba amuletů je výnosný džob a tak tu máme najednou dva  kriply, tři rybáře a pět šamanů.

Všechno je fajn až do té doby, než ti tři rybáři řekli těm pěti šamanům: "jděte už s těma amuletama do pr... Už vám za ně žádné ryby nedáme." A co na to těch pět šamanů? "Hrůza! Jsme nezaměstnaní! Krize!!!"

Hádanka: "Kdo dnes řídí společenskou dělbu práce?"

M. Zima 30.1.2009 15:34

Svatořečení

nebude nutné, ti atomoví pitomci, co teď kecají s Topolánkem v Ostravě o nedostatku energie, budou zeleně světélkovat sami.

ps 30.1.2009 15:00

Krize v argentině byla vyvolána snižováním státních výdajů?

Zajímalo by mě jak na to autor přišel? Argentinská krize byla vyvolány vysokým zadlužením Argentiny a měnou pevně navázanou na dolar.

Karel K 30.1.2009 14:33

Poslední otázka autora je čistě demagogická

protože příčin krize je několik, ale ta hlavní je, že všichni žijeme neúměrně na dluh (ať už náš vlastní nebo státní). Penize se tím devalvují, i když virtuálně pořád nesou číselnou hodnotu, co je vytištěna na   papírku.  Pak už ovšem nikdo nechce formám půjčovat.

Pokud by se zvýšené výdaje vlády použily jen na léčení krize, pak by to pomohlo - jenže nikdo neví, jak krizi léčit, to je globální zjev. Navíc se ty peníze hlavně rozhází na něco úplně jiného, jako obvykle.

Ovšem šetření samo také nic nevyléčí, na to ej už pozdě - to jen nadělá víc nezaměstnaných. Bohužel  to jsou ti, kteří dělají práci pro společnost užitečnou, ti druzí se vždy nějak udrží dál u koryta..

mirda 30.1.2009 14:12

Re: Jaké pozitivní kroky by měla krize přinést?

Díky za naději a přeji hezký víkend.VV

Tino 30.1.2009 14:07

Re: Jaké pozitivní kroky by měla krize přinést?

Ještě nedávno nebylo známé žádné východisko. Teď už se aspoň o něm ví. A to je naděje. Nejhorší na tom je ten čas. Je třeba reformovat už včera a ne až se EU rozhoupá k politickým debatám na tohle téma. Kdyby aspoň politici měli snahu pravdivě popisovat situaci. Jenže bližší je oblbnutý volič, než budoucí prosperita.

mirda 30.1.2009 13:58

Re: Jaké pozitivní kroky by měla krize přinést?

Ale - kdo tu změnu udělá - toť otázka.;-(;-(

Kolombo 30.1.2009 13:56

Re: Nepoučitelnost z historie.

Celé to utrácení zaplatí v inflaci ti, co mají nějaké úspory. Naopak ti, co svám rozhazováním na dluh krizi způsobili musejí dostat "pomoc". Zůstává otázka - proč šetřit a vůbec chovat se zodpovědně? když přece udělám tak velikej průšvih aby se v něm vykoupalo opracdu hodně lidí, začnou se politici předhánět v projevech sociální citlivosti. Pokud vám voda sebere barák nebo vyhoříte, pokud jste v tom sám a nepojistil jste se, máte smůlu a pro tisk jste za vola. Pokud voda sebere baráků tisíc, najednou se najde "veřejná" podpora ať už jste nebo nejste pojištěn, i kdyby jste si ten domek postavil na sebepitomnějším místě. Žádná spravedlnost v tom není, jen nějaká v genech zakódovaná  iracionální kmenová sounáležitost.

Glosator 30.1.2009 13:50

Ale např. zavedení povinné vojenské služby, kterou Německo

na rozdíl od ČSR v době nástupu Hitlera nemělo muselo snížit nezaměstnanost dost významně.