1.10.2022 | Svátek má Igor


Diskuse k článku

HISTORIE: Carské zlato

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Kobylka Lajda 10.3.2007 0:23

Nezapomínejme, pítrejme po doplňcích

Je mi známo ze vzpomínek rodiny, že zlatý carský poklad osobně předával Kolčakovi podplukovník Jan Jaroš, absolvent gymnazia v Uherském Hradišti, tamtéž také bytem. Ještě tam žije jeho syn Vladimír a dcera Naděžda z druhého manželství s paní Olgou, původem Tatarkou, která s ním prodělala celou anabázi a přijela a žila s ním v  Československu. Možná, že mé informace nejsou úplně přesné (křestní jméno), ale znám adresu potomků.Stálo by za to, aby paměti byly doplněny. >-VV

Kanuk 8.3.2007 0:44

Generál Janin

Nebyl on také po válce (WWI) náčelníkem štábu čs. armády? Jsem dost jist, že nějaký čas to byl nějaký Francouz, ale nevím, zda tím Francouzem byl Janin.

V několika článcích na Internetu se uvádí, že Janin "prodal" Kolčaka bolševikům za část onoho zlatého pokladu, ale v jednom se uvádí, že to není (nebyla) pravda. Ovšem, ony ty dvě verse se nevylučují. Legionáři (Janin) mohli předat poklad bolševikům, a pak ho dostat kus zpátky za Kolčaka. Jak to bylo doopravdy - kdo ví?

Magid 9.3.2007 22:54

Re: Generál Janin

JANIN PIERRE THIEBAUT CHARLES MAURICE (1862-1946) FRANCOUZSKÝ VOJÁK, SPECIALISTA NA SLOVANSKOU PROBLEMATIKU, NEJVYŠŠÍ VELITEL ČS LEGIÍ NA SIBIŘI >-

Petr H 7.3.2007 16:41

Radola gajda drogista?

Jeho táta byl důstojníkem císařské R-U armády a on už v roce 1910 nastoupil na vojenské gymnázium v Mostaru a v roce 1912 se již aktivně zůčastnil Balkánské války.Na to,že je ročník 92 mi připadá nepravděpodobné,že se živil jako drogista.Jeho původní jméno je Geidl a příjmení si změnil,aby ho poslovanštil.A že by hrál roli ve zradě Kolčaka?Kolčak se ho po vzpouře přeci zbavil.

Petr H 7.3.2007 16:32

Ajéje,tady někdo viděl

Spielbergova Saving Private Ryan,kdy při vylodění v Normandii a dobývání bunkrů jeden z německých vojáků česky křičí "nestřílejte,jsem Čech",což je pochopitelné historická volovina,díky známé Hitlerově averzi vůčí službě Čechů v armádě(vím,St.Wenceslaus SS divize,ale to je z jiného soudku).Ale pro někoho je holt i Indiana Jones historicky perfektně faktografický film.

hans hase 7.3.2007 17:35

Re: Ajéje,tady někdo viděl

ale samozrejme ze (ne)jeden z vojaku Wehrmachtu mohl cesky kricet: "Nestrilejte, jsem Cech". Nekolik jsem jich jeste coby dite znal.

NevericiTomas 7.3.2007 18:22

Re: Re: Ajéje,tady někdo viděl

Nojo on pan sice zna historii perfektne, ale nedoslo mu, ze do anektovanych Sudet se vesla i uzemi kde nemci ani zdaleka nemeli vetsinu(neb neslo o tu nemeckou mensinu ale o rozbiti statu) a ze nakonec spousta Sudetaku cesky umela a klidne mohli ve snaze zachranit si krk kricet cesky....teda jinak nez nemecky

Auiam 7.3.2007 14:16

lekce dejepisu

Pokorne prijimam lekce dejepisu od cloveka, ktery ucil zemepis a historii na Department of Defense. Do bolsevicke cenzury pocitam v vybrakovane knihovny a tvrdou selekci ucitelu, stejne jako bojkot vyuky jazyku (kolik rustinarek, ktere dokola omilaji prvnich pet lekci, protoze samy nejsou dal, dodnes uci na ceskych skolach, zatimco ti, kdo jazyk skutecne umi, nikdy nedostanou akreditaci...)

Ted, kdyz uz mam pristup informacnim zdrojum bez omezeni, jen rudnu vzteky nad tim, co vsechno se v ceskych skolach nikdy nikdo nedozvi (zacnemez treba u bitvy o Britanii, jejiz letectvo se branilo proti desetinasobne nemecke presile, za cenu rozbombardovani Londyna a Coventry, zatimco Cesi se svymi zabranymi pevnostmi pilne pracovali pro Nemce...)

Jen zasnu, kolik knizek se v ceskych knihkupectvich nikdy neobjevi, ac zakazany jsou pouze v Rusku, jako trebas LITVINENKO - BLOWING UP RUSSIA, Terror from within.

Medvídek 7.3.2007 14:31

Re: lekce dejepisu

A jste si opravdu jist že v tom britském letectvu žádní Češi, resp. Čechoslováci nebyli ?

Ryšánek 7.3.2007 14:53

Re: Re: lekce dejepisu

Stejně tak se nemluví, že mezi zahraničním vojskem československým byli nejen Češi, Moravané, Slezané a Slováci, ale i Rusíni z Podkarpatské Rusi. Konkrétně asi 3500 a jak jsme se jim odvděčili???

Auiam 7.3.2007 19:09

RAF

Jiste. Vsak je taky uvedomeli Cesi po navratu pozavirali do komunistickych koncentraku.

Antonín Hrbek 7.3.2007 14:46

Re: lekce dejepisu

Mohl byste mi laskave ocitovat, ze ktere v "ceskych knihkupectvi neobjevenych" knizek jste cerpal udaj o desetinasobne presile nemeckeho letectva v bitve o Anglii?

Auiam 7.3.2007 19:04

The Battle of Britain - the official history

http://www.sendit.com/video/item/7000000060541

Antonín Hrbek 8.3.2007 8:09

Re: The Battle of Britain - the official history

Velmi důvěryhodný zdroj.

V období bitvy o Britanii mělo německé letectvo k dispozici celkem cca 2800 letadel, z toho cca 1300 bombardérů a cca 850 stihaček. Počet stihaček v Britanii za celé období bitvy nikdy nepoklesnul pod 1.000. Vezměte si laskavě kalkulačku. Přitom německé stihačky měly handicap v množství paliva, které jim muselo zaručit bezpečný návrat.

zdeněk 7.3.2007 17:27

Re: lekce dejepisu

Když už jsme u těch faktů co se neučí, nebylo bombardování Londýna reakcí na předchozí bombardování Berlína?

A co měli češi dělat? Pokud jste sabotoval a třeba jenom nechodil do práce, hrozilo vám vězení..... Já osobně jsem názoru že byli národy co pracovali pro němce daleko více, namátkou slováci, chorvaté, maďaři.....

Co fakticky udělala Velká Británie po obsazení zbytku Československa přes slib Hitlera že nás nenapadne v Mnichově? Nestáli jsme jim ani za to aby vyhlásili Německu válku...

Auiam 7.3.2007 19:12

Jasne, strilet se nesmelo!

Proc by to meli delat Anglicane? Kdyby, kdyby...Co chcete delat s narodem, ktery se NEBRANI? S lidmi, kteri nevedi, k cemu je svoboda dobra? Proc by nekdo jiny mel nasazovat vlastni krk za cizi svobodu?

walhala 7.3.2007 19:22

Auiame ty skutečně nevíš, že kdyby Beneš do vojenského konflitu s Německem v roce 1938 šel, že by ho všechny tehdejší evropské ( a pravděpodobně v tehdejší situaci také vláda USA) označila za rušitele míru, agresora a nikdo opakuji NIKDO ve Francii,

zdeněk 7.3.2007 19:33

Re: Jasne, strilet se nesmelo!

A co jste napsal vy?

"zacnemez treba u bitvy o Britanii, jejiz letectvo se branilo proti desetinasobne nemecke presile, za cenu rozbombardovani Londyna a Coventry, zatimco Cesi se svymi zabranymi pevnostmi pilne pracovali pro Nemce...)"

Podle vaší logiky jsme my měli bránit angličani, oni však nemuseli nic. T oje poněkud podivné. Co dělali angličané když u nás sudeťáci plenili pohraničí? Poslali jsem svého lorda který se jich zastal... A pak nás prodali v Mnichově. Byli to ZRÁDCI !  A po tom všem jim naši letci jeli do anglie pomoci....

Pokud bychom se bránili angličané by nás označili za agresory a možná by nás humanitárně bombardovali...

JAB 7.3.2007 19:50

Re: Re: Jasne, strilet se nesmelo!

Británie vůči nám neměla (1938) žádný závazek, jen Francie, SSSR a "Malá dohoda" pokud by se zasmíchali Maďaři. Byla ovšem "garantem" Mnichovké dohody (dtto Itálie a Francie) Jenžer Slováci zvolili sebeurčení a osud Čech a Moravy vložil do rukou Vůdce funkční presdident země, Emil Hácha. Což věru pro vypovězení války nedáívalo důvody. Nehledě na to, že Německo mělo ve zbrani asi 2 miliony a kolem 5 000 letadel a Británie 136 000 mužů a počet letadel mizivý. Letecou výrobu Francie pak celá třicátá léta vhodně sabotovali nesčetnými stávkami podle příkazu kominterny komunisté, neb vyzbrojování prý neprospívá míru.

zdeněk 7.3.2007 20:02

Re: Re: Re: Jasne, strilet se nesmelo!

Kdyby Emil Hácha nesouhlasil, stejně by nás Německo obsadilo...

Prostě Francie a Anglie nám dali záruky co nemohli splnit. Zároveň nás označili za agresory. Umyli si ruce jako Pilát.

Počty vojáků nic neznamenají, Anglie mohla mobilizovat. Souhlasím ale že síla Německé armády  byla ohromující.  Pokud by ale byla nucena bojovat s Československem a Francií najednou možná by prohrála. Francie by se ale nesměla chovat tak jak se chovala v prvních měsících po napadení Polska. V podstatě se povedlo Německu něco podobného jako v roce 1866 a 1870. Nejdříve vyřešilo východní frontu a pak západní.

zdeněk 7.3.2007 19:47

Re: Jasne, strilet se nesmelo!

Mimochodem angličené nám měli pomoct proto že nám zaručili bezpečnost spolu s Francií i když vydáme pohraničí.... jen tak mimochodem.

Michal 7.3.2007 20:55

Re: Re: Jasne, strilet se nesmelo!

v archivu pořadů českého rozhlasu týkajících se války se citují slova německých velitelů, kteří sami uváděli své překvapení nad nečinností evropských armád. Jejich síly by prý v době obsazení Sudet stačily porazit Německo, které v té době stále ještě potřebovalo zbrojit

nonik 9.3.2007 22:22

Re: Jasne, strilet se nesmelo!

nezapomínáte trochu (nebo o ní snad ani nevíte ?) na misi lorda Runcimana, který nán hustil horm spodem, abychom přijali dohodu s Říší, jinak si V.B. myje ruce ??

JAB 7.3.2007 19:54

Re: Re: lekce dejepisu

Nesmysl, právě naopak, Lufwaffe sama zbombardovala německý Freiburg, aby vytvořila záminku pro bombardování "odvetné". Ostatně devastující nálet na Rotterdam (10.V. 1940) který zlomil holandský odpor, byl ještě před Battle of Britain, že ? Dtto bombardování Varšavy Němci v září a Helsinek v listopadu Rusy, 1939.

zdeněk 7.3.2007 20:07

Re: Re: Re: lekce dejepisu

Já nepopírám že to byli němci co začali ve velkém bombardovat města.

Podíváte-li se ale na

http://warships.web4u.cz/givetbl.php?language=&hist=1940_09

uvidíte že nálet na Berlín odstartoval německé nálety na Londýn. O tom jestli to byla jen záminka je možno polemizovat.

zdeněk 7.3.2007 20:12

Re: Re: Re: lekce dejepisu

koneckonců nejsem sám co byl takto informován z literatury:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_o_Brit%C3%A1nii

Ale jak říkám, mohla to být jen záminka.

Střelec 8.3.2007 6:50

Re: Re: Re: lekce dejepisu

Dopouštíte se klasické chyby a srovnáváte nesrovnatelné - technické vybavení německé armády v roce 1938 (kdy to nejlepší měli ještě ve Španělsku) bylo jiné než v roce 1940, kdy  měli naší výzbroj a náš průmysl.

gerontusinza 8.3.2007 11:27

Pane, já zas trudnu vzteky, když čtu pitomce, který si neuvědomuje, Re: lekce dejepisu

že nás před bitvou o Británii sttrčili titíž které opěvujete sami do chřtánu Říše a jinou možnost (leda chcípnout) nám nedali. Víte vy vůbec co se dělo s českými lidmi vyhozenými ze sudetských oblastí?Co takto zjistit příčiny, následky a hlavně možnosti tehdejšího českého obyvatelstva "Protektorátu"?  Chlape bez ohledu na to co říkáte, tyto informace byste dostal ( včetně půjčení knihy Mein Kampf) při přihlášení do státní knihovny, po celou dobu vlády bolšánů. Faktem ovšem je, že to nevnucovali každému pitomci tak jako dnes. Kdo chtěl, informace získal. Víc už nemohu dodat.

jurist 7.3.2007 11:08

Díky za článek

aspoň se ukazuje, že tvrzení, naposledy Vojislava Šešelje v občanské válce v Jugoslávii, že Čech je synonymem slova zbabělec, je velmi relativní. To už je případnější tvrdit, že evropský politik (včetně takového Zaorálka) je synonymem tohoto slova.

Antonín Hrbek 7.3.2007 10:23

Není všechno zcela jasné

O tom, že část carského zlata zůstala v Legiích a tvořila základ nově založené Legiobanky se psalo již za první republiky, aniž by se někdo dobral ke končenému výsledku. Faktem je, že nově založená Legiobanka (původně roku 1919 založená Vojenská spořitelna) byla schopna roku 1920 profinancovat nákup lodě  Taikai Maru o 5735 BRT a to za 140 mil Kč, která s posádkou ze zajaté rakouské lodě Kaiserin Elisabeth přepravovala legionáře (i s medvědy) do Terstu. V letech 1921 až 1923 pak Legiobanka profinacovala stavbu svého paláce v ulici Na Poříčí.

Bylo by snad dobré se v této souvislosti zmínit o českém legionáři Radolovi Gajdovi, který byl významým velitelem Kolčakových vojsk a který Kolčaka bolševikům "prodal". Tomu prý také mělo něco z carského pokladu zůstat za prsty. Jeho manželkou byla Jakaterina Nikolajevna, prý příbuzná carské rodiny.

BTW: Nakoupená loď byla přejmenována na Legie a pronajata hamburské firmě HAPAG. Za II.SV byla potopena německou ponorkou.