6.12.2021 | Svátek má Mikuláš


Diskuse k článku

HISTORIE: 100 let československých legií

Nedávno, na začátku září 2021 byly zahájeny oslavy 100. výročí založení Československé obce legionářské. Slavnostní průvod v uniformách legionářů a veteránů z Václavského náměstí na Žižkov nebyly naší veřejností nijak nějak zvlášť zaznamenány. Ani Česká televize se ve svých zprávách tímto výročím nijak zvlášť nezabývala, televizní šoty ze setkání na Václavském náměstí a u sochy Jana Žižky byly ve zprávách presentovány sekundovými ukázkami.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lancik 24.9.2021 16:26

Pan Vlk se nezminuje, ze casto se zachovali k tem kteri bojovali za svobodu sve vlasti, jeste hur nez Nemci jejich vlastni krajane. Napr. velitel Cs. Armadniho Sboru na Rusi, general Jan Syrovy byl po valce odsouzen na 20 let (prokurator zadal smrt) Prezident Benes jeho zadost odmitl a rozsudek potvrdil. Jeste hur dopadl general H. Pika, ceskoslovensky soudce ho odsoudil k smrti. Zadost o milost zamitnut, justicni vrazda spachana, zrovna tak spatne dopadl dalsi z velitelu Cs. vojska na Rusi S. Vojciechowski, byl odvlecen Cetou NKVD a zemerel v Gulagu, pres. Benes na jeho zachranu nepodnikl nic, jeho osud mu musel byt znam. Velitel praskeho povstani general K. Kutlewasher byl odsouzen na dozivoti. Z co vlastne pane Vlku? Tedy, za co skutecne?

Na stesti, nekteri si zachranili zivot emigraci jako na pr. minister obrany exilove vlady general Sergej Inger nebo Velitel zpravodajskeho oddeleni gen. stabu plukovnik F. Moravec.

J. Hrdlička 24.9.2021 18:40

J. Syrový nebyl samozřejmě odsouzen za svoji činnost ve válce první, nýbrž za chování na konci třicátých let (je otázka, jak oprávněně). Ale smutně fascinující je, že jako obvykle se hází veškerá odpovědnost na Beneše, jako kdyby sám o všem rozhodoval.

J. Lancik 24.9.2021 20:10

Rozsudek nad gen. Syrovym vynesl soudce a je jeho zodpovednosti. V pravomoci prezidenta republiky je udileni milosti a tu pres. Benes udelit mohl, neudelil. Nejde tedy o "hazeni" zodpovednosti, ale o nevyuziti pravomoci. Pokud jde o Syroveho dovoluji si upozornit na jednu zajimavost. Kdyz se legionarske vlaky na ceste do Vladivostoku blizily k Irkutsku, prislo na vyjednavani s bolseviky o volny prujezd Irkutskem. Bolsani zadali vydat rusky statni zlaty poklad a admirala Kolcaka ktery se vezl v jednom z Cs. vlaku. Cs. veleni jim vyhovelo. Kvuli vydani Kolcaka vyzval rusky general Kappel generala Syroveho jako velitele na souboj. Povazal vydani nepriteli a komu hrozi mu jista smrt, toho komu byl sliben asyl za jednani bezectne. Kolcak boseviky zavrazden byl, gen Kappel zemrel v Cine kde jeho hrob komuniste po uchvaceni moci rozmetali. Je zajimave, ze Putim naridil Kappelpvy pozustatky zvednout a pohrbit v Moskve na prestiznim hrbitove kde odpocivaji, za vlast padli hrdinove.

J. Urban 25.9.2021 6:28

Smutne je, ze z celeho Mnichova byl Benes vyvinen a vlastni zlocin vlastizrady se mu povedlo nahazet na mnoho lidi okolo. Vlastizradu si pak zopakoval v roce 1943 podpisem dohody s Moskvou v rezii KSC a naslednym odevzdanim Podkarpatske Rusi Stalinovi. "Drobnosti", jako bylo predani obcanu CSR nemecke narodnosti, kteri bojovali na podzim 1938 s cs. armadou proti nackum, Hitlerovi a pak v r. 1945 souhlas s odvlekanim cs. obcanu ruskeho puvodu NKVD do SSSR bylo nepocitatelne.