23.1.2022 | Svátek má Zdeněk


Diskuse k článku

HISTORIE: 100 let československých legií

Nedávno, na začátku září 2021 byly zahájeny oslavy 100. výročí založení Československé obce legionářské. Slavnostní průvod v uniformách legionářů a veteránů z Václavského náměstí na Žižkov nebyly naší veřejností nijak nějak zvlášť zaznamenány. Ani Česká televize se ve svých zprávách tímto výročím nijak zvlášť nezabývala, televizní šoty ze setkání na Václavském náměstí a u sochy Jana Žižky byly ve zprávách presentovány sekundovými ukázkami.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Urban 25.9.2021 6:33

Ano. Vyhraji komuniste a estebaci. Jako v roce 1946. Neb narod nepredelas - jak napsal Karel Capek.

J. Urban 25.9.2021 6:28

Smutne je, ze z celeho Mnichova byl Benes vyvinen a vlastni zlocin vlastizrady se mu povedlo nahazet na mnoho lidi okolo. Vlastizradu si pak zopakoval v roce 1943 podpisem dohody s Moskvou v rezii KSC a naslednym odevzdanim Podkarpatske Rusi Stalinovi. "Drobnosti", jako bylo predani obcanu CSR nemecke narodnosti, kteri bojovali na podzim 1938 s cs. armadou proti nackum, Hitlerovi a pak v r. 1945 souhlas s odvlekanim cs. obcanu ruskeho puvodu NKVD do SSSR bylo nepocitatelne.

J. Urban 25.9.2021 6:14

Kolikpak debilu dnes dorazi na akci odhaleni pohranicnika na Cinovci? Taky tam jedete, pane Vlku?

J. Urban 25.9.2021 6:11

Hm. A po nackach je likvidovali bolsevici. Bolsevici taky strileli do lidi na hranicich, co odtud chteli utect. Ted uz strilet do lidi nemuzou, ale aspon na ty zlate casy nostalgicky vzominaji, treba v klubu ceskeho pohranici. Ze jo, pane Vlku?

M. Pivoda 24.9.2021 22:01

Pamatuji se sice na (v mém dětství a mládí) ještě některé žijící legionáře, ale nemám nic, čím bych autorovo povídání v článku zde nějak obohatil.

Spíše jsem hledal analogii k této větě článku: "Nedávno, na začátku září 2021 byly zahájeny oslavy 100. výročí založení Československé obce legionářské."

Oslavy!

Takže spekuluji, o čem se asi bude psát, až v roce 2089 budou zahájeny oslavy 100. výročí české Sametové revoluce.

Otevírání a zavírání dveří bude v roce 2089 již určitě probíhat digitálně, takže se budou muset vyrobit jakési historické artefakty, zvané "klíče", aby se účastníci budoucích pamětních průvodů mohli prozvonit k jejich lepší budoucnosti. Hm, a pak je tady ještě jedna nejistota: Najde se v roce 2089 nějaký dobrovolník k tomu, aby sehrál na ulici umírajícího poručíka Zifčáka?

J. Lancik 24.9.2021 20:10

Rozsudek nad gen. Syrovym vynesl soudce a je jeho zodpovednosti. V pravomoci prezidenta republiky je udileni milosti a tu pres. Benes udelit mohl, neudelil. Nejde tedy o "hazeni" zodpovednosti, ale o nevyuziti pravomoci. Pokud jde o Syroveho dovoluji si upozornit na jednu zajimavost. Kdyz se legionarske vlaky na ceste do Vladivostoku blizily k Irkutsku, prislo na vyjednavani s bolseviky o volny prujezd Irkutskem. Bolsani zadali vydat rusky statni zlaty poklad a admirala Kolcaka ktery se vezl v jednom z Cs. vlaku. Cs. veleni jim vyhovelo. Kvuli vydani Kolcaka vyzval rusky general Kappel generala Syroveho jako velitele na souboj. Povazal vydani nepriteli a komu hrozi mu jista smrt, toho komu byl sliben asyl za jednani bezectne. Kolcak boseviky zavrazden byl, gen Kappel zemrel v Cine kde jeho hrob komuniste po uchvaceni moci rozmetali. Je zajimave, ze Putim naridil Kappelpvy pozustatky zvednout a pohrbit v Moskve na prestiznim hrbitove kde odpocivaji, za vlast padli hrdinove.

J. Hrdlička 24.9.2021 18:40

J. Syrový nebyl samozřejmě odsouzen za svoji činnost ve válce první, nýbrž za chování na konci třicátých let (je otázka, jak oprávněně). Ale smutně fascinující je, že jako obvykle se hází veškerá odpovědnost na Beneše, jako kdyby sám o všem rozhodoval.

V. Podracký 24.9.2021 18:09

Děkuji autorovi za jeho pěkný článek. Je potřebné v této době si uvědomit, jak se chováme. Bohudík, tato jakási podivná generace odchází a mladí, pokud nejsou vyložení oikofobové, se o minulost zajímají a myslím, že ji správně oceńují. Nastává, to co vždy. Po jedné vlně přichází zase nový pohled. Po pohledu oikofobním přichází pohled sociocentrický. Chování EU, migranti a chování Polska a Maďarska vede k poznání, že se musíme bránit. S tím přichází i oceňování hrdinů.

J. Lancik 24.9.2021 16:26

Pan Vlk se nezminuje, ze casto se zachovali k tem kteri bojovali za svobodu sve vlasti, jeste hur nez Nemci jejich vlastni krajane. Napr. velitel Cs. Armadniho Sboru na Rusi, general Jan Syrovy byl po valce odsouzen na 20 let (prokurator zadal smrt) Prezident Benes jeho zadost odmitl a rozsudek potvrdil. Jeste hur dopadl general H. Pika, ceskoslovensky soudce ho odsoudil k smrti. Zadost o milost zamitnut, justicni vrazda spachana, zrovna tak spatne dopadl dalsi z velitelu Cs. vojska na Rusi S. Vojciechowski, byl odvlecen Cetou NKVD a zemerel v Gulagu, pres. Benes na jeho zachranu nepodnikl nic, jeho osud mu musel byt znam. Velitel praskeho povstani general K. Kutlewasher byl odsouzen na dozivoti. Z co vlastne pane Vlku? Tedy, za co skutecne?

Na stesti, nekteri si zachranili zivot emigraci jako na pr. minister obrany exilove vlady general Sergej Inger nebo Velitel zpravodajskeho oddeleni gen. stabu plukovnik F. Moravec.

I. Pávek 24.9.2021 16:15

Je složité pochopit ten propletenec vztahů a zájmů jednotlivých států tehdejší Evropy. Těch úhlů pohledů každého státu, který se 1. války účastnil a co od ní očekával vyřešit je mnoho a každý má svoji pravdu. Tečka. Rozvádět co by bylo kdyby, proč a pro koho, co kdo s toho co vytěžil po sto letech - Osobně si myslím, že rozbití R-U nebylo dobře. Tečka. České království bylo nedílnou součástí R-U ve všech směrech. F J 1 chyboval, že se nenechal korunovat Českým králem a to mu Češi měli za zlé. A někteří asi až moc. Ale přísahu složili. Tečka. Mě osobně spíše straší blízká budoucnost českého národa, než 100 let stará minulost. Tečka.

Děda a i jeho spolubojovník ze zrádcovské Itálie souzněli, že legionáři byli zrádci a dezertéři. Měli podíl na smrti tisíců vojáků R-U, a to si mysleli ještě na počátku 60 let. Tečka. A já s tím ještě teď tak nějak souhlasím.

H. Rybnická 24.9.2021 15:01

Pane autore, Oskar Judex, tedy pozdější starosta brněnský, se narodil 28.11,1894 v Brně-Židenicích, z matričních záznamů jednoznačné, dokonce potvrzeno pozdějším zápisem o úmrtí a městským razítkem. Při pohledu do digitálních archivů sčítání lidu 1900 je v Brně uveden jen jeden Oskar Judex, právě tento. Nevím koho označujete "Němci", ovšem v soupisu brněnských osobností vydaným krajanským spolkem je uvedeno zajetí a návrat, o legiích nic, ovšem toto by němečtí krajané také uvést asi nemohli. Brněnská encyklopedie osobností a různé jiné prameny právě toto ovšem dost detailně uvádí. Osobně jsem názoru, že pokud bych se chtěla z ruského zajetí a Sibiře dostat domů, bych asi nemohla koupit vlakovou jízdenku za zlevnénou cenu, ale musela využít jakékoli dostupné možnosti. Dva synové O.J. byli samozřejmě odsunuti.myslím že ještě žijí. Ostatně skutečnost že O.J. nebyl soudem odsouzen k trestu smrti nýbrž "pouze" k doživotí také něco vypráví.

Ale cílem poznámky je, že bychom se měli trochu zamyslet nad oslavováním legionářů, ostatně kdekoli. Zajisté se u vyprávění o O.J. nejedná o ojedinělý případ a naprostou vyjímku.

L. Severa 24.9.2021 14:50

Zřejmě byli legionáři v Rusku i dobře organizovaní. Z deníku mého strýce, který padl 26.října 1918 :"Dostali jsme stará čísla Čes.-Slov. Deníku za měsíc červen, srpen. V 140. čísle dne 2. Srpna uveřejněn v rubrice „Hledají se“ insert následujícího znění: „Arnošt Mazel, 1. pluk, 3. rota hledá bratra Vladimíra“. Jsem radostně překvapen, že je živ a zráv (12. srpna již bylo po bojích). Bohužel nemohu mu o sobě podati zprávy, jelikož spojení poštovní nefunguje.“

T. Zlesa 24.9.2021 14:02

S prvním souhlas, ovšem proč je třeba diskutéry pořád kádrovat, to mi není jasné...:-)

T. Zlesa 24.9.2021 13:56

R^

R. Szewczyk 24.9.2021 13:49

místo argumentu ad rem, jste použil argumentu abusive a otrávené studnice

P. Brich 24.9.2021 13:24

Martin Kantor dostal 20 let natvrdo od R-U soudu nebo od soudu tety Merkel?8-o

P. Han 24.9.2021 13:04

O knihu musí mít čtenář zájem, jinak by byla četba utrpením, jako bylo utrpením číst (některou) povinnou školní četbu. Nemáte-li zájem, nečtěte to a užívejte si svobody, že vás nikdo ke čtení ničeho nenutí. A je zbytečné o tom psát, nečtením se z vás disident nestane.

T. Zlesa 24.9.2021 12:15

Že je tu na NP většina příspěvků kámošů spisovatelů, to si všichni už jistě všimli. Včetně jejich reklamy na jejich knížky. Vypadá to, že ty články tu jsou jen pro tu reklamu, na obsahu nesejde. Reklama i v diskusi je jen někdy... :-) Ale děkuji, nebudu číst. O vojácích už nějaký čas čtu co nejméně, ubírá to optimismus.

J. Ptáček 24.9.2021 11:20

"Likvidace Čechů a bělogvardějců, stejně jako kulaků, kteří je podporují, musí být provedena příkladně bezohledným způsobem" napsal na podzim 1918 slavný V. I. Lenin Lvu D. Trockému.

Naši komunisté jistě své Super-ikoně, Leninovi rozumí lépe, než my ostatní. Třeba v řínu vyhrají volby a zase nám to třídně vysvětlí.

V. Vlk St 24.9.2021 11:03

Vážený pane, vy nemáte rád Čechy a zřejmě se považujete za polského národovce. či "šlonského". Pokud se budete obtěžovat a knížku si přečtete, zjistíte, že tam píši také o českých vojácích co statečně až do konce války bojovali "za vlast" tedy c. a k. Rakousko. Pak jeli domů a bojovali v čs.armádě proti sudetským Němcům, Polákům a Maďarům na Slovensku. Když to přečtete , zjistíte, že předvádíte diskuzi "ad hominem". Tedy mimo rámec argumentů.

V. Vlk St 24.9.2021 10:57

pokud si přečtete knížku, zjistíte že nejméně 60% obsahu je o českých vojácích v Rakousko-uherské armádě.

V. Vlk St 24.9.2021 10:55

Děkuji za informaci. Ale pokud si vyhledáte na našich a německých webech, zjistíte, že věc není jasná. časké prameny uvádí,že Za první světové války padl do ruského zajetí, byl těžce zraněn, po pěti letech pobytu na Sibiři se vrátil do Brna.

V databázi www.vuapraha.cz je uveden s datem narození 28. 9. 1893 v Brně, domovská příslušnost tamtéž, muž stejného jména a příjmení. Byl zajat za první světové války, do čs. legií se přihlásil 10. 8. 1919 v Irkutsku. Týž den přijat do čs. legie v Rusku, 2. jízdní pluk, vojín. Konec v legiích neuveden, byl vojínem 2. jízdního pluku. Poznámka v databázi: „Němec, nemá charakter LR, není legionářem podle zákona“. Němci o jeho účasti v Legiích mlčí. Existují zprávy, že bojoval na straně "imternacionalistů" tedy bolševiků.

J. Hrdlička 24.9.2021 10:46

dobrý výmysl. O činnosti čs. legionářů v Itálii je známo poměrně dost, ale nikoliv to, že by byli zaznamenatelně návodčími italského dělostřelectva. Zas jednou od vás pohádky ovčí babičky.

J. Hrdlička 24.9.2021 10:44

"Vstoupil" do legií v roce 1919, čili rok po skončení WW1, ač na to měl do roku 1915 několik let příležitost. Očividně to nebyl žádný nadšenec za samostatné Československo, ale buď pragmatik nebo povinně - coby občan nového státu - mobilizovaný.

J. Hrdlička 24.9.2021 10:43

Ano, zbabělý dezertér se vyznačuje tím, že se poté dobrovolně znovu přihlásí na frontu, kde v případě zajetí nemůže čekat milost.

Váš nenávistný výpolod celkem očekávatelně postrádá logiku.

J. Kraus 24.9.2021 10:21

Ještě že se staří vojáci nedožili dneška. Je stálá snaha zrušit Svaz bojovníků za svobodu coby organisaci inklinující k fašismu. Odebírám Národní osvobození, chodí to v průhledném igelitu a často ze schránky na vratech rodinného domku kouká půlka ven. I když se v osobním styku s neznámými lidmi zásadně nijak politicky neprojevuju, bylo mi sousedy (výměna obyvatel i zde, místo starých solidních sousedů mladiství manažeři sjednávající si na posekání trávy Ukrajince) naznačeno, co že ten fašistický plátek. Jeden hodný mladší soused mi vlídně poradil, abych si ten nacistický časopis nenechával posílat poštou. Když nějaký mladý příbuzný vidí u mne Národní osvobození, třeba s velkým titulkem "Hájíme české národní zájmy", vidím odsudek a odpor. Národní, to je pro ně něco jako fašistický, a navíc ten odporný militarismus. Kupovával jsem NO v soukromé trafice, majitel to dokázal objednat, ale trafika je dávno zrušena a s řetězcem marno se bavit. Když si tak vybavuju ty dávno nežijící vojáky, ochotné umírat za svoji vlast, napadá mě něco o železné tyči a svinském kroku.

H. Rybnická 24.9.2021 9:49

Tak pane autore, (jen) jedním z těch československých legionářů byl brněnský občan, nar. ještě za monarchie.

Přečtěte si kousek jeho životopisu.

Po vypuknutí první světové války narukoval v roce 1914 ke 14. střeleckému pluku, o rok později padl v Rusku do zajetí.[ Do československých legií se přihlásil v roce 1919.[Následujícího roku se vrátil do Brna a vyučil se u svého strýce tiskařem. Od roku 1928 se politicky angažoval, vstoupil do DNSAP a stal se městským zastupitelem.] V roce 1934 byl na základě Zákona na ochranu republiky v procesu s bývalými brněnskými členy rozpuštěné DNSAP odsouzen k jednomu roku těžkého žaláře.Ve 30. letech vystřídal několik zaměstnání, až skončil v nakladatelství Rohrer jako obchodní cestující. V této firmě byl v roce 1938 jmenován vedoucím ředitelem.

Začátkem roku 1939 se stal městským zastupitelem a radním za NSDAP. Po vzniku protektorátu Čechy a Morava se prohlásil starostou a dne 16. března 1939 funkci převzal. V červenci téhož roku byl oficiálně jmenován vládním komisařem, který město spravoval. Na podzim 1939 vstoupil do SS. Vrchním starostou Brna se stal v červenci 1942.

Československý legionář Oskar Judex byl starostou Brna až do roku 1945

T. Zlesa 24.9.2021 9:37

Nemám nic proti občasnému připomenutí čehokoliv z dějin země. Ani proti legiím nic nemám. Ovšem využívání pravidelného obletu Slunce Zemí k propagandistickému běsnění proti čemukoliv je už dnes směšné. Pan autor o legiích moc nenapsal, jen o tom jak jsou všichni ostatní špatní, zopakoval notoricky známé věci, včetně podrobného popisu co špatného chtěli udělat Němci a co komunisti. Jako bychom to nevěděli a narodili se teprve před 8 lety a ještě to nebrali ve škole. Trapné a směšné. Kdo to dnes chce číst? Chrliči písmenek jsou zhouba všech čtenářů. ;-(

R. Szewczyk 24.9.2021 9:16

zas můj děda se sousedem bojovali za za svůj stát , tedy Cak mocnářství, na Piavě, nejzajímavější vyprávění bylo, jak chytali návodčí italské dělostřelby , z řad tzv československých legionářů, ano, dezertéři naváděli nepřátelskou dělostřelbu na své bývalé kamarády, protože mluvili česky, často unikli, než tuto nepochopitelnou zradu prokoukli, stálo to život možná až tisícu Cak vojáků,italské návodčí lajtnant dal řádně odvést do zajetí, dezertéry nechal k výslechu mužstvu, jak výslech probíhal, je nepublikovatelné, ovšem je taky nepublikovatelné , co dobře dopadnutý dělostřelecký granát mezi obědvající četu napáchá

J. Uzel 24.9.2021 9:08

R^