22.5.2024 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

HESLO DNE: Buďte ještě chudší!

I když se náš poměr zadlužení vůči HDP zvětšuje, což mne vůbec netěší, nikdo z vládnoucí ekipy nehledá reálnou cestu vpřed. Neřeší, co se stane, až se položí značná část ekonomiky, ale už jen naprosto pomateně opakuje několik ideologických hesel. Kde vzít peníze, kde vydělat peníze, to vlastně vláda neřeší. Asi si myslí, že rostou na stromě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 5.11.2022 13:25

Našim lidem zbavených možnosti obživy a iluzí byly udíleny hraběcí rady typu "Ať se každý postará sám o sebe !", pravíte.

Nuže, to není hraběcí rada. Každý je povinen se postarat o sebe, pokud není mentálně, fyzicky či věkově handicapován. O sebe a samozřejmě svou rodinu etc. POVINEN! A zejména tehdy, je-li vnější mocí zbaven stávající možnosti obživy. Chlap hodný tohoto jména i žena hodná toho jména to dokážou, srabi ne.

Není to samozřejmě vždy jednoduché, chce to docela dost úsilí až dřiny, odříkání, sebezapření i přemýšlení.

Kdo chce být svobodný, musí se umět o sebe postarat sám, pokud není mentálně, fyzicky či věkově handicapován. Jen o otroky je povinen se starat jejich pán.

M. Grundmann 5.11.2022 13:23

Napravíme částečně chyby z ekonomického hlediska nesmyslně nastavených pravidel. Banky mají privilegium uložit si peníze na spořící účet u ČNB úročený 6 %, a to absolutně bez rizika. Nikdo jiný si takto výhodně právo uložit peníze nemá. Banky tedy žádné peníze nevydělávají svým podnikáním, ale jsou dnes nesmyslně dotovány státem. Správným řešením by bylo zrušení dotací a privilegií bank udělených státem, ale k tomu se nikdo nemá.

Kdyby si mohl každý uložit peníze na spořící účet u ČNB na 6 %, většina peněz by z bank odešla a banky by zkrachovaly. Úrokové sazby by tedy mohly být podstatně nižší bez této dotace bank českým státem.

J. Jurax 5.11.2022 13:05

Ano.

Jenže veřejné zaměstnance by bylo třeba rozdělit na potřebné a nepotřebné. Na nezbytné a zbytné, protože ti i oni nepochybně existují.

Problém je obecně netriviální.

Kdo určí kritéria, podle nichž se se bude dělit, a jaká ta kritéria vlastně budou je sice otázka povýtce odborná, ale řešeno to bude politicky. Realizováno taky. Politiky s jejich partikulárními zájmy a primárním zájmem být znovu zvoleni - masa státních zaměstnanců jsou taky voliči. Tím vším by byl prakticky zaručen neúspěch celé akce.

Viz třeba https://www.novinky.cz/clanek/domaci-stat-je-jako-otesanek-bobtnani-eraru-nebere-konce-40405782

P. Molík 5.11.2022 12:52

Pan Vlk starší má v podstatě pravdu i když tato pravda z pochopitelných důvodů není vyčerpávajícím způsobem obsažná. V relativně krátkém časovém období po sametovém listopadu v 89. roce, kdy bylo vše rozkradeno a vytunelováno a statisíce lidí přišly o práci a o možnost obživy, nám bylo vtloukáno do hlavy, že si budeme muset silně utáhnout opasky, abychom pak dohnali a posléze předehnali životní úroveň Němců, Rakušanů a dalších vyspělých ekonomik. Našim lidem zbavených možnosti obživy a iluzí byly udíleny hraběcí rady typu "Ať se každý postará sám o sebe !" A nyní se zase hlasitě ozývají titíž polistopadoví gauneři, kteří nám s impertinencí sobě vlastní tvrdí, že jsme si doposud žili nad poměry a že tento nezasloužený blahobyt musí skončit, že je naší morální povinností obětovat se pro ušlechtilé plány Bruselu a že se máme co nejoddaněji podílet na faktickém budování polistopadové diktatury pod knutou Bruselu. Základem naší oddanosti nechť je další chudnutí těch, kteří už vlastně ani nemohou více zchudnout. Ovšem my občané a voliči pořád volíme tak, jako kdyby voli volili voly.

J. Jurax 5.11.2022 12:38

Sociální stát se nějak zaplatit musí. Ti, kdož z naší vůle vládnou, je potřebují, abychom je zase volili.

Slibovat národů jen krev, pot a slzy si mohl dovolit jen Churchill, když na Británii padaly bomby a z Dunkerque převáželi poraženou armádu na jachtách.

Dnes nemáme Churchilla a politika, co na plnou hubu neslibuje imrvére furt lepší příští hned pro všechny prostě nezvolíme. A státní dluh roste. Furt platí to, co prý řekl Štrougal - hlavně aby se nenasrali horníci.

P. Čech 5.11.2022 12:21

Ono jde asi o to, že velmi mnoho lidí to zlo nevidí a to zejména proto, že je j vidět nechtějí.

P. Čech 5.11.2022 12:20

Přesně tak. Fikce je fikce. A fikcí je celý náš politický systém, který je politiky a novináři mylně, lživě a drze nazýván nějakou demokracií. Mylně, lživě a drze proto, že náš politický systém postrádá základní principy jakékoliv demokracie a z nich ten nejzákladnější, jímž je bezesporu vláda občanů. Naši občané totiž vlivem čl. 5 a čl. 18, odst.1 ústavy nikomu a ničemu nevládnou. Zejména ne sobě a státu. Na jejich demokratické místo totiž byly postaveny politické strany, které zástupci občanů nejsou a ani být nemohou. V podstatě jde o to, že vůbec není naplněn čl. 2, odst.1 ústavy kdy lid není zdrojem veškeré státní moci a nevykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní. Zdrojem státní moci je totiž vůle a ideologie politických stran, které přímo a diktátorsky ovládají veškeré orgány moci zákonodárné, výkonné a z velké části i soudní a tím i občany. Přesně to je ta naše česká kvazidemokracie, postavená na podstatě pohádky o "Chytré" horákyni.

J. Jurax 5.11.2022 12:19

No jo, kdo umí, ten umí. Cucat dotace.

J. Jurax 5.11.2022 12:18

Jo, lidově se tomu říká, že čert vždy sere na větší hromadu.

P. Čech 5.11.2022 12:05

Autor má pravdu a to zejména v prvním odstavci. Vládnoucí ekipa nic neřeší. Snad jen vysílá signály, ovšemnějak nevím komu a kam. Ona totiž na to řešení nevábné situace a budoucnosti nemá ani kvalitu, ani znalosti a ani schopnosti. Jde o užvaněné politiky, kteří kromě toho žvanění nedovedou téměř nic. Takový "výkvět" státu nám přinesl volební systém a neuvážené jmenování prezidentem.. A nejen to jmenování, ale v současné době neodvolání podle čl. 62, odst. a předsedy vlády.

J. Vorlický 5.11.2022 12:00

Dříve, když majetek měl protiváhu v penězích, účetnictví byl prostředek, který sloužil k tomu, aby se vědělo, kdo komu dluží peníze a naopak. Tedy, pravidlo dvou parametrů: hodnota a zápis o ní - má dáti, dal.

Dnes, když je možno stisknutím tlačítka vytvořit miliardy dolarů, korun, liber a nebo jen ZDÁNÍ o nich, a kdy všichni, aspoň jako, dluží všem, a všichni aspoň jako, všechno mají, pravidlo jsme zničili. Aby bylo možno vědět, kdo co jako má, a co jako dluží, zůstala pouze polovina základního pravidla: účetnictví. Účetnictví, které je dnes založeno na fikci.

Všichni, kdo se v podstatě účetnictví trochu vyznají, určitě budou souhlasit, že pomocí účetnictví lze fiktivně (tedy podvodem) ,,vytvořit" velké majetky.

atd. atd. jak to skončí fakt nevím. Fikce je fikce a s fikcí se nezahřejeme, nenajíme ani nikam nedojedeme. Bude se asi muset vymyslet nějaké jiné pravidlo.

J. Vintr 5.11.2022 11:35

Svět není ničen těmi, kteří páchají zlo, ale těmi, kteří to zlo vidí a nic proti němu nedělají. Tohle řekl tuším Albert Einstein.

D. Laurencikova 5.11.2022 11:05

Pro me je to narikani na hodne vysoke urovni. ;-)

P. Diviš 5.11.2022 11:03

Najděte v mé glose slovo články a přihlaste se o flašku dle vlastního výběru.

Jde o styl, o kterém vám ve školce asi neřekli. Ani soudruhu Langerovi.

P. Diviš 5.11.2022 10:58

Zábrany politiků ohledně státního dluhu zmizely na Západě někdy v šedesátých, u nás až po Klausovi.

L. Kuča 5.11.2022 10:58

Jak pravil známý citát z rabínské tradice:

“Každému, kdo má, bude dáno a přidáno; kdo nemá, tomu bude odňato i to, co má.”

Tedy vůbec nic nového pod sluncem :-( Ježíš už jej jen citoval s odkazem, že v duchovní oblasti to funguje stejně.

P. Diviš 5.11.2022 10:57

Nejenom Bureš a Fiala ...

J. Kulheim 5.11.2022 10:50

Můžou za to především voliči, kteří volili takové politiky jako jsou pánové Babiš a Fiala.

J. Vintr 5.11.2022 10:46

Nejde jen o ten jeden rok. Podvodný covidismus zrušil veškeré zábrany politiků ohledně státního dluhu. Dřív si troufali na desítky miliard a teď už jsou to stovky.

R. Doubravský 5.11.2022 10:43

Emma Smetana a její partner Jordan Haj v prosinci 2020 získali od státu 2 x 60 tisíc v rámci covidové dotace a vyrazili na luxusní dovolenou na Bali. (blesk.cz)

R. Polášek 5.11.2022 10:36

R^R^

M. Kanda 5.11.2022 10:25

Mýlíte se. Na platy zaměstnaců z veřejné sféry jde skoro tolik peněz jako na výplaty důchodů. Je to druhá nejvyšší položka ve státním rozpočtu.

J. Plíva 5.11.2022 10:24

Když ČNB zvedne úrokové sazby, tak banky bohatnou, protože si mohou za vysoký úrok ukládat své bohatství u ČNB, což občané nemohou. Zřejmě je to dáno bankovním zákonem, ale nechápu, jaký smysl tento zákon má, kromě toho, že obohacuje bankéře.

Stát před hrozícím vypuknutím inflace vydával takzvané protiinflační dluhopisy, což byl velmi výhodný byznys pro ty, kdo byli schopni si ten nákup zařídit - jenomže podmínky byly takové, že si to mohli zařídit jen ti, co se v tom vyznali - zase jen bohatí. A podobně to bylo před l éty s tak zvanými korunovými dluhopisy bez daně - zase jen pro bohaté.

Jinými slovy: mohou za to zákony. Zlodějské zákony, jak říkal F. Bastiat. Máme přece demokracii, říkají. Zákony jsou demokraticky přijaté., tak co chcete.

M. Kanda 5.11.2022 10:23

A proč tedy Maďaři mají o 5% vyšší inflaci, než my?

M. Kanda 5.11.2022 10:21

Ten první odstavec by se slušelo zveřejnit před dvěma lety. Tehdy, když Babiš s poukazem na covid rozházel ze státní kasy 800 miliard. Suma je to tak veliká, že má podíl na cca třinácti procentech dnešní inflace.

Nebýt této zhůvěřilosti, byli bychom dnes celkem v pohodě. Zvýšení cen energií by vyvolalo inflaci do 6 procent. A přitom Babiše nikdo nenutil k tak drakonickým zákazům, které musel kompenzovat.

A i tu kompenzaci udělal blbě a namísto potřebným rozdával úplně všem. Více než 80% té jeho rozházené sumy padlo do chřtánu subjektům, které vůbec postižené nebyly.

Ale to se vám, autore, asi moc nehodí do krámu, že? Hlavně že jste si kopnul do Fialy.

V. Petr 5.11.2022 9:57

R^R^R^

P. Dvořák 5.11.2022 9:32

No to já přece vím, jsem pamětník a pravidelný čtenář Dikobrazu.

Ale vysvětlete to Divišovi, kterému ve školce říkali, že v Dikobrazu vycházely (snad dokonce komunistické 8-o ) články.

Z. Lapil 5.11.2022 9:31

Pan Vlk je hospodské mluva. K některým tématům se to hodí, tohle je naopak odvrácení strana žánru.

M. Pivoda 5.11.2022 9:24

Vlk jako občan má právo se vyjadřovat k jakémukoliv tématu.

Nicméně ekonomika je docela složité téma. Setrvačnost v ekonomice je veliká. Vývoj ale pokračuje dál. Jenže bez konkurenceschopného Česka.

M. Pivoda 5.11.2022 9:20

V Dikobrazu vycházely kreslené vtipy, kde dominoval )(dnes již nežijící) Vladimír Renčín.

A pak se tam publikovali mnohé aforismy.