6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

GLOSA: Srp a kladivo v Brně

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
RS XII/08 6.5.2009 8:17

Re: Rozdil v tom je.

Změnu v názorech německého obyvatelstva pregnantně vyjádřila tajná zpráva Bezpečnosti říšské služby č. 246 z 15. prosince 1941. "Zvyšující se počet padlých vyvolal o to větší překvapení, když po nedávném prohlášení říšského tiskového šéfa se očekávalo, že bolševismus je rozhodujícím způsobem poražen, a tím nelze očekávat bojovou činnost většího rozsahu."

Na Nový rok 1942 přinesl oficiální orgán vrchního velitelství německé branné moci Die Wehrmacht úvodník, který měl na tehdejší poměry nezvyklý název: Tvrdé poznání " jasné závěry. "Válečný rok " rok 1941? pravilo se v něm, "i v posledním Němci zakoval tvrdé poznání.

Velkoněmecká říše nám nepadá jako dar do náruče. Musíme pro ni tvrdě bojovat a obětovat".

Ještě jasněji se vyslovil vrchní šéf nacistické propagandy Joseph Goebbels, který při zahájení zimní pomoci překvapivě prohlásil, že "milióny našich vojáků stojí nyní po roce nejtvrdších bojů tváři v tvář nepříteli, který má velikou číselnou a materiální převahu."

Vedení Třetí říše z přehnaného optimismu tak propadlo po bitvě u Moskvy do naprosté skepse. Následná Stalinova euforie byla však také předčasná. Vítězná cesta Rudé armády do Berlína trvala ještě čtyři desítky měsíců a byla poseta miliony mrtvých.

Pišta 6.5.2009 8:32

Re: Rozdil v tom je.

Co tvrdila  oficiální propaganda totalitního státu je jedna věc a realita je zase něco jiného. Atentáty na Hitlera světčí o tom, že ne všíchni generálové byli takoví šílenci jako on. Je otázka co by se dělo, kdy se některý atentát podařil. Kdyby po jeho odstranění začalo nějaké vyjednávání nevím , nevím jak by to nakonec dopadlo. Západní státy na rozdíl od Stalina museli  brát ohledy na veřejné mínění obyvatel a to by asi příliš vyhlídkou na "válčení do úplného vítězství "nebylo příliš nadšené. Je to sice ono pověstné"co by bylo kdyby", ale nejsem si jist, jestli by to bylo jv takovém případě ednoduché. Hlavně pro nás.

řadový příslušník 6.5.2009 13:01

Re: Rozdil v tom je.

Asi 20. května 1945 sestoupil do údolí (vzdal se do zajetí) v uniformě řadového příslušníka wehrmachtu (v převleku) generál wehrnachtu R. Gehlen, vedoucí výzvědného oddělení Fremde Heere Ost a měl pro Američany důležitou informaci.

Následně - devětapadesát měsíců sloužil přímo Američanům, a pak přešel do služeb vznikající Německé spolkové republiky jako šéf státní zpravodajské služby.

chemik 6.5.2009 8:20

Re: Rozdil v tom je.

Pro Paul Sulc: Nic než souhlas. Bohužel pro většinu nepochopitelné:(

Eva D. 6.5.2009 17:53

Re: Rozdil v tom je.

Paule Sulci, R^R^R^

Pamětník 2 7.5.2009 18:44

Re: Rozdil v tom je.

Kdyby nás nedostala do područí,tak jste se možná jmenoval Paul Schulz a místo Vámi nenáviděných hvězd se srpem a kladivem,bychom tu měli pohřebiště s hákovými kříži.Škoda,že jste tu hnusnou válku nezažili,vy rozumbradové.A můžete palce zvedat pořád.Divím se,že se občas nepodíváte i na holocaust.Já jsem to také zažil,být 4 roky bez otce,který se vrátil po útrapách v Mauthausenu.Mějte své názory,ale ne nenávist.Ta nepatří ani lidi nevzdělané,natož inteligentní a vzdělané.Proč nenávidíme pořád císaře Franz Josefa,za kterého a jeho Rakousko-Uhersko položilo života statisíce Čechů?Stejně tak bych mohl nenávidět Němce.Každá doba by se měla prožít a teprve rozdávat rozumy.Po válce byli všichni zapojeni do protifašistického odboje,rok 1948 zase vytvořila generace lidí z 1.republiky,potom vládli nesmyslně komunisté,za bohaté podpory nejen nás,ale i drtivé většiny vašich otců,příbuzných ,prostě všech.Jinak se bolševik nemohl udržet.Proč po roce 1968 se zase horlivě cpali lidé ke komunistům?Už všichni věděli,co tento režim způsobil a přesto ho nadále podporovali.Proto suďme lidi ,kteří zlo vytváří,ale nezakládejme svá tvrzení:jedna paní povídala.To není demagogie,ale realita.Nezapomínejme zločiny,ale respektujme i historická fakta a nezapomínejme se dívat kolem sebe,kam naše mladá demokracie kráčí.Život nikdy nebyl peříčko,ani nebude.

selidka 6.5.2009 8:05

Re: Rozdil v tom je.

znakem Rude armady nebyl srp a kladivo, ale peticipa hvezda

Anubis 6.5.2009 10:33

Re: Rozdil v tom je.

Heuréka, je potřeba to říkat nahlas  a jasně. Není to o neúctě k padlým vojákům, ale o zmatení symbolů Rudé armády a komunistické ideologie.