4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

GLOSA: Soud nadržuje rychlokvaškám

Plzeňský soud zrušil odebrání titulů magistra a bakaláře dvěma rychlokvaškám z plzeňské univerzity. Podle soudu splnili podmínky pro získání titulu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Farda 11.8.2015 14:22

Správná otázka a

jistě už leckoho také napadla!

M. Zikmund 11.8.2015 11:47

Falešná titulománie

Odbornost není daná titulem, ale výsledky v praxi. To platilo vždy, jen my se tomu v naší kultuře neustále vyhýbáme zbožtěním titulů.  Toto je jejím výsledkem. najednou si někdo vzpomněl, že některé funkce, dosud vykonávané i středoškoláky, musí být od teď (to jako aby to bylo odborně vykonávané) obsazené vysokoškoláky. Tak začala sháňka po titulech.

Jenže žádný titul vám tu odbornost ve skutečnosti nedá. To je jako byste si koupili knížku, jak být dobrý manžel a přečetli si ji a mysleli si, že teď už jste tedy tím dobrým manželem. Ani náhodou. Kluk se stavební průmyslovkou a s desetiletou praxí na stavbě toho umí o stavění víc než kluk, co právě promoval na stavební fakultě.  Ten středoškolách s deseti lety praxe by tu fakultu mohl ve skutečnosti vystudovat i za rok.

Domnívám se (a nejsem právník), ž eodebrat titul může škola jen tehdy, když jste je podvedl v nějakém údaji. Nikoliv tehdy, když jste nesplnil všechna kriteria, která si škola stanovila, škola to přehlédla či nevzala na vědomí a titul udělila a počase se začala drbat na hlavě s tím, že si to rozmyslela a že vám ho tedy zase vezme. Počet absolvovaných studijních hodin, počet řádek diplomové práce, její odbornost či původnost jsou ve skutečnsti jen její pomocná kriteria. Titul uděluje škola za odbornost, kterou si v danou chvíli ověřila. Pokud si ji ověřila špatně, pak je to její chyba, kterou už ovšem nemůže napravit jakýmsi odebráním titulu, který ji už v danou chvíli nepatří.

J. Mrázek 11.8.2015 11:33

Nemálo ministrů,i současných...

...tam takto studovalo, třebas přes prázdniny... a tak se to zamete pod koberec...

L. David 11.8.2015 10:46

Každý, kdo má v piheli díru, může být v naší české džungli

bakalářem, magistrem, doktorem nejen kdejaké pavědy, nýbrž i donedávna vážených oborů.

V podnikatelském sektoru si firmy jistě ohlídají, zda zaměstnat pitomce s diplomem.

Ale ve zprofanovaném hnízdě státních služeb i "služeb" a také na magistrátech velkých měst se tihle obtitulovaní podvodníci přece hravě ztratí.

Vždyť my na to máme! ZDROJE JSOU!

P. Vach 11.8.2015 7:56

Moje Alma mater

Soudce ,který tento rozsudek vydal ,je sám žákem tohoto "Právnického učiliště"

F. Matousek 11.8.2015 7:48

Autore

vasí zmínkou, ze se v Harangozzove  případě múze jednat  o 

"dobře utajenou genialitu"

jste me uprímne pobavi a dekuji za zpríjemnení dnesního dopoledne.

D. Polanský 11.8.2015 7:17

Jde o to, zda za to mohou studenti nebo

odpovědní pracovníci školy, akreditační komise, ministr školství. Ale skutečnost je obvykle taková, že se soudí ti, kdo jsou na konci řetězce. Viz Národní třída v roce 1989. Koho zavřeli? Jasné, policajty, které tam někdo nahnal.

T. Pansky 11.8.2015 2:59

Tristni chapani prava v Ceske republice. Autore, stydte se!

Tema ziskavani titulu v CR se probiralo v tisku a i zde na Psu mnohokrat.  Autor vola po odebrai titulu a "plive" i na soudce.  Chtel bych se tedy autora clanku zeptat: po kolika letech ma student narok na titul?  Po roce, po dvou, po trech, po peti, po dvaceti???  Za co se dava titul -  za pocet let nebo za dvacet zkousek v indexu nebo existuji jine standardy?  To nam autor nerekl, ale plive okolo.  ...  Uvedu priklad z jine krajiny: 1) MS - je dano zakonem, kolik hodin v lavici a kolik hodin vyzkumu musi student absolvovat.  Atestace se dela pred komisi.  Soucasti atestace je i publikace, ktera musi byt predlozena.  Na tohle vse dohlizi studijni oddeleni, kde jsou vsechna fakta dolozitelna !!! 2) Doktorat - po ukonceni se musi podstoupit atestace, u kterych se neda svindlovat. -  Jak je to v Cesku?  Jsou stanoveny podminky studia a udeleni titulu?  Kolika hodinami studia musi student projit?  Neni to stanoveno?  Proc ne?  Podvadelo se?  Falsovaly se dokumenty?  Proc jsou tedy souzeni pouze studenti, kterym "universita" odebira tituly?  Byli potrestani pracovnici university??? Paklize neni nikde stanoveno, za co se titul udeluje, potom je patrne mozne ziskat titul za jeden mesic.  Ale to potom neni chyba studentu, ale chyba akreditacni komise, chyba rizeni university.  -  Autor dela rychle zavery bez znalosti veci. top0625top@live.com

J. Bruner 11.8.2015 7:21

Re: Tristni chapani prava v Ceske republice. Autore, stydte se!

velmi dobře, souhlasím. Když se mi něco nelíbí, hned vyjdu s havlovským "duchem" zákona. V našem vysokošk.zákoně stojí, studium se řádně ukončuje absolvováním studia.

Bližší určení, co je studium nikde popsáno není.

T. Pansky 11.8.2015 7:55

Re: Tristni chapani prava v Ceske republice. Autore, stydte se!

V Cechach mame miliony udelenych titulu, ktere jsou naprosto k nicemu.  Uvedu dalsi priklad:  hodne se u nas mluvilo o akreditacni komisi.  Zminim se o akrediatacni komisi odjinud: AKREDITACNI KOMISE si zjistuje umistitelnost studentu, kteri vystudovali statem dotovanou vysokou skolu.  Paklize klesne umistitelnost, skola ztraci narok na statni prispevek.  (Soukrome skoly si mohou delat, co chteji za sve penize).  Dovedete si predstavit ten poprask, kdyby tohle zacalo platit u nas???  top0625top@live.com

I. Schlägel 11.8.2015 8:01

Re: Tristni chapani prava v Ceske republice. Autore, stydte se!

Pane Panský, Vy se dostanete do reality jedině v případě, že Vám nějaký inženýr prošlý rychlokursem, zato s originálním diplomem, navrhne a postaví dům, který Vám velice neformálně spadne na hlavu. Pokud věříte tomu, že je možné za pár měsíců vystudovat práva a být odborně na výši při provozování např. advokátní praxe, tak jste mimo. Mimo je i soudce. Jinak "pracovníci" univerzity potrestáni byli svým odejitím z funkcí. Trestně právní odpovědnost vyvozena bohužel nebyla. To, že u nás vládnou balkánské poměry nejen v soudnictví, jistě víte. To, že soudce neporušil tradici a držel se striktně paragrafů v případě, kdy měl zapojit mozek, je fakt. A nic na tom nemění neschopnost společnosti potrestat hlavu chobotnice. Je evidentní, že si mnoho "studentů" titul koupilo, nemají znalosti, tudíž titul nemohou užívat a hlavně nesmějí vykonávat tu činnost, kvůli které titul potřebovali.

B. Michal 11.8.2015 9:02

Re: Tristni chapani prava v Ceske republice. Autore, stydte se!

Ale jistě že se podvádělo, a jak! Podmínkou absolvování školy jsou zkoušky (obvykle ohodnocené kredity), za studium musíte složit zkoušky z daných předmětů (povinných) a jistý počet volitelných. Kredity jsou omezeny z hlediska maxima i minima za semestr nebo ročník. Pokud tohle všechno úspěšně uděláte, můžete teprve jít ke státní zkoušce.

V Plzni podváděli, ani poledne nedrželi. A ti "studenti" se na tom aktivně podíleli, takže to nejde svést na pochybení školy - dělali to společně. Akreditační komise jim odebrala akreditaci, ale exministr Pospíšil vyloboval obnovení.

Plzeňská práva měla být zrušena bez náhrady, takto leží stín na všech, i když nejspíš většina studovala poctivě. Ostatně, když u nás v práci někdo udělá kolosální pitomost, tak je obvyklá otázka: "Nestudoval jsi v Plzni?"

M. slavík 11.8.2015 15:52

Re: Tristni chapani prava v Ceske republice. Autore, stydte se!

Teké Plzeň?