20.1.2022 | Svátek má Ilona


Diskuse k článku

GLOSA: Quo vadis, země česká?

Můj produktivní věk by se dal (stejně jako život mnoha dalších Čechů, kteří také nechápou, jak mohli způsobit státní dluh) vyjádřit slovem šroubek. Práce, výchova dětí; práce, péče o rodinu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Kužel 25.11.2012 9:17

Re: V poslední větě článku autorka uvádí: Na volebním trhu je produkt ODS málo žádaným zbožím: lid dospěl k názoru, že v modrém obalu obdrží plagiát socialismu ochuzený o základní životní jistoty.....

Správný socialismus v kibucech: I kdyby měli Židé IQ čtyřciferné, utopii realizovat nedokáží! Nechme socialismus, ať už nacionální (Hitlerův) či internacionální (Marxův) tam, kam patří: na smetiště dějin.

V. Ondys 25.11.2012 11:04

:))))))))) Sociální stát dostává na frak vzhledem k chamtivosti i neschopnosti nejpříkladnějších lidumilů

jediným smysluplným řešením po jasně prohrané válce s lidskou nedokonalostí je ořezat vliv státu na nezastupitelnou roli v životě samostatného jedince a pokračovat bez rozhazování stovek miliard i nemilosrdného zadlužování nejmladších pod vedením prokazatelně nejschopnějších v mnohem tvrdších podmínkách a v gerilové válce nejpodnikavějších s nutnou kuráží proti tuposti většiny a prohnanosti levičáků s nejpokleslejšími vlastnostmi.

J. Chaloupka 24.11.2012 12:37

Směr ČR? To nejde, smazali by to. Ale jinak se divím té třicátnici.

Ve třiceti jsme měli pocit, že pohneme zeměkoulí. A to jsme byli na tuhle dobu opravdu chudí. Představte si, že jste po střední škole dostali tak 1000 Kč nástupní plat a boty stály kolem 300,- kabát nejméně 600,-. A to nemluvím o tom, že svobodný nemohl bydlet sám, protože jednak nezískal dekret a druhak by nezaplatil samostatné bydlení. I proto mnoho rodin začínalo s rodiči v paneláku, můj kamarád např. se ženou a dítětem měli pokoj 10 m2.

Jednou jsme chtěli, aby naše děti změnily školu, prostě aby chodily jinam, protože ředitelka byla vhodná spíše do věznice. Učitelky z té školy utíkaly po půl roce. Ředitelka zároveň rozhodovala o tom, jestli ty naše děti pustí (protože jsme se ani nestěhovali, a neměli ani jiný tehdy uznatelný důvod), byla to její pravomoc. Rozhodli jsme se sepsat všechno to, na co jsme si stěžovali ( i ostatní rodiče) a protože jsme zjistili, že školní inspektor je její přítel, obrátili jsme se výš. Tedy na školský odbor národního výboru. Báli jsme se. Noc před tím jsme strávili diskusí, zda nezkazíme dětem život, když se odvážíme tuto stížnost podat. Ale nakonec jsme si řekli, že to uděláme, protože jinak bychom si nemohli ani vážit sami sebe. Úřednik nám sdělil, že o "slabostech" paní ředitelky ví, že si tu naši stížnost nechá a ten přestup nám zajistí. V září jsme vedli děti do nové školy a nevěděli jsme, zda tam opravdu budou chodit. Pak paní ředitelka zavolala, laskavě nám dala souhlas a radovala se, že získala od nadřízeného úřadu nějaké výhody. Tak tohle byla jedna z mnoha bitev o děti, svobodné rozhodnutí a neohnutí páteře. A jedna z mnoha o zajištění různých  věcí jako byly např. červené trenýrky a bílé tričko na tělocvik, předepsané obaly na knihy (nejbližší prodejna 6 km) atd., atd.

Mým dětem je dnes málo před 30. Obě vystudovaly  VŠ a obě mají své firmy. Obě zakládají rodiny, obě mají auta, jezdí každý rok na dovolenou do zahraničí. Žíjí si dobře, hodně pracují a nestěžují si. Asi jsme je vychovali jinak, než rodiče autorku.

M. Kosejk 24.11.2012 10:08

demagogie

To je sice všechno pravda.  Ale závěr článku, kde autorka všechno hází na ODS - respektive na Nečasovu vládu, je demagogie. Co na např. vlády ČSSD, které v době růstu nereformovaly a zadlužovaly? To je ten základní hřích a podstata dnešních problémů - v dluhové spirále už dobrá řešení nejsou.

A co jako dál? Takže ODS volit nebudete, tak tady tedy bude vládnout ČSSD.

A neměly by zapadnout nedávná slova šéfa ČSSD, který jasně řekl, že DPH nesníží, když ČSSD vyhraje volby + navíc slibuje zvýšení daně z příjmu a zvýšení korporátních daní.  Přesněji Sobotka řekl, že DPH by ČSSD snížila, kdyby se ekonomika  spravila - takže DPH ČSSD v reálu nesníží.

Š. Hašek 24.11.2012 20:19

Re: demagogie

Jest to marný, marný.

Ti zoufalci si ani neuvědomují, že personalizace všeho pozemského i vzdušného českého zla do ODS (spolu s osobou presidenta Václava Klause), je krásným přiznáním vlastní jednoduchosti až primitivnosti.

Většina dějů má více příčin (mnoho) a jednou z příčin událostí bývá i vlastní osoba (třeba  vlastní neschopnost).

Já třeba za všechno nekritizuji manželku respektive paní tchyni. Uznávám ale, že kdybych na ně všechno shodil, byl bych přímo božsky dokonalý (ale k tomu taky asi blbec).

M. Kosejk 24.11.2012 23:12

Re: demagogie

Ona to bude opravdu jen taková alibistická česká snaha vše hodit na někoho konkrétního - a ODS a Klaus se jako nejvýraznější subjekty přímo nabízejí. Fakt je to taková česká klasika: "Kde bysme mohli být, kdyby nebylo ... Klause, ... Bílé hory, ... Mnichova, ... Jalty, ... Sovětů atd.?!"

To proto, aby se zaretušovala skutečnost: Že nikdo lepší na transformaci ekonomiky nebyl... Že čeští stavové zdrhli už před bitvou... Že narozdíl od Polska jsme se vzdali... Že jsme odmítli Marshallův plán a už předtím podepsali smouvu se Stalinem... Že sovětská vojska k nám pozvala naše vládnoucí strana a že Pražské jaro by stejně skončilo trapasem.

R. Kříž 24.11.2012 4:51

velmi hezke!

diky!

Š. Hašek 24.11.2012 20:21

Re: velmi hezke!

Všechno od A do Z??????

V. Ondys 24.11.2012 2:21

:))))))))))))))) Co se jeden naučil v SSM, v ODS jako když najde

a v mládí komunista, ve stáří sociální demokrat?

P. Pavlovský 24.11.2012 7:24

Re: :))))))))))))))) Co se jeden naučil v SSM, v ODS jako když najde

Mladí revolucionáři, staří Hofráti - úsloví z 19. stol.

V. Ondys 24.11.2012 9:38

Re: :))))))))))))))) Co se jeden naučil v SSM, v ODS jako když najde

Goethe by dneska jenom valil bulvy na současnou sebranku po desítkách let neochvějně socialistického školství s nenechavou prackou v mizející hromádce společných peněz s jeho tehdejší představou dvorních radů, vyšších úředníků, profesorů a :))))) podobné čeládky...

V. Ondys 24.11.2012 9:45

Re: :))))))))))))))) Co se jeden naučil v SSM, v ODS jako když najde

Goethe by dneska jenom valil bulvy na současnou sebranku (po desítkách let neochvějně socialistického školství s nenechavou prackou v mizející hromádce společných peněz) s jeho tehdejší představou dvorních radů, vyšších úředníků, profesorů a :))))) podobné čeládky...

L. Krajicek 24.11.2012 1:37

I já . . .

Oddychl jsem si, že padesátku mám již nějaký ten čas za sebou.

Před dvaceti a více léty sice v Albertech nebyly každý den k dostání zeleno-shnilé banány, kaki ani pomelo. To je neoddiskutovatelný fakt. Půjčky jsme měli na stavbu domu nebo na zařízení domácnosti a ne na dovolenou. I v tom vidím pokrok. Neměli jsme mobily, takže rande jsme si domlouvali na schůzce zase na příští týden. Nakonec jsme prakticky všichni (považte!!!) měli děti. V té prý totalitní normalizačně-husákovské nudě a bídě.

Ale fakt jsme viděli světýlko, hlavně jsme si říkali, že se naše děcka jednou budou mít líp. To jsou dnešní třicátníci. A když už ne naše děcka, tak jejich děcka. To jsou ti budoucí třicátníci.

Asi někde nějací soudruzi udělali chybu. Jenže tomu my, dinosauři, přece nemůžeme rozumět.  

M. Vojtíšek 24.11.2012 0:49

No v ČR se už nějakej ten rok nevládne

A Stát státuje jen ze setrvačnosti. Ještě pár lobotomií a je mrtvej.

T. Pansky 24.11.2012 0:32

Pani autorka v poslednim paragrafu naprosto trefne ...

... shrnula politiku ODS.  ODS byla aktivni hlavne v dobe, kdy bylo co privatizovat.  Dnes je ale treba resit realne problemy a ODS dosel dech.  Je tezke definovat politiku ODS.  Jenze ona je v krizi cela pravicova politika.

P. Pavlovský 24.11.2012 7:30

Re: Pani autorka v poslednim paragrafu naprosto trefne ...

Už v roce 1994 si na jedné tiskovce ulevil britský novinář: "Vy tady máte dvě sociální demokracie. Ta druhá se jmenuje ODS!"

Měl na mysli nevůli V. Klause odstátnit bankovnictví, přestat s půjčováním nesolventním podnikatelům a la Stehlík, Maroušek, Soudek či Junek z /polo/ státního.

Už tehdy mu bylo jasné, že to nikdy nesplatí a daňový poplatník spláče nad prázdnou státní kasou!

J. Vyhnalík 24.11.2012 16:01

Re: Pani autorka v poslednim paragrafu naprosto trefne ...

Ani britský novinář nemusí rozumět všemu. Jejich konzervativci si také nemohou dovolit prosazovat politiku bez ohledu na voliče. Pokud by ODS razila radikální pravicovou politiku, nedostala by se ani do parlamentu.

Pokud jde o privatizaci, dobře si vzpomínám na řev o prodeji národního stříbra při prodeji boleslavské Škody. Ocelářství a těžké strojírenství si na západě prodělalo těžkou krizi v 70. letech a spousta firem se staletou tradicí padlo. Bohužel naše ocelárny na to připravené nebyly západní firmy pořád disponovaly přebytečnými kapacitami a tak šance pro uplatnění Kladenské oceli byly malé, tím nechci hájit Stehlíky. Soudek na rozdíl od nich Plzeňskou Škodu nepoložil, tu položila až celosvětová krize koncem 90. let, která vypukla v Koreji a převalila se všemi rozvíjejícími se ekonomikami. ČNB přes noc zvedla úrokové sazby z jednotek procent ke dvaceti procentům a to velká strojírnská firma orientovaná na projekty, jejichž realizace trvá měsíce a roky nemohla bez otřesů ustát. Souhlasím, že tyto firmy by měly větší šanci krizi přežít, pokud by dostaly silného a odpovědného zahraničního vlastníka, ale kde ho vzít?

S tím souvisí základní, často opakovaný ekonomický omyl, že Klaus nechtěl privatizovat banky. Pro vysvětlení je třeba trochu historie. V rámci znárodňování totiž komunisté znárodnili spolu s továrnami i jejich finanční kapitál. Národní podniky tak spravovaly sice továrny, ale peníze na investice dostávaly přidělené od státu a peníze na provoz dostávaly formou úvěrů od státních bank. Pokud by se v roce 1989 privatizovaly banky, nemuselo by se už privatizovat nic dalšího, protože banky do značné míry vlastnily továrny, a továrny nebyly schopny bez bankovních úvěrů přežít ani měsíc. Názorně se to ukázalo při první větší bankovní privatizaci, kdy z IPB byly vyváděny a samostatně prodávány podíly třeba na Prazdroji atd. Pokud by došlo k privatizaci bank o deset let dříve, nezůstal by tu kámen na kameni.

Š. Hašek 24.11.2012 19:48

Re: Pani autorka v poslednim paragrafu naprosto trefne ...

Asi tak.

Ale někomu to stejně nevysvětlíte.

A. Hrbek 25.11.2012 15:56

Re: Pani autorka v poslednim paragrafu naprosto trefne ...

Ale stále je co privatizovat. Pan Kuba se chystá na prosperující Lesy a prosperující Budvar. ČSA se jž podařilo zruinovat a tak se bude prodávat letiště i s Václavem Havlem (teď nevím bude k vůli tomu cena vyšší nebo nižší)