27.11.2021 | Svátek má Xenie


Diskuse k článku

GLOSA: Quo vadis, země česká?

Můj produktivní věk by se dal (stejně jako život mnoha dalších Čechů, kteří také nechápou, jak mohli způsobit státní dluh) vyjádřit slovem šroubek. Práce, výchova dětí; práce, péče o rodinu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 27.11.2012 15:53

Kdo je bez viny...

Vzhledem k tomu, že jsme ve velmi nestandardní situaci, je tvrzení pana premiéra Nečase nestandardní pravicovou pravdou.

Ve společnosti v níž zavládla "blbá nálada" (nedůvěra v budoucnost) totiž občané budou spořit (budou kupovat pouze nezbytné zboží) a podnikatelé nebudou podnikat, ani kdyby se v penězích "topili". Jediné co se dá dělat, je omezovat nárůst dluhu (protože bude hůř) a v případě vlastizrádně hloupé, nutným úsporám bránící opozice je třeba i zvyšovat daně. Až se přiblíží dno "propasti" (objeví se světélko na "konci tunelu"), pak může vlnu podnikání odstartovat stát, protože je tak mizerným a nezodpovědným podnikatelem, že je jediným, kdo se toho odváží. A pak se konečně za cenu obrovských obětí vrátí to, co jme neměli nikdy ztratit, tedy životodárný optimismus.

P.S. Takže své oprávněné rozhořčení obraťte na ty zločinné idioty, kteří tu šíří "blbou náladu". A na ty kdo jim uvěřili a stále nechápou, že jsou to oni, kdo není bez viny.

I. Poljaková 26.11.2012 18:47

Re: a o určování zaměstnavatelům,

koho mají zaměstnat ???- něco takového jsem fakt psala? nečtete mne, ale opět to, co číst chcete.

I. Poljaková 25.11.2012 22:10

Déja vu, kupředu "pravá"

Z socialismu jsme museli povinně jásat a mávat na tribunu. kdo zapochyboval, že v rozvinuté soc. společnosti nežijeme v nejzářnější době ze všech věků, byl buďto zpátečník - reakcionář, nebo přímo agent imperialismu. A je to tu zas!  Držte pusy;  máte se tak dobře, jako nikdy,  dovoluješ-li si mít připomínku či obavu, tak jsi buď komunista nebo neschopná socka. Ergo : lide, nemusíš již stát frontu na banány,  takže co se ti vlastně nelíbí? jsi povinen akceptovat vše ostatní k těm banánům jako  přívěšek. Povoluje se pouze radovat se a volat "Hurá!" případně "Děkujeme!"  Blbá nálada je politickou neuvědomělostí.  Scéna z Bílé paní:  ano, most existuje! držet hubu, plavat. Čím to,  že VELKÉ připomínky k politice mají lidé, které by za komunisty nikdo nepovažoval ani ze špásu, a za socky už vůbec ne? Někteří iniciují hnutí k ozdravení společnosti,  ale větší část jsou realisté a zařizují se tak, aby je důsledky postihly co nejméně. Asi je to jediná cesta.

M. Bílý 25.11.2012 23:03

Re: Déja vu, kupředu "pravá" // NEVÍM JAK JSTE NA TO PŘIŠLA

To o čem Vy pochybujete, pro mne platí. Ano mám se jako nikdy. Že bych byl sám? To snad ne . A stokrát ne, že bych musel držet pusu, či jásat nad neexistujícím mostem (nádherná scéna). Trochu jsem se pokusil svůj názor rozvinout níže. Podstata asi bude v tom, že já nic nečekám a ani nechci od státu.  ŽÁDNÉ ZÁKLADNÍ JISTOTY!!''!

I. Poljaková 26.11.2012 0:57

Re: To o těch základních jistotách

v poslední větě textu bylo myšleno ironicky na pravicovou stranu - že nabízí to, co tady už bylo, jen bez těch životních jistot. Lid zkrátka usoudil, že když už dostane socialismus tak jak tak,, tak raději ten naoranžovo se slibovanými jistotami. To tam není pane Bílý proto, že já nebo Vy bychom ty jistoty po státu chtěli. Zdůrazňuji, že já jsem oranžovo ani červeno nevolila -  ODS také ne. Volila jsem místní sdružení, lidi, jejichž názory znám.

I. Poljaková 26.11.2012 18:40

Re: Ani šroubci nechtějí sociální jistoty

pokud jim stát zase nenaloží další daňovou zátěž. Pokud šroubky  jeden po druhém povolí, sesype se to, což by se možná dotklo i spokojeného živobytí těch velmi schopných , problémy jiných netknutých jedinců.  

M. Bílý 25.11.2012 17:39

Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc, FRCPsych. v Reflexu 10.03.2012

.Dříve byli lidé frustrováni ze stagnace a z nepřítomnosti či nedosažitelnosti cílů, dnes ze „změny orientace na jiné cíle“. Je smutné žít v těžkých životních podmínkách. Ale možná ještě smutnější je mít se dobře a nevědět o tom.  Obávám se, že to je  osud Čechů, kteří patří k nejbohatším a nejšťastnějším obyvatelům planety. Když jim to však řeknete, málem Vám jednu ubalí

I. Poljaková 24.11.2012 23:54

Autorka k reakcím

Děkuji všem, kteří článek pochopili -  protože tolik reagujících si zjevně přečetlo

něco jiného, než co bylo psáno. Jeden pán píše, že se diví třicátnici, další mne odhaduje na styl free a cool - explicitně hned zkraje píši, že tak mladá už dávno nejsem. Další soudí, že volím soc.dem. či jsem přímo komunistka, i když článku snad vyplývá, že v levicové politice východisko nevidím - vládu za ni kritizuji. Ten, který napsal o braní plnými hrstmi ze společných peněz - to se mi právě nelíbí. Další člověk usuzuje, že mne rodiče špatně vychovali, protože jeho děti se mají báječně - přitom nepíšu ani že se mám zle, ani že se současní mladí mají zle - ti to chytli ještě dobře - mám starost o budoucí třicátníky. Následuje klišé o pečených holoubatech do pusy (nestěžuji si na to, že musíme pracovat,  ale na to, že naši generaci učinili odpovědnou za dluhy). Další vyvodil, že hážu vinu jen na ODS - nehážu, ČSSD je dle mne to samé v oranžovém, jen to v článku nezmiňuji, protože píšu o současné vládě a jejích levicových způsobech. Soudím, že velká část čtenářů trpí stereotypním černobílým myšlením. Mají tam zkrátka jen dva šuplíky - pravý a levý, budovatelé a lenoši, s námi, proti nám  - a do těch to třídí podle nahodile přečtených klíčových slov či vět. Zbytkem se nezatěžují a stále stejně rotující mozkové obvody ruče dodají to, co není v řádcích ani mezi nimi a chybí ke snadnému onálepkování - a basta. Bohužel toto myšlení je zřejmě příčinou, proč se v Čechách budeme zřejmě  stále tlouct ode zdi ke zdi v "pravo-levé" fackovací smyčce, z níž  není východiska. Hlavně, že si vždy bude  na kom zchladit žáhu.

M. Kosejk 25.11.2012 2:21

Re: Autorka k reakcím

Cituji: "Další vyvodil, že hážu vinu jen na ODS - nehážu, ČSSD je dle mne to samé v oranžovém, jen to v článku nezmiňuji, protože píšu o současné vládě a jejích levicových způsobech."

Obsah Vašeho článku není o současné vládě. Píšete o současných třicátnících a jejich vyhlídkách.  A jedinou stranu, kterou v souvislosti s tímto kritizujete, je ODS. Takže Vaše výmluva je zcela jistě lež. A mám dostetek mozkových obvodů, abych ji odhalil. Takže si ty moralistní kecy strčte za klobouk.

M. Bílý 25.11.2012 9:05

Napsal jste to výztižně, pane Kosejku (02:21). Z celého článku autorky čiší zklamání nad životaběhem, ublíženectví a nářek nad ubohými mladými, kteří to budou mít zlé. ...

. ...Já jsem se svým životem velmi spokojený, mé děti i má vnoučata (té nejstarší je právě 30) též, protože se spoléhají hlavně na sebe (a pochopitelně i na své bližní a blízké) a nestojí o jakoukoliv formu socialismu. To je dnes ta nejhorší forma vydírání pracovitých a úspěšných lidí maskovaná přepéčí o t.zv. sociálně slabé, ve velké většině však pseudochudé, líné, vyžírky, neschopné a p. A ještě poznámka. Odmítání socialismu neznamená absenci sociálního cítění.

V. Ondys 25.11.2012 10:26

:)))))))) Je to přesně naopak

Direktivní vymáhání socialismu jako korumpování případných voličů s nestydatou touhou žít na úkor samostatnějších vede k absenci sociálního cítění. Udělal jsem si test v nejbližším okolí mezi všemi, co podrážděně požadují placení svých požadavků od ostatních, kteří jsou na tom prokazatelně lépe, abych si ověřil, co jsem si o chamtivosti rozhorlených myslel. Při jejich tuposti berou za samozřejmé, že je ani nepadlo zaplatit jedinou kačku z účtu těch, kteří jsou na tom prokazatelně hůř než oni. Obávám se, že to je typické pro tuhle sortu lidí. Možná to je tím, že většina se rekrutuje ze státních zaměstnanců zvyklých na přerozdělování a lhostejnost k platcům daní ze soukromého sektoru s mnohem složitějšími podmínkami k spokojenému životu.

M. Kosejk 25.11.2012 10:33

Re: Napsal jste to výztižně, pane Kosejku (02:21). Z celého článku autorky čiší zklamání nad životaběhem, ublíženectví a nářek nad ubohými mladými, kteří to budou mít zlé. ...

Podívejte, že dnešní třicátníci to mají opravdu těžké, je fakt, ve kterém má autorka pravdu. Musíme se uživit a řešit bydlení, musíme spořit na provozní rezervy, k tomu si musíme vytvářet nějaké investiční portfolio do vzdálenější budoucnosti. Zálujeme daně na nejrůznější pitomosti. A ještě k tomu financujeme dnešní důchodce - a to s perspektivou, že nám to nikdo nevrátí a důchody pro nás nebudou. A Topolánkova vláda byla po dlouhých letech první vládou, která se alespoň pokusila vymanit se z punkerského hesla NO FUTURE, které bylo do té doby pro českou politiku naprosto signifikantní!

Autorka střelila dost mimo, když si za tohle podává jen ODS. ODS má na tom jistě také svůj díl, ale je její vina je jen zlomkem viny vlád ČSSD, které programově kašlaly na budoucnost. Autorka píše, že brojí proti levicovému uvažování - ale ve svém článku zkritizuje jen stranu, která je nejméně levicovou z celé PS. Vlastně si i myslím, že i o tom svém pravicovém smýšlení lže - a pravděpodobně lže i sama sobě - takováhle rétorika, jakou předvádí, je typická pro lidi, co se verbálně hlásí k pravici, ale v praxi podporují jen levicové návrhy. Pokud by autorka nebyla levičákem, tak by si možná vzpomenula, co by hrozilo, kdyby volby v roce 2010 vyhrála ČSSD  - a stačilo by si vzpomenout na ty šílené drahé sliby.

I. Poljaková 25.11.2012 23:38

Re: Mé socialistické (?) představy

Je zajímavé si přečíst, že jsem kryptosocialista.  Tak vážně nevím!  Občas  také přemítám o "balvanu" sociálních mandatorních výdajů a co bych dělala na místě vlády já.  Mnozí ekonomové sice popírají, že by soc. výdaje mohly za dluh a tvrdí, že jeho příčiny jsou jiné.  Ale co kdyby podpora v nezaměstnanosti byla časově omezena např. na  rok a půl  na celý život (v znevýhodněných regionech dva roky)? Bylo by ovšem nutné nějakým způsobem ošetřit, aby zaměstnavatelé byli motivováni přijímat po rekvalifikaci na fyzicky méně náročné zaměstnání lidi starší či s nějakým neduhem . Zde by se mohly zasloužit podle místních podmínek samosprávy - také  by měly dohlédnout na to, aby zaměstnání sehnala co možná největší část zájemců z vyloučených skupin. Možná i za tu cenu, že by se pro ně zprvu musela ta místa vytvořit - třeba v technických službách atp.- na to snad bych povolila i dotace, ale z peněz, co by se ušetřily na podpoře. V první generaci sice asi nevalný užitek,  ale od té druhé dál snad zlepšení, když děti uvidí, že pracovat je nezbytnost, ale i výhoda.  Podpořila bych rodičovství, nejvíc formou slevy na dani, třeba i negativní, pro pracující rodiče dětí (aby se jim vrátila aspoń částečně DPH za živené děti, pokud vychovávají  víc, než dvě). Starala bych se o střední třídu a stála o demografickou stabilitu bez nutnosti hromadného přijímání imigrantů.  Děti z rodin, kde se tradičně nepracuje, by měly být podporovány mimo peněženky rodičů, aby dávky na ně nemohly být zneužity - jídlo z obecní jídelny (kde matky mohou vypomáhat) , šaty  z charity (lidé jich pěkných odkládají spousty), ve škole asistenti. Na VŠ přiměřené školné, ale na oborech exaktních a těžkých (ne zašívací školy typu manažersko politických studií) by nejlépe prospívající studenti  neplatili a dobře studující měli slevu. Firemní stipendia vybraným studentům. A šetřit i JINDE  - daňové ráje, akcie na doručitele, tunýlky, podniky státně-soukromé...nevím, su socialistka? napište.

M. Bílý 25.11.2012 23:57

Dovolte, abych se krátce vmísil do debaty.

Ano máte (a asi o tom nevíte) některé socialistické  představy. Ta základní je, že nám má stát pomáhat, na př vytvářet pracovní místa, nebo dohlížet kdo je zaměstnán, či určovat zaměstnavatelům koho musí zaměstnat. a pod.  A pak třeba v tom, že jsou jakési zašívací školy pro manažery. Blíží se půlnoc. Dál snad někdy jindy. Dobrou noc!

I. Poljaková 26.11.2012 0:52

Re: TCo se vyloučeného obyvatelstva týče,

 a v místě, kde žiji, je to  velká část obyvatelstva, obávám se, že bez vážně míněné změny a intervence to prostě nepůjde. Mám na mysli ghetta, kde generace žijí bez práce. Když jim vezmete podporu, nemůžete je nechat umřít hlady nebo riskovat sociální nepokoje ala Rumburk, které vyjdou dráž (manévry včetně helikoptér, -nic neřeší). Byla by to tatáž kapsa, jako soc podpora, ale byla by za to nutná práce- jinak problém pro celou společnost roste z generace na generaci geometrickou řadou. Místa by nemusel vytvářet stát, ale mohl by pro jejich vytvoření učinit podmínky. Většinová populace samozřejmě bude závidět. ale pokud se neudělá nic, je to časovaná bomba -  za dvě generace už těmto skupinám nebude možné z veřejných financí zachovat standart a nepokoje vzniknou.

¨ Ohledně ostatních lidí se stát starat nemusí a nemá. Zmiňuji se jen o  současných "Zépéeskách" které by měly doznat nějaké solidní renovace týmem

odborníků - tohle je celospolečenská otázka, podle mne, nechceme tady

mít sebevraždy lidí nad padesát, kteří mohou být užiteční, jen  jinou formou.  Řidič kamionu prosí o udělení zaměstnanecké prohlídky  přes těžkou cukrovku, protože jinak zůstane na dlažbě a jeho děti nedostudují. Co s ním, na silnici je v noci hrozbou. Školnice po operaci páteře nemůže uzvednout kýbl, ale prosí o uschopnění, protože kde ji vezmou? Tohle jsou mé  bezprostřední zkušenosti - asi byste řekl, neschopné socky.  Do důchodu dvacet let, a jsou na dně. Soudím, že by zasloužili rekvalifikaci a nový start na méně zátěžovém místě a že dańové zvýhodnění ZPS by mělo být asi výraznější (nebo jiný nástroj). Stát by ušetřil  na invalidních důchodech a oni by mohli dále být užiteční. Nevím, zda je to úvaha socialistická, ale doufám, že ekonomická a humánní. To jsme se ale dost vzdálili meritu článku - kdyby stát nechal peníze lidem, ubral berní, tak by se ekonomika snad aspoň trochu rozběhla a pracovní příležitosti  vznikly, a státu by odpadlo dost potíží s tím "břemenem" soc. systému.

I. Poljaková 26.11.2012 18:33

Re: Stát NEMÁ pomáhat NÁM!

kteří jsme bez handycapů. . To mi nepřipisujte. Stát by měl pomáhat leda sám sobě od problému, který mu jinak nastane v budoucnosti. Řešení, které navrhuji, je doprava od toho stávajícího, kdy lidé dostávají celoživotně peníze bez práce.

I. Poljaková 26.11.2012 18:46

Re: a o určování zaměstnavatelům,

I. Poljaková 26.11.2012 18:49

Re: a o určování zaměstnavatelům,

koho mají zaměstnat - také mi nepřipisujte - žádné takové zcestnosti  nepíšu.

I. Poljaková 25.11.2012 22:25

Re: Napsal jste to výztižně, pane Kosejku (02:21). Z celého článku autorky čiší zklamání nad životaběhem, ublíženectví a nářek nad ubohými mladými, kteří to budou mít zlé. ...

Pane Bílý!  Přečtěte si prosím pozorně text . Já socialistické tendendce vlády tj zvýšení odsávání a redistribuce peněz, KRITIZUJI. Zastávám se BUDOUCÍCH třicátníků, ne těch současných, kteří se mají až příliš dobře (mnozí) . Obávám se o ně PRÁVĚ PROTO,  že budou tolik lidí živit (nejen svou rodinu! o které se pořád rozepisujete, to je snad samozřejmost, ne?) , ale spoustu lidí PRAVĚ PŘES TEN SOCIÁLNÍ SYSTÉM, NEJEN DůCHODCE,  a přitom ušetřit i na péči pro sebe, až nebudou moci, a ptám se, jak dlouho to vydrží a zdali při této zátěži vychovají dost vlastních dětí, protože legrace to nebude. MY, JÁ i VY, jsme se měli ještě DOBŘE. A přesně to píši.

I. Poljaková 25.11.2012 19:42

Re: Autorka k reakcím

Cituji z článku: " Přesto to byla výhra, když si představím budoucího třicátníka. ten sotva sežene práci...atd." ...Takže jednoznačně píšu o BUDOUCÍCH třicátnících a o svém životě píšu, že to byla VÝHRA.  Takže fakt čtete můj článek, nebo to, co CHCETE číst, pane Bílý :-))? APozn. pro ostatní, nikde jsem nenašla to ublíženectví a zklamání životem. nemám důvod k tomu být zklamána životem, bohudík. Zklamána jsem tím, kam momentálně směřuje země česká, tak, jak to píšu - tak to jo. Frustrované mi možná přijdou reakce některých z vás, zejména těch, co se snaží nálepkovat, možná, aby nemuseli přiznat zrnko pravdy?

I. Poljaková 25.11.2012 19:45

Re: Autorka k reakcím

Pardon, chtěla jsem napsat - pane Kosejku.

M. Bílý 25.11.2012 22:28

Abychom si porozumněli nejprve dáme Ctrl C / Ctrl V z Vašeho článku.

1). Můj produktivní věk by se dal ... ... vyjádřit slovem šroubek. 2).Práce, výchova dětí; práce, péče o rodinu. 3).Trvalé úsilí o tvorbu hodnot na úkor osobního života,  osobní hodnota redukovaná hlavně na pracovní výkonnost  4). V jednom kole a zátahu, ne vysoká noha, žádné tučné konto.

To rozhodně není popis spokojeného života. Nenapsala jste, kdo ten šroubek utahoval. V životě mě nenapadlo si jako Vy stýskat, že nemohu žít na vysoké noze (jakou o tom máte představu?) nebo naříkat, že nemám tučné konto (kolik by to mělo být). Mé úspory vždy odpovídaly mým znalostem, schopnostem, mému pracovnímu úsilí duševnímu i tělesnému a nikdy jsem je neoznačoval slovy žádné tučné konto. Pořídili jsme si co jsme potřebovali (od televizoru, přes auto po byt) a nijak nám nevadilo, že jsme třeba nějakou dobu čekali. O to větší radost jsme pak měli. A tak dále, až ke spokojenému důchodu.

S radostí jsme se věnovali dětem a pak i vnoučatům (včetně učení, já matematiku a fyziku, žena jazyky), chodili a jezdili na výlety, chodili na dlouhé túry (okolo 30 km) plavat do Podolí, nebo na Slavii, každý rok jsme absolvovali abonentní koncerty FOKu (nyní tam hraje jedna vnučka druhý hoboj), chodili k Jakubovi na varhanní koncerty (Ropek,. Šlechta atd ) na Českou filharmonii, do divadel na činohry, opery i balet atd atd,. U Vás ani slovo, že byste měla tyto radosti, jen ve výčtu toho, k čemu Vás tlačil šroubek uvádíte výchova dětí (jako povinnost?)

A potom začnete lkát na příštími generacemi, jak to budou mít těžké. Ovšem lidi nejsou přes kopírák, jsou  (podle Gauss - Laplace) od schopných po neschopné. No a ti druzí někde ve směru k minus třem sigma budou mít dojem, že je tlačí šroubek...

I. Poljaková 26.11.2012 0:15

Re: Abychom si porozumněli nejprve dáme Ctrl C / Ctrl V z Vašeho článku.

Bože, pane Bílý! Stýskám si, že nemám tučné konto? nebo, že nežiji na vysoké noze?  To není má meta (právě tak, jako asi ani Vaše). (Že je hodnota člověka v dnešní společnosti redukovaná na pracovní výkonnost, tak to je bohužel většinou smutná pravda, a je to tak i v povoláních, kde by se to nečekalo. Ale to nezměním. )  Kdybych  tučné konto a vysokou nohu chtěla mít, asi bych je už  měla, ale práci jsem si nevybrala podle lukrativnosti, ale podle toho, co jsem pokládala za potřebné a užitečné, abych si mohla vážit sama sebe.  Nejspíš jste nepochopil, proč konto a nohu uvádím:  Protože se mi nelíbí, že nám házejí na krk odpovědnost  za státní dluh. Ať nám aspoň nechají naši čest. Stejný pocit asi mají ti demonstrující lidé v různých zemích v EU, kteří my sice vnímáme jako zpovykané Španěly a Řeky, ale mnozí z nich také celý život pracovali a nyní jim říkají, že jejich ekonomiky jsou v háji a oni za to mohou. Proč bych měla v článku zmiňovat svou rodinu? Kdybychom se někde potkali, pravděpodobně bychom sdíleli hodnoty, protože žijeme  podobně, jako Vy.  Na abonentní koncerty sice nechodíme,ale potomci  rovněž hrají v orchestru, pokud Vás to uspokojí, tak trubka, flétna(přechodně saxík), klavír, a komorní hra:  kytara; soutěží v šachu, dokonce i v té fyzice a matice,  proboha, samozřejmě, Rodinný život mne uspokojuje, ale tento článek se ho vůbec netýká. Děti jsou radost, ale právě kvůli dětem a nejen těm svým se mám nutkání se vyjádřit k směřování politiky státu.

I. Poljaková 26.11.2012 18:27

Re: Chyba ve výpočtu

Chcete snad říct, že těch cca 90 % voličů , co ve volbách dalo celkem srozumitelně najevo svůj názor na současný vývoj pod vedením vládnoucí garnitury, je na té křivce ve směru na mínus tři sigma? Pak ale sotva bude Gaussova. Po pravdě řečeno, takové  zjištění o většině mých bližních (že jsou hloupí či neschopní či rozežraní) - ale hlavně, že nejsou právě šťastní -    by mi osobně přece jen dost kalilo ten pocit osobního  životního štěstí v  teplém hnízdečku; ale jak píšete, každý jsme jiný!  Já si ovšem myslím, že za tím je jiná věc   -  totiž sebestřednost, neschopnost vnímat potřeby a představy (většiny) druhých lidí, neschopnost přijmout kritiku a uznat omyl. Matematici se často považují za vyjímečné, ale k pochopení druhého nebo lidské společnosti má nástrojů přece jen málo -  není problém v tom? Kdo byl obdařen na matematiku,  může být  sociální inteligencí právě směrem na ty minus tři sigma - případ vidím nejeden. Ono to lidské nadání často bývá vyrovnané, a kde něco přebývá, to jinde zas chybí (což ti, co se považují za elitu, jistě nechtějí slyšet).  Ještě, že to demokracie srovná a "vrchol křivky " je rázem na dně sinusoidy.  Výpady příznivců ODS zde zapadají do obrazu zoufalého nedostatku sebereflexe. Nepomůže zavřít oči, vytěsňovat, zabarikádovat se  a opakovat 1. všichni se mají výborně 2. kdo nesouhlasí, je vadný (komunista, lenoch, hlupák, ublíženec, ..cokoliv)... neposune to jmenovanou  stranu  nikam  ani vývoj v ČR dopředu. I když přistoupíme na vaši optiku, že deset procent spokojených  je výkvět a zbytek looseři,  nijak vám to nepomůže -   výkvět  je totiž závislý občansky i politicky na té většině řadového obyvatelstva. Pokud sevládnoucí garnitura nepokusí zjistit, proč není chtěná nevěsta, pokud si bude dokonce zacpávat uši, dupat  a  nevoličům vztekle a zpupně nadávat, asi jí to popularity nepřidá a zpět na výsluní se hned tak nedostane.  

I. Poljaková 26.11.2012 19:00

Re: Opravdu - když to teď rekapituluji

a vidím, že jste vlastně četl několik mých textů a převrátil jejich myšlenku úplně naruby, dokonce pravo za levo; snažíte se mne na několika místech odhadnout a odhadujete  opak, skutečnosti  - tak mi z toho nevyplývá velká schopnost analýzy, tedy zřejmě ani analýzy poměrů, ani empatie. Samozřejmě je mi sympatické, že jste skromný a a vzdělání a rodina jsou vaše hodnoty - v tom se shodneme. Dál ale opravdu nemá smysl diskutovat.

M. Bílý 26.11.2012 20:20

Došel jsem již dříve ke stejnému názoru. Hezký den!

I. Poljaková 26.11.2012 1:07

Re: S těmi obvody-

.....přečtěte si, že o současných třicátnících fakt nepíšu. Je to hned nahoře. Ano, kritizuji nedomyšlenou představu ODS. Je třeba celospolečenské diskuze, jak z toho ven, abychom s vaničkou nevylili dítě, to jest budoucnost naší společnosti.

M. Bílý 24.11.2012 16:44

V poslední větě článku autorka uvádí: Na volebním trhu je produkt ODS málo žádaným zbožím: lid dospěl k názoru, že v modrém obalu obdrží plagiát socialismu ochuzený o základní životní jistoty.....

.... Milá paní, já patřím mezi ty, kteří nestojí o žádný socialismus, takže ani jeho (údajný) plagiát mi nevadí. Pochybuji ale, že ten správný je (u nás) schopen někdo realizovat. 40 let snahy skončilo neúspěchem. Jedině Židé v kibucech se mu dost přiblížili, ale nakonec toho stejně nechali, přestože jejich IQ je o něco vyšší, než naše.

Jestliže o socialismus nestojím, neznamená to, že v jakékoliv jeho podobě nebudu, s velkou pravděpodobností, spokojeně žít (slušných lidí je tu ještě dost) na rozdíl od mnohých, kterým bude pečených holubů létat do úst stále málo, případně budou špatně naporcovaní nebo s nevhodnouý přílohou. Je to tím, že žití podle pravicových zásad je záležitost individuelní (rozumí se ve společenství bližních a blízkých) a širokého kolektivu a rozjásaných davů k tomu netřeba, jakož ani množství společných financí, z nichž se tak pohodlně krade. Navíc překonávání překážek je pro normálního člověka pochoutka, nemluvě o současném zvyšování sebevědomí. Mám s tím celoživotní zkušenosti a na NP jsem už o tom několikrát psal. Nebudu se opakovat. Vaši představu o spravedlivém řádu vám neberu a nevysmívám se vám. Já jsem za tu svou sklidil na Neviditelném psu dost pošklebků a občas i nadávek.  Nejlepší ale bylo přesvědčování, že se mi vede zle!

Jo, a ještě k té ODSce. Je strana špatná, zvedá se mi z ní žaludek, ale co kdyby se uvnitř našli lidé... takže jim svůj hlas dám.

Š. Hašek 24.11.2012 20:02

Re: V poslední větě článku autorka uvádí: Na volebním trhu je produkt ODS málo žádaným zbožím: lid dospěl k názoru, že v modrém obalu obdrží plagiát socialismu ochuzený o základní životní jistoty.....

Paní autorka tam plete vše dohromady.

Třeba se i diví, že třicátník musí pracovat/vydělávat, vychovávat děti, spořit na důchod, platit bydlení, spořit, pomáhat rodičům, aby nemuseli chodit na sociálku pro kapesné. Nikde neuvádí, že je invalidní. A nedocvaklo jí, že na to všechno jsou dva (pro modernisty - manželé) a lze to v čase dát dohromady.

Má ty prostoto! Ten nikoliv "freecoolin" život bude asi fakt krutej! Autorka ale bude asi "trendy".

Můžu jen s ní smutně souhlasit, že pokyn premiéra občanstvu (možná to ale řekl jinak, médiím není možno věřit) nespořit,  je - no abych to kulantně řekl - takový hloupý.

Vášniví kritici ODS zde níže ve svém svatém zápalu ani nekapírují, že kritizují socialisticko- středovou stranu. Zřejmě jsou to tedy samí bolševici. A neví o tom. Ne,  že by tedy nebylo nic k diskusi  o ODS.