12.5.2024 | Svátek má Pankrác


Diskuse k článku

GLOSA: Proč jsem napsal to, co jsem napsal

Tedy o rabování Rudé armády (RA) v Karlových Varech. Inu proto, že léta byly některé aspekty druhé světová války „upozaďovány“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Němec 13.5.2020 7:32

Pokud si pamatuji, ti často asiatští hoši v RA měli u nás zájem o časy a kola. A že je válka nadopovala sexuální potřebou? Spíš je tady otázka, zda bylo zájmem vedení tomu bránit a nebo přehlížet.

R. Vacek 13.5.2020 7:32

A moji příbuzní mají osobní zkušenost s Rudou armádou, kde jeden voják chtěl obtěžovat příbuznou. Jel okolo důstojník na koni, vojáka přetáhl po zádech se slovy "víš, že nám řekl soudruh Stalin, že nemáme obtěžovat civilní obyvatelstvo".

A dnes? Jako dříve hrdinové bojovali s prohnilým západem, dnes bojují s totalitním Ruskem.

J. Lukavsky 13.5.2020 7:28

"v tvrdě zaplacené americké "pomocí" v dodávkách zbraní a materiálu ve 2WW ze strany Velké Británie a Sovětského svazu" no nejsem odborníkem, ale pokud jsem četl, tak Anglie opravdu materální pomoc USA zaplatila. SSSR něco, ale dodnes zůstal dlužen řádově miliony dolarů. Rozsah té pomoci se dá snadno dohledat na internetu, byl veliký. Nejméně bylo tanků cca 11%, nejvíce obrněných transportérů 100% z celkového množství. SSSR se od začátku snažil tuto pomoc kamuflovat, odstaňovali nálepky made in USA. Krásné je, že kde to vyškrábat nemohli tak to vojáčkům překládali, že to je samozřejmě ruské a znamená to Ubij Sabáčnovo Adolfa. Pěkné že? J.L. end

L. Písařík 13.5.2020 7:21

Beneš byl snad nejkontraverznější postavou na místě prezidenta. Myslím si, že nikdy nezapomněl na Mnichov a likvidaci Československa jako státu přičítal hlavně nečinnosti západních spojenců. Cesta do Moskvy a jednání se Stalinem možná byla svým způsobem pomsta za Mnichov, která paradouxně dopadla především na občany Československa. Do jaké míry se na jeho rozhodování podílel špatný zdravotní stav lze těžko posoudit.

M. Matura 13.5.2020 7:21

Tak ono se opozaďovalo a upozaďuje více historických faktů, ale to, že západ ČSR osvobodili Američané, že Rudá armáda rabovala a znásilňovala snad nebylo tajemstvím ani v 60tych letech, co jenom pamatuji. To že to někteří političtí karieristi najednou objevili, svědčí spíš o jejich charakteru. Naopak dnes v souvislosti s čínskou zaplacenou "pomocí" není o paralele v tvrdě zaplacené americké "pomocí" v dodávkách zbraní a materiálu ve 2WW ze strany Velké Británie a Sovětského svazu slyšet ani slovo. Ale říci, že jsou tyto informace utajované, by nebyla pravda. To jen pan primátor Hřib se až letos dozvěděl, že v Rudé armádě byli i Ukrajinci :-)

V. Braun 13.5.2020 6:23

A co se dle vás upozaďuje? Že vojáci se chovají k ženám ve válce a po válce často jako prasata? To asi těžko, to je bohužel obecně známá realita.

V. Heidlerová 13.5.2020 6:11

Člověk si musí umět vybírat z více zdrojů a někdy i dlouho se pídit po pravdě. Neumím německy, takže bych neuměla ani posoudit. Možná by se v knize našla i zrnka pravdy, to musí posoudit historici.

V. Heidlerová 13.5.2020 6:09

Beze zbytku souhlas. Díky.

V. Heidlerová 13.5.2020 6:07

Pane autore, popsal jste nádherně pocity, s nimiž se musím vyrovnávat i já. Bylo mi z toho smutno, než jsem přijala pravdu, fakt je, že jsme měli velmi omezený přísun informací. Ještě bych přidala husitství, kde jsme musela rovněž si poopravit jednoznačně kladný názor. Lidé nemohou pochopit, že člověk nechce upírat Rusku jeho zásluhy na porážce Německa, ale ruská verse o průběhu osvobozování je dnes už velmi zastaralá a s velkou příměsí nepravd. Napsal jste to dobře a pravdivě a já, jako pamětnice, to mohu jen potvrdit. Děkuju.

J. Krásenský 13.5.2020 5:54

Pravdu padni, komu padni. Vaše zkušenosti s RA nejsou shodné se zkušenostmi mých rodičů (jihočeská vesnice a městečko na vysočině). Tam k rabování nedošlo. K individuálním skutkům ano, a ty byly tvrdě trestány velitelem na místě a bez soudu. Moc jich nebylo. Vaše zkušenost i vzpomínky mých rodičů jsou pravdivé. Nelze generalizovat. Vděk za osvobození RA si vybral svou daň ve volbách 1946. Ty nelze považovat za svobodné a na tom se podepsaly všechny strany Národní fronty včetně budoucích obětí marxistické totality. S hodnocením Beneše vcelku souhlasím, jen by neměly převažovat negativa jak se tomu děje dnes. Případy Hácha, Syrový, Baťa a další jsou ostudou naší historie, se kterou musíme žít a poučit se. Za protektorátu se cosi zlomilo. Voskovec po návratu z emigrace vzpomínal na setkání s Nezvalem a dalšími předválečnými kamarády - umělci. Už to nebyli kamarádi, ale funkcionáři. Škoda.

V. Zadák 13.5.2020 5:53

Pane autore, přečtěte si knihu "Als die Soldaten kamen" abyste se dozvěděl co se upozaďuje dnes.