13.5.2024 | Svátek má Servác


Diskuse k článku

GLOSA: Proč jsem napsal to, co jsem napsal

Tedy o rabování Rudé armády (RA) v Karlových Varech. Inu proto, že léta byly některé aspekty druhé světová války „upozaďovány“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 13.5.2020 13:13

Na konci války stála naše země na začátku budování mírového života s mílovým náskokem před všemi evropskými zeměmi. Utrpěla ve srovnání s nimi minimální lidské a materiální ztráty a nopak nám sem Němci ještě přemístili, jako do poslední země nezasažené spojeneckým bombardováním, nezanedbatelnou část svého průmyslu. Naše továrny mohly okamžitě začít pracovat pro poválečný trh, kde chybělo prakticky všechno. Navíc jsme mohli čerpat velkorysou americkou pomoc. Mohli jsme být suverénně nejbohatší zemí Evropy, kam by i takoví Švýcaři, obrazně řečeno, jezdili na devizák. A tohle všechno nebylo jen a jen kvůli tomu, že nás "osvobodili" Rusáci. Dodnes se na nás bohatší evropské země koukají jako na chudé příbuzné a i těm poraženým Němcům sloužíme jako levná montovna. Tisíceré díky Rudé armádě osvoboditelce!

P. Staronový 13.5.2020 13:12

Zfalšované ve smyslu počítání výsledků asi moc nebyly. Ovšem, hlavně nebyly svobodné, připuštěním jen čtyř víceméně levicových stran.

P. Staronový 13.5.2020 13:09

Soudí dle sebe, zřejmě.

P. Staronový 13.5.2020 13:07

Neškodilo by, ale jak to udělat? Nejspíš by se to nezdařilo ani hned po válce, vítězným mocnostem.

P. Staronový 13.5.2020 13:06

V roce 1938 obešel Parlament, to ano. jenže Parlament ani někdo jiný se významněji nebouřil, protože všichni byli v podstatě rádi, že Beneš udělal co udělal, za ně. Ono se tomu prakticky nešlo vyhnout, z důvodů vojenských i politických. Poláci o rok později na tom byli vojensky stejně mizerně, ale politicky lépe, nebyli považováni za příčinu války.

Beneš politik byl dobrý jako "dvojka". neuvěřitelně pracovitý, erudovaný, jen bylo třeba, aby důležitá rozhodnutí dělal někdo nad ním.

P. Jášek 13.5.2020 13:01

No a co kdyby bychom se vrátili k Sasům, Bavorům, Meklemburčanům, Westfálcům...?

Problém Německa je v tom, že bylo sjednoceno Pruskem a to se vždy vymezovalo proti naší, Západní civilizaci s tím, že oni ji napraví!

No vidíme jak, že?

A. Nový 13.5.2020 13:00

Doplňte si vzdělání, pane (soudruhu?) Krásenský!

Kolaboranta z Jana Bati udělali po válce komunisti. Mladý Tomík (syn T.Bati) jim přizvukoval, neb z toho měl obrovský osobní prospěch.

P. Jášek 13.5.2020 12:56

Tak Beneš hlavně nebyl politik ale "politikář"! Proto ho na západě nikdo neměl moc rád. Tedy on ho nikdo rád neměl ani doma.

Ovšem nebyl blbý a věděl, že pokud se ČSR bude bránit tak na ni svedou rozpoutání války. No a potom by tolerovali i prasárny typu vybombardování Prahy do základů!!!

A taky pochopil, asi jediný v Evropě, že Hitler tu válku vyvolá a potom se to už nějak skoulí! Ovšem ten příklon k SSSR, to je asi pro psychiatra ne pro nás!

J. Vintr 13.5.2020 12:54

To si nemyslíte špatně. Nemci by Evropě zaraceně chyběli. Evropa by byla bez německých schopností a pracovitosti mnohem chudší. Role kterou v posledních letech hraje Německo pod vedením ruské agentky soudružky Merkelové je už poněkud jiná kapitola.

J. Vintr 13.5.2020 12:51

To je hloupá představa, že od nás rusové odešli. Jejich agenti a "poradci" tady byli zastoupení otevřeně i skrytě v hojném počtu (což s největší pravděpodobností trvá dodnes) a naši zemi totálně ovládali přes své poslušné poskoky - "naše" bolševiky. Nepotřebovali tady mít svoji armádu, ale jak ukázaly události v Maďarsku, vůbec by se ji nerozpakovali použít, kdyby to kdykolv uznali za potřebné.

P. Jášek 13.5.2020 12:46

Mezi námi, kdyby to spáchali na Němcích fakt si nemyslím, že by Evropě chyběli. ;-)

J. Hrdlička 13.5.2020 12:44

Nevolilo se pouze v Praze....

P. Jášek 13.5.2020 12:44

A co Vám brání to sepsat a publikovat? Toto je o KV a Rudé armádě.

M. Hoblík 13.5.2020 12:43

Podle všeho by měla vítězná armáda nemilosrdně vyhladit poraženého nepřítele do kořenů; nikdy by nenastal důvod překrucovat dějiny...

J. Hrdlička 13.5.2020 12:43

Kdepak Erenburg a dokonce K.Masaryk měli volat po zabíjení německých dětí?

V porovnání s dalšími jinými okupovamymi zeměmi jsme zase dopadli hur, a s ještě s dalšími jsme na tom byli nastejno. A do toho počtu kolaboranty se očividně zahrnují i odsouzení Němci a Maďaři.

J. Vintr 13.5.2020 12:42

Tím jako chcete říct, že "obyčejný" člověk nemůže být tak chytrý jako ministr, premiér nebo prezident? Tak se proberte a podívejte se pořádně, jací lidé se převážně dostávají.

P. Jášek 13.5.2020 12:42

Jo, pane Nevrklo, takový Max Rostock by mohl vyprávět o té pomoci, ne?

V. Pokorný 13.5.2020 12:38

Zdravím. Pane Jelínku, nevím sice, co máte přesně na mysli, ale snad v souvislosti s původním článkem pana Stejskala je asi zřejmé, proč připomínám Němce. Němci totiž, snad to v současnosti ještě platí, vyvolali světovou válku a okupovali a vraždili Čechy. Pod slovem nacismus se leccos schová. Proto připomínám Němce. Mějte se.

P. Jášek 13.5.2020 12:36

Ten "německý fašismus" je Stalinův majstrštyk. I jemu se špatně vysvětlovaly miliony mrtvých vojáků a vypálená města od "soudruhů" v německých uniformách. Na to, že Lenin a Mussoliny byli vzájemní obdivovatelé se už dávno zapomnělo.

No a levicoví dějepisci a politologové, jiní snad ani nejsou, to rádi opakují a navíc se jim děsně líbí to zařazení NÁRODNÍCH SOCIALISTŮ na pravici. Ovšem pozor, ono skoro ve všech státech tehdejší Evropy byli nějací NÁRODNÍ SOCIALISTÉ. Třeba taková dr. Horáková nebo dr. Beneš, že?

P. Jášek 13.5.2020 12:25

Někdo, někde, něco takového napsal?

A. Renjascu 13.5.2020 12:23

Rusové v roce 1945 odešli a vrátili se až v roce 1968, ale to už je jiný příběh. V roce 1946 jsme si komunisty zvolili žel sami. Mělo to samozřejmě nějaký historický kontext vyvolaný zklamáním z Mnichova ..., že to dopadlo jinak než jsme si v roce 1946 malovali, tak už to často bývá, jak vidíme i ve svobodných volbách po roce 1990. To naše hledání viníků jinde a odmítnutí převzít zodpovědnost za své činy je známkou nedospělosti našeho národa, který byl zvyklý, že za něj rozhodují a nesou odpovědnost jíní

F. Navrátil 13.5.2020 12:16

Novátorský vklad dějin pana Stejskala a předkládání událostí vytržených z kontextu mne zaujaly. Zbývá ještě odpovědět na drobný detail, proč wehrmacht a waffen SS utíkaly od Stalingradu až do Berlína před armádou, která neumí nic jiného, než znásilňovat a rabovat.

D. Stirsky 13.5.2020 11:31

Přečetl jsem desítky knih o Protektorátu, Druhé válce a o tom, co se dálo v SSSR za Stalina. Chyby stále opakované: 1) Hlavní boj se nevedl proti fašismu, ale proti nacionálnímu socialismu. V SSSR byl socilaismus internacionální. I když: On i německý byl internacionální, neb byla snaha prosazovat jej i v okupovaných zemích. 2) To, co se dálo ve 30. leetch v SSSR, bylo o dost horší než v Říši. V první půli 40. let se díky holokaustu role prohodily. 3) Až do 21. 6. 1941 byly SSSR a Říše spojenci. 4) Zvěrstva páchaná rudoarmějci v Německu (1944 - 45), ale i jinde, byla značná. Důvody: Msta za totéž spáchané Němci, masy méně inteligentních vojáků (2. a 3. sledy) a štvanice organizovaná Ehrenburgem ve frontových novinách. Zde poznámka: On i J. Masaryk v jednom z projevů volal po zabíjení německých dětí. A Goebbels se ve svém slavném projevu z jara 1943 ptal: "Wollt ihr den totalen Krieg?" A odpovědí bylo histerické "Ja." 5) V Protektorátu jsme v POROVNÁNÍ s jinými okupovanými zeměmi dopadli vcelku OK. Odečteme-li Židy, kteří to měli zlé všude, počet obětí byl RELATIVNĚ nízký. Zachránily nás Lidice, Ležáky, atentát, A54 a samozřejmě: letci, Svoboda v Buzuluku, atd. Měli jsme ale nejvíce popravených za kolaboraci (s výjimkou Polska a SSSR). A mnohé rozsudky retribuční byly nespravedlivé. 6) Beneš měl jednu vlastnost společnou se Zemanem: mstivost.

J. Vintr 13.5.2020 11:27

Populární byli bolševici možná mezi hloupými Pražáky. Normální lidé na venkově dobře věděli, co je to za xindl už před válkou. Tam to totiž ty, co se dali k bolševikům, znali všichni osobně.

I. Štípek 13.5.2020 11:23

To je tak trapný, pane Stejskale! Vidíte, říkám vám to potisící (protože jsem možná hloupě přesvědčen, že z vás jednou vypadne něco pozitivního pro všechny), běžte třeba manželce umýt nádobí, vyluxovat, s vnukem na procházku, ale nesnažte se ze sebe dělat víc než jste těmi svými formulacemi "já mám opačný názor než pan ministr/prezident/jsem v opozici k panu premiérovi," víte, tohle dost znevažuje vaše názory, je to jen k smíchu. Mlčeti zlato, pane Stejskale, přemýšlejte, děkuju. (P.s.To není nahrávka abych mlčel taky, mudrlanti!). A pozor, pokud vás chválí Vodvářka, NENÍ to pochvala pro vás.

J. Nevrkla 13.5.2020 11:13

Radim to pouze tomu, který ohaneje se historickou objektivitou poukazuje na chování vojáků Rudé armády v tehdy německém Karls Badu a nezmiňuje se o chování jiných, v případě německých vojáků v ruských městech daleko horších. Byla to slabá odplata. Dělat dnes z teplíčka morální soudy nad těmi, kteří nasazovali život a nepredstavitelne stradali, mi přijde ubohé, nebudu se k tomu uchylovat.

J. Hrdlička 13.5.2020 11:12

Proč toho zrádce v roce 1938 poslechli, proč se za války i po ní těšil takové popularitě? Jaké Moskevské protokoly odehrávající republiku stalinovi máte na mysli? Snad ne čs.- sovětskou smlouvu?

V roce 1948 si ministři mohli zajistit takovou základní věc, aby jich hned napoprvé podala demisi většina (pak by bylo aspon teoreticky mozno vypsat nove volby)a ne nechávat pohodlně vše na nemocnému a osamocenem prezidentovi .

J. Hrdlička 13.5.2020 11:07

Celou státní správu určitě ne, co se týče vlivu, ten bohužel odpovídal jejich tehdejší popularitě, nic nuceného. Tvářit se, že volby 1946 byly zfalšované, je blahobyt a ubývání před realitou. Tehdy to nepotřebovali.

M. Janta 13.5.2020 11:04

Tak nikomu neradte aby psal o USAarmy kdyz nemate se v tom dale vrtat apropo jak vas ctu moc o tom nevite

J. Jurax 13.5.2020 10:22

A tak sme tých bolševikov bili ... eh, čo to vravím, fašistov sme bili ... © major Terazky