26.6.2022 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

GLOSA: Prasátka

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ladislav N. 2.11.2007 2:22

Jasné je nyní jedno. Dotovat netřeba, ceny jsou vysoké dost na vytvoření zisku....

Jakpak se asi zachovají ouřady EU? ;-P

matěj 1.11.2007 20:24

Prasátka zdanit stejně jako tabák.

Obojí škodí zdraví.Zakázat jíst vepřové na veřejnosti.Stát který místo daní dotuje prostě skrachuje.

vládík 1.11.2007 11:10

Ano, zemědělští zloději nás okrádají čím dál víc

Možná, že kdysi byly ceny potravin (prvovýroba) těsně na úrovni výrobních nákladů. A tak jim bylo pomoženo dotacemi (proč se nezvedly ceny přímo, jako ve všech ostatních oborech ví Bůh a sv. Václav). Jenže dnes rostou ceny výrobků (nebo přinejmenším plodin) vysoko nad výrobní náklady jen proto, že s nimi tak zahýbal trh. No dobře, trh je trh. Ale jestli se ceny během roku vyšplhaly na dvojnásobek a vstupy vzrostly max. o 15 %, ale v průměre méně než o 10 %, zvýšily se zisky dostatečně. Proč tedy dotovat? Proč platit dvakrát. Že vás máslo stojí 40? K smíchu. Nejméně o polovinu víc. A bude hůř.  Výkupní ceny porostou a podle zrůdných představ EU, našeho MZe a zejména agrární komory bude jistě nutno dotace zvedat úměrně rostoucím odbytovým cenám.

Tak pozor, nemylte se, máslo nás stojí nejméně 60,- (všechny, všichni jsme plátci daně, alespoň DPH).

I-Worm 1.11.2007 12:15

Re: Ano, zemědělští zloději nás okrádají čím dál víc

jestliže vstupy o desetinu a konečné produkty o čtvrtinu, nebo polovinu, tak to není zemědělec, kdo si namaže kapsu.

vládík 1.11.2007 16:31

Re: Re: Ano, zemědělští zloději nás okrádají čím dál víc

Ceny pšenice vzrostly na dvojnásobek  (přeněji na 175 ÷ 185 %). Kdo si mastí kapsu????

Ladislav N. 2.11.2007 2:21

Re: Re: Re: Ano, zemědělští zloději nás okrádají čím dál víc

Zemědělci - pěstitelé pšenice... ;-) Přestaňte chovat prasata a začněte všichni pěstovat obilí...;-D

Sam Křepelka 1.11.2007 10:46

Bože, v čem to vlastně žijeme a kdo nás to řídí ?!

Však se dopadů rozhodnutí zemědělců starat se hlavně o sebe brzo dočkáme. Začnou se chovat tržně a prodávat za vyšší ceny třeba do německa, kam už např. prodávají mléko. Paradoxně je tam přitom mléko pro spotřebitele v konečné ceně už levnější než u nás. Budeme tady brzo žrát jenom nadopované maso z polska stejně, jako sem vozí dusíkatou zeleninu.  Pole budou produkovat řepku pro ekologické palivo a vše se nám tím zdraží. Palivo i jídlo. Bože, v čem to vlastně žijeme a kdo nás to řídí ?!

R 1.11.2007 10:22

levné maso.

Faktem je jedna věc.  Za posledních 15 let maso zdražilo tuším tak  asi 4 x, zatímco průměrný plat vzrostl tak 10 x. Maso se stalo strašně levné. Zároveň zdražily vstupy, mláďata, jádro, přibylo třeba povinnost  dovézt dobytek na porážku do jatek, domácí porážka dneska prakticky není možná. Kdo doma sekal trávu na zahradě nebo na loukách na píci a přivydělával si chovem dobytka na maso, to dneska dělá maximálně ze setrvačnosti, protože peníze za maso tak akorát zaplatí náklady plus někdy zbude nějaký zanedbatelný peníz, za rok dřiny u dobytka peníze ve výši jednoho měsíčního platu nebo tak nějak.  Každopádně kdo doma kdysi choval cokoliv na maso, i králíky nebo drůbež, tak většinou přestal, protože v supermarketu totéž, co doma chová tři měsíce, pořídil za hodinový plat. Chovatelé zvířat na maso museli dělat zázraky nebo prohlásit svůj chov za biochov. Nyní, když se cena masa bude pomalu zvedat k normálu, lidi namlsaní nízkými cenami budou řvát.

Lucka 1.11.2007 10:32

Re: levné maso.

Naprostý souhlas, ať si ti kecalové tady od monitoru  to jdou dělat teda sami! Ráno vstávat ve čtyři, doufat, že mlíko mi ještě tento měsíc vykoupí a nebude sucho nebo liják a sena vyjdou.Jinak totiž nemám čím krmit a budu muset shánět pěkně za draho náhradu. A pokud nemám vyjednané kvóty na masné krávy, musím mít ty mléčné a jsem v pasti. Zabývám se chovem koní a tudíž je to totálně dotovaná činnost z mé vlastní kapsy, jinou mojí činností, která je lukrativní.Moje věc. Ale sleduju cvrkot malých zemědělců kolem, já už na jejich místě bych s tím sekla.Pořá poslouchají, jak žijou z dotací, můžou se tak leda zadlužit na traktor.Tyhle plky tady se týkají velkochovů, malí zemědělci by se bez dotací neudrželi a vstupy rostou. Tak na co se mají tady v tý P....i rekvalifikovat v kraji, kde se nezakopne o práci?Pokud si dneska někdo doma chová prase na maso, je to pouze jeho hobby, žvásty o levném clebu na výkrm za starých časů si klidně dejte za klobouk.Já už nemám ani slepice, natož králíky.Prostě si to koupím.A když se nebudou lidi furt cpát salámem a řízkama a dají si občas fazole, bude to jen dobře!!!!

Lucka 1.11.2007 10:34

Re: Re: levné maso.

P.S. A ten, kdo vymyslel biopalivo,  to je teda na antinobelovku, to si ještě "vyžerem" až do dna.Zatím to poznali jako první alergici, brzy to poznáme na šrajtofli všichni.A ekologie? Ta se směje.

vládík 1.11.2007 11:19

Re: Re: levné maso.

Jak je možné, že se vám nevyplatí chovat ani slepice a králíky? Já myslím, že je to tím, že si koupíte dotované (tj. námi, plátci daní dávno předplacené - a přeplacené) maso a vejce v krámě. Je jedno, jestli od nás, nebo z Unie. Všude ho musíme my, zdanění (a posléze i kupující) tvrdě zaplatit.

A teď mě řekněte, proč bych se nemohl přecpávat tím, co jsem již dávno zaplatil  (mimochodem - i ty fazole jsou jistě dotované).

R 1.11.2007 12:14

Re: Re: Re: levné maso.

To je velice jednoduché. Kuře koupím v supermarketu za 50 - 60 korun. Když ho budu chovat doma, tak jen krmení - granule vyjde pomalu k stovce. A k tomu navích zabraná plocha, smrad a každodenní nutný dohled, nejlépe po celý den. Můžu krmit jen zbytky jídla, které se jinak vyhazují. Potom zbytky z jedné rodiny uživí 1 maximálně 2 kuřata, více ne a to stejně bude jen nárazové krmení, aspoň polovinu musím doplnit kupovaným nebo vypěstovaným krmením. U králíka to vypadá líp, protože králík není masově rozšířená potrava a chovatelů králíků je málo, ale zase v poslední době jsou králíci velice citliví na nemoci a není výjimka, kdy vymírají celé chovy.

Lucka 1.11.2007 13:51

Re: Re: Re: Re: levné maso.

Úplně přesně, jen bych podotkla známé a pravdivé rčení, že 4 králíci sežerou to, co jedna kráva.Navíc moje hodinová mzda jezdeckého trenéra je mnohem vyšší, než hodinový příjem zemědělce, tak proč bych svým časem plýtvala na živočišnou výrobu. A to nemluvím o tom, že u nás na statku dostane každé zvíře jméno, no- a pak ho sežeru? Podotýkám pro upřesnění, že nepobírám žádné dotace, jen žasnu, co malí zemědělci za jeden den musejí stihnout, ti jsou na celém tom řetězci biti nejvíc. Potraviny ze zdejší produkce nás opravdu stojí mnohem víc v celkových nákladech, než zaplatíme na pultě, jak tu někdo správně vypočítal. A nezlobte se, když vidím, co jsou lidé schopni naházet do nákupního vozíku, tak myslím, že v pohodě při troše rozvahy své rozpočty zvládnou, o tom jsem přesvědčena.

vládík 1.11.2007 16:33

A o tom to je

Vám vyjd dráž krmivo, než je kupní cena. Proč?  Protože dalších 50 ÷ 60 Kč jsme si předplatili v daních (a subvencích).

Lucka 1.11.2007 18:37

Re: Re: Re: levné maso.

Já nemluvím o dotaci na fazole, ale o jejich nižší ceně v obchodě oproti masu, když tak všichni lkají, že si nebudou moci tak nacpat lednice masem - tak ať jedí levnější a zdravější jídla, např.ty fazole a čočku. Ráda bych ještě podotkla, že nejen Vy platíte daně, já taky. A nevidím nic špatného na tom, že si radši králíka koupím, než vypěstuju- nemám na to čas a ani náladu.A ještě mě to vyjde levněji, viz níže.

vládík 1.11.2007 11:15

Re: levné maso.

Maso není levné. Připočtete si cenu, kterou je dotováno (a tedy placeno skrytě z našich daní). Navíc: byla "správná cena" před 15 lety? Nebo je správnější teď?  Např. ceny banánů nevzrostly snad ani 4 x.

"LIdi, namlsaní nízkými cenami budou řvát".  -  To soudíte podle dosavadního vytrvalého řevu zemědělců (namlsaných vysokými - ale podle řevu nízkými - dotacemi z našich peněz)?

R 1.11.2007 12:05

Re: Re: levné maso.

Maso, pokud vím, dotované není. Dotace, pokud je mi  známo, berou zemědělci jen na plochu, tudíž na rostlinnou výrobu. Na živočišnou přímo ne. Jediné dotace na maso jsou křížové, třeba Německo  k nám vyveze nadbytečné maso a ten vývoz se dotuje. Tím u nás vznikne určitý nadbytek masa a za nějaký měsíc vyvážíme my někde jinde a ten vývoz taky dotujeme.  Ale to je jen část.  Podle mně hlavní deformaci trhu se zemědělskými výrobky udělali přímo zemědělci v nedávných dobách, kteří hospodařili v bývalých družstevních provozovnách. Aby prodali, šli hluboko pod výrobní ceny, tak aby ještě družstevníci měli na mzdy, ale už neměli na odpisy kravínů a dalších zařízení.  Ti ostatní museli jít cenově s nimi. Nyní je stav, kdy ty bývalé družstevní provozovny zkrachovaly a ti, co nastoupili po nich, na stejný výkon zaměstnají tak 10x méně lidí a ti nyní pomalu zvedají ceny, aby bylo i na obnovu zařízení.

vládík 1.11.2007 16:38

Re: Re: Re: levné maso.

Dotace plochy = dotace rostlinná výroby; rostlinná výroba = krmivo. Z toho plyne (nepřímo) dotace živočišných produktů.  Prostě se nenechte zmást rolnickou lobby. Ta byla silná již za minulé republiky. A protože pro každou vládu je výhodné, aby potraviny byly pokud možno laciné, tak dotuje a dotuje a ....   A nás okrádá, a okrádá, a ....

Lucka 1.11.2007 17:03

Re: Re: Re: Re: levné maso.

No, a my na venkově si to pak radši koupíme, protože nás to vyjde levněji, levněji , levněji.....Tak se divím, co se tomu divíš, když tomu tak rozumíš....

sváťa 1.11.2007 20:16

Re: levné maso.

a průměrný důchod ? ( důchodci jsou také lidé a potřebují alespoň občas jíst )

Lucka 1.11.2007 20:58

Re: Re: levné maso.

Hele, jděte už s tím argumentem "Chudáci důchodci"" vážně někam. Rodiče moji i manžela jsou v pozdním důchodovém věku, žijí z obyčejných důchodů středoškoláků a vysokoškoláka a podvýživou netrpí.Jedni dokonce střídají letní a zimní bydlení, druzí mají mým mužem zrenovovaný dům a zahrádkaří si. Tyhlety řeči o ubohých důchodcích jsou rudý hadr pro mojí maminku, ty pindající spoludůchodkyně, hlavně v obchodě- s nacpaným košíkem drahým nescafé a dalšími nezbytnostmi spolehlivě- ty by střílela. Nejlevnější jsou kuřata a ryby, ty jsou pro důchodce nejzdravější.Tchýně zas miluje cukraření, já se od ní vracím přežraná, hlady netrpějí.A ústřice a olivy nesnáší.....  Mnohem horším strašákem je v tomto věku zdravotní stav, ten se totiž až tak koupit nedá, vážený- srovnejte si hodnoty, hladem snad tu nikdo neumírá !!!

Petr 1.11.2007 8:46

Co teď?

O zemědělství toho asi moc nevíte že...

Na obou stranách této nekonečné diskuse o dotacích se mnohdy vyskytují skutečně ,,odborné názory''

kdokoli 1.11.2007 8:20

Nedomyšlený článek

Bohužel, v zemědělství a potravinářství neexistuje svobodný trh. Je to snad nejvíce demorfovaný obor na světě. Takže neúspěch nelze přičítat výhradně samotným farmářům.

karel smutny 1.11.2007 8:24

Re: Nedomyšlený článek

deformovany je statnimi zasahy, dotacemi apod. na novem zelande je pred dvaceti lety zrusili, trh se vycistil, neschopni zkrachovali a ostatni zacali (sic!) vydelavat. do te doby nemuseli. v eu na to bohuzel neni politicka vule, protoze dotace zemedelcum tvori temer polovinu ecleho unijniho rozpoctu (sic!). to je balik penez.

honzak 1.11.2007 9:18

Re: Re: Nedomyšlený článek

o Novém Zélandu jsem to nevěděl, jinak 110% pravda. Ale eurokapři si dotační rybník nevypustí, aby se tam mohli v klidu špidlit a bobošit.

Vlado Z 1.11.2007 8:16

Poľnohospodári majú pravdu

Ale oni majú pravdu. Nemožu sa živiť ako normálni podnikatelia, pretože poľnohospodársky trh je v EU deformovaný rozsiahlym dotačným, colným a neviem ešte akým systémom. Z toho plynie jednak, že nevyhrávajú tí poľnohospodári, ktorí vyrábajú najefektívnejšie, ale tí, ktorých štát poskytne viac dotácií. Naviac-pravidlá sa v priebehu roka menia, takže nejaký podnikateľský plán je číra ilúzia-možete sa snažiť odhadovať vývoj trhu ako chcete, zasadne vláda, alebo nejaká komisia na Ministerstve poľnohospodárstva-a všetko je inak. Poĺnohospodári tak vlastne nie sú podnikatelia, ale napoly štátny zamestnanci (a rukojemníci štátnej potravinárskej politiky-teda populismu typu-nech je lacný chleba pre všetkých) - niet sa teda čo diviť, že sa chovajú ako odborári.

R 1.11.2007 10:10

Re: Poľnohospodári majú pravdu

R^R^R^

vládík 1.11.2007 11:21

ZRUŠIT ZRŮDNOST: DOTACE

No a o tom to je. ZRUŠIT ZRŮDNOST: DOTACE!!!

stará sova 1.11.2007 8:12

Je vidět, že píšte o něčem, o čem nemáte ani páru

Zemědělec raspektuje hospodářský rok - ten neuchychlí i kdyby se na hlavu stavěl. Když zaseje musí počkat než vyroste a nic neurychlí. Ani za dne na den nezmění strukturu stáda - buď chovám krávy a mám mléko nebo dělám maso. Ani vepřín nepředělám na drůbežárnu a opačně. Jsou to věci dlohuhodobé a vyžadující velké investice. Jedině co funguje rychle je naše vláda. Co rok to nové směry dotací a nepředvídatelné sumy , které zemědělci vlastně obdrží. V takovém prostředí se těžko podniká. To není stejné jako přestavět linku v továrně a místo postelí vytábět skříně. 

Honza42 1.11.2007 8:43

Re: Je vidět, že píšte o něčem, o čem nemáte ani páru

Vy zase nemáte páru o tom jak funguje průmysl. Pokud v dnešní době hromadné výroby čehokoliv uděláte chybné rozhodnutí, jsou škody většinou v miliardách a termín možné nápravy je v letech. Proti tomu je hospodářský rok úplná legrace.

Základem všeho je odstranit veškeré dotace a tak zamezit škůdcům ze státních orgánů v jejich "činnosti". Zemědělci se musí stát sebevědomými soukromými a svobodnými podnikateli. Teď jsou to státní zaměstnanci. Kdo pamatuje minulý režim, ví co to znamená.