25.6.2021 | Svátek má Ivan


Diskuse k článku

GLOSA: Prasátka

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Mejla 1.11.2007 12:18

Soudruhu Honzo42, nedělej z průmyslu divadlo - nejsi jediný, kdo v něm pracuje.

V zemědělství na rozdíl od průmyslu pracuješ se živými organismy, což je daleko těžší a plánování má daleko větší odchylky.

kolemjdoucí 1.11.2007 14:22

Re: Soudruhu Honzo42, nedělej z průmyslu divadlo - nejsi jediný, kdo v něm pracuje.

 Jo, a ještě uveďte tu péči o krajinu.  V hutích zase pracují s teplotami žáru oceli, chemici s jedy a pokryvači ve výškách. Ale dotace mají jen farmáři ( dříve jézéďáci, zemědělci, rolníci,sedláci).  Jsou na ně navyklí jako alkoholici na svou dávku.   Ospravedlnění to mělo (snad) po válce a pak se z toho stal návyk. Za normalizace se komouši smrtelně báli nedostatku masa ( Maso bude v brzku, soudruzi, řekl A. Novotný, řečený urukvajec). Proto cpali jézéďákům obrovské dotace. A Ti si stavěli domy. Na brigády jim chodili úředníci.  Teď  jsou to farmáři, ale mají mentalitu jézéďáků.   Tato kritika neplatí pro zanedbatelnou menšinu skutečných sedláků,kterým stát a jézéďáci hází klacky pod nohy.

Tomik 1.11.2007 8:05

Autor je mimo mísu

Souhlasím s tím, že nechápu různé dotace apod. (včetně filmu). Problém je EU. Např. Francie má tak neuvěřitelné dotace do zemědělství, že pokud by něco podobného nebylo u nás, tak zemědělství ani neexistuje. Dále zdražování - víte kolik si z daného výrobku (např. i to citované máslo) vezme výrobce a kolik prodejce? Takže v důsledku nejde o to, že zemědělci zdraží něco o padesát haléřů, protože často je řetězce nutí prodávat za cenu nákladů, nýbrž o to, že prodejci si diktují jak výkupní, tak prodejní ceny. A když zdraží o 10,- Kč, tak zemědělec má z toho kulové. Takže dotace zrušit, ale v celém světě. Protože pokud by se to zrušilo jen v Česku, tak důsledky jsou jasné.

Trotl 1.11.2007 17:59

Re: Autor je mimo mísu

Dotace zrušit na vše. Na dotované zahraniční výrobky uvalit vysoké clo.

rigolletto 1.11.2007 7:58

Tady pořád

někdo pláče. To je ten národ tak uplakaný, či co? Komunisté odnaučili lidi pořádně makat a podle toho to tady tak vypadá! Chuj s nimi, s bolševiky!:-D

Pavel72 1.11.2007 6:48

Primitiv muze

napsat to co napsal. Zdrazeni v obchodech neni prave vubec dilem zemkedelcu, ale zpracovatelu a retezcu. Cena mleka vzrostla o 50haleru a maslo ma byt 2x drazsi?

Co maji delat, kdyz konkurence na zapade ma proste jeste vyssi dotace a oni to bez nich proste neudelaji.

Nadavate naprosto spatnym lidem pane od pera a stolu.

GRUNTORÁD 1.11.2007 7:03

Re: Primitiv muze

cena pšenice za posledních 5 měsíců vzrostla o 60%, žíta o72%, cena maku o 135% jen namátkou, nákup drahé suroviny od zemědělce nevede k ničemu jinému než ke zdražení výrobku, tak to bylo,je a bude, HOUGH.

Pavel72 1.11.2007 7:08

Re: Re: Primitiv muze

O kolik vzrostla cena mleka? At vime kdo to maslo zdrazuje?

Olga 1.11.2007 8:01

Re: Primitiv muze

Zřejmě jste myslel, že cena mléka vzrostla o 50 haléřů za litr, jak bylo psáno v tisku. Tak si vypočtěte, kolik litrů mléka je třeba k výrobě jednoho másla (250g) a pak pindejte. Nebo raději zalezte pod stůl.

random 1.11.2007 8:59

Re: Re: Primitiv muze

No a kdyz vite, kolik litru mleka je potreba na vyrobu 1 masla, tak si pro zmenu porovnejte cenu tohoto mleka s cenou vyrobeneho masla :)

R 1.11.2007 10:33

Re: Re: Re: Primitiv muze

vzrůst ceny másla byl ovlivněn tím, že ještě před půl rokem bylo másla nadbytek.  Zřejmě kvůli prosazování zdravé výživy. Nyní to vypadá, že ty nadbytky skoupila Asie.

Pavel72 1.11.2007 11:08

Ha Ha Ha

Poslyste pindalko, kdyz se zdrazi litr o 50 haleru a je to dejme tomu (nevim kolik byla vykupni cena presne - dejme tomu 7Kc) 1/14 navyseni, tak i kdyby na kilo masla bylo potreba predtim 100litru mleka, porad je to navyseni o 1/14 ceny a ne o 1/4.

Az se naucite pocitat a budete trosku myslet, vylezte z pod stolu sama...Do te doby muzete jit na pomoc zemedelcum kydat hnuj.

enderv 1.11.2007 8:08

Re: Primitiv muze

Je zajimave ze dotovani EU zemedelci potrebuji jeste cla na to aby mohli soutezit s nedotovanymi Novo Zelandskymi zemedelci, kteri to navic museji dovazet pres pul sveta, a rozhodne v NZ neni cena prace/zemedelskych stroju/co ja vim ceho zemedelci potrebuji nizsi nez v CZ. A to i napriklad prave s tim maslem (a obecne mlecnymi surovinami).

ortelius 1.11.2007 6:03

nejen zemědělci

Jo, tuhle v televizi plakal nějaký pán z Barandovských filmových ateliérů. Že prý okolní zěmě filmový průmysl dotují a že oni by chtěli taky. Když prý berou zemědělci a jiní, tak proč ne i oni.

Tino 1.11.2007 6:01

Socialisticky pracovat - socialisticky žít!

 Zakořeněná nechuť do práce, dostávat bezpracně všelijaké příplatky za "odbornost", proplácení neexistujících nadstandartních výkonů, spolupráce při všemožných drobných zlodějničkách s nadřízenými atd., atd. Takový je původní start do ekonomiky podnikání každého, který posléze požaduje od státu dorovnávání svých chybných podnikatelských záměrů. A stát štědře vytrvale sypal, protože to byli úředníci také ze staré školy socialismu. Ti znali ty socialistické praktiky, kdy ruka ruku myje a kdy nekrást znamenalo okrádat rodinu.

 Takže jsme s tím socialistickým myšlením přešli do kapitalistické demokracie. Jaký jiný výsledek může být než jaký je?

Kryštof 1.11.2007 2:22

nejen zemědělci...

Možná, že s tím opravdu začali francouští zemědělci, ale je to úžasně nakažlivé. "Vlekař -podnikatel" si po sněhem oplývající zimě vezme půjčku a postaví vlek tam, kde by to žádný rozumný domorodec neudělal. Příští zima moc sněhu nemá a on si stěžuje u vlády, že nemůže splácet půjčky a leasingy. Jiný si postaví koupaliště či hotel v oblasti, kde když je pěkné léto, má docela velkou tuzemskou klientelu. Ovšem když je léto studenější, pláče jako ten vlekař.

Pánové, podnikání je riziko a vydělávání peněz vyžaduje mnoho znalostí, přemýšlení a píle. Nechci ze svých daní platit vaše nerozumná podnikání.

sago 1.11.2007 6:15

Re: nejen zemědělci...

přesně tak

fox 1.11.2007 8:42

Re: nejen zemědělci...

Když se náhodou daří,ani vlekař ani zemědělec nepřijdou s tím,že se se státem o zisk rozdělí.Víte kdo je všech nositelů špatných zpráv král?Nějakej Veleba.Ten když se objeví na obrazovce, tak už vím o čem bude řeč.Nic neroste,vše je špatně,zaplaťte!

conqueror 1.11.2007 0:50

Ale

hlavně se zase zahleďte na jaře příštího roku do krajiny. Každý rok je žlutější kvetoucí řepkou. Mohdy od obzoru k obzoru. A každý rok ví a víc. Tak kdo tu vydělává, páni obdělávatelé půdy kteří mimo naříkání platíte za půdu směšné nájmy a dlužíte miliardy na nezaplacených transformačních podílech oprávněným? Kdo inkasuje za obilí 3x víc než dříve a mléko prodává do Německa? My spotřebitelé to nejsme. Díky vám, unii a Bursíkovým svazákům.

Lapil 1.11.2007 1:54

Re: Ale

Mně je koneckonců jedno, kdo vydělává. Mně to tu jen připadá jak u blbejch, když mi na daních berou peníze a odůvodňují to tím, že o to levnější budu mít jednou brambory, podruhé jízdné ve vlaku a potřetí nájem.

O tom, že místo brambor jím radši rýži, jezdím autem a bydlím ve vlastním, nemluvě.

fox 1.11.2007 8:44

Re: Re: Ale

Ano, to je ten státní dirigismus,socialismus.Bursík ví lépe než vy,co potřebujete,tak nemelte.A co teprve Paroubek!