12.5.2021 | Svátek má Pankrác


Diskuse k článku

GLOSA: Pohlaví je zbytečnou informací?

Tak teď opravdu nevím… Připadá vám skutečně jako nejzbytečnější údaj v dokladech informace o pohlaví jejich držitelů? V tom případě tedy přemýšlím nad tím, který údaj vlastně důležitý je.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 17.7.2020 20:14

Pohlaví NENÍ zbytečnou informací !

E. Viklická 17.7.2020 22:01

Jak jsem nanesla dříve: máte pravdu, že pohlaví není zbytečnou informací pro specifické životní situace spojené s výkonem státní moci a jako takové zůstane zapsané ve vládních počítačích. A jak se dívám, tak to platí nejenom u nás v Základních registrech - které lze s každou občankou propojit, ale i v tom Holandsku v jejich ekvivalentu BRP.

Ale ještě jednou mi vysvětlete, na co ho použijete v občance, když nemáte pravomoc vyzvat někoho "svlékněte se, chci vás přesně ztotožnit".

E. Viklická 17.7.2020 22:19

Napadla mě teď dodatečně jedna situace, kdy soukromý subjekt alespoň tady v ČR potřebuje znát skutečné pohlaví: když zaměstnavatel přijímá zaměstnance pro výkon fyzické práce, musí být předem srozuměn s tím, jakými hygienickými limity ho smí zatížit podle § 29 nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci. Kdyby to nezjistil a zaúkoloval zaměstnankyni nad tyto limity, pak by ho inspektorát bezpečnosti práce mohl popotahovat.

Překvapivě pro mě se zdá, že právo EU - Směrnice Rady 90/269/EHS ze dne 29. května 1990 o minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví pro ruční manipulaci s břemeny spojenou s rizikem, zejména poškození páteře, pro zaměstnance - toto rozlišení nezná a netuším, jak je to v holandském právu... pravděpodobně to mají ošéfované úplně jinak, hádám, že na základě nějakých individuálních lékařských prohlídek. Což by venkoncem šlo i u nás s ohledem na vstupní lékařskou prohlídku, kterou český zaměstnanec musí strpět.

E. Viklická 17.7.2020 15:11

Ještě jedna poznámka k textu pana Valenty: důležité jsou snano zkontrolovatelné biometrické záznamy (fotografie), které spojí jeho nositele s identifikačními údaji používanými v administrativě - a teď přeskočím z holandských poměrů do českých! - typicky při uzavírání smluv. Podle toho, o jakou smlouvu se jedná, musíte k identifikaci smluvní strany uvést jméno, příjmení, trvalé bydliště a datum narození; v případě smlouvy podléhající například zákonu 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích i rodné číslo.

Zákony ale nevyžadují, aby se z občanského průkazu přepisovalo do smluv i pohlaví.

Avšak v případě, že se například cizinec hlásí na českou vysokou školu - takže občanský průkaz nemá - svoje pohlaví musí do žádosti uvést. Na pohlaví se tedy zcela nerezignuje.

A pokud se dostanete do kontaktu s úřady, mají možnost si v případě potřeby na základě občanského průkazu vaše pohlaví "dozjistit" v Základních registrech.

Opravdu proto nevím, proč je pohlaví v občanském průkazu důležité. Jako fakt...

P. Brich 17.7.2020 15:22

Protože na tom biometrickém záznamu (fotografii) můžete vypadat jako docela pěknej mužskej. A jestli ještě moderně odvrhnete -ová a budete se jmenovat Viklický, tak si Vás leckdo může splést a přiřadit Vám jiné pohlaví. Pak by třeba policajti mohli chtít, abyste jim ukázala, jaké pohlaví skutečně nosíte.:-)

J. Jurax 17.7.2020 16:48

Zejména chytnou-li Vás na pánských záchodcích, protože právě dnes se cítíte spíš něčím jako mužem ... :-)

E. Viklická 17.7.2020 21:52

Je mi skoro 50 let a ještě nikdy jsem nezažila, že by někde někdo někoho na WC legitimoval...

J. Jurax 18.7.2020 1:56

A vidite, já jo. Při nějakém zátahu na trempíře v roce 70, bylo mi 21, měl jsem ovšem háro po ramena, ocvočkovaný řemen, kanady a usárnu a vébéci to brali i šmahem přes lokál i přes WC. Zdrbali nás, že zpíváme Masaryka a Guadalcanal a někdo prý tam dokonce pískal Most přes řeku Kwai, což prý byla tehdy hymna nebo pochod bundeswehru, zkontrolovali razítka zaměstnavatele v občankách - já ho neměl, byl jsem študák, ale zkušenost mne naučila nosit ssebou potvrzení s beranem z fakulty - a odhučeli buzerovat jinam. Pravda, bylo cca 14. nebo 15. srpna, pokud se pamatuju ...

J. Jurax 17.7.2020 16:52

No proč ... jsou dámy, co vypadají jako chlap, nezřídka nepříliš pohledný, a taky chlapi, co matou vzhledem pohledné ženské ... :-)

E. Viklická 17.7.2020 22:21

Vy takhle v báru při seznamování požadujete po vám sympatických ženách občanský průkaz? To mi zní jako z povídky od Ivana Mládka.

J. Jurax 18.7.2020 2:00

Nikoliv.

Zamlada jsem to odhadoval. Docela to jde i bez občanky. Později testoval hmatem.

Dnes bych se na nějaké seznamování v báru už zvysoka vykašlal ... ;-D

J. Jurax 18.7.2020 2:07

A ještě - sympatická žena fakt nevypadá jako chlap a podnikům vyhlášeným jako buzerputyky jsem se vyhýbal - pravda, v Brně jsem věděl o jedné jediné a to jen z doslechu, takže mi sympatický mládenec vypadající jak dívka nehrozil, i když se tehdy nosilo háro ... takže občanky nebylo třeba.

Ovšem na čajích o páté bylo dobré se obmyslným vyptáváním ujistit, zda dámě je již patnáct pryč ... ;-)

J. Kanioková 17.7.2020 20:09

Protože je to logické !

E. Viklická 17.7.2020 21:54

Promiňte, ale vzhledem k praktickým obtížím při verifikaci - což je účel OP - to zbytečné je. To už si spíš umím představit, že k těm černobílým fotografiím na občankách se začne připisovat barva očí.

J. Anděl 17.7.2020 14:40

Podle mě jak pro koho (je zbytečnou informací).

Osobně se nedomnívám, že na identifikačním dokladu má význam.

Že se dneska bere všechno děsně ideologicky, o tom žádná, to se nepřu. Ale je fakt, že nevidím užití informace "muž" na své občance. BTW, mám to tam vůbec? Mmt.........

A jo, je to tam. Nicméně nevím, jestli jsem to kdy potřeboval, myslím, že ne.

Š. Hašek 17.7.2020 14:57

Do jisté míry máte pravdu. V našem kulturním okruhu to bylo dáno vlastně již jménem/příjmením.

Rozlišování muž/žena začínám brát jako "poukázku na staré časy, připomínku důležitou". Tedy časy, kdy fakt byla samice a samec. A jen tito dva byli vrcholně zajímaví/důležití pro další život komunity. Jiní další žili také, celkem v poho. Občas si vydělávali v cirkusech.

I dnes se domnívám, že samec a samice jsou fest důležití. Nejen u rakytníku. Vopičárničkama bych se nezabýval. Můj názor.

J. Anděl 17.7.2020 19:23

Samec a samice jsou důležití pro život, naprosto jednoznačně.

Neměli by však být moc důležití pro stát, pro ten by podle mě mělo stačit "člověk" resp. "občan".

Š. Hašek 17.7.2020 19:36

Tak dobrá .....

Ale stát potřebuje dítka, kdo mu je udělá???

J. Anděl 17.7.2020 20:24

Já myslím, že jsme se zacyklili :-).

Nepochybuji o významu pohlaví pro rozmnožování, pochybuji o významu informace o pohlaví pro administrativu.

Mně například žádná administrativní úprava neznelíbí děvčata a nezatraktivní chlapce. A ta děvčata se mi líbí a budou líbit bez ohledu na to, co mají v občance, ovšem s ohledem na to, co mají jinde.

A jestli by mě dokázal dlouhodobě uspokojit přeoperovaný muž, kterého bych vnímal zcela plně jako ženu, to nemůžu posoudit, neboť nikoho takového neznám a nepotkal jsem. Nemůžu tedy posoudit, jestli by nám fungovala "chemie". Myslím si, že ne. Ta koneckonců nefunguje ani s každou ženou, jen s některou.

J. Kanioková 17.7.2020 20:13

To s Vámi nesouhlasím. Ten stát totiž musí občas něco plánovat a tudíž potřebuje mít k tomu podklady.

J. Anděl 17.7.2020 20:32

No - podle článku, pod kterým diskutujeme, tu informaci v Nizozemí odstraní z občanky. Nikoliv z nějakého registru občanů (matriky), jejich sčítání atp. To znamená, že pro plánování pořád stát tu informaci má.

J. Anděl 17.7.2020 20:37

Pardon, zapomněl jsem, co jsem psal a na co reagujete - tedy jsem napsal, že státu by měl stačit "občan".

OK, to máte pravdu, ten statistický údaj nějaký drobný smysl asi má.

J. Kanioková 17.7.2020 20:10

Naprostý souhlas !

P. Brich 17.7.2020 13:31

Až budeme všichni očipováni, písemné doklady budou nadbytečné.

S. Pavuk 17.7.2020 10:22

Najlepšie by boli doklady v ktorých by nebola žiadna informácia. Mali by tú výhodu, že by boli stále platné.

Š. Hašek 17.7.2020 11:44

Malinko jste přestřelil. Rozumím.

I ta rovnoŠabatovka potřebuje informace.

Š. Hašek 17.7.2020 10:05

Směřuje to k tomu, že občan bude pouhé "číslo". Ale velice dobře přečtené těmi kdes nahoře

Těžko odhadnout, kde se to zastaví. Snad zůstane selekce (již dnes je tvrzeno, že způsobuje miliony zmařených snů a přání!) na školách, nerad bych chirurga, který neumí biologii, jen nějaké procítěné lidskoprávo .......

Jinak společné sprchy a záchody by mě nevadily. Rád se kouknu. Zkráceno.

J. Hajský 17.7.2020 10:54

Člověk byl číslem už v jistých táborech třetí říše.

Š. Hašek 17.7.2020 11:42

Ano.

A právě Třetí Říše (německá) měla být symbolem pořádku a novosvěta. Na příštích (nejméně) tisíc let!

J. Anděl 17.7.2020 14:50

Ale no tak. Člověk pro stát je pouhým číslem (rodným číslem, číslem OP). Pro obchodníka taky (číslem karty).

Kolik toho je potřeba, abyste byl identifikován právě vy, nezaměnitelně s někým jiným?

BTW u nás lze odlišit pohlaví podle rodného čísla. Dovedete si představit tu akci hromadného přečíslovávání, odečítání 50 z měsíce a úprava konečného čtyřčíslí, abychom byli ideologicky čistí?

TO by byla praktická a zbytečná komplikace plynoucí z ideologického zblbnutí.

Jestli na nových občankách nebude M/Ž, to je myslím prakticky celkem jedno. Ještě jsem nezažil, že bych při vstupu do sprch ukazoval občanku.

:-)

P.S.: má to jeden praktický význam při svatbě. Ale když někde legalizují sňatky osob stejného pohlaví, je už zase jedno, co má kdo v občance.