Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

GLOSA: Nebezpečná „hra na střídání času“

O minulém víkendu došlo k návratu k přirozenosti. V noci ze soboty na neděli se ručičky všech hodin posunuly o hodinu zpět. Z letního času (někdy též nazývaného východoevropský) jsme se konečně vrátili na ten normální, středoevropský.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

J66i61ř86í 71K23u67ř56e

29. 10. 2019 20:59

No jen doufám, že východní čas je již 30 let za námi a již se nikdy nevrátí. Proto navrhuji zachovat ten náš, StředoEvropský. Lidi mějte se rádi :-)

0 0
možnosti
ŠH

Asi tak.

SEČ.

Za časů Verna Julese to vyprecisovali, ....... Slunce v polodne nejvejš, všechno roste, plevelové taky, i večerní ohýnek hoří a posvítí, ........ . Jenom "ředkvičkáři a nosnice JZD večer nestíhaj".

Nějak "mám slabost pro tu (věčnou) cestu Slunce nade mnou".

0 0
možnosti
JP

Letní čas je přínosem pro životní styl,příznivý účinek přirozeného světla.Už první den zimního času nemůžete si odpoledne vyjet na kole, sportovat, jít za přirozeného světla na koncert, pracovat na zahradě atd. Je to smutné období.

0 0
možnosti
ŠH

Smutný jste Vy.

A Váš osobní smutek nemá nic společného s časem Všech okolo, časem daným oběhem země kol Slunce.

0 0
možnosti
PU

P86a37v61e82l 78U64r16b85a24n

29. 10. 2019 17:24

Letní čas existuje v této zemi již desítky let. Že by to vedlo ke zbídačování lidí, což je argumetn autora, jsem si nevšiml. Pokud jde o normálnost a přirozenost, pak přirozené, byť poněkud nepraktické, by bylo posouvat ručičky hodin každý den podle východu slunce.

0 0
možnosti
Foto

A ještě na každém konci republiky (natož většího celku) jindy.

0 0
možnosti
Foto

"Letní" čas je výhodnější pro lidi, kteří mají raději světlo odpoledne, "zimní" pro ty, kdo jsou ranní ptáčata. Nic víc v tom není, zbytek je prostě dohoda, zda se času říká středoevropský, východoevropský, ta hodinka je minimální rozdíl. Spíš je podstatné, aby ekonomický celek měl stejný čas. Zatím se zdá, že více lidem vyhovuje letní a zastánci zimního, méně početní, jsou v prosazování průbojnější (nebo fanatičtější).

Nějaký normální ani nenormální čas (pokud není proti astronomickému posunut enormně, o několik hodin), neexistuje.

Vsadím pětku proti rezaté kudle, že kdyby panu Lanzovi někdo sebral hodinky, mobil, radio a podobné, tak nepozná, zda je čas nějak přirozený nebo nepřirozený.

0 0
možnosti
JJ

J26u48r90a 25J43u32r17a78x

29. 10. 2019 23:46

Ehm ... kdyby panu Lanzovi někdo sebral hodinky, mobil, radio a podobné, tak nepozná, zda je čas nějak přirozený nebo nepřirozený. I vetkne si do země klacek a zrobiv si tak sluneční hodiny, bude mít poledne v době, kdy bude stín klacku nejkratší. Takže se bude řídit přibližně (v Jindřichově Hradci přesně, neboť jím prochází 15. poledník východní délky) časem tzv. zimním, jenž bude mít za přirozený ... :-)

0 0
možnosti

Vážení spoluobčané,

reaguji na diskuzi o zavedení jednotného času v ČR, potažmo v EU. Pracuji z 80% v kanceláři od 7:00 do 15:30. Velice rád se ve volném čase pohybuji venku, myslím tím procházky, práce na zahradě, projížďky na kole, nebo třeba běh. K těmto aktivitám potřebuji světlo, aby mělo smysl s něčím začít, někam vyrazit, potřebuji světlo alespoň do 18:00.

V této chvíli, při střídání časů, mám možnost být venku od 11.3. do 20.10., to je 223 dní.

V případě změny na stabilní zimní čas to bude od 11.3. do 22.9., to je 195 dní.

A v případě zavedení celoročního letního času si budu moct trávit svůj čas venku od 3.2. do 20.10., to je 259 dní.

0 0
možnosti
Foto

Pak je, pane Škurku, naprosto legitimní a pochopitelné, že jste zastáncem spíše trvalého "letního času". Plně váš postoj chápu.

Tak. Teď jak to mají ostatní? Zbývá necelých deset miliónů vyjádření...

Prosím, neberte to ode mě jako jedovatý sarkasmus. Tak to holt je.

0 0
možnosti

Pokud mám trávit volný čas pohybem venku, na denním světle, tak jedině po schválení celoročního letního času.

0 0
možnosti
PR

To by sice několik let možná desetiletí pomohlo, ale postupně by se to psychologicky stalo pouhou numerickou záležitostí. To podstatné je střídání času! Aby si člověk to letní otevření se delšímu dni mohl uvědomit a využívat ho pro svůj život.

0 0
možnosti
Foto

Těch debat na téma přirozenost versus účelnost už proběhlo. Stál jsem vždycky na straně té "přirozenosti", ale na podzim jsem v protestech nikdy neměl ten drajv. To na jaře, když musím vstávat o hodinu dřív, to bývám v diskuzích mnohem aktivnější.

0 0
možnosti
PR

Co je lidstvo lidstvem, bylo normální, že se rytmus bdění a spánku řídil východem a západem sluncem. V zimě se chodilo spát dřív než v létě, v létě se vstávalo dřív než v zimě. To všechno narušila až elektrifikace zhruba před sto lety. Střídání času odpovídá biologické povaze člověka, není na něm nic nenormálního, jen tak z povzdálí supluje naší evoluční přirozenost.

0 0
možnosti
JH
VP

Mám takový dojem, že někteří diskutující nechápou, nebo spíš nechtějí chápat o čem je článek. Rozdílu mezi astronomickým časem a časem daným časovým pásmem snad rozumí každý, ale o tom autor opravdu nepíše.

Já jsem byl velmi překvapen, když se v souvislosti s rozhodnutím o ukončení používání letního času objevila otázka, jaký čas tedy budeme používat. Pokládal jsem za přirozené, že se vrátíme k času danému středoevropským časovým pásmem, tedy posunutém o hodinu od GMT. Diskuse kolem toho vnáší do věci jen zmatek. Opravdu si někdo myslí, že se na tom státy EU shodnou? Nebo se nám bude měnit čas, když pojedeme např. do Itálie?

0 0
možnosti
PH

Lze považovat za téměř jisté, že pro konečné rozhodnutí o tom, který "jednotně celoroční" čas bude akceptován - zda tzv. letní či tzv. zimní - bude rozhodující názor o užitečnosti té které volby v západoevropských státech EU. Stačí pohled na mapu časových pásem, kde vidíme, že od Španělska, přes Francii až po Benelux se státy nacházejí zcela v pásmu GMT, Německo nepřesahuje poledník 15°, který půlí pásmo SEČ, a Itálie jej přesahuje jen zčásti. A nějací Poláci, Češi, Slováci a Balkánci, ti dostanou jen další příležitost užitečně mlčet.

0 0
možnosti
ŠH

Byly doby, kdy to fungovalo podle pásem, která přijali nepolitičtí vědci, geografové.

Nemyslím si, že to bylo hloupé. Nemám nic proti časovým, pevným pásmům - stačí se podívat na oblohu a vypočítat si čas otočení naší Země.

Politické šoupání časem považuji za zhovadilost.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz