4.12.2020 | Svátek má Barbora


GLOSA: Nebezpečná „hra na střídání času“

29.10.2019

O minulém víkendu došlo k návratu k přirozenosti. V noci ze soboty na neděli se ručičky všech hodin posunuly o hodinu zpět. Z letního času (někdy též nazývaného východoevropský) jsme se konečně vrátili na ten normální, středoevropský.

Na rozdíl od pošetilosti lidí, kteří chtěli poroučet větru a dešti, nebo těch, kteří chtějí poroučet globálnímu klimatu, a to i za cenu zbídačení nezanedbatelné části lidstva, se manipulátorům s časem neuvěřitelně dařilo a dosud daří.

Podle ČTK Evropská komise loni rozhodla o zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Původně měl být celoroční čas podle komise zaveden letos v dubnu, nynějším termínem je rok 2021. Česká vláda loni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Konečné rozhodnutí vzejde z koordinace s ostatními členskými státy EU (celý článek zde).

Bývalý europoslanec Pavel Svoboda ale má obavu, že potřebné koordinace se do roku 2021 v EU nepodaří dosáhnout (celý článek zde).

Ještě tedy zdaleka není nic rozhodnutu. Návrat k trvalé normálnosti je značně nejistý. O to nejistější, že už samotný termín „střídání času“ je nebezpečný tím, že v sobě skrývá možnost definitivně přejít na ten východoevropský, chcete-li letní čas.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.