26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

GLOSA: Našim diskutantům

Hana Lipovská má zvláštní talent, svými projevy (standardními konzervativními postoji, jež sdílí tisíce vzdělanců a miliony prostých lidí) vždy rozzuří liberálně levicové komentátory, snad i proto, že ji podporuje nenáviděný kardinál. Jako obvykle po ní plivl jedovatou slinou Martin Fendrych.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Popovský 10.9.2020 7:38

To, co je dnes podle pana Tomského a mnoha jiných ́dnes nerealistické ́, se za pár let může změnit na ́včera bylo pozdě ́. Jsme jako společnost nepoučitelní...

P. Pepax 10.9.2020 10:17

Souhlas, "s EU nemůžeme vystoupit" má podobný význam jako "se sovětským svazem na věčné č a nikdy jinak".

L. Popovský 10.9.2020 10:28

Trefné přirovnání...

R. Langer 10.9.2020 17:41

Bingo!

J. Nevrkla 10.9.2020 7:32

Málokdo ze zastánců unie si uvědomuje její ideologickou roli, a proto jsou úvahy o czexitu nerealisticke - to jsem nějak nepochopil.

S. Sidlichovsky 10.9.2020 7:53

Co tím autor myslí, jsem nepochopil taky. Na to, jestli Czexit ano nebo ne, má demokratická společnost spolehivý nástrojj - referendum.

J. Nevrkla 10.9.2020 7:54

R^

P. Dvořák 10.9.2020 8:02

Na to, jestli Czexit ano nebo ne, má i demokratická společnost spolehlivý nástroj - pud sebezáchovy.

Nejsme Británie, rozšlápli by nás jak slimáka.

L. Popovský 10.9.2020 8:47

Nemějte strach. Vláda by nám to jistě vysvětlila a zaplatila by i reklamní kampaň, která by nás na rizika vystoupení upozornila. O řevu, který by se strhl, nemluvě.

I. Schlägel 10.9.2020 10:09

Ovšem může být problém to referendum vůbec vyhlásit. Naopak pravděpodobně nebude žádný problém ho několikrát opakovat.

V. Církva 10.9.2020 11:04

To je typický Tomský, provokuje k zamyšlení, a možná trochu i burcuje dokázat si že takové o e nejsme. Já to chápu tak, že zastánce unie pro odchod nepřesvědčíte, protože si neuvědomují skutečnou ideologickou podstatu.

Přesto, že souhlasím že ideologická role dnešní unie je podstatná, myslím že hlavní problém je kam se posunul celý Západ. Ze svobody politické a ekonomické k rovnostářství prosazující silně kontrolované společnosti. A bohužel i hodně svobodomyslně prozápadně orientovaných lidí si neuvědomuje, že to už přestává být ten obdivovaný Západ o kterém jsme snili.

K. Salajka 10.9.2020 6:33

Přesné shrnutí na závěr. !!!

V. Mokrý 10.9.2020 6:10

Jo, tak mělo zůstat rozdělené Německo. Evropa/EU by byla o něčem jiném.

Z. Lapil 10.9.2020 8:34

Vlastně melo, i když vy to asi myslíte jinak.

Skoro 100 let skoro bez vnitroevropske války (prusko-rakouska, a to je tak vsechno) po Vídeňském kongresu stalo na tom, že z pěti velmocí byly kterékoliv dvě silnější než kterákoliv jedna. Právě sjednocením Německa v r. 1871 to přestalo platit a celý systém se zhroutil do třetinu stoleti trvající globální války přerušené dvacetiletý příměřím, to vše následováno půl stoletím války studené, která nepresla do horké jediné skrze zaručené vzájemné zničení dvou nadnárodních bloků.

Nějak mi z toho vychazi, že národní státy nejsou nutně blbý napad.

J. Urban 10.9.2020 9:29

Ja ted teda ovsem nevim, zda to jedno sjednocene Nemecko je narodni stat. Nebo jestli je to stat Sasu, Bavoru, Svabu, Prusu atd. Ceskoslovensko nejpozdeji od r. 68 bylo statem Cechu a Slovaku, ne Cechoslovaku, Cechoslovak nebyla narodnost, ale statni prislusnost. Jak to ale maji v te Risi, fakt nevim.

Z. Lapil 10.9.2020 10:12

Rozhodně zvenku vidím sjednocené Německo jednotný stát. Jak moc se vevnitř hádají, to je mi relativně jedno. Relativně, protože mi přeci jen sejde na tom, kdo vyhraje volby, případně jestli budu muset řešit uprchlíky z Bavorska poté, co se Prusové prohlásí Jedinými Správnými Němci. Ano - toho druhého se téměř jistě nedožiju a nejspíš se to nestane nikdy.

Já mám proti myšlence EU tuhle zásadní námitku: od pradávna a především někdy od Westfálského míru (1648) byly v Evropě jednoznačné hranice. Výsledkem bylo konkurenční prostředí, kdy člověk - nebyl-li zrovna nevolníkem - mohl celkem bez problémů změnit vzduch, pokud se mu doma nelíbilo nebo - a to je podle mě důležitější - pokud nebyl žádoucí. Komenský budiž příkladem za všechny. PROTO myšlenky jednotlivých drobných géniů nezapadly, ale staly se "majetkem lidstva" a skrze ně se Evropa a skrze vystěhovalce posléze spolu s USA stala myšlenkově a ekonomicky jednoznačně vedoucí silou silou světa.

V situaci, kdy nejen že "se" řeší, komu řadový profesor v čase malin nezralých sáhl na zadek a za koho se převlékl na karnevalu, ale ten člověk prostě nemá možnost jít dělat jinam, o tuhle výhodu přicházíme.

P. Milan 10.9.2020 10:52

Nejenže by nebyla "o něčem jiném", nebyla by dokonce ani něco jiného. Bývalá DDR je pro BRD spíš oslabením, než posílením.

J. Urban 10.9.2020 4:28

V zasade souhlas. EU se bohuzel stala ideologickym projektem, tak nejak si to furt spojuju hlavne s tou Stasi-agentkou z byvale NDR (krasny vyraz jak z Leninovych spisu: alternativlos! - neco jako to nevyhnutelne vitezstvi delnicke tridy, pak taky jeste: vice Evropy - to mi zase pripomina to zostreni tridniho boje u komancu), ale mozna ji krivdim, mozna byla ideologickym projektem uz driv, cimz si jednak stanovila jiste hranice, jednak si predestinovala svuj vlastni zanik, protoze kazda ideologie je poplatna jen dobe a podminkam sveho vzniku a svuj stin nikdy neprekroci a po zmene podminek zanikne.