12.5.2024 | Svátek má Pankrác


Diskuse k článku

GLOSA: Ke krymskému referendu

Začnu příběhem z dětství. Vidím to jako dneska. Bylo chladné sobotní dopoledne. Lehce rozmrzelý otec mne vtáhl do reálsocialisticky vyzdobené železobetonové nálevny Astra na okraji náměstíčka vytvořeného mezi paneláky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Sulc 29.3.2014 21:54

Re: Pane Velebný, máte tam jednu důležitou chybu:

Uz je take cas, aby se osamostatnila mnoha slezka vevodstvi a moravske udely, tusim, ze byly jen dva, znojemsky a olomoucky. Jen ti premyslovci schazi. Ale nejaka ta pani knezna Zahanska by se jiste nasla, ba i babicka.A nakonec Chodove.. Jen by me zajimalo, kam az ta touha po t.zv. samostatnosti a "vladnout si sami" pujde. Kdo bude dalsi po Britanii a Spanelsku ? Ze by se take ve Francii chteli utrhnout Baskove a Bretonci ?  A v Nemecku treba i "Svobodny stat Bavorsky" ?? Oni ti Nemci se leckde navzajem moc radi nemaji, Prusaky, dnes asi Brandeburaky,nikdy nemilovali. Delal jsem 15 let s Bavorakem, tvrdil ze kdyz se tam prizeni Prusak, je to pro mistni stale nepatricny cizinec.Jen ti Laponci ve Skandinavii nereptaji a ziji si po svem.

J. Vyhnalík 29.3.2014 22:01

Re: Pane Velebný, máte tam jednu důležitou chybu:

Záleží na tom, jak velké jsou rozdíly a jak moc utiskovaní se příslušníci menšiny cítí. Někdy spolu národy drží i kvůli vnější hrozbě (Československo, Jugoslávie) a když ta pomine, tak se rozdělí na první pohled paradoxně ve chvíli klidu a prosperity. Na druhou stranu ekonomická krize často vede i ke krizi politické. Jako na Ukrajině. Kdyby se Kyjevský parlament nepokoušel zakazovat ruštinu a odvolávat na dálku řádně zvolený Krymský parlament a vládu, nemuselo k odtržení vůbec dojít.

P. Sulc 29.3.2014 22:44

Re: Pane Velebný, máte tam jednu důležitou chybu:

To mate pravdu na 100 procent.  , Ukrajinci si to opravdu polepili sami hloupimi akcemi, ten zakaz rustiny, to byla naprosta slepota..

Nicmene, zajimalo by mne neco o Alsasku a Lotrinsku. Citi se ti lide Nemci ci Francouzi, jsou dvoujazycni, nebo jen jednojazycni ?  Tihnou vice ku Francii ci Nemecku. Svate risi tyto zeme ukradl, tusim , Ludvik IV. Ale neznam nikoho, kdo tam byl, abych se preptal.

J. Vyhnalík 30.3.2014 1:30

Re: Pane Velebný, máte tam jednu důležitou chybu:

Nejsem odborník, ale Vogézy jsou to pěkné. Pokud jsem stačil pochytit, považují se za Alsasany a možná Lotrince. O Alsasku toho vím o něco málo víc. Lidé na venkově umí mluvit Alsasky, což je takový podivný kříženec francouzštiny a němčiny. Na rozdíl od jiných Francouzů, ale běžně umějí německy a do Německa jezdili třeba nakupovat to co je v Německu zrovna výhodnější (byl jsem tam těsně před zavedením eura). Jména jsou často německá, ale jsou hákliví na výslovnost a vyslovují je francouzsky. Steiner tedy není Štajner, ale Stenérh. Pokud jde o historii, tak si tyto kraje kradli navzájem. Řekl bych, že se považují za Francouze, ale za jiné, speciální Francouze.

P. Sulc 30.3.2014 1:35

Re: Pane Velebný, máte tam jednu důležitou chybu:

Diky, a jdete uz spat, nebo vas pejskove rano pokousaji. Dobrou.....

P. Sulc 29.3.2014 22:04

Re: Pane Velebný, máte tam jednu důležitou chybu:

A take bych rad vedel, jakym zazrakem se ze ctyr narodnosti stal jeden politicky svycarsky narod. K tomu zdaleka nedoslo v GB a v Belgii se jim o tom tak leda muze zdat, pritom je to jinak slusna, znacne prosperujici zeme. Jen ten Leopold II delal svinsva v Kongu, ale to je uz pres 100 let. A presto se Vlamove a Valoni maji radi jako pes a kocka. Podivni lide, ale jeste podivnejsi je to "narodnostni vlastenectvi", to je spise zhouba. Ostatne to bylo videt i v CSR.

J. Vyhnalík 29.3.2014 22:11

Re: Pane Velebný, máte tam jednu důležitou chybu:

To je tím, že se je nikdo nesnažil násilím sešněrovávat dohromady, kdyby neměli možnost si rozhodnout v referendu nejen v každém kantonu, ale i v každé obci o věcech, které si jich týkají, tak už se dávno rozpadli.

J. Kanioková 29.3.2014 17:45

Z Wiki

Na Krymském poloostrově žije přibližně 2 300 000 obyvatel, z nich je okolo 58 % ruské národnosti, 24 % ukrajinské a 13 % krymskotatarské, převážně užívaným jazykem je ruština

http://cs.wikipedia.org/wiki/Krym

J. Vyhnalík 29.3.2014 22:08

Re: Z Wiki

Anglická wiki je přesnější. Zakopaný pes je v tom, že ti, kdo uvedli při sčítání Ruskou národnost, jsou opravdu Rusové. Mezi těmi, kdo se přihlásili k ukrajinské národnosti je spousta těch, kdo mluví rusky a ukrajinskou národnost uvedli ve smyslu státní příslušnost.

Většina ruskojazyčných Ukrajinců nijak moc po Rusku netoužila, ale Kyjevská Věrchnaja rada je efektivně do Ruska vyhání. Pokus o zákaz ruštiny, fyzické napadení poslance za to, že se pokusil promluvit rusky, parlament obklopený ozbrojenými příznivci Pravého bloku, vyrabované poslanecké kanceláře atd.

H. Gene 29.3.2014 22:18

Re: Z Wiki

Jak ty všechno víš, co kam kdo a proč napsal a po čem touží...

J. Vyhnalík 29.3.2014 22:29

Re: Z Wiki

Možná to bude tím, že o sčítání obyvatel a průzkumech názorů vím i něco víc, než sis přečetl v novinách.

H. Gene 29.3.2014 22:38

Re: Z Wiki

No o tom nepochybuju! Já dokonce nepochybuju, že víš víc než ti hlasující!

J. Vyhnalík 29.3.2014 23:01

Re: Z Wiki

A víš, že v lecčems ano? Ti hlasující, znají pouze svoje odpovědi. Zato, když ty odpovědi analyzuješ dohromady, tak nemusíš znát ty hlasující a přesto vidíš rozdíly mezi lidmi z města a venkova, mezi různými regiony atd. No, říká se tomu statistická analýza dat... ;-)

H. Gene 29.3.2014 23:05

Re: Z Wiki

No bodéjť! Ti hlasující znali jen své odpovědi, kdežto ty víš nejen na co při tom mysleli, ale i čím se zabývalo jejich podvědomí!

Nech toho, než se úplně zesměšníš...

J. Vyhnalík 29.3.2014 23:18

Re: Z Wiki

Zesměšnění se nebojím. Já o tom totiž opravdu něco vím.

U hlasování je to obtížné, ale u výzkumů je to docela běžné. Dokonce tvrdím, že když se něco potřebuješ opravdu dozvědět, tak se na to nesmíš přímo zeptat.

Mám za sebou desítky analýz, kde se výsledky zkoumaly metodami psychoanalýzy a to mluvím o kvantitativních výzkumech na velkých vzorcích. V kvalitativním výzkumu je to základní metoda.

S. Prosek 29.3.2014 23:35

Re: Z Wiki

takze pane Vyhnaliku "Social Computing, Behavioral-Cultural Modeling and Prediction" Vam neni neznamy ?

J. Vyhnalík 30.3.2014 1:36

Re: Z Wiki

Já se zabýval spíš praktičtějšími aplikacemi, ale některé modely měly i tisíce parametrů, které se postupně zpřesňovaly a dolaďovaly podle toho, jak výzkumy přicházely.

Problém je, že jedna věc je metodiku vymyslet teoreticky a druhá věc je ji zkalibrovat podle reálných měření. To není nic levného a velké firmy slibné metodiky skupují a pokud je nevyužijí, tak je klidně "strčí do šuplíku" a "zahodí klíč", aby tu metodiku nemohla mít konkurence.