30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

GLOSA: I víra uzdravuje

Téměř po roce od začátku epidemie lze říci, že značnou roli v zápase s ní hraje víra. Myšleno víra v moc vědy, čísel a lidské vynalézavosti. Stále ještě velká část společnosti věří, že se z toho dostaneme.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Netolická 18.11.2020 14:28

Vy zase řešíte oko v podpaží,já jsem vám tím chtěla naznačit,ze tělo člověka je bez chyb a kdyby to vymyslela náhoda,jak vy tvrdíte,tak já tvrdím,ze by na tele člověka byly chyby,protože náhoda je hloupá.Jak mohla náhoda vědět,ze potřebujeme klouby,oči,uši...........a vše máme správně uložené,dokonce i souměrné.

R. Benýšek 18.11.2020 9:57

Aby s tím okem bylo úplně jasno (nenapsal jsem to předtím možná dost srozumitelně). Oko se tam, kde je, mohlo poprvé objevit náhodně mutací. A protože tam nebránilo ani životu jednotlivce ani jeho rozmnožování, už tam zůstalo. A organismy se dalším postupným přizpůsobováním okolním podmínkám naučily toho využívat. Ale i to by mohlo být lepší, a slušně zdatný stvořitel by zvládnul udělat to lépe - mohli bychom třeba vidět i ultrafialové či rentgenové záření, mohlo by být obtížnější oko si vypíchnout, atd., atd.

L. Netolická 18.11.2020 14:34

Na ochranu oka nám dal Bůh rasy,obočí,to by také náhoda nevymyslela.Natoz,aby náhoda stvořila cele oko,sluch atd.

J. Jurax 17.11.2020 14:42

No, více bohů si nejspíš vytvářeli lidé i potom, co židovského rebela Jošuu nechal sanhendrin ukřižovat. Akorát se možná všichni neujali.

Nejsem přes to guru, ale třeba Alláha si vymysleli až v 5. století.

A jak píšu jinde, křesťané si nevytvářejí nové další bohy nižšího ranku, nýbrž nové další svaté. Je to v podstatě jen věc terminologie.

L. Netolická 17.11.2020 19:33

Křesťané nemají potřebu vytvářet si další bohy a ani tím, že si váží a ctí ty, kteří nám svými životy jdou příkladem. Pro nás jsou nadějí, že i my můžeme dosáhnout věčné blaženosti v nebi. Než jsou prohlášeni za svaté, tak jsou velmi detailně zkoumány jejich životy a důkazem jejich svatosti jsou také zázraky, které při našich prosbách jsou jimi vykonávány. My křesťané ctíme Boha Otce, syna Ježíše a Ducha svatého, tj. jeden Bůh ve třech osobách.

J. Jurax 17.11.2020 14:32

Bohů jakožto virtuálních konstruktů nedokonalých lidských myslí byly v dějinách stovky. Kdysi jsem se to pokoušel za pomoci kněh a internetu spočítat a vyšlo mi nejmíň půl tisícovky, a to jsem určitě mnohé pominul. A nejspíš každého z těch bohů měla patřičná množina věřících ve své době za jediného pravého; ovšem většina náboženství byla polyteistická, bohové byli rezortní a nad sebou případně měli nadboha, takže by bylo přesnější hovořit o jediné pravé množině bohů.

Mimochodem, u křesťanství mají ty rezorty přiděleny nikoliv bohové nižšího postavení, nýbrž svatí, tzv. patroni - třeba sv. Florián je přes hasiče a požáry, kdežto sv. Barbora má v ranku barvy a kanonýry. Snad proto si křesťané vystačí s bohem jediným, arciť prý trojjediným, jenž pak samozřejmě nepotřebuje jména. Pak ovšem zbytečno psát jej velkým písmenem, neboť bůh je vždycky ten jeden, jediný svého druhu, jiného není. Ostatní bohové v očích věřícího nejsou bohové, nanejvýš lžibohové.

J. Jurax 17.11.2020 14:44

... v ranku nikoliv barvy, nýbrž baraby ... zatracená chytrá klávesnice pitomá :-(

L. Netolická 17.11.2020 19:36

Jestliže ctíme Boha, tak ho píšeme s velkým písmenem.Bůh s malým b nemá s Bohem nic společného, mohu napsat, že většině lidí u nás je bohem konzum všeho druhu.

J. Jurax 17.11.2020 19:56

Aha.

Tedy bůh je označení řekněme typu nebo některého, resp. libovolného prvku množiny bohů. Kdežto Bůh je označení jednoho konkrétního prvku množiny bohů, specielně toho křesťanského.

Trochu to mate. I když se mu říká taky Hospodin, JVHV nebo Jahve, případně též Pán nebo Adonaj; on křesťanský pánbu je etnicky vlastně Žid a věroučně taky žid. Neboť se odvozuje od boha židovského, v nějž věřil žid Ježíš. Biblí svatá je nerozlišuje. Je to jakési zamotané ... :-)

L. Netolická 17.11.2020 12:11

Pane Benysku,Bůh chce pro nás to nejlepší,On nás velmi miluje. I proto dopouští zlo,které je způsobeno lidmi nebo přírodou.Tim nás obrací k sobě,mnoho lidi obrátí na správnou cestu a zachrání pro život věcný.Nezapomente-Ani oko nevidělo,ani ucho neslyselo ,ani na lidskou mysl nevstoupilo,co Bůh připravil těm,kdo Ho miluji. Čili Bůh dopustí zlo,aby ho v dobro obrátil.

R. Benýšek 17.11.2020 12:37

Ano, ano, toto si mohou říkat pravoslavní, přemítajíce nad tím, proč došlo k rozkolu, katolíci, přemítajíce nad tím, proč došlo k reformaci, a též i evangelíci, přemítajíce zase nad tím, proč lidé z jiných konfesí nepoznali, že a v čem se Bůh zmodernizoval:-).

J. Mareš 17.11.2020 8:30

Proč katolicismus získal... Tak např. Jeden z mnoha Huerta, obnovené zřízení zemské... Už se rozsvěcuje?

V. Kuhaj 17.11.2020 8:20

Odpověď, proč nebyli osloveni křesťané, najdete níže v příspěvcích; po vydatné, desítky let trvající komunistické masáži, projevující se příklonem lidí hledat smysl života v oblastech zbytných, chybí ochota čerpat z rezervoáru organizace, která existuje dva tisíce let. Naopak, zahrozí-li možnost, že bychom se právě odtud mohli poučit, okamžitě se spustí vřesk o tom, co církev dělala v minulosti špatného. Takže dobrá rada, pane autore: tohle téma raději ne, nebo začnou preventivně létat zvratky.

P. Hatina 17.11.2020 10:42

To se ale pletete, právě hned po pádu komunismu byl zájem občanů o církve a křesťanské ideje mnohem větší. A až časem se to zase zkazilo. Nikoliv tedy po komunistické masáži, ale až vlivem polistopadové společnosti. I třeba příkladem samotných církví, které si jó musely hlavně od státu vynutit právě ty hmotné statky...

L. Netolická 17.11.2020 12:14

Svoje hmotné statky,aby se užívaly a nemusely byt závisle na státu.Pardon-uzivily

P. Hatina 17.11.2020 15:15

To je tak hloupá výmluva, že by Vám jí neuznali ani ve školce. Asi jste zapomněl dodat, že ty církve, bude až do roku 2042 platit stát, Ještě vedle těch restitucí...!!!!

Ostatně, proč by se vlastně ty církve nemohly existovat sami? Spousta subjektů tady začínalo po roce 1989 sami a stát jim nic nedal. Dokonce i v oblasti duchovna a charity..

Mimochodem, když si spočítám oficiální čísla, víte o tom, že kdyby každý věřící katolické církve jí platit příspěvek ca 40 korun měsíčně, tak by to nahradilo státní platby té církvi?

L. Netolická 17.11.2020 20:01

Pane Hatino, jednak např. katol. církvi byla navrácena asi třetina majetku a v mnohém ještě totálně zdevastovaná. To, že stát vyplácí církvím peníze je jednak na mzdy a to se každým rokem snižuje až na nulu. Za majetek, který nemůže být z nějakého důvdu vydán, dostávají církve každý rok náhradu a celkem to je cca 59 miliard. My všichni jsme velkými dlužníky církví. Církevní majetek vynášel státu více jak tři miliardy každý rok nad to, co stát církvím vyplácel. A nemyslete si, že kat. církev je nějak bohatá. Opravuje zdevastované památky a snaží se hospodařit, aby měla, až stát nedá církvím ani korunu, na mzdy duchovních a ost. prac. v církvi. Pro vás je asi nejlepší druhého okrást, pronásledovat jej a nic mu nevrátit a ještě ho pomlouvat, že je hamižný. Okrást, nic mu nedat a starej se. Od zítřka si sežeň na mzdy a nás nezajímá jak to uděláš, že?8-o

P. Hatina 17.11.2020 20:43

Ale houbeles. Vaše argumenty by měly právní platnost, pokud by se tak stát zachoval ke všem původním subjektům, kterým za komunistů něco ukradl. Což samozřejmě neudělal. Víte za kolik stát rozprodal majetků během privatizace? Řádově stovky bilionů. A jejich původním vlastníkům z toho nevrátil ani korunu.. Dodnes se s nimi mnozí neúspěšně soudí.

Zato církvím dal a dává. Nikoliv vrací (nemá z čeho) to jistě chápete ale vyplácí jim to z daní, které - na to navíc, vybírá od lidí..(a že zrovna u nás jsou daně, včetně DPH a odvodů docela velké). Takže se nedivte že i proto jsou lidé naštvaní, pro ně stát ty peníze (na školy, nemocnice, atd.) nedá..

No a ten závěr, samozřejmě že se tak stát zachoval k většině lidí co za komunistů pracovali ve státních podnicích a institucích. Podniky rozprodal, řadu institucí zrušil nebo privatizoval, a o ty lidi v nich se už nestaral " Od zítřka si sežeň na živobytí a nás nezajímá jak to uděláš, že".. Jak jinak...;-D

L. Netolická 17.11.2020 21:36

Jak jsem psala, církevní majetek státu vynášel přes tři miliardy ročně a to po celou dobu. Neboli jsme brali a když máme navrátit, tak ne? Stát církvím nic nedává, ale kdyby církve chtěly všechen majetek, který jim byl ukraden a proplatit nevrácené, tak se stát nedoplatí. Církve se mnohého vzdaly a buďte rádi, že je to výhodná smlouva pro stát a už méně výhodná pro církve, jelikož ty musí začít podnikat, aby se uživily. Lesy dnes jsou spíše ztrátové. A je rozdíl jestli jde o jednotlivce, který si má sehnat práci a tak se uživit nebo o církev, která se musí postarat o tisíce svých duchovních a prac. v církvích. A stát že nedává peníze na nemocnice a školy?8-o

P. Hatina 17.11.2020 21:46

Nějak jste nepostřehla co jsem výše napsal, stát - už od roku 1945 přes komunisty sebral spoustě subjektů jejich majetky (co si myslíte třeba banky, velké podniky, měly své akcionáře, apod). Tudíž, to že akurát výběrově a po politické dohodě církvím stát nejen vracel, ale i vyplácí ohromné odstupné, není projev spravedlnosti, ale naopak ideologické segregace. Jako by ta církve byla lepší než ti "bezbožní akcionáři z těch bank a firem, kterým stát nedal nic?

No a k tomu druhému, odkud by jako církve braly peníze pro své duchovenstvo? Tak se zkuste podívat jak to dělají v okolním postkomunistických státech, kde církvím žádné velké restituce stát nedal. Halt si je musely sehnat sami - asi od svých věřících.

L. Netolická 17.11.2020 19:45

Jestliže komunistický režim u nás vtloukal čtyřicet let lidem do hlav proticírkevní rétoriku a to už od první ZŠ, tak to muselo a zanechalo stopy v naší společnosti. Poznávám to v tom, jak se lidé o církvích a věřících vyjadřují a také jsem to sama zažila. Jsou to ta samá slova, slovní obraty a někdy až doslovné. Ano, v době pádu komunismu měla kat. církev velký kredit, možná ho nedokázala udržet. Nejspíš ale lidé začali mít starosti o svoje bytí a P. Boha našli v konzumu.

P. Hatina 17.11.2020 20:18

No tak to musíte jít hezky zpátky, protože ateismus začal v Evropě už za Voltaira. Tudíž, ani za to že část společnosti neuznává křesťanskou víru a kriticky se o ní vyjadřuje - z hlediska pozemských zkušeností s církví, nemůžou komunisti, Ty projevy se šířily už dávno před nimi, za nich a zase po nich.

No a pokud se týče toho že "..lidé začali mít starosti o svoje bytí a P. Boha našli v konzumu", tak jak dobře víte, ta společnost se rozvrstvila a řada lidí je na tom mnohem hůře, i bez konzumu. Zkuste se jít zeptat mezi bezdomovce kolik je mezi nimi věřících ..;-D

V. Chadim 17.11.2020 7:27

V našem protinožském parlamentě se to komentuje výkřiky "Hear! Hear!".

P. Hatina 17.11.2020 6:54

Mimochodem, míní se tím "křesťany" skutečně obyčejní věřící křesťané, a nebo katolická církev jako instituce?

To je dost velký rozdíl. Ono totiž na pomoc se dnes hlásí spousta lidí, ale jejich náboženskou orientaci nikdo nezkoumá (ještě že tak).

Ale že by třeba pan arcibiskup Duka zavelel svým hodnostářům, jděte pomáhat do nemocnic, to se skutečně nestalo a nestane.

J. Urban 17.11.2020 8:22

R^;-D

I. Hermanek 17.11.2020 2:10

Halik budiz svatorecen..skoda ze jsem ho nevidel makat v prvni linii jak media rada popisuji narocnou ale beznou praci

L. Netolická 17.11.2020 13:56

P.Halik je už senior a nemocnice hledají mladé lidi,kteří mohou dělat těžkou práci a mají v tomto směru vzdělaní.

J. Pankovic 18.11.2020 0:12

Soudruh páter Halík je... tak na ban na měsíc, já se divím, že tu odpornou kreaturu už dávno nevyobcovali !!