20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

GLOSA: Ateisti, na co si stěžujete?

Že se vánoce staly oslavou konzumu a obžerství? Ano. Sami jste si je v to přetvořili. Odmítli jste jejich křesťanský rozměr a nyní se divíte sami sobě, kam se svátek narození Krista dostal.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Sova 19.12.2013 10:49

Re: Zas jeden bigotní katolík

Není katolík, evangelík.

J. Roth 19.12.2013 11:26

Re: Zas jeden bigotní katolík

a) nejsem katolík (děkuji panu kolegovi níže za upřesnění) a do fanatika mám skutečně daleko (což bych však dle vašeho slovníku neřekl o vás), b) lidé v ČR se k ateismu hrdě a většinově hlásí (statistiky),c) však my protestanti jsme těch kacířů a čarodějnic upálili taky mraky, d) hovoříte pochvalně o protestantech, abyste vzápětí zpochybnil Krista, e) ty svátky, kterými tak máváte, ze srdce slavíme i my protestanti.

Takže podotek - je s vámi sranda.

E. Sevrát 19.12.2013 15:29

Re: Zas jeden bigotní katolík

Co je to podotek ? Zřejmě máte jako motorkář na mysli podolek,možná přímo od krejčovského Salónu Podolská.I vaše odpověď panu Šejnovi svědčí o tom,že nejste zcela fit a svěží,zimní viróza řádí na předvánočních večírcích jako ďas.Acylpirin,mátový či heřmánkový čaj,studený obklad na čelíčko a zase bude fajn.Znám to taky dobře.

J. Roth 19.12.2013 15:59

Re: Zas jeden bigotní katolík

Neznáte podotek? Hojně v textech užívané slovo. Váš problém. A o mé zdraví se nestarejte. I když chápu, že jako socan máte touhu starat se o věci, do kterých vám nic není. Chcete moje dobro? Nedám!

E. Sevrát 19.12.2013 16:37

Re: Zas jeden bigotní katolík

Kde je používáno ? Můžete vznést dotaz na Ústav pro jazyk český a tam Vám rádi a ochotně odpoví,leč na to Váš intelekt asi nestačí.Nevadí,mezi svými motorkáři s čapkou na plešaté a umaštěné,zpocené hlavě,s vousy jako ortodoxní Arab či Žid jste opravdu asi jednička.ČSSD ani KSČM jsem nikdy po roce 89 nevoli.Do zrady Topolánka v otázce EU-LS jsem vždy volil ve všech volbách ODS.Nyní volím SSO pana Macha.Karel Čapek by Vás nazval jako mizomoza.

J. Sova 19.12.2013 10:20

Autor článku

slaví pohanský svátek, zcizený křesťany a ještě se tím holedbá.

Svátky si přivlastňovali i komunisti, 28. říjen se změnil na Den znárodnění.

Přitom by stačilo, aby si přečetl Bibli. Lukáš 2,8 "A v té krajině byli pastýři pod širým nebem a v noci se střídali v hlídkách u svého stáda."

To určitě nebylo koncem prosince, bylo to vždy chladné, deštivé období. Před několika dny dokonce napadl v Izraeli sníh. Že to nemohlo být koncem prosince vyplývá to i z dalšího kontextu v Bibli.

B. Graf 19.12.2013 10:16

Vánoce nejsou náhradou za svátky slunovratu!

Populární vysvětlení od pana Peroutky jr. je k přečtení např. zde:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/blogy/208242-slavime-pohanske-nebo-krestanske-svatky/

Pán Ježíš se narodil skutečně kolem 25. prosince. Zrovna dnes se v Evangeliu četlo o Zachariášovi a početí sv. Jana Křtitele - jeho poměrně přesné datum se díky zápisům z Kumránu podařilo zjistit.

A to, že příchod Světla na zem se časově kryje s návratem dne a ubýváním noci je přece krásné - Bůh totiž rád dělá nádherné věci, které potěší. Viděli jste třeba předevčírem červánky ozářené bílé mráčky na blankytné obloze? :-)

E. Sevrát 19.12.2013 10:39

Re: Vánoce nejsou náhradou za svátky slunovratu!

No, já jsem někde v TV nedávné době slyšel,že v době kdy se narodil J.K. tak se pásli ovce.Takže autor časoval narození J.K. na cca září.Ono je to v podstatě jedno,že katolická církev (a před ní ještě Ŕímané) zneužila původně pohanské svátky,aby je vytěsnila z paměti lidí.Tj. např.Velikonoce,svátek sv. Jiřího (v ČR se prakticky neslaví) ,dušičky je pravda.Horší je,že v tom po vzoru komunistů stále pokračuje je taky fakt.Např. svátek věrozvěstů C(K)+M byl v ČR na nátlak katolické církve uzákoněn na 5.7.,což je zcela nesmyslné datum.Není znám ani přesný rok (obvykle 963 před n.K) natož přesný den.Šlo pouze o to,překrýt touto maškarádou den upálení Jana Husa-tedy 6.7., což je historicky doložitelné datum.Ale, Jan Hus nebyl katolík a v tom je ten problém,já jsem od roku 58 křtěný evangelík i když nepraktikující.

E. Sevrát 19.12.2013 10:40

Re: Vánoce nejsou náhradou za svátky slunovratu!

oprava-pásly

B. Graf 19.12.2013 10:50

Re: Vánoce nejsou náhradou za svátky slunovratu!

Pane Sevráte, pokud nepíšete o křesťanství a katolické církvi, jsou vaše názory a poznámky velice zajímavé a podnětné. Když o něm ovšem začnete...

E. Sevrát 19.12.2013 10:59

Re: Vánoce nejsou náhradou za svátky slunovratu!

Pane Grafe,děkuji za slova uznání ( a to opravdu nemyslím ironicky).Já vždy píši své názory,znalosti a vědomosti,to že možná nemám pravdu či tu příslušnou problematiku zcela neovládám je asi pravda.Leč kdo z nás,kteří zde přispíváme zná opravdu vše ? Slovy klasika "dnes už vím,že nic nevím".A toho jsem si plně vědom.Hezký den.

P. Boublíková 19.12.2013 11:24

Re: Vánoce nejsou náhradou za svátky slunovratu!

Označovat Jana Husa za nekatolíka je chyba, tenkrát totiž ještě neexistovala ani katolická církev ani reformované církve. Křesťanství na území západořímské říše bylo jednotné.

R. Langer 19.12.2013 12:12

Re: Vánoce nejsou náhradou za svátky slunovratu!

Tak rozhodně to byl katolík s jiným názorem... ;-)

V. Výmola 19.12.2013 9:56

Zase jeden typický

Zase jeden typický výpad věřících (proč jsou to většinou křesťané?) proti ateistům. A jako obvykle jsou věřící ti nejctnostnější lidé, zatímco ostatní barbaři a zkáza světa.

Ateismus neznamená konzum. To nám podsouváte jenom vy. Nelžete si sami sobě a raději se podívejte, z jaké země že to pochází ten vámi proklínaný Satan Claus a CocaCola. Ano, nejkonzumnější vánoce na zeměkouli jsou v USA, v zemi až bigótně věřících občanů (76% křesťanů).

Přeji šťastné a veselé Saturnálie!

E. Sevrát 19.12.2013 9:47

Pane autore,malá parafráze na TGM

Nepít (nebo aspoň nepsat pod vlivem) a nekrást,to Vám přeji do Nového roku.

P. Lenc 19.12.2013 9:18

Pane autore

tak nevím.Ač ateista, tak Vánoční večer nejen já, ale celá rodina prožíváme opravdu svátečně, dá se říct až duchovně. A to vámi odsuzované "znesvědcení"je zcela lidská touha(někdy přehnaná) udělat svým blízkým radost.Pokud se vám toto jeví nekřesťanské, tak mně připadnete poněkud fanatickým vyznavačem křesťanské víry.Kristus ale mluvil o něčem jiném, především o lásce a toleranci.A o tom ta Vánoční oslava vlastně je.

O. Istvanfy 19.12.2013 9:16

My chudáci ateisti

Citát: "Keď som bol malý, každý večer som sa modlil, aby mi Boh zoslal bicykel. Neskôr som pochopil, že Boh takto nepracuje. Tak som bicykel ukradol a Boha som poprosil o odpustenie." Možno toto mal autor na mysli, keď tvrdí, že kresťania sa na Vianoce modlia a ateisti prežierajú. No ale čo máme robiť, keď sa nemodlíme.

E. Heusinger 19.12.2013 8:29

Chybná úvaha

Levicoví ateisté, můžeme to zúžit na levicové intoše (stěžují si převážně intoši) nejsou konzumně založeni.

J. Gutvirth 19.12.2013 8:25

Kdo si stěžuje?

Každý pro sebe vnímá Vánoce a tuším, že hudba s supermarketech obtěžovala hlavně v Rakousku, kde pseudoproblém s ateismem nemají.

M. Hanko 19.12.2013 8:03

ateista

Mě se žádný Pán nenarodil. Jsem ateista, nejsem levičák. Vždy jsem volil pravici. I tak by mě docela zajímaly konkrétní odkazy, kde nějaký ateista volá po návratu spirituálního rozměru Vánoc. Že šílenství s jaýmsi automatickým nakupováním dárků a mumrajem v obchodech vadí asi každému je zřejmé, ale nemyslím, že jedinou alternativou je "návrat spirituálna" a tím méně zrovna křesťanského pohádkového příběhu.

H. Grúbr 19.12.2013 7:54

Když tak o tom přemýšlím

tak mě napadá jediná originální echt katolická tradice, kterou nikomu katolíci neukradli a tou je upalování na hranici každého, kdo s nimi v čemkoli nesouhlasí. Jen to není striktně vánoční záležitost, ale je v oblibě celoročně.

M. Šejna 19.12.2013 7:51

přiznám se ...

přiznám se, že jsem levicový ateista, který slaví Vánoce. Přiznávám se, že se přežírám, sháním dárky a zdobím stromeček. Doteď jsem ale netušil, že mi to prý vadí.

Zdá se mi, že jediným, kdo si stěžuje na současné pojetí Vánoc, nejsme my levicoví ateisti, ale Vy sám, autore. Nejste vy náhodou ateistický levičák?

H. Grúbr 19.12.2013 5:57

Ale nám ateistům to nevadí

na to si stěžují ti ostatní, nám se to tak líbí. Autor si v představách nejprve vymyslí problém, a pak ho vyřeší, geniální.

P. Boublíková 19.12.2013 6:08

Re: Ale nám ateistům to nevadí

Jo.

Málokdy s vámi souhlasím, ale teď jste to vystihl přesně :-)

P. Boublíková 19.12.2013 5:55

Mimochodem, Vánoce

se píší s velkým V! Napřed si to křesťané vymohli - prosadili do pravidel ČJ, všichni jsem se museli pravopis přeučit, a ti nejhorlivější oslavovači Vánoc to neví! Sodoma, Gomora!

K. Loucký 19.12.2013 12:56

Re: Mimochodem, Vánoce

Když už jsme u toho tepání češtiny, tak "oslavovači nevědí" - leda jeden oslavovač "neví".

P. Boublíková 19.12.2013 16:23

Re: Mimochodem, Vánoce

Děkuji :-)

P. Boublíková 19.12.2013 5:50

Autor článku se velice rozvášnil

Spíš to vypadá, že jemu vadí, jak Vánoce prožívají ateisté. Ateistům to myslím nevadí. Kdyby jim nakupování a přežírání vadilo, tak by se tomu nevěnovali.

Jinak jak zde již bylo řečeno, Vánoce jsou náhradou svátků nekřesťanských, původně to byla oslava slunovratu. Podobně Velikonoce jsou oslavou příchodu jara, tam je dokonce Velikonoční pondělí ještě věnováno pohanským zvykům, se kterými církev nechce nic mít. Stejně je fantastické, že mohly tisíc let přetrvat...

Zpět k Vánocům: nějaký etnograf by věděl, zda i zdobení stromečku (k nám převzato z Německa někdy během 19. století) je či není původně pohanský zvyk, nyní běžně praktikovaný i v křesťanských rodinách. A svatoštěpánská koleda?

U nás doma nemáme ani televizi, dřív jsme dětem pod stromeček dávali hračky, teď hlavně knížky, což doufám není tak velký hřích. I jako ateisté jdeme o Vánocích občas čumět do kostela, máte to tam hezké :-) Jinak dokud byly děti menší, chodili jsme hlavně ven, teď máme především slavnostní večeři a dva slavnostní obědy, snad také není velký hřích se občas pořádně vespolek najíst, když na to celý rok dohromady není čas a na Štědrý den se až do večeře postíme :-)

H. Grúbr 19.12.2013 5:58

Berete mi to

z huby.

J. Němec 19.12.2013 7:32

Re: Autor článku se velice rozvášnil

Většina i křesťanských rodin zvyk zdobení stromečku převzala. Dokonce i slavení Vánoc. Stejně jako Velikonoční bláznění. Když jsem se kdysi kazatele v jednom sboru CB zeptal, proč je za kazatelnou stromeček, když se vlastně shodneme, že to není křesťanské, řekl, že lidé jsou zvyklí a že taky aby se případní ateisté na návštěvě necítili špatně. Místo aby křesťanské hodnoty nějak obtiskly ven do světa, přejímají křesťané tradice tohoto světa. To je stejný průšvih, jako když církve berou peníze od státu. Úpadek.

A co se týká mých nejbližších bratrů a sester, naštěstí navštěvuji shromáždění, kde se pohanské oslavy nedrží a svobodně se hovoří o jejich pravém významu a okultních atributech.

A teď jen čekám, že někdo napíše, že jsem dětem zkazil dětství, když nemáme stromeček. :-D BTW: Zase jim nelžu o jakémsi kojenci, či důchodci s pytlem a nestydím se za to, že jim dám nějaký dárek proto, že je mám rád. A dám jim ho kdy chci. Třeba v létě. :-D