30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

FEJETON: Zimní úspěch

Organizátoři si poradili i s nedostatkem sněhu. Vojáci ho sváželi na saních ze svahů Černé hory a rozhazovali lopatami po tratích i kolem Krakonošova můstku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Šafránek 24.6.2015 13:28

Nemluvil jsem o názvu státu.

Název Československo lze obhájit označením území (české země + Slovensko), o tom jsem vůbec nemluvil - takže konfrontovat jejj s názvem Německa je irelevantní. Problémem je uměle vytvořený státotvorný československý národ, od toho pak odvozená hymna, symboly, identifikace se státem atd. Dle sčítání lidu bylo v roce 1921 v Československu 64% Čechoslováků (tedy cca 42% Čechů a 22% Slováků), 23% Němců, 5,5% Maďarů. V Německu nikdy Češi žádné souvislé území neosídlili a čeští přistěhovalci tudíž tvořili maximálně promile obyvatelstva (s výjimkou Vídně, ale o Rakousku řeč nebyla).  Srovnáváte nesrovnatelné.

P.S. Fejeton neobhajuje nacismus, Henleina ani nic jiného, pouze identifikuje oprávněný pocit křivdy, který německy mluvící obyvatelstvo (po staletí čeští Němci a obyvatelé habsburské monarchie, nikoli Německa) cítilo.

Š. Šafránek 24.6.2015 13:29

Re: Nemluvil jsem o názvu státu.

Tohle je reakce na poznámku pana Peterky.

t. peterka 24.6.2015 15:38

Re: Nemluvil jsem o názvu státu.

„ Říkáš Československo, ale ukaž mi tady jediného Slováka. A o nás Němcích se v názvu tohohle státu vůbec nemluví.“..myslím, že toto je merito celého článku. Souhlasím s Vámi v tom, že uměle vytvořit tzv. čechoslováka byl nesmysl, což se potvrdilo v roce 1993.Ovšem jak měl být kodifikován život národnostních "menšin" netuším a dosud jsem se s žádným návrhem nesetkal.I kdybych pominul (jel-li to možné) léta 1935-45 , pak rozpad v roce 93 (spekuluji) by byl býval územně mnohem bolestnější .