21.6.2024 | Svátek má Alois


Diskuse k článku

FEJETON: Kšefty se zdravím

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Renata 6.2.2009 9:18

Jen tak na okraj

- pan Krůta je fakt ten pravý, kdo může mluvit o kšeftování... Před lety měl dohodnuto, že jeho reklamní agentura  bude zastupovat tehdy státní nakladatelství Mladá fronta /kde pracovala jeho žena/ a bude si za reklamní služby účtovat 40 % /místo tehdy obvyklých 15-20 %. Víceméně náhodou to pak neprošlo...

Michal 6.2.2009 9:15

Praxe je mnohem mnohem horsi

Mytus prvni   - cast doktoru je uplatna a cas jsou svatousci.

Mytus druhy - doktorske prijmy jsou male (ale nas pan primar je sikovny, ze si nasetril na dum za 10 milionu)

Predne neexistuji neuplatni doktori. Nejvic penez se dnes toci v onkologii, kde jsou vsechny leky velmi drahe, nikdo nezpochybni jejich podani a doktorske platy predstavuji jen smesny zlomek celkoveho prijmu techto lekaru u nas. Casto je ten prijem vyssi nez u lekaru na zapade, kde takoveto bokovky nejsou mozne. Spicky ceske mediciny maji zcela srovnatelna auta, domy a dalsi vyhody,  jako jejich kolegove v zahranici na srovnatelnych postech.

 Za kazdy zakoupeny pristroj dostane objednavajici primar zpravidla 10-20% bokem do kapsy. A lekarske pristroje jsou drahe - casto v radech milionu (ultrazvuk kardio - 3-5 milionu) az stovek milionu (NMR, CT).  Podobne jsou na tom lidi, co maji na starosti chod nemocnic.

Nemocnice casto slouzi jako pracka penez - sponzorskych daru pro politicke strany.  

RT 6.2.2009 9:15

Re: Pane, to jste trefil do černého !

Dealer navštěvuje lékárny až po návštěvě lékáře! Nikdy obráceně!

Robert 6.2.2009 8:59

Re: Pane, to jste trefil do černého !

Žvaníš nesmysly,jestliže cca15 preparátů se stejnou účinou látkou,stejným doplatkem pro pacienta astejnou ceou-resp.úhradou pojišˇovny,tak který budete předepisovat-je to holt normální marketing,nic víc,nic míň,a kecy o korupci?To by holt drůbež neměl o čem psát.

Pavla B. 6.2.2009 8:57

Postavení pacienta a zisky farmaceutických firem

Pokud je někdo nemocen krátkodobě, tak je celkem jedno, jestli ho vyléčí levný lék X nebo dražší lék Y, na tom pacient nezchudne a farmaceutická firma nezbohatne. Laika samozřejmě není možné nutit, aby studoval každou svoji banální potíž.

Ovšem když je někdo nemocný chronicky, tak rozhodně stojí zato se se svou nemocí co nejpodrobněji obeznámit, případně obejít pár lékařů před definitivním rozhodnutím, kde natrvalo zakotvit. A zvolit takového lékaře, který je ochoten brát své pacienty jako poučené laiky, partnery ke konzultacím, ne jako nesvéprávné pitomečky, se kterými je možno manipulovat - včetně toho předepisování nevhodných, zbytečně drahých nebo dokonce zcela zbytečných léků.

Ovšem můj dojem je, že v ordinacích, kde mají chronické pacienty, se léky rozhodně neplýtvá, spíš šetří. Pojiš´tovna plýtvající lékaře nemá ráda...

dulcibelka 6.2.2009 8:38

Re: Problém

R^R^

pifpaf 6.2.2009 8:06

jen vršek ledovce

kšeftování s prodávanými a vyráběnými léky je jen vršek ledovce. Dělal jsem kdysi ve výzkumu nových léčiv, a daleko horší situace je v tom, jaké účinné léky se skutečně finálně vyrábějí a dodávají, a jaké nikoli, i když existují a jsou odzkoušené. Princip výběru portfolia léčiv k výrobě prakticky u všech výrobců léků je bohužel založen na tezi, že není důležité vyléčit, ale léčit. Skutečně účinné léky jsou až na výjimky spíše jen patentově chráněné, aby je náhodou nevyráběl a nedodával někdo jiný. Farmaceutické firmy v celém světě raději vyrábějí a dodávají tuny léků na zmírnění průběhu třeba chřipky, než kila léku, který by chřipku po požití malé dávky zcela vyléčil. Rozdíl pro kapsu a ekonomické výsledky výrobce obou léků je nasnadě, o nemocné přeci vůbec nejde. Bylo tomu tak v 80.létech, a i když jsem z branže pak odešel, nemyslím, že by se to dodnes nějak změnilo.

Jan 6.2.2009 7:41

Re: Stát se může ledacos

Říkáte, že:"Ta generika asi obvykle ti dealeři nenabízejí."

Zásadní omyl. Ty nejlepší kšefty jsou právě v oboru generik. Netřeba totiž vrážet miliardy do výzkumu a vývoje, výroba je prověřená, účinek taky. A i o tu reklamu se postaral vlastník prošlého patentu, musel totiž prodat tolik,, aby se mu náklady na výzkum a vývoj zaplatily.

j 6.2.2009 7:33

Problém

V pivovarnictví je tato situace úplně stejná a přitom nikdo nemoralizuje. Pokud za mnou přijdou dva zástupci výrobce piva a já si vyhodnotím , že oba vaří dobré škopky tak co pro mě rozhoduje. Asi kdo dá  něco navíc. Buď v rámci obchodních podmínek nebo třeba vybavení hospody nebo i nějaký pašalík. Určitě ale je rozdíl mezi pivem , na kterým okamžitě poznáme jestli je dobré nebo ne takže budu chodit do jiné hospody kde mi to vyhovuje ale ve farmacii předpokládám, že všechny medikamenty jsou účinné, takže v tomto případě asi bude rozhodovat doplatek a já se potom u doktora ozvu aby mi předepsal něco jiného.

Jediné co nás možná štve, že nesedíme na místech kde nám někdo nutí výhody aniž by se o ně musel nějak zasloužit.  A to nám vadí.

Anubis 6.2.2009 7:28

Re: Řešení je jednoduché

Zlatá slova

Antonín Hrbek 6.2.2009 7:23

Řešení je jednoduché

snížit základní pojistné a zvýšit doplatky na léky nebo na ně zavést připojištění. Nelze léčit všechny těmi nejdražšími léky.

Anubis 6.2.2009 7:02

Re: Svatou pravdu mám autor článku..

Tak například u antibiotik vznikají rezistence, kterým je třeba se bránit změnou jednotlivého druhu nebo např. existují antibiotika tvz. první volby které bývají  širokospektré a levnější než ty tvz. druhé volby, které jsou dražší. Vy jako dáma určitě znáte různé bolesti a tudíž  ztrátu citlivosti analgetik. Mám pokračovat? My na "nízkém stupínku a bláhoví" totiž známe tvz. strategii léčby. Chce to paní víc pokory a víc studia. Úsměvná je vaše argumentace, že pacient jde jinam. Při současném způsobu platby od VZP, by ten dotyčný lékař u VZP skončil, takže zase to tak nejde. Jak jsem napsal již o kousek nahoře, je nutné rozlišit fantazie a pomluvy od reálu a přestat závidět. 

Anubis 6.2.2009 6:48

Re: Ale houby s voctem

Jste právě ten závistivec, pro které je článek určen. Nejsem doktor mediciny, ale v oboru se velmi dobře orientuji. Myslíte si, že z firemní tužky či balíku propagačních materiálů se lékař "opéří"?? Pokud se chlubíte, že znáte  konkrétní případ korupce, tak vás upozorňuji, že se dostáváte na hranici zákona, protože je vaší povinností takový případ ohlásit. Je potřeba rozlišit co je pravda a co fantazie, pomluva a lež. Tento prostor tvz. "farmaceutické korupce" je dávno spoután přísnými pravidly.

Alice 6.2.2009 6:34

Svatou pravdu mám autor článku..

Lékař musí potrfolio léků... a kdo mu to nařídil? Co je to za blbost? Bud ví, že mi pomůže XY nebo ne, ale pane, vy jste bláhový nebo na velmi nízkém stupínku , že to k vám ještě nedošlo. A dostáváte jenom nařízení jak střídat portfolio, jinak výše  popsaná situace zcela odpovídá pravdě a mým dlouholetým zkušenostem. Všichni šéfové procestovali Karibik křížem krážem,Indii a pod. , my malí jsme  ztráceli čas ne nekonečných  "seminářích " v čekárně , aby si šéf odnesl domů bednu grilovaných kuřat . A nevhodně léčený pacient se lékaři nevrací, ale po nějaké době jde jinam. Přiznejte to!!!!!!!!

jízlivec 6.2.2009 6:23

Re: Ale houby s voctem

Ale Vy jste tvrzení, na které reagujete, nijak nezpochybnil... Ta hrůza korupce je v tomto pžípadě srovnatelná se skutečností, že ve všech nových českých filmech jezdí víc renaultů než by odpovídalo statistice...

JP 6.2.2009 6:13

Re: Ale houby s voctem

Aleale pan doktor mediciny se ozval. Vite ja myslim, ze i Vy vite, ze na tom, co je v clanku je dost pravdy. Kdysi v rannych devadesatych letech jsem mel co docineni s "majitelkou" vyhradniho zastoupeni jedne farm. firmy. Dama se behem par let velmi slusne zakoupila a kdyz byl problem, tak jsem frontu v cekarne opravdu necekal. Ani tehdy, ani dnes ji nezavidim, ale to ze mela kartoteku plnou evidence darku a darecku je holy fakt a jmena tam byla velice znama. Myslim si, ze tech slusnych lekaru a tim spise lekarniku (ti nic nepredpisuji) je jiste vetsina, coz ostatne plati i v jinych narcenych profesich jako jsou soudci, notari ci exekutori. Ti maji ale opravdu smulu, protoze rad je nebude mit nikdy nikdo a ohledne penez je zavidet opravdu co. Takze shrnuto podtrzeno. Imunni vuci ruznym formam "korupce" neni, nebyla a nebude zadna forma lidske cinnosti s rozhodovaci slozkou.  

Fafa 6.2.2009 5:57

Re: Reknete tu pravdu celou

Gine, bohuzel nemuzu zcela souhlasit. Praktikuju ve Statech, platy doktoru tady rozhodne nejsou spatne, ale drobne darecky od firem by tady fungovaly velmi snadno, staci chtit.

Fafa 6.2.2009 5:55

RJ,

"nova" generika je pro mne zkratkovy termin pro latky, kterym prosla patentova ochrana a jsou k dispozici i jako generika. Ale samozrejme ano, pokud se zastavi vyvoj, tak behem cca 15 let budou vsechny latky k dispozici jako generika. A vyvoj se muze zastavit velmi snadno, uz ted jej z velke casti plati americtti pacienti, protoze na americkem trhu neexistuje ucinna kontrola cen leku. Pokud by se ve Statech zavedla kontrola cen po vzoru Evropy nebo Kanady, tak R&D farmaceutickych firem podstatne poklesne.

Anubis 6.2.2009 5:51

Ale houby s voctem

Psát o tom, že lze předepsat někomu lék který není "pravý ořechový" za foťák nebo cokoliv jiného je to samé, jako tvrdit, že pan autor je úplatný novinář, který jezdí za peníze od zadavatelů na dovolenou. Za prvé co to je "pravé ořechové" ?  Na  SÚKLu by museli být blázni, aby něco vědomě nevhodného "pustili".  A nevhodný lék pro pacienta? Pacient nevhodně léčený, se logicky lékaři vrací. Nedovedu si představit blázna, který si takto vědomě přidává práci. Nehledě, na to, že pokud se s pacientem opravdu nedaří, je postupně předáván na odbornější kliniky, kde by se sakra ozvali, kdyby něco nebylo lege artis. V mnohých případech se totiž firmy vlamují do otevřených dveří. Lékař musí mít portfolio léků, které musí střídat. Komické jsou náznaky o mnoha nulách. Ovšem pro závistivce je to mávání červeným hadrem před očima a o to nejspíš autoru jde.

ginANDtonix 6.2.2009 4:13

Reknete tu pravdu celou

Toto se vsechno deje, protoze lekari u nas nejsou odmenovani odpovidajicim zpusobem. Normalni je, ze schopny lekar je automaticky milionarem. U nas ale lekari vydelaji jako automechanici, nekdy hur. System financovani z dani nefunguje, protoze prerozdelovani je neefektivni a primo si lidi platit nechteji. TOTO JE TA NEJHORSI KORUPCE V TOMTO STATE. To, ze si lide nalhavaji, ze zdravotnictvi je zadarmo ci zalevno. Socialismus = korupce. Socialni demokrati = korupcnici. Lekare do toho vubec netahejte.

R.J. 6.2.2009 1:35

Re: Pane Kruto,

Víte jistě co jsou generika. Nevím kde je vezmete za deset let," nová" generika, když se výzkum a vývoj zastaví, žádný nový lék nebude, tak podle čeho budete kopírovat ? ;-D

R.J. 6.2.2009 1:30

Cha chá,

To je trošičku pozdní kritika, ta "nejlepší" léta jsou již pryč. Dnes je to odvar z třikrát vyvařené kopřivy.  Zase jsme u rozhodování státem pověreného úředníka, tehdá v podobě Všeobecné pojišťovny a SUKLu,než vznikla VZP, tak ministerská léková komise.  Tam bylo nutno "přesvědčit" o zařazení léku a jeho cenu, to bylo "odborného"přesvědčování". Nejhorší na tom je, že ty léky byly a jsou opravdu kvalitní, o těch se nám mohlo za bolševika jen zdát, ale úředník rozhoduje, má na to přece hlavu. No, jak asi dostaneme rychle lék na  řízený "trh" úředníkem za pěknou cenu ? Hádejte, smíte třikrát. ;-D A "studie " ? To jsou drobné, takové příštipkaření, něco jako když černouškové dostávali korálky. Stejně  to jde do nákladů, takže žádná finanční újma nevznikne. Alespoň to nesežere stát, který to třeba dá na zaplacení  za Železného, ale dostane to doktor, k svému mizernému platu. Alespoň jedno plus, v tom kolotoči desítek miliard.

Minutus 6.2.2009 1:08

Re: Pane Kruto,

Přesně podobné situace jsem měl na mysli. A do těch generik pojišťovny tlačí, i když začasté nejsou úplně totéž jako léky nových generací, například se to vztahuje antialergika a antiepileptika. Ta dražší jsou méně škodlivá, účinnější, nebo aspoň prolongovaná.

Fafa 6.2.2009 0:27

Pane Kruto,

Jste si jisti, že vám pak pan doktor (je přece pod tlakem) nenapíše lék, který není to pravé ořechové?

v mnoha vecech mate pravdu, kseftovani podobneho druhu v medicine existuje. Ale probiha trochu jinak. Psat vedome lek, ktery neni to prave orechove, to je profesionalni sebevrazda. 

Dost casto to probiha tak, ze se pise jeden lek ze skupiny srovnatelnych preparatu. Procrit a Epogen jsou dokonce stejnou chemickou latkou, ale prodavaji je dve firmy. Samozrejme, ze nemocnice dostane slevu, pokud zacne odebirat jenom jeden z nich. 

Dalsi klasicka situace je pritomnost noveho generika. Originalni lek stal 1,000 Kc mesicne, generikum stoji 50 Kc mesicne. Pacient chce originalni lek, lekar je ochoten napsat originalni lek.  Az dosud velmi prave orechove. Pokud jsou leky placene z pojisteni bez vyrazneho doplatku, tak motivace pacientu prejit na generikum bude temer nulova.

Nebo co treba leky s marginalnim zlepsenim? Novinka je drazsi nez puvodni preparat a misto trikrat denne se bere jednou. Pacientum to vyhovuje, lek je stejne ucinny, firma jej chce prodavat, proc jej nenapsat? Cenu stejne zaplati pojistovna. Pokud nebude ten cenovy rozdil plne platit pacient, tak se tezko bude hledat zpusob, jak tomu zabranit.   

Minutus 6.2.2009 0:23

Stát se může ledacos

i lékaři jsou lidé. A při předepsání nevhodného léku, který pacientovi ublíží, riskují žalobu. Z druhé strany jsou pojišťovnami tlačeni k předepisování levných generik, které už nejsou tím nejlepším. Ta generika asi obvykle ti dealeři nenabízejí. Takže to má i pozitivní efekt. Dealeři seznámí lékaře s modernějšími léky a je na něm aby vybral. Předepíše drahé léky, dostane pokutu od pojišťovny. Předepíše levná generika, nedá pacientovi to nejlepší. Tak trošku dilema. Nečernobílé.

Dobrou variantou asi je, pokud si vybírá i pacient podle doplatku z nabídnutých variant. Drahý lék, větší komfort, větší doplatek. Co vy nato?

Ken 6.2.2009 0:17

Pane, to jste trefil do černého !

Ale z toho se dostat ven ? Není vůle, není zájem- především od politiků. Páni doktoři i lékárníci se rádi nechávají uplatit především proto, že se cítí nedoceněni. Znají, jak jsou hodnoceni jejich kolegové jinde a myslí si, že  oni mají také nárok. Ale, bohužel, zapomínají, kde žijí. A co etika ? Staré harampádí !