4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

FEJETON: Každý má takové hrdiny, jaké si zaslouží

Jako dítě z buržoazní rodiny, které už dost rozumu pobralo, jsem posrpnové období prožívala velmi intenzivně. Moje deníky z té doby bohužel nepřežily, ale dodnes si vybavím ten strašný antiklimax a pocity zoufalství střídané chytáním se stébel hokejových vítězství.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 10.7.2012 14:23

Hitler zrušil ústavu ústavním zpúsobem.

Pravda, musel nejdřív nechat pozavírat komunisty a spojit se s ostatními měšťáckými stranami proti soc-dem, ale Zmocňovací zákon mu Reichstag odhlasoval zcela legálně.

Je na levice mu nechtěla pomoct...

P. Pavlovský 10.7.2012 15:07

Re: Hitler zrušil ústavu ústavním zpúsobem.

Ovšem Hiler sám byl také levičák, ne náhodou se jeho strana, NSDAP jmenovala "socialistická".

On byl prostě levičák "národní", zatímco jeho odpůrci na levici - komunisté a sociální demkraté - byli levičáci internacionální.

Konečně i Mussolini začínal jako socialista.

Komunisté, nacisté i fašisté se shodovali v tom základním: odporu proti demokracii!

J. Bezděk 10.7.2012 17:35

Re: Raději zemřít než se pošpinit

Ano, tak to bylo. " Moudrej " národ si po válce myslel, že přestalo pršet a zatím vlezl pod okap. Nár. socialisté ( volební číslo 4 ) říkali, ještě dva sjezdy a hvězdy půjdou ke zdi.

P. Moravčík 10.7.2012 12:37

Re: Raději zemřít než se pošpinit

Réžiu mal Jiří Krejčík, ale to len tak na okraj :-)

J. Bezděk 10.7.2012 17:18

Re: Raději zemřít než se pošpinit

paní Boublíková, dokud Milan Paumer žil, často jsem býval přítomen na jeho akcích, kde bylo plno lidí. Na takové názory ( jako aby se neušpinili ) jsem veřejně v legraci před  přítomnýmí říkával : " Jo Milane, vy jste byli takoví gauneřeři, místo toho, abyste slušně zaklepali na dvéře policejní stanice, pozdravili ( třeba čest práci ) a řekli, pánové, my odcházíme na Západ a potřebujeme k tomu nějaké zbraně. Oni by to jistě pochopili, otevřeli by vám skříň s kvéry, nechali by si vás vybrat, dali by kafe a popřáli vám šťasnou cestu. Ale to vy ne ! Hned každého zabijete, dokonce v tichosti podříznete , tomu říkáte odboj ?  Tak takhle nějak si představoval Hurvínek válku. 

P. Schuster 10.7.2012 9:24

Re: Raději zemřít než se pošpinit

Tak pozor, já jsem byl od roku 1961 na vojně, měl jsem zbraň, ale jako ozbrojený orgán totalitní moci jsem se necítil a nebyl jsem sám. Zapomněl jste na prezenční vojenskou službu. Nebo si myslíte, že jenom PTP byli ti pravý národovci a ostatní sloužili totalitní moci?

P. Pavlovský 10.7.2012 9:34

Re: Raději zemřít než se pošpinit

Máte pravdu, ZVS byl výjimečný případ, kdy komunisté někomu zbraň nejenom svěřili, ale dokonce vnutili. (1964 jsem nastoupil na dva roky k bojovému tankovému pluku v Holýšově.)

Musím ale konstatovat, že mimo areál kasáren jsem dostal do ruky náboje pouze na střelbách. Bylo dost nemyslitelné, že bychom s plnýmni zásobníky honili po Šumavě nějaké civilisty, na to tu byli jiní.

V KAŽDÉM PŘÍPADĚ KDYBYCH TAKOVÝ ROZKAZ DOSTAL, BYLO BY TO TĚŽKÉ DILEMA A NEVÍM, JAK BYCH SE ZACHOVAL. URČITĚ BYCH SE ALE DO ŽÁDNÉHO CIVILISTY NESTREFIL, jakkoli jsem byl jeden z nejlepších střelců u roty.

P. Schuster 10.7.2012 10:13

Re: Raději zemřít než se pošpinit

Asi oba víme o co šlo. Postavit se jako "záklaďák" proti rozkazu, to klidně mohl být i prokurátor a Sabinov. Já taky nejsem hrdina, ale naštěstí jsem vojnu přežil v klidu. S odstupem času je jasné, že srovnávat padesátá a šedesátá léta asi nejde.

S. Rehulka 10.7.2012 12:21

Re: Raději zemřít než se pošpinit

Mám tady, v Austrálii známého, který v VZS slouužil (1962-63) u PS (Pohraniční Stráže Ministerstva Vnitra) to samotné jsem mu nevyčítal, protože znám půltuctu jiných, kteří u PS sloužili VZS také a přesto jsou to slušní lidé !

S tímto člověkem jsem se dostal do konfliktu proto, že mi tvrdil, že na "narušitele" musel střílet ! Zeptal jsem se ho :

Na narušitele ozbrojené, tedy "diverzanty", jak jim soudruzi říkali, nebo na "útěkáře". - Na všechny ! - OK, já mu říkám, střílet možná, ale nemusels trefit (každý z nás ví, že nikdo jiný nedokáže určit, jestli jsi netrefil schválně, nebo ne.)

Ne, my jsme musili trefit, on mi říká. Moje odpověd byla, to jsi tedy bolševická vražedná svině, jako byli náckové za války !- A od té doby se s ním nestýkám !

J. Bezděk 10.7.2012 17:45

Re: Raději zemřít než se pošpinit

A ještě si přečtěte knihy : Barbara Mašín ( je půjčena, její přesný název neuvedu ) -  Jan Novák "Zatím dobrý " - Markéta Chalupová " Nebojovali švestkovými knedlíky "   a další

P. Hlosta 10.7.2012 7:29

Re: Raději zemřít než se pošpinit

Je hloupé tvrdit o Mašínech, že se pošpinili, když sám nedokážu cokoliv dělat proti útlaku. Jak píšu níže, nedokázal jsem si v osmašedesátém ve svých patnácti letech představit, jak házím na tank zápalnou lahev. Kdybych tak udělal? Co když by přišel někdo z občanů a nevinný k tomu o život? Třeba by mi chtěl v tom bránit nějak jinak přesvědčený člověk a já bych mu proto ublížil na zdraví, nebo životě? To bych byl taky špinavý?!

Je to jen alibismus těch, kteří proti komunistům nedělali naprosto nic a pokračují ve lži sobě, aby si nemuseli uvědomit, jak otrocky ohýbali svůj hřbet a dovolili tak komunistům terorizovat ostatní!

P. Boublíková 10.7.2012 7:35

Re: Raději zemřít než se pošpinit

A vy jste teda proti komunistům dělal co? Byli tady včetně sovětské okupační armády ještě dalších 20 let, tj. do vašich 35 let.

R. Langer 10.7.2012 12:43

Re: Raději zemřít než se pošpinit

On ale netvrdí, že se Mašíni pošpinili...

J. Bezděk 10.7.2012 17:52

Re: Raději zemřít než se pošpinit

Napsal jste to správně, ti co nejvíce zde dehonestují hrdinství těch našich málo hrdinů, tak ti proti bolševikovi nehli ani prstem a já dodávám, že se asi za to dnes i stydí a proto takto kalí vodu. No ale na druhé straně, my říkáme, že hrdinství nebylo povinné ( ale kdyby alespoń drželi huby )

Z. Kulhánková 10.7.2012 7:35

Re: Raději zemřít než se pošpinit

Mašíni byli všechno, jen ne donkichoti. To byli chlapi, kteří věděli, co chtějí, a šli za tím. A ještě o čtyřicet let později na první pohled vzbuzovali respekt a obdiv.

P. Boublíková 10.7.2012 7:36

Re: Raději zemřít než se pošpinit

Jak u koho.

Z. Kulhánková 10.7.2012 7:39

Re: Raději zemřít než se pošpinit

Vy jste se s nimi setkala osobně?

P. Boublíková 10.7.2012 7:46

Re: Raději zemřít než se pošpinit

Tak to ne, ale asi bych ani nechtěla.

Zeptám se na nadpis vašeho článku - Každý národ má takové hrdiny, jaké si zaslouží - ale jak je to tedy s těmi Mašíny? Jsou hrdinové ( dle vás - vy je za hrdiny považujete) tohoto národa zaslouženě nebo nezaslouženě? Nemáte někde logický rozpor?

P. Boublíková 10.7.2012 7:50

Re: Raději zemřít než se pošpinit

A ještě jedna věc mi vrtá hlavou - vy obdivujete člověka, který se raději zabil než by vzal do ruky zbraň (když dostal povolávací rozkaz). A Mašíny také, kdežto Palacha ne. Podle mě váš systém hrdinů nemá logiku, ale to je vaše věc :-)

Z. Kulhánková 10.7.2012 8:02

Re: Raději zemřít než se pošpinit

Zdeňkovi nešlo o to, vzít do ruky zbraň. Byl to zkrat, když si představil ty dva roky buzerace, které ho čekají, a nemožnost věnovat se tomu, k čemu měl od Pánaboha úžasné nadání. Obdivovala jsem ho za jiné věci, za tu sebevraždu ne. To mi jenom bylo a pořád je moc líto.

Z. Kulhánková 10.7.2012 7:57

Re: Raději zemřít než se pošpinit

Přečtěte si ten nadpis ještě jednou, prosím.

P. Boublíková 10.7.2012 8:00

Re: Raději zemřít než se pošpinit

Sorry, přehlídla jsem se.

Tak s tímto nadpisem souhlasím, je výstižný.

Možná si toho svého hrdinu Palacha ale ani pořádně nezasloužím.

Z. Kulhánková 10.7.2012 7:59

Re: Raději zemřít než se pošpinit

Jak tedy můžete vědět, jaké vyzařovali charisma?

P. Boublíková 10.7.2012 8:06

Re: Raději zemřít než se pošpinit

Reagovala jsem na "respekt a obdiv", znám jejich činy, to mi stačí a charisma mě tím pádem nezajímá. Nevím, jeslti by na mém názoru na Mašíny něco změnilo. A je to tak důležité? Musíme mít všichni stejné hrdiny?

Z. Kulhánková 10.7.2012 8:09

Re: Raději zemřít než se pošpinit

To rozhodně ne. Jenom mě udivuje, že se hádáte o tom, jak při osobním setkání působili lidé, které jste neznala a ani znát nechcete.

P. Boublíková 10.7.2012 8:19

Re: Raději zemřít než se pošpinit

Ne, o to se vůbec nehádám, že jste psala o osobním setkání jsme asi v článku přehlédla nebo zapomněla - tady v diskusi to není.

Ale to už diskutujeme o blbostech, podstata našeho sporu je jinde - v úplně rozdílném vnímání světa, s čímž asi ani jedna z nás nic neudělá.

M. Krátký 10.7.2012 8:40

Re: Raději zemřít než se pošpinit

Milé dámy,, jděte na panáka - zbytečná přestřelka z obou stran. Hezký den

P. Hlosta 10.7.2012 6:00

Co dělat? - Žít aspoň v pravdě!

Něco dělat, ale co?! To bylo po srpnu 68 podstatné. Záškodnické akce?. Neumím si představit v tehdejších svých patnácti letech, jak se s hořlavinou v lahvi přiblížit k tanku a hodit. Tak se podepisovaly petice, které snad někdo někam měl donést. Neklidný vztek bezmoci, to byl neustálý pocit.

Utekl rok a přišel ten hubeňour brýlatý Husák s postupnou změnou v řeči, než jak se všeobecně u lidu mluvilo. A pak to vypuklo naplno. Potupné zříkání se odporu vůči Sovětům a v rámci zachování životní úrovně i pracovního postavení podepisování souhlasu s pobytem okupantů u nás. Čechoslováci měli strach o své máslo na chleba a že ho měli i na hlavě jim nedocházelo.

Poturčenec horší turka se říkává v Česku. Má to historické kořeny tohle úsloví. U nás je tak, že požadavky odjinud, které se lidem nelíbí, nakonec plníme raději na sto dvacet procent. Takže po osmašedesátém se vyvěšovaly sovětské vlaječky i na rodinných bytech paneláků a kdo by tak nechtěl učinit, toho by udal soused, co byl členem uličního výboru KSČ. Strach z bonzáků se usadil a běžně v zaměstnání i při rekreaci se hlídalo, aby se něco neřeklo, natož udělalo

Z tohoto pokřiveného vědomí, kdy se musí mluvit jiné než se myslí, vzniká podvědomí poškozené strachem, co užírá sebevědomí. A tak dodnes můžeme slyšet hromadu lidí mluvit o tom, jak bylo fajn za socialismu a jak zle jsou na tom dnes. Tehdy totiž chtěli věřit tomu, co říkali, aby neměli svědomí špatné, aby neměli tak velký strach. Ten strach v nich zůstal napořád i přes jejich snahu uvěřit své lži sobě.

Kteří tehdy přes veškerý tlak přeci jen mluvili co si mysleli, těm strach a svědomí dnes nepřekáží. Vědí, že zvládnou třeba i svou chudobu, že chleba nemusí mít máslo, ale svědomí a život v pravdě je pro ně nejdůležitější. Tak vysmívaný citát o pravdě je pro čechy důležitý nejvíc ať se jim to líbí nebo ne. Pro jejich klid je podstatné, aby pravda vítězila nad lží a nenávistí. Máslo na své hlavě jim jinak zůstane do smrti a strach je doprovodí až do hrobu!

P. Pavlovský 10.7.2012 7:02

Re: Co dělat? - Žít aspoň v pravdě!

Žít v pravdě - kdo u nás ví, že to je maxima, vyslovená jako prvním Solženicynem?

Ŕíkat na veřejnosti něco jiného, než si myslím, tu se tu dělalo nepřetržitě půl století, 1938 - 89. Ani za III. republiky, 1945-8 to nebylo jiné, poslankyni Koželuhovou (ČSL) zbavili za kritizování SSSR mandátu! A pak že není pokrok!

P. Sulc 10.7.2012 4:31

Palach, to byl vzor extremniho pasivniho odporu.

Vyjadreni nesouhlasu. Masinove to byl aktivni odpor proti zlu. A to se v ceskem narode nenosi. Nestatecny, ponekud pripokaleny narod nema odhodlani pro sebe neco udelat, a kuraz do toho jit. Vyhlaseni republiky v 18 roce bylo za minutu dvanact, revoluce v 45 tri dny pred skoncenim valky, ozbrojeny odpor neexistoval ani v 38 ani v 68 roce, jako treba n Madarsku. Proto Cesi nemaji radi emigrnaty, zavidi jim ne snad blahobyt, dobry zivot. Zavidi jim hlavne to odhodlani, ze chteli pro sebe neco udelat, vzeprit se osudu, nebyt jako ovce, a kuraz jit mezi cizi lidi, kde se vetsinou nedomluvili ale mezi nimi zacali zit a pracovat.A vetsinou uspesne. A ta vule, to je hlavni hrich emigrantu i Masinu, to se jen tak snadno neodpousti.