21.1.2022 | Svátek má Běla


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Skála 1.3.2011 14:10

Diskutujete sice hezky,

ale smutně konstatuji, že ani jeden! příspěvek nebyl k věci.

B. Uhlich 1.3.2011 20:35

Re: Diskutujete sice hezky,

A co chcete řešit  "k věci" ?   Pokud vím, tak změnu ohledně změny času neplánuje vůbec nikdo a nikdo to ani neměl ve volebním programu. Pokud vím tak jediný člověk, který se na toto téma nějak angažoval, byl onen pan pekař, který navíc už není mezi námi. Já například s tím nesouhlasím, píšu to různých diskuzí ....a je to tak asi všechno, co proti tomu mohu dělat.

A budu-li upřímný - už mně nebaví ani to, když tu čtu (a nejen tady) ty jásavé reakce jak se různí lidé těší na to až budou moci v létě vstávat dřív..... co na tom, že jim nedochází, že tu radost mají jen oni a řada jiných ne...

On je to ještě složitější problém. Všichni víme, že se tady na tom území vstávalo již od dob císaře pána velmi časně. To není obvyklé prakticky nikde v Evropě...a když Evropa zavedla posuny času - nijak jí to nevadilo. Jednalo se o posun, který v pozdních raních hodinách šel zvládnout, protože lidé v okolí běžně nevstávají tak brzo jako se vstává tady...ale tady je to docela problém. Mně na tom vadí ta nepřirozenost, všiml jsem si u svých dětí, že se s tím dost blbě srovnávají - nechtějí pak pořádně jíst a spánek se jim taky různě deformuje. Když máte zvířata - tak ty změna času taky nezajímá. Mě na tom rovněž vadí, že se to celé zdůvodňovalo lží o úsporách, které se nikdy nekonaly a nikdo je nikdy nebyl schopen vyčíslit. Proto jsem se domníval, že by nebylo od věci to zlikvidovat....ale jak vidno, nikdo se nijak nehlásí k tomu, že mu to doopravdy vadí...

A tak vždy na konci března pár pisálků napíše, že konečně (!) je tu letní čas a konečně můžeme na plovárnu o hodinu dřív...a všichni jsou "hepy"..a všichni vstávají ráno radostně a zodpovědně....tak o čem chcete diskutovat????  "Vstávači" neberou na vědomí, že to taky někomu vadí a těm co to vadí se neobtěžují to někde dát najevo.....tak co......chcete ještě řešit?????

Jinak to co navrhuje autor je dobrý nápad, akorát nevím jak budu každý den sledovat, zda jsem se patřičně posunul..... mimochodem :

B. Uhlich 1.3.2011 20:40

Re: Diskutujete sice hezky,

pokračuji:   to co autor popisuje, vlastně funguje podvědomně u každého (nebo skoro každého) jedince. Já sám na sobě pozoruji v době změny času, že se to tak nějak začne samo posouvat.....ale, že by se to tím ulehčovalo - to ne.... Změnu času nasadili když mě bylo asi 16let a dnes je mi skoro 50 a zvyknout si fakt nějak nemohu. ....

J. Vozábalová 1.3.2011 13:05

Přehoďme změny

Necitím se býti nějak význačně zahálčivou, bydlím na venkově, mám zahrádku, atd. (viz příspěvek pana Svobody), nicméně na letní čas si zvykám zhruba do konce srpna - začátku září, tu chvilku do jeho konce pak už bez problémů vydržím. O mne ale nejde, jsem už - sice jen krátce, ale přece - v důchodu a tak se až tak nemusím řídit tím, co ukazuje ciferník.

Co se zvířat týká - obvykle si příslušní lidé posouvají pracovní dobu a ne, že se zvířatům posouvá režim - to je tedy s trochou zdravého rozumu řešitelné.

Hlavní problém změn času vidím v režimu dětí  - ráno musejí vstávat do školky nebo do školy a zkuste je přimět spát, když venku ještě svítí sluníčko - červen se svými dlouhými dny je utrpením pro děti i rodiče - ještě si to dobře pamatuji z doby, kdy moji synové byli v tom věku. A to už vůbec nemluvím o tom, že posedět s dětmi o prázdninách  večer u ohníčku prakticky nejde - za plného slunce je to trochu mimo. Ale nejen děti postrádají letní podvečery - já je dosud postrádám docela silně - v devět je na "podvečer" trochu pozdě.

Pokud už tedy musíme z nějakého důvodu mít někdy jiný čas, než ten podle Pánaboha, navrhovala bych ten současný letní dát v zimě - stejně vstáváme do tmy, tak je jedno, kdy se pak rozední a odpoledne by aspoň bylo déle vidět. No a ten normální bych nechala v létě. Říkám to už mnoho let, obávám se však,  že to ani nyní ani jindy nebude slyšet.

F. Eliáš 1.3.2011 12:56

Letní čas je prima

F. Svoboda 1.3.2011 10:19

Odpoledne je déle světlo,

což ocení všichni, kteří mají nějakou činnost venku. Hodí se to zejména koncem léta a na podzim při sklizni úrody na zahradě. To ovšem nechtějí paneláčníci stále pochopit.Na přechod času si lze zvyknout bez potíží během 3 dní, ovšem pokud člověk je činný a ne zahálčivý !

J. Vavruška 1.3.2011 13:14

Re: Odpoledne je déle světlo,

A nestačilo by, kdybyste se svou činorodostí začal o hodinu dříve a nás ostatní neotravoval?

Moje děti musí ráno vstávat v 6, abychom se stihli dopravit kam potřebujeme, takže vaše bláboly o "zvyknutí si za 3 dny" možná platí pro někoho, kdo je zvyklý vstávat v devět nebo v deset, ale pro nás je to docela rána...

F. Svoboda 2.3.2011 9:25

Re: Odpoledne je déle světlo,

Pane Vavruško, ráno chodíme do práce na 6.00 , odpoledne se dostaneme na zahradu někdy kolem 16.00, takže Vaše domněnky jsou nepodložené. Nikoho svojí činností neotravuji, pokud dělám hluk, když seču trávu ( na seno ), tak vždy v hodinách a dnech , kdy je to přípustné.

R. Langer 1.3.2011 10:04

Ale klidně nechte jeden čas,

(mně osobně je to jedno, hodina sem, hodina tam), ale hlavně, když už, tak nechte TEN LETNÍ! A ne, aby bylo v létě světlo ve 3 v noci a v zimě naopak tma ve 3 odpoledne...

F. Eliáš 1.3.2011 12:58

Re: Ale klidně nechte jeden čas,

To by docela šlo.

J. Hejna 1.3.2011 9:57

To snad nemůže te myslet vážně.

Že krávoviny plodí krávoviny je všeobecně známo.

Místo zrušení jedné krávoviny tedy raději vymýšlíme další - to snad nemůžete myslet vážně!

K. Frejlach 1.3.2011 9:52

Jak se vyhnout změnám času

Nejjednodušší způsob, jak se vyhnout vlivu změn letního a zimního času, je odstěhovat se do Ruska. Tam odlišný letní a zimní čas nyní ruší. Pokud se tomuto nápadu usmíváte, uvedu příklad. Mám souseda, důchodce, který v důchodu pobývá v Rusku již několik let. Spokojen je velice, vzhledem k nízkým tamějším nákladům na bydlení, energie, dopravu, telefon, atd. tam s českým důchodem dobře vyjde. Vyzvednout si v Rusku český důchod z bankomatu není problémem, domů do Čech zajede tak jednou za půl roku pro léky a případné speciální lékařské vyšetření. Nechybí mu nic.

J. Vozábalová 1.3.2011 13:17

Re: Jak se vyhnout změnám času

Chudák, to tedy musel mít prázdný život, když mu nechybí kontakt s celoživotními přáteli, s rodinou a ani se mu nestýská po kraji, ve kterém žil dříve. Brrr, děkuju, nechtěla bych za žádnou cenu - to raději změny času každý měsíc.

V. Kolman 1.3.2011 7:56

JESTLI SE SLEČNO NEPLETU......

......tak ten dvojí (letní-zimní) čas u nás zavedl za protektorátu Čechy a Morava parteigenose Adolf Hitler. Už z tohoto důvodu by bylo dobré se této, život jen komplikující relikvie zbavit. Ono to bylo, neklame-li mě paměť, po válce zrušeno, ale soudruzi ten dvojí čas opět (snad v 50-tých letech?) opět zavedli - pod záminkou úspory elektrické energie.

       Ale jízdu automobilem po levé straně (změněno v Československu přes noc taktéž soudruhem Hitlerem) bych už raději neobnovoval :-))

B. Uhlich 1.3.2011 8:16

Re: JESTLI SE SLEČNO NEPLETU......

O nikoliv....opětovné zavedení času bylo realizováno v roce 1979 v době uhelné krize, která tady tehdy byla...měli jsme v té době uhelné prázdniny, byl energetický reguleční stupeň 26 a podobné lahůdky.... :-)  To byl tehdy takový vypečený začátek roku - během silvestra klesla teplota asi o svacet stupňů a  celé slavně socialistické hospodářství se totálně zesralo. Těžilo se uhlí..ale oni nebyli schopní to uhlí nikam odvézt...zamrzalo to ve vagonech..tak to v elektrárnách nebyli schopni vyklopit...tak chytří mozci vymysleli, že ty vagony budou otvírat jak konzervy a zničili tak tisíce vagonů...což ovšem mělo za následek, že nebylo v čem vozit to uhlí...... (moje maminka v té době pracovala v ústřední zúčtovně vozů - tak o počtech těch zničených vagonů mám docela relevantní informace)... no prostě byla to taková veselá doba. No a v té době, někdo přišel s nápadem o letním a zimním čase...hlavním důvodem bylo, že to šetří energii....a na to bolševik slyšel. Bohužel mým osobním zklamáním je, že i po plyšáku, kdy bylo naprosto jasné, že je to nesmysl...se v tom poračovalo. Tak kromě toho, že to pár jedincům dělá dobře - to asi jiný význam nemá...  a všem ostaním to nevadí...

V. Kolman 1.3.2011 9:15

Re: JESTLI SE SLEČNO NEPLETU......

Díky pane Uhlichu za upřesnění a vzpomínku na "báječné" energetické regulační stupně (číslo 10 bylo nejhorší???). To, že se vagony s uhlím "páraly" jsem se dočetl až od Vás. Docela by mě (šťourala starého :-)) zajímaly detaily toho násilného otevírání vagonů. Když jsem o tom v tehdejší době přemýšlel, tak jsem se spíš dohadoval, že to nechávali rozmrznout v nějakých horkým vzduchem temperovaných tunelech, nebo stěny vagonů jinak ohřívali.

       Vzpomínám si, že když se spotřeba proudu v továrnách blížila sjednanému maximu(?), tak se všude rozdrnčely zvonky - pokyn k tomu, aby všichni vypnuli zbytečně svítící, topící, točící se....  spotřebiče a závodní "hlozras" záhrobním hlasem do omrzení vyzýval ke snížení odběru.

       Ono - lidé ten rozdílný čas nějak přežijí, ale vysvětlete třeba krávě, že najednou dostane nažrat o hodinu později - když socialističtí "zemedělci" vzali někde změnu času doslova, bez ohledu na zvířata.

B. Uhlich 1.3.2011 13:03

Re: JESTLI SE SLEČNO NEPLETU......

Ono je to složitější...ta elektrárna má nějakou spotřebu uhlí...dejme tomu 8 vlaků denně...za normálních okolností ty vlaky najíždějí, rozpojí se a vagóny se protlačují do vysypávacího zařízení. To je taková klec do který ten vagon zajede a ta se celá otočí vzhůru "nohama" a uhlí kamsi vypadne.(tam není čas vagon nějak vykládat)..těch vysypávacích klecí je tam několik. Protože to elekrárenský uhlí vlastně žádný uhlí není - spíš taková změť hornin - tak to rádo zamzrá a je to pak odolný vůči jakémukoliv násilí... proto tam mají i ty rozmrazovací tunely do kterých to zajede, ovšem problém nastává při extrémních mrazech, kdy ty tunely nestíhají...a navíc při extrémních podmínkách je i ta spotřeba větší...pak nastává boj o čas a není čas se s každým vagónem zabývat - tak nastupuje opravdu hrubé násilí. Dnes je ta věc ošetřena o dost lépe, ale v té době to byl fakt průšvih....tak začali ty vagóny ničit. Normálně to otvírali bagrama jak konzervy...většinou z těch vagónů zůstaly jen zohýbané podvozky.... za kterých občas koukala nějaká část bočnice. Ono se o tom moc tehdy nemluvilo, ale ty škody šly do naprosto neuvěřitelných částek..na tu dobu. Vím, že to doma maminka řešila..s tím, že si to tam všichni přehazují jak horký brambor a nějak se nevědělo jak odepsat naráz mnoho vlaků uhelných vagónů. Šlo opravdu o stovky vozů a blížilo se to téměř tisícovce...!!! No, ale stranický úkol byl, vyrábět elektřinu za každou cenu - tak se za každou cenu vyráběla.....:-))))

Jinak ještě k tomu regulačnímu stupni - tehdy bylo těch regulačních stupňů víc - pamatuji si, že opravdu hlásili regulační stupeň 25 a pod.... To se vypínalo skoro všechno všude....co naplat, že ušetřená energie pak znamenala obrovské škody na popraskaných otopných systémech a technologiích.....  fakt, to bylo za bolševika úžasný.... :-)))))

V. Novák 1.3.2011 16:44

Ten stranický úkol byl,

vyrobit dost elektřiny a tepla pro občany. Nějak mi nepřipadá, že by byl obzvlášť zavrženíhodný.

Mimochodem - víte o někom, kdo tehdy zmrzl? Když jste tak informován.

B. Uhlich 1.3.2011 20:09

Re: Ten stranický úkol byl,

Vy jste někde v mém textu našel větu nebo odstavec - kde něco takového tvrdím????  Zkuste si přečíst text celý a texty předchozí ...a přemýšlejte nad tím jak tady reagujete.....  :-( 

J. Pašek 1.3.2011 0:43

Čort adin . ..

Rusáci letos vyhodili z okna ty  2 změny času . . . Tak proč by bratrská ČR nemohla udělat jakbysmet ? . . .. .

J. Hejna 1.3.2011 10:01

Re: Čort adin . ..

To je ale blbost, co jste napsal, že.