27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

FEJETON: Díky za to

Beru na sebe nevděčnou úlohu a v příštích dnech budu smět na ulici jen v celohlavové masce. Ale jak to už řekl jeden pán přede mnou, zde stojím a nemohu jinak. Registrační systém na očkování se v pátek úspěšně rozjel.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 20.1.2021 14:03

To znám, bez počítače se to blbě počítá... ;-D

A. Kubeš 20.1.2021 6:54

Systém je jedna věc a princip jeho zadání druhá. Vůbec nechápu, kdo vymyslel způsob, kdo dřív přijde, ten dřív mele. Nejde jen o to, že na takový princip musí být systém zbytečně předimenzován. Zdravotní pojišťovny mají informace o tom, na co se dotyční pojištěnci léčí. Kdyby se do systému registrovali zájemci (třeba i s termíny dnů kdy nemohou) v průběhu třeba týdne a poté by algoritmus na základě informací zdrav. pojišťoven poprvé vyhodnotil pořadí a na základě dostupnosti vakcín určoval termíny, mohlo by být vše v klidu. Upřímně takto jsem si to nějak představoval - vlastně spíš přál, protože jsem tomu moc nevěřil, neboť by to zřejmě v dnešním právním marasmu narazilo na nějaký právní háček, proč to není možné.

Problém s formátem r.č. je prkotina, kterou docela dobře dokážu pochopit.

P. Hatina 20.1.2021 11:29

Jistě, tak by si to asi a rád představoval každý. Jenže to právně nejde. Zákony říkají, že citlivé osobní údaje (a mezi ně tedy patři i zdravotní) může provozovatel toho IS využívat pouze ke stanoveným účelům. A že pokud by je chtěl použít k jiným účelům, (nebo je předat jinému subjektu, i státu) tak by si musel od všech těch klientů vyžádat souhlas. Takže, tedy ani zdravotní pojištovny. Stát by si ta data takto vyžádat mohl, ovšem musel by to udělat zákonem, což by trvalo několik měsíců...

A. Kubeš 20.1.2021 12:22

Děkuji za potvrzení mé domněnky.

Ony ty měsíce času na to byly, kdyby se začalo včas. Pravděpodobně by to šlo i nějakým jiným právním fíglem či výkladem provést. Snadnější je ale hledat proč to nejde. V dnešním právním chaosu nejde skoro nic, takže zdůvodnění, proč to nejde se v důsledku předběžné opatrnosti vlastně ani nemusí hledat.

M. Holubec 20.1.2021 3:01

Chief Justice John Roberts must resign today. Over the past several weeks, Lin Wood has met with a courageous whistleblower who has risked his life to tell you the truth. Jeffrey Epstein arranged for the adoption of Roberts’ children.

Part 1/2 pic.twitter.com/6hM9NVFuxD

— Donald Trumpet (@FROGTrumpet) January 19, 2021

M. Krátký 20.1.2021 3:34

japonsky by to nešlo ?!!?!!?!!

P. Hatina 20.1.2021 1:52

Což o to, pan Neff, má pravdu v tom, že k různým potměšilostem počítačů docházelo a docházet bude. Jenomže porovnává špatné projekty.

Správně by to měl porovnávat s jiným vlajkovým projektem řečeného Babiše totiž nechvalně známým projektem EET, A na to si tehdy najal světovou IT firmu, která ten projekt včas dostatečně otestovala a nadimenzovala, takže od první minuty šlapal, musel šlapat. (přes předchozí obavy) jako hodinky.

Teď je otázka co z toho plyne, zda to, že pro pana Babiše jsou peníze na vybíraných daních důležitější než důchodci (a vůbec občané) ,

a nebo zda už na všechno kašle A jeho lidi už taky,,

J. Jurax 20.1.2021 0:49

Moudře napsáno.

A mé cca 42 leté zkušenosti programátora, resp. vývojáře IT slova pana Neffa potvrzují. :-)

V. Novák 20.1.2021 9:39

Ano. Občas mám i dojem, že v umělé inteligenci IT nijak nepokročilo - ale umělá potměšilost se vyvinula sama.

A nakonec je stejně problém mezi displejem a klávesnicí,,,

J. Pacovský 20.1.2021 10:28

Souhlasím s panem Neffem v tom ohledu, že rozběh registrace očkování považuji více méně za přijatelný a se svými zkušenostmi IT ve státní správě bych věci očekával daleko horší. Mé dlouholeté zkušenosti mě vedou jen k následující poznámce. Že IT systémy vykazují různé "nástrahy" nebo "poťouchlosti" je nikoli metafyzickým výsledkem neznámých sil, ale jen a pouze zřetězením nedokonalostí nebo neschopností vytvářet IT programy s minimem chyb. Jak známo. neexistuje žádný bezchybný program, čemuž se čelí systematickým zkoušením po dokonalém prověření logiky analytického návrhu. Toto vyžaduje kvalifikovanou práci, peníze a čas. Ve státní správě chybí ve značné míře všechny tyto položky.

V. Braun 20.1.2021 18:52

Někde jsem slyšel, že poměr mezi developery a quality assurance by měl být max 4 na jednoho, a ani to samozřejmě nezaručí aplikace stoprocentně bez chyb. Pokud je poměr větší pravděpodobnost chyb se samozřejmě zvyšuje. To jen přitakání, že kvalita není zadarmo, a to jsou na kvalitu i další náklady.

J. Jurax 20.1.2021 20:51

Murphyho zákony praví, že v každém programu je nejméně jedna chyba. Oprava této chyby pak zanese do programu nejméně jednu další chybu, a to i tehdy, když se tu původní chybu povede odstranit.

J. Jurax 20.1.2021 12:25

Ano.

Již před takměř půl stoletím, když jsem u počítačů začínal, byl znám pojem PEBKAC, tedy "problem exists between keyboard and chair" neboli v překladu "problém existuje mezi klávesnicí a židlí".

R. Langer 20.1.2021 14:06

Žádná UI neexistovala, neexistuje, a ani nikdy existovat nebude. Ale umělé blbosti se dočkáme zaručeně, a to velmi brzo... ;-)