27.6.2024 | Svátek má Ladislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
iko 27.1.2009 11:07

Re: To je složitý...

A co tak ozivit latincinu?

Jan 27.1.2009 11:06

No, pane Hvížďalo,

jako absolvent oné podezřelé University se živíte víc než dobře. Jenomže sr.t do vlastního hnízda...?

Bokonon 27.1.2009 11:04

Re: pošlete to každé tupé hlavě

:-D;-D;-P

Bokonon 27.1.2009 11:02

Hvížďalovo MY

když hvížďala píše MY, koho tím myslí?

Apea 27.1.2009 10:48

Začít s doháněním

Začít s doháněním by mohl pan Hvížďala u sebe. Ty velkorysé konstrukce dějin mu budiž odpuštěny, ale měl by si zvyknout, že že Ferdinandova universita byla u nás. V Praze a pražská. JIstě, jazyka německého, ale to tehdy téměř polovina pražského kulturního života.

Vlaod 27.1.2009 10:39

Re: panebože,

Mandler umřel, Doležal na to zůstal skoro sám, takže i třeba s pomocí neschopného Hvížďaly je nutno Čechy pomalu připravovat, že až zase nějaký Heydrich přijede do Prahy a prohlásí, že Čech koneckonců nemá v tomto prostoru co pohledávat, aby poslušně a sebekajícně sbalili kufry a odebrali se na Sibiř nebo do Patagonie. Jenže jak je u staré generality zvykem (a také u jejich českých přisluhovačů), pánové bojují svoji předchozí prohranou válku a nevidí, že svět je už někde jinde.

Z hlediska těch, co určí podobu dalšího konfliktu, ať už je to muslimský svět nebo obrovské státy typu Číny či Indie, je český národ a stát nedílnou součástí západní civilizace, na drobné rozdíly nehledě. A z hlediska jejich potřeb už stejně na Sibiři není pro nějaké Čechy místo. 

Raul 27.1.2009 10:35

Re: Dovolte ještě poznámku.

Minulý týden jsem strávil dovolenou v Německu., během níž jem si "odskočil" do Čech. Na obou stranách se rozjíždí lyžařská sezóna.  Abych se dozvěděl co je v Čechách nového koupil jsem si na této stránce inzerovaný denní tisk. Místo o českém předsednictví popř. dalších krocích české vlády na domácí scéně jsem se dočetl, že vznikly už asi 4 nebo 5 "euroskeptických"  stran. Při té příležitosti jsem zavzpomínal na dobu, kdy jsem na druhou stranu díval s nezkrývaným pocitem nárůstu adrenalinu v krvi ( nevím jestli kvůli těm mercedesům, co sem občas zabrousili, ale spíš kvůli těm drátům, které nám nedovolili zabrousit na druhou stranu ). Otázka která mě napadla zní : "Co chtějí ti euroskeptici a proč se jim věnuje tolik prostoru? "   

Tino 27.1.2009 10:30

Nejlepší na tej Únii...

... je to, že má srdce se zemědělci. Von takový zemědělec by v Česku nevěděl ani co pěstovat, pokud by mu to z Brusele nenadiktovali. Třeba by pokračoval dál v pěstování cukrovky a cukrovarníci by vařili ten svůj cukr českej. A nemocných cukrovkou by přibývalo a ten cukr z dovozu by k nám nedošel, protože co by tu hledal. Nebo vinař by nasázel révy co to dá a pak by se divil, když by zbohatnul na svém kvalitnějším víně než je to italské co cpou do krabic pro čechy. A bohatý vinař je sám sobě nebezpečný, protože pak zparchantí a cpe víno do krabic. I ta dobytčata by se tradičně v Česku chovala pro mlíko a maso a byl by přebytek, který by museli zemědělci prodávat namísto užívání si. A zemědělec si musí užívat volna přece a ne aby pořád dřel na poli.

Takže dobytek, cukrovka, vinná réva a můžeme přidat ještě typicky české brambory, z kterých se přinejhorším dá dělat líh když pomrznou a z lihu český rum(pardon Tuzemák!). To vše nám v Česku škodilo a tak Únie nám to zregulovala po socialisticku, tedy centrálním dirigismem.

No kdo by mohl mít námitek proti EU?!

Minutus 27.1.2009 10:29

Re: Je to ale opačně

Pokud ovšem je nezačínáme v lenosti dohánět.

Tino 27.1.2009 10:16

Re: pošlete to každé tupé hlavě

Středoevropský banky mají potíže s kurzovních ztrát. Tak co by si třeba od nás vzaly, třeba z České Spořitelny která patří už rakušanům, nějaký ten balík na záchranu? Vždyť jsme na jedný lodi EU!

Vlaod 27.1.2009 10:08

Re: panebože,

Včera jsem v televizi na Z1 sledoval asi 10timinutový rozhovor s Hvížďalou o rekonstrukci české vlády. Zase poučoval : To by se na Západě stát nemohlo, tam budoucí ministr získává před nástupem do funkce dlouhá léta zkušenosti s oborem jako poslanec, člen a později předseda parlamentního výboru dotyčného oboru a pak teprve je jmenován ministrem řídícím tento obor. Pak následoval povzdech : on žil 12 let na Západě a viděl, jak to tam umějí dělat. Upřímný povzdech mu ale přerušil myšlenkovou linii, moderátor mu nějak nedobře nahrál a tak začal myšlenkovou linii novou : takový Josef Strauss během politické kariéry skákal z jednoho ministerstva na jiné, a proč by vlastně ne, vždyť ministr je politický představitel a na znalosti oboru má na ministerstvu lidi.

Udrží Hvížďala alespoň moč, když udržet myšlenku se mu nedaří? Nebo spíš jinak - na senilní demenci to podle jeho vzledu ještě nevypadá, i když zdání může klamat. Nebude to spíš tendence pražského intoše poučovat český plebs, který má za povinnost s otevřenou hubou hltat všechna tvrzení vzdělaného poučovatele, ať jsou jeho tvrzení nesmyslná, nelogická a samo o sobě rozporná? Panebože, ten Hvížďala je ale v.ú.l!    

Pamětník I. 27.1.2009 10:02

Re: To je složitý...

Jako chemici víme, že české chemické názvosloví přes svou genialitu z praktického užívání vymizelo, i když se Votoček asi v hrobě obrací. Každý VŠ student používá angličtinu, i když u katalogů světových dodavatelů chemikálií si musíte dát pozor podle které abecedy a v jaké řeči jsou v něm pojmenovány prvky( např. takový zásaditý uhličitan olovnatý se hledá moc dobře) neb se do toho ještě úspěšně člověku plete mezinárodní názvosloví vycházející z latiny.

Raul 27.1.2009 9:59

Re: Český provincialismus žije ???

Ten výraz samozřejmě není přesný. Vhodnější by bylo říkat eurofobové ( nebo eurobijci ? ). Bohužel se k němu česká media (mám na mysli především TV ) zatím nedopracovala a já jim zůstal ve svém příspěvku poplatný . Euroskepse jako metoda je vítána, ale nelze za ní považovat destrukci v podobě skrytých či otevřených šovinistických postojů.

huhu 27.1.2009 9:52

opsal od Ratha či přímo originál od nacionálních socialistů

pan Hvížďala se veze na vlně obdivu k nacionálně socialistickým pohledům na české reaity...Rv

ja 27.1.2009 9:42

Re: Vzpomínám

Prosím pěkně, to antikatolictví máte nastudované odkud? Můžete dát odkaz, nebo je to jen z nějaké brožurky a la Strážná věž?

Jerome 27.1.2009 9:25

Re: Český provincialismus žije ???

Milý Tino, je to trochu komplikovanější. Sekpse je naopak nevěra - proto ji používá vědecký svět jako metodu poznávání, které lze ověřovat. Naopak realista je člověk, který věřívá faktům, jejichž teoretickou hodnověrnost nejednou vyvrátí další generace... Inu, svět je prostě pestrobarevný..

Pete 27.1.2009 9:23

To je hezky zesumírováno, ale nemůže to pomoct.

Co s národem, kde nadpoloviční většina lidí volí Paroubkovo jednohlasné bratrstvo a Rathovo zdravotnictví? To je spíš na zavedení nevolnictví a ruský model, ne?

petr 27.1.2009 9:17

pošlete to každé tupé hlavě

Vážený pane Hvížďalo, už dlouho jsem nečetl něco tak dobrého, pravdivého a pro všechny pozitivního. Protože je to opravdu šance pro nás se zakotvit v civilizované Evropě, která se vyskytuje v naší historii ...skoro vůbec ne. Ještě bych dodal, že k této šanci patří i krize, kterými si západní Evropa v minulosti prošla a nyní i to je šance pro nás, šlapat spolu s ní v nynější krizi a překonat ji. Vaší analýzu bych rozeslal všem lidem do schránky!

Lída 27.1.2009 9:15

Re: To sou mně teda souvislostě, to by jeden neřekl.

Souhlasím s Vámi,hlavně se nám nechce" držet hubu".Tvůrčí a osobní svoboda asi dlouho nebude.Věřím v pracovitost a šikovnost našich mladých.Nejsou jen špatní,ale i dobří.Hezký den.

Jerome 27.1.2009 9:13

Vzpomínám

Vzpomínám, že před léty nám profesor dějin sdělil pozoruhodnou informaci. Husitství je interpretováno ze cca 7 procent dostupného historického materiálu. Ostatní není zpracován. Kruciáty - snad desítka  v necelých dvou desetiletích a potom nevídané přesuny majetků po Bílé hoře, které sloužily převahou jen k finančním odměnám spojenců císaře, to všechno bývá taktně přehlíženo. Katolický vliv není jen baroko. To bylo i v protestantských Drážďanech. Ale retardační vliv katolictví je v českých zemích  nezmínitelný. Pan kardinál a katoličtí intelektuálové by se hodně zlobili a pan Pekař by se asi obrátil v hrobě. Možna i pan Dobrovský, byť z důvodů jiných. Interpretace  dějin je trvale ideologická stejně jako interpretace rómské otázky...Žel.

Pišta 27.1.2009 9:10

Re: To sou mně teda souvislostě, to by jeden neřekl.

Bulhar promluvil! Každý ví, že jsme pupek světa.A všichni úplně všichni nám to závidí Je fakt, že Semtex znají asi úplně, ale úplně všichni. Ten Vyčítal měl pravdu!

Raul 27.1.2009 9:08

Re: To je složitý...

Bezpochyby máte pravdu, že množství jazyků je v zásadě problém. Pro angličtinu včak mluví právě existence U.S.A. ( nikoliv Británie - ta dnes zní anglickému mluvčímu z neanglických zemí poněkud obstarožně až neprakticky ). Na druhou stranu nelze podceňovat ani multilingualitu. Patří k tradičním předsudkům střední Evropy, že člověk může dobře zvládnout pouze jeden jazyk. Jazykovoá tolerance je samozřejmě "conditio sine qua nón". Pro ilustraci bych uvedl stav z 1. poloviny 90. let, kdy v oblastech, kde kdysi bylo možné slyšet němčinu denně ji čeští posluchači nerozeznali od angličtiny. Zde je třeba říci, že úpadek jak je líčí pan Hvížďala může být během dvou generací propastný.

Pišta 27.1.2009 9:06

Re: nakonec za všechno může kníže Boleslav.

 On ten Boleslav I zvaný Ukrutný to s těmi Němci nakonec stejně projel. A proč potom nenastalo to vyvražďování , zotročování atd.?  Vyprávějte a přehánějte ať se pobavíme.

Tino 27.1.2009 8:49

Re: Český provincialismus žije ???

Dáváte přízvisko euskeptik a projevujete se tak. Jste skeptický vůči chápání evropanů co se Černého české ironie týče. VĚŘÍTE tomu že evropané naporozumí české ironii? Nebuďte tedy EUSKEPTIK! Buďte EUOPTIMISTA a VĚŘTE, že evropané české ironii rozumí. Jste PŘESVĚDČEN že nerozumí a máte na to DŮKAZ? No pak jste ovšem EUREALISTA!!

A to je totiž přesně to oč běží! VÍRA v něco je rozdílná od přesvědčení na základě argumentů - faktů. Skepse i optimismus jsou spíše otázkou víry(třebas v dobrém úmyslu) a realismus je vyznáváním faktické pravdy. Realista musí upozorňovat věřící na fakta. Jinak by totiž jednal proti svému zájmu být a zůstat realistou!

Tino 27.1.2009 8:23

O svobodu v ekonomickém jednání občana se totiž jedná!

Autor je nejen novinář a spisovatel, ale i tvořitel konstrukcí. Seřadil zodpovědně fakta o vysokém učení u nás a nezodpovědně z nich vyvodil závěr, že jsme proti sjednocování Evropy.

Není to pravda a pokud je jeho článek úmyslné zneužití vývodů z historie, pak je to i lež! V Česku jsou obavy, ale jsou to obavy z politického směřování sjednocené Evropy. Že je totiž EU z převážné části vedena socialisty, to dává důvod k obavám o celkovou ekonomiku této části světa a tím i o naši Českou ekonomiku.

Národnosti v Evropě jsou neohraničené státními hranicemi. Různě se prolínají a státy proto nejsou národnostními zcela. Státní útvary ale zajišťují blízkost občana ke svým politickým reprezentantům. Snažit se o vzdálení politiky od občanů je antiproduktivní.

Nevím, jak si autor představuje přenos potřeb občana přes vzdálený Brusel do jeho obce. Je to ale očividně vzdálenější trasa, než ta dosavadní. Rozhodně rozumný člověk nemůže nic namítat proti spolupráci států, proti zrušení barier jak fyzických hranic s celníky, tak i právem se stěhovat za prací, nebo sjednocenou měnou zjednodušit obchod. Ale rozhodně musí mít občan státní ochranu zájmů obecních. Tedy svobodu v místě svého života v ekonomickém jednání. Brusel totiž nedohlédne, ikdyby měl o to snahu, do obcí a rodin. A tam je základ nejen států, ale i jednotné Evropy!

Tx 27.1.2009 8:20

To je složitý...

Ona ta sjednocená Evropa má ještě jeden aspekt. V r. 91 se mne v USA ptali nějací Australané: až se jednou Evropa sjednotí jako USA, jakým jazykem se tam bude mluvit? Odpověděl jsem, že jednotný jazyk je nemožný, protože Anglie, Francie a Německo jsou natolik dominantní, že nepřipustí jiný společný jazyk než ten jejich.

          Když někdo (např. chemik) vystuduje národní VŠ a zná tedy terminologii třeba česky, může být vynikajícím odborníkem tady, ale bude mít potíže v zahraničí. To je důvod, proč zkomíralo a zkomírá školství v menšinových jazycích. V padesátých letech přišel k nám na chem. fakultu student, absolvent maďarského gymnasia, inteligentní hoch, který ale každou zkoušku dělal několikrát (v prváku), pak občas (v druháku) a pak patřil k premiantům. Prostě neuměl pořádně jazyk. Celému zmatení jazyků v OSN a EU bylo možno předejít tím, že by se bylo tenkrát jako úřední jazyk v těchto institucích zavedlo esperanto. Zmizely by armády tlumočníků, esperanto je jednoduché (já ho neumím, ale troufnul bych si naučit se ho komunikativně za 3 měsíce, což se mi povedlo s podobnou  španělštinou). A bylo by  "po ftákách". No jo, ale představte si naše (i jiné, abych byl spravedlivej) politiky, jak se učí esperanto a pronáší v něm plamenný projev...

Raul 27.1.2009 8:06

Český provincialismus žije !

Zaklínači v podobě euroskeptiků mohou šířit své bludy všude, ale nikde jim není dopřáno tolik sluchu jako v Praze. Ironie pana Černého líčící ČR jako vyspělý evropský stát zůstává kvůli tureckému záchodu ( kterému průměrný český pozorovatel rozumí lépe ) nepovšimnuta.

Honza42 27.1.2009 7:37

Re: Šance dohnat naše zaostávání

Copak, další s komplexem méněcennosti, nebo jste opravdu momentálně zaostalý ?

xyz 27.1.2009 7:20

Již tatíček Marx považoval Čechy za nehistorický "národ"

a jejich budoucnost viděl v područí Německa. Což se na nějakou dobu stálo vojenským nátlakem, nyní se to děje nátlakem poltickým.

abc 27.1.2009 7:17

"VV XVI. a XVII. století ale země koruny české klopýtly, nezachytly modernizační trendy západní Evropy"

Autor blbne stále víc a víc. Nutný předpoklad být součástí českého tzv. veřejnoprávního" agitpropu.