15.6.2024 | Svátek má Vít


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jerome 27.1.2009 9:13

Vzpomínám

Vzpomínám, že před léty nám profesor dějin sdělil pozoruhodnou informaci. Husitství je interpretováno ze cca 7 procent dostupného historického materiálu. Ostatní není zpracován. Kruciáty - snad desítka  v necelých dvou desetiletích a potom nevídané přesuny majetků po Bílé hoře, které sloužily převahou jen k finančním odměnám spojenců císaře, to všechno bývá taktně přehlíženo. Katolický vliv není jen baroko. To bylo i v protestantských Drážďanech. Ale retardační vliv katolictví je v českých zemích  nezmínitelný. Pan kardinál a katoličtí intelektuálové by se hodně zlobili a pan Pekař by se asi obrátil v hrobě. Možna i pan Dobrovský, byť z důvodů jiných. Interpretace  dějin je trvale ideologická stejně jako interpretace rómské otázky...Žel.

ja 27.1.2009 9:42

Re: Vzpomínám

Prosím pěkně, to antikatolictví máte nastudované odkud? Můžete dát odkaz, nebo je to jen z nějaké brožurky a la Strážná věž?

joe 27.1.2009 15:31

Re: Vzpomínám

Myslím, že o přesunech majetku se napsalo dost a nikdo to nezpochybňuje. V článku je ovšem dobře zmíněna zásluha jezuitů o české školství. Klementinum byla v 17. a 18. století prestižní univerzita, kam své děti dávali i protestanti, protože Karlova univerzita v té době silně zaostávala. Naši národovci již nemluví o tom, že pokud by v Čechách v té době zvítězili protestanté, tak jsme dnes mluvili všichni německy. Barokní Drážďany nejsou asi správný příklad, nacházely se ještě v dosahu baroka katolického. Obecně všechna protestantská města na severu Německa, v Nizozemí a Skandinávii mají přísný strohý ráz. Barok je výrazem (katolické) radosti ze života.

Tino 27.1.2009 8:23

O svobodu v ekonomickém jednání občana se totiž jedná!

Autor je nejen novinář a spisovatel, ale i tvořitel konstrukcí. Seřadil zodpovědně fakta o vysokém učení u nás a nezodpovědně z nich vyvodil závěr, že jsme proti sjednocování Evropy.

Není to pravda a pokud je jeho článek úmyslné zneužití vývodů z historie, pak je to i lež! V Česku jsou obavy, ale jsou to obavy z politického směřování sjednocené Evropy. Že je totiž EU z převážné části vedena socialisty, to dává důvod k obavám o celkovou ekonomiku této části světa a tím i o naši Českou ekonomiku.

Národnosti v Evropě jsou neohraničené státními hranicemi. Různě se prolínají a státy proto nejsou národnostními zcela. Státní útvary ale zajišťují blízkost občana ke svým politickým reprezentantům. Snažit se o vzdálení politiky od občanů je antiproduktivní.

Nevím, jak si autor představuje přenos potřeb občana přes vzdálený Brusel do jeho obce. Je to ale očividně vzdálenější trasa, než ta dosavadní. Rozhodně rozumný člověk nemůže nic namítat proti spolupráci států, proti zrušení barier jak fyzických hranic s celníky, tak i právem se stěhovat za prací, nebo sjednocenou měnou zjednodušit obchod. Ale rozhodně musí mít občan státní ochranu zájmů obecních. Tedy svobodu v místě svého života v ekonomickém jednání. Brusel totiž nedohlédne, ikdyby měl o to snahu, do obcí a rodin. A tam je základ nejen států, ale i jednotné Evropy!

Tx 27.1.2009 8:20

To je složitý...

Ona ta sjednocená Evropa má ještě jeden aspekt. V r. 91 se mne v USA ptali nějací Australané: až se jednou Evropa sjednotí jako USA, jakým jazykem se tam bude mluvit? Odpověděl jsem, že jednotný jazyk je nemožný, protože Anglie, Francie a Německo jsou natolik dominantní, že nepřipustí jiný společný jazyk než ten jejich.

          Když někdo (např. chemik) vystuduje národní VŠ a zná tedy terminologii třeba česky, může být vynikajícím odborníkem tady, ale bude mít potíže v zahraničí. To je důvod, proč zkomíralo a zkomírá školství v menšinových jazycích. V padesátých letech přišel k nám na chem. fakultu student, absolvent maďarského gymnasia, inteligentní hoch, který ale každou zkoušku dělal několikrát (v prváku), pak občas (v druháku) a pak patřil k premiantům. Prostě neuměl pořádně jazyk. Celému zmatení jazyků v OSN a EU bylo možno předejít tím, že by se bylo tenkrát jako úřední jazyk v těchto institucích zavedlo esperanto. Zmizely by armády tlumočníků, esperanto je jednoduché (já ho neumím, ale troufnul bych si naučit se ho komunikativně za 3 měsíce, což se mi povedlo s podobnou  španělštinou). A bylo by  "po ftákách". No jo, ale představte si naše (i jiné, abych byl spravedlivej) politiky, jak se učí esperanto a pronáší v něm plamenný projev...

Raul 27.1.2009 9:08

Re: To je složitý...

Bezpochyby máte pravdu, že množství jazyků je v zásadě problém. Pro angličtinu včak mluví právě existence U.S.A. ( nikoliv Británie - ta dnes zní anglickému mluvčímu z neanglických zemí poněkud obstarožně až neprakticky ). Na druhou stranu nelze podceňovat ani multilingualitu. Patří k tradičním předsudkům střední Evropy, že člověk může dobře zvládnout pouze jeden jazyk. Jazykovoá tolerance je samozřejmě "conditio sine qua nón". Pro ilustraci bych uvedl stav z 1. poloviny 90. let, kdy v oblastech, kde kdysi bylo možné slyšet němčinu denně ji čeští posluchači nerozeznali od angličtiny. Zde je třeba říci, že úpadek jak je líčí pan Hvížďala může být během dvou generací propastný.

Neotesánek 27.1.2009 13:52

Většina lidí kdekoli na světě dobře nezvládá ani ten jeden rodný jazyk.

To není předsudek "střední Evropy", to je realita. Stačí si projít internetové diskuze či si jen tak po Evropě pokecat.

Pamětník I. 27.1.2009 10:02

Re: To je složitý...

Jako chemici víme, že české chemické názvosloví přes svou genialitu z praktického užívání vymizelo, i když se Votoček asi v hrobě obrací. Každý VŠ student používá angličtinu, i když u katalogů světových dodavatelů chemikálií si musíte dát pozor podle které abecedy a v jaké řeči jsou v něm pojmenovány prvky( např. takový zásaditý uhličitan olovnatý se hledá moc dobře) neb se do toho ještě úspěšně člověku plete mezinárodní názvosloví vycházející z latiny.

Tx 27.1.2009 14:14

Re: To je složitý...

Pamětníku, maj recht, a když si čtu složení léků, většinou netuším co to vůbec je. Jsou to takové ty lidové či alchymistické názvy...jako Clobetasoli propionas... (co je, proboha, clobetasol??) A taky holt už nemáme valence, leč oxidační čísla (přesto, že kyslík je oxYgen, máme oxIdy - už ne kysličníky) atd., v angličtině sice poznáte, že tento kysličník má vyšší mocenství než onen, ale JAKÝ, to už ne... Zlatej Votoček! Zdravím!

iko 27.1.2009 11:07

Re: To je složitý...

A co tak ozivit latincinu?

Raul 27.1.2009 8:06

Český provincialismus žije !

Zaklínači v podobě euroskeptiků mohou šířit své bludy všude, ale nikde jim není dopřáno tolik sluchu jako v Praze. Ironie pana Černého líčící ČR jako vyspělý evropský stát zůstává kvůli tureckému záchodu ( kterému průměrný český pozorovatel rozumí lépe ) nepovšimnuta.

Tino 27.1.2009 8:49

Re: Český provincialismus žije ???

Dáváte přízvisko euskeptik a projevujete se tak. Jste skeptický vůči chápání evropanů co se Černého české ironie týče. VĚŘÍTE tomu že evropané naporozumí české ironii? Nebuďte tedy EUSKEPTIK! Buďte EUOPTIMISTA a VĚŘTE, že evropané české ironii rozumí. Jste PŘESVĚDČEN že nerozumí a máte na to DŮKAZ? No pak jste ovšem EUREALISTA!!

A to je totiž přesně to oč běží! VÍRA v něco je rozdílná od přesvědčení na základě argumentů - faktů. Skepse i optimismus jsou spíše otázkou víry(třebas v dobrém úmyslu) a realismus je vyznáváním faktické pravdy. Realista musí upozorňovat věřící na fakta. Jinak by totiž jednal proti svému zájmu být a zůstat realistou!

Jerome 27.1.2009 9:25

Re: Český provincialismus žije ???

Milý Tino, je to trochu komplikovanější. Sekpse je naopak nevěra - proto ji používá vědecký svět jako metodu poznávání, které lze ověřovat. Naopak realista je člověk, který věřívá faktům, jejichž teoretickou hodnověrnost nejednou vyvrátí další generace... Inu, svět je prostě pestrobarevný..

Raul 27.1.2009 9:59

Re: Český provincialismus žije ???

Ten výraz samozřejmě není přesný. Vhodnější by bylo říkat eurofobové ( nebo eurobijci ? ). Bohužel se k němu česká media (mám na mysli především TV ) zatím nedopracovala a já jim zůstal ve svém příspěvku poplatný . Euroskepse jako metoda je vítána, ale nelze za ní považovat destrukci v podobě skrytých či otevřených šovinistických postojů.

Raul 27.1.2009 10:35

Re: Dovolte ještě poznámku.

Minulý týden jsem strávil dovolenou v Německu., během níž jem si "odskočil" do Čech. Na obou stranách se rozjíždí lyžařská sezóna.  Abych se dozvěděl co je v Čechách nového koupil jsem si na této stránce inzerovaný denní tisk. Místo o českém předsednictví popř. dalších krocích české vlády na domácí scéně jsem se dočetl, že vznikly už asi 4 nebo 5 "euroskeptických"  stran. Při té příležitosti jsem zavzpomínal na dobu, kdy jsem na druhou stranu díval s nezkrývaným pocitem nárůstu adrenalinu v krvi ( nevím jestli kvůli těm mercedesům, co sem občas zabrousili, ale spíš kvůli těm drátům, které nám nedovolili zabrousit na druhou stranu ). Otázka která mě napadla zní : "Co chtějí ti euroskeptici a proč se jim věnuje tolik prostoru? "   

Tino 27.1.2009 12:01

Re: Dovolte ještě poznámku.

No právě o tu ekonomiku jde především. Rozhodně nepřipustit, aby nám(státu) bylo přikazováno co smíme a co ne. Stačí nám na to stát, kde ještě je občan schopen ovlivnit svůj obecný zájem.

EU by měla sloužit a ne panovat. Protože kdo bude označován za panovníka v EU? Nebo nebude ani vidět, čiže bude nepostižitelný občanem?

Rozhodně je lépe, aby státy spolupracovaly a ne aby se vzdávaly svého práva - a v čí prospěch?

Raul 27.1.2009 12:33

Re: Ale o tom EU právě je.

Nebo si snad myslíte, že se pan Topolánek, paní Merkelová nebo pan Sarkozy nechají omezovat pány Špidlou a Barosem ?

xyz 27.1.2009 7:20

Již tatíček Marx považoval Čechy za nehistorický "národ"

a jejich budoucnost viděl v područí Německa. Což se na nějakou dobu stálo vojenským nátlakem, nyní se to děje nátlakem poltickým.

abc 27.1.2009 7:17

"VV XVI. a XVII. století ale země koruny české klopýtly, nezachytly modernizační trendy západní Evropy"

Autor blbne stále víc a víc. Nutný předpoklad být součástí českého tzv. veřejnoprávního" agitpropu.

Fleischer 27.1.2009 6:36

Šance dohnat naše zaostávání

Pan Hvížďala má bohužel v mnohém pravdu.

Honza42 27.1.2009 7:37

Re: Šance dohnat naše zaostávání

Copak, další s komplexem méněcennosti, nebo jste opravdu momentálně zaostalý ?

Svatopluk 27.1.2009 6:33

Je to ale opačně

Nejde o to, zda se my (a Poláci, kteří v poslední době prošli tímtéž) budeme bavit a komunikovat s Němci a Francouzi. Jde o to, zda se oni budou bavit s námi, aniž by nás ponižovali. Kvalita je také závislá na velikosti (je z čeho vybírat) a bohatství (je za co kvalitu koupit). Tady je též dluh, který spolu s tím, že většina výdělečného vlastnicví je cizí, nedává příliš nadějí do budoucnosti. Snad kromě toho, že ti, co si též nechtějí své země špinit průmyslem, své ruce prací a ktří jsou tak bohatí, že jim stačí kývnout prstem, nebodou za pár generací schopni ničeho jiného, než kývání prstem. To je naše naděje. Budou tak líní, že ti, kdo budou mít zkušenosti, budemem my.

Minutus 27.1.2009 10:29

Re: Je to ale opačně

Pokud ovšem je nezačínáme v lenosti dohánět.

ranbow 27.1.2009 6:11

nakonec za všechno může kníže Boleslav.

Ano, ten co dal zavraždit svého bratra, svatého Václava. Ten přece vedl silně proněmeckou politiku, stačilo možná pár let, a Čechy se mohly stát dalším německým územím, obyvatelstvo dílem vyvražděno, dílem zotročeno, půda rozdělena německým osadníkům, a (bývalé) Čechy se mohly opravdu stát důstojnou součástí kulturního Západu..

Pišta 27.1.2009 9:06

Re: nakonec za všechno může kníže Boleslav.

 On ten Boleslav I zvaný Ukrutný to s těmi Němci nakonec stejně projel. A proč potom nenastalo to vyvražďování , zotročování atd.?  Vyprávějte a přehánějte ať se pobavíme.

ranbow 27.1.2009 11:30

Re: nakonec za všechno může kníže Boleslav.

To je otázka názoru  -  po 14 letech obranných bojů uzavírá Boleslav  dohodu s císařem císař Otou I., formálně přijímá lenní závislost Českého knížectví - nicméně, Čechy zůstávají samostatné a svobodné. Právě naopak, český stát v té době expanduje, připojuje Moravu a Slezsko,

 Což už se nedá říci o tehdejších slovanských kmenech, žijících na území Německa - polabští Slované , Glomači, Obodriti, polabští Srbové, Veletové, Suslové - kdepak skončili?

Jenda 27.1.2009 12:25

Re: nakonec za všechno může kníže Boleslav.

Myslim, ze to obyvatelstvo by se spis jenom naucilo nemecky. Lidi malo, prostoru dost, proc si mlatit plebs.

V 27.1.2009 5:22

vnimani Evropy

"Abychom sjednocující se Evropu vnímali jako šanci"

tohle dnesni sjednocovani bych oznacil spise jako kolektivizaci a pokud se nam podari stat mimo, tak na tom vyvojove jen vydelame, proste tenhle autobus bych nechal ujet protoze ten nejede do sveta, ale ma konecnou nekde na hrbitove, ci proste nekde kde se hnije zaziva.

rolandszewczyk 27.1.2009 1:22

.

lepší by to bylo udělat tak,aby evropa chtěla k nám,,,,,,,ostatně už jednou to tak bylo,viz němci u nás.To ovšem chce velké lidi a ti se nám bohužel v současnosti nedostávají.

S těma Alpama to beru jako žertík.

Jenda 27.1.2009 1:20

Cim to, ze je Hvizdala jiny?

A ze ho to tak trapi?