11.5.2024 | Svátek má Svatava


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Historik 3.12.2009 16:33

Rok 1968 - člověče, co blbnete, v té době si lidé mysleli, že jakákoliv reforma

je možná jen v rámci "socialismu" a jak se ukázalo, i to byl příliš velký optimismus. Ideálem byla Titova Jugoslávie.

wotan 3.12.2009 10:43

kolektivní vina?

Nese český národ kolektivní vinu za 40 roků budování

největší obludnosti v dějinách- komunismu?

Má ruský národ kolektivní vinu za Leninskou ČEKU, Gpu, NKVD, za

DDzeržinského, Jagodu Ježova, Beriju, za všechny ty stalinské vrahy-- Za umučené Ukrajince hladem, za miliony otroků

v Gulagu, kteří budovali "šťastné zítřky?" Je to kolektivní vina národa?

Historik 3.12.2009 13:18

Re: kolektivní vina?

Džerdžinský byl Polák, Jagoda Žid, Berija Gruzín. Takže zbývá jen ten Ježov...

Lapil 3.12.2009 15:18

Re: kolektivní vina?

Ano.

Protože kolektivní vina existuje. Nemá co dělat v zákonech a u soudů, ale existuje. A je nepříjemně vytrvalá - třeba katolíci a dostatečně z dálky viděno všichni křesťané jsou stále ještě kolektivně vinni upalováním čarodějnic.

Pavel Urban 3.12.2009 10:25

K bývalé Jugoslávii

V roce 1992 se Slovinci postavili na zadní a jugoslávská armáda to po několika dnech vzdala. Slovinské samostatnosti de facto se dokonce ještě dostalo posvěcení od federálních orgánů. Později měli Slovinci pohraniční spory i s Chorvaty, ale vše se odbylo na diplomatické úrovni. Hranice byla v zásadě jasná, posvěcená staletími.

Když vyhlásily samostatnost Chorvatsko a Bosna a Hercegovina, výsledkem byly občanské války. Srbsko sice podporovalo Srby (a v Bosně Chorvatsko Chorvaty). Ale armády obou států existující hranice respektovaly. Nejhorší průběh měla válka tam, kde neexistovaly hranice, jejich potřeba ale ano.

Takže zrušit či zbezvýznamnit hranice znamená řešit důsledek, ne podstatu. Učiníme problém neviditelným a pak se divíme, když se znovu objeví. Vždyť už jsme ho přece vyřešili! Nejlepším příkladem "vyřešení" menšinového problému touto cestou je právě stará Jugoslávie. Za krále i za Tita.

Československo bylo federativním státem, přičemž Slováci žijící v Čechách i Češi na Slovensku byli menšinou. To nikdo nepopíral. Pokud nemají být menšinou slovenští Maďaři, pak nestačí federalizace. Jen nutno zrušit i Slovensko jako územní entitu.

honzak 3.12.2009 9:55

pán je eurohujer, že?

Alespoň vím, koho URČITĚ nevolit.

Čtenář 1 3.12.2009 10:48

Re: pán je eurohujer, že?

Pokud to je jediné, co Vás po přečtení napadne, tak to Vás lituji.........nejsou-li argumenty, oháníme se eurohujery, ale to je málo ......... 

honzak 3.12.2009 11:21

Re: pán je eurohujer, že?

opravdu? Člověk, který podporuje LS je u mě eurohujer. Vy si myslete co chcete, LS platí teprve 3. den a tak se to ještě smí.

K. Babák 3.12.2009 9:51

Jak se to mělo řešit?

Vlastí Němců je Německo. Nebo aspoň bylo až do nedávné doby. Tedy:

1) Buď bude Německo na území, kde žijí Němci. To se zkusilo: anšlus Rakouska, připojení Sudet, začlenění zbytku Československa do Říše. Protože to nestačilo, zvětšoval se Lebensraum tak dluho, až o něj zase přišli. Představa, že na začátku bylo nespravedlivé stanovení československých hranic je nesprávná z několika důvodů. Němci žili na celém území (Praha - staré německé město). Připojením k Německu hrozili už za c. a k. (Badeniho zákony). Neposledním důvodem jsou naše spojenecké vazby. Velká část frustrace Němců byla vyvolána snahou Francie zdeptat poražené a představa, že se německé území zvětší o Sudety byla z tohoto hlediska naprosto nepřijatelná. Po druhé světové válco to nešlo taky.

2) Nebo budou někteří Němci žít Československu. To bylo pro ně nepřijatelné a bylo by to nepřijatelné i po skončení války. I kdyby se s nimi zacházelo s maximální ohleduplností, žili by v socialistickém režimu (že by zabránili jeho nástupu je lež) a po pádu komunismu bychom za jejich utlačování tvrdě pykali. A za ten socialismus mohli dost podstatně. Přejmenování státu by nepomohlo.

Tak se zkusila třetí možnost. Nespravedlivá stejně jako předchozí dvě, jako celá válka, jako bombardování Drážďan a Coventry a rozhodně spravedlivější vyhlazení Lidic a tolika běloruských a ukrajinských vesnic, že je nikdo ani nevypisuje.

Objektivní pravda neexistuje a historie se udála celá tak jak se udála. Slovy klasika: "Ďábel nás zaplétá do příčin"

Arnošt 3.12.2009 9:50

Jednostranný pohled

Když chci psa bít, klacek si najdu... Zvlášť ten příklad Bavorska a Saska se mi líbí. Kdyby Ludvík bavorský "šílený" nebyl šílený, nikdy nedošlo ke německého císařství pod pruským (též i saským) vedením. Důsledkem byly dvě světové války.

O vyhnání čechů  ze sutdet se mlčí.

Autorovy sny pruské nadvládě nad Evropu se začínají naplatňova. Pruské (junkerské) myšlení bylo konzervativní, autor tedy o svém politickém zaměření nelže. Až na to, že to s moderním konzervatizmem nemá nic společného. Celý článek zavání nikoliv neonacizmem, ale tou původní verzí, maskovanou řečma o volebních výsledcích z roku 1933. 

Marat 3.12.2009 12:27

Re: Jednostranný pohled

Vůbec ze Sudet nebyli vyhnaní všichni Češi. Se mnou chodilo do školy po válce spousta spolužáku českých rodiču, kteří v bezpečí přežili Protektorát v Sudetech. Museli odejít jen ti, kteří obsadili místa vyhožených Němcu po roce 1918. SN byli v ČSR druho až třetiřadými občany.

i.h. 3.12.2009 13:00

Ano, proto meli

napriklad nemecke skoly od zakladni az po nekolik universit, jak tak tretiradi obcane po celem svete mivaji. Obranci sudetskych ýbrmensu, jejichz je Marat typickym predstavitelem, lzou, az se jim od Fresse prasi.

Pavel Urban 3.12.2009 13:10

To měli ovšem Češi na počátku 20. století také

Přesto se později při první příležitosti trhli a následně hovořili o Rakousku-Uhersku jako o utlačovatelském státě.

Je ovšem pravda, že k provedení své secese si Češi a Slováci našli lepší patrony.

Historik 3.12.2009 13:27

Re: To měli ovšem Češi na počátku 20. století také

Příčinou rozpadu Rakouska Uherska byla WW1. Tato pod prapory všemožných nacionalimů vedená válka musela mnohonárodnostní monarchii rozložit. Navíc, Němci Čechům vyhrožovali, jak s nimi po vyhrané válce zatočí. A o jejich "prozíravosti," s jakou zmařili chystanou korunovaci císaře Karla I Českým králem darmo mluvit.

děteněkam 3.12.2009 9:26

Myslíš to vážně?

Potom je mi tě líto!

Saul 3.12.2009 9:43

Re: Myslíš to vážně?

I mně je ho líto, ale pokud takové názory má víc lidí, je mi líto hlavně sebe.

akela 3.12.2009 9:17

rodák ze severu

češi a němci bydlící v hornických kolonijí si rozuměli a spodivem si i ve válce pomáhali navzájem i když občas problémi s fanatiky byli problém nastal po válce a zde ani pan Stránský s jeho seirálem nebyl objektivní hlavně nezveřejnil s kterých měst přišli zlatokopové splundrovat sever asi jako za komančů se musel zavděčit ty co přišli dosídlit sever přišli do vyrabovaných domů a statků to lepši už bylo odvezeno a jak se chovali tito rabovači k Němcům je už známo usedlí ČešI se natom NEPODILELI

Jenda 3.12.2009 9:01

"Vlastně jde jen o rozšíření většinového hlasování"

Spravne. VzDyt co je spravedlivejsi nez hlasovat na shromazdeni bytoveho druzstva o tom co budou vsichni varit v nedeli k obedu? Musime preci spolupracovat a musime se dohodnout!

Mgr. Milda 3.12.2009 8:33

I v Německu vždy měli třicetikorunáče

a v době, kdy se Hitler a Henlein drali k moci, nebylo o válce ani slovíčka k zaslechnutí. Nešťastnou náhodou se ti socialisté dostali k moci právě, když ta velká krize už končila, zbrojení tu krizi dokonce přeměnilo v konjunkturu. Náhle byla práce a prostý občan (citát V. Klaus) to dával dohromady s účinky nacionálního socialismu.

Nacionalizace židovského majetku měla pro třicetikorunáče velké výhody- velmi levně si pořídili, co by jinak ještě dlouho neměli. Proto se také koukali jinam, když jim před očima tloukli ty bezbranné občany. Aby mohli ještě více z té arizace získat, vstupovali do SA a SS, stranická legitimace NSDAP s nízkým číslem kvalifikovala každého mamlase jako ředitele arizované firmy.

Naši třicetikorunáči ožili v květnu 1945 a řídili se přesně tím německým vzorem. Že u nás nedošlo k průmyslovému vraždění je dáno tím, že třeba v Jáchymově bylo třeba téměř sto tisíc otroků, aby dolovali uran na ruské rakety. Další projekty počítaly také s levnou pracovní silou trestanců. Atmosféru padesátých let jsem zažil, dost se to podobalo té protektorátní.

ja 3.12.2009 8:23

Problém byl v českých Němcích

Problém byl v tom, že Němci v českých zemích byli od 18. století vychováváni v tom, že jediným dorozumívacím jazykem v zemi je němčina. proto byli tak "milosrdní", že povolili používání češtiny mezi rodilými Čechy. Další "ústupky" ne. Proto ten šok po roce 1918, kdy sice jim nikdo němčinu nebral, ale najednou tu byl i jiný jazyk k dorozumívání. Většina by to asi přijala, jenže nebyl čas - místo toho nastoupili populisté (Henlein apod) hlásající rychlé řešení. Pak ovšem asi nic lepšího než "rychlé řešení" po válce nebylo.

rolandszewczyk 3.12.2009 8:35

Re: Problém byl v českých Němcích

dnešním požadavkem na jakékoliv lepší místo v státní správě je podmíněno znalostí cizího jazyka,myšleno angličtina,

ja 3.12.2009 9:18

Re: Problém byl v českých Němcích

No jo, ale v českých zemích čestina ani němčina nebyly cizími jazyky! To byly místní jazyky. Proto bylo nutné hledat způsob spolužití. A když Němci zvolili separaci, tak holt ji dostali. I když způsob provedení nebyl zrovna salónní.

Informace 3.12.2009 8:17

Na štěstí znám něco o nacifikaci Německa a důsledcích

jen z knížek. Jak postupovala nacifikace Německa vymýváním mozků a represemi se můžete dočíst v klasické knize Wiliama L. Shirera: The Rise anf Fall of the Third Reich.

O tom, jaké důsledky měla II. světová válka pro německý národ existuje bohatá literatura.

Matteo Ermacora e Serena Tiepolato  37 stránková biliografie o chování a přestupcích sovětské armády a spojeneckých vojsk na území okupovaném Němci a v Německu v letech 1944-45

Stefan Blaschke, The History of Rape: A Bibliography (http://de.geocities.com/history_guide/horb/index.htm l). o koncentračních táborech ruské armády a spojeneckých vojsk.

Je to, objektivně vzato, nešťastný národ.

rolandszewczyk 3.12.2009 8:11

he he he

no jo,nacistické sudetaky jsme vyhnali,slováky fašouny jsme přijali,a rusínama jsme zaplatili za vítězství,tedy vy češi,my ze slezska se tomu smějeme

BERAN 3.12.2009 8:11

Volby 16. července 2009

ODS                        31.45%

ČSSD                      22.38%

KSČM                     14.18%

KDU-ČSL               7.64%

krabaťák 3.12.2009 8:30

Re: Volby 16. července 2009

Hrušky, jabka, květák :-D:-D

BERAN 3.12.2009 9:11

Re: Volby 16. července 2009

NSDAP na jedné straně a KSSS(b) na druhé straně.

SdP na jené straně a KSČ na druhé straně.

Vazalské strany těch samých socialistů. Zmrzačené životy a stohy mrtvol. Jedni těm druhým nadávali židobolševici, na oplátku dostali nadávku fašisti

Ještě nějaké srovnání?

krabaťák 3.12.2009 10:18

Re: Volby 16. července 2009

Zelí, kedlubny.

Čoveče, když chceš napsat srovnání je fajn ho hodit do nějakého kontextu a ne jen tak vyblejt 4 čísla, kdo si má domýšlet co se Ti hodí palicí.

BERAN 3.12.2009 10:30

Omlouvám se majitelům alternativní inteligence.

krabaťák 3.12.2009 11:46

Re: Omlouvám se majitelům alternativní inteligence.

Ty seš případ teda :-D