29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

EVROPA: Jedině SEČ

Česká republika, předtím Československo, patří do časového pásma A, to znamená, že v něm platí standardní středoevropský čas. Vcelku logicky: naší zemí prochází 15. poledník východní délky. Čili střed časového pásma A.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Boublíková 3.11.2018 7:52

Re: Slovo půlnoc

Pokud tedy bude trvale SEČ, jsem zapomněla. Při SELČ mám vše formálně posunuté o hodinu později.

Ale i tak lidé prskají, že jejich psi štěkají v 5 ráno na mou neštěkající čubu a sousedka prská, co blbnu na zahradě v sobotu v 7, když "všichni ještě spí". Tak holt budou prskat o hodinu dřív :-)

R. Langer 3.11.2018 7:45

Re: Slovo půlnoc

Protože už bude světlo. Proto.

H. Gene 3.11.2018 11:23

Re: Slovo půlnoc

Přesně.

P. Remeš 3.11.2018 0:27

Letní čas není žádný konstrukt. Je to pouze snaha přiblížit se situaci, kterou žije lidstvo statisíce let. Až do nástupu elektrifikace bylo zcela normální, že lidé vstávali s východem slunce a usínali s jeho západem. V létě vstávali dřív a v zimě později. Tak to chtěl Bůh, v kterého pan Smejkal věří a je to přirozené a evolucí osvědčené. Je naopak naprosto nenormální, aby v létě svítalo v půl čtvrté a člověk lezl z postele až čtyři hodiny na to ...

P. Boublíková 3.11.2018 0:56

Re:

Jde o to, že lidé s pevnou pracovní dobou se budou muset naučit v létě při SEČ přesouvat alespoň zčásti své volnočasové aktivity do ranních hodin. Například ráno delší vycházka s čoklíkem a večer kratší. Nebo již ráno si jít zaplavat.

Bude to blbé, neboť rána jsou chladná a večery teplé. Avšak co naděláme proti " vědeckému" pojetí času :-)

Nicméně si myslím, že pokud si Německo, případně další sousední státy zavedou trvale SELČ, bude u nás zaveden taky. Tím pádem v zimě bude tma do 9 hodin jak v Rusku. Zkrátka střídání času podle mého názoru představuje vhodné přizpůsobení se rozdílným délkám dne/noci v létě vs. v zimě.

P. Dvořák 3.11.2018 2:25

Re: Ach jo.

To je nesmysl, co jste napsala, že!

Ráno dejme tomu v 05:00 SEČ je úplně stejná teplota jako ráno v 06:00 letního času. Na tom není zhola nic vědeckého.

Nehledě na to, jaký má smysl mít "úřední čas" čas o hodinu později, abych beztak musel vstávat o hodinu dřív.

Ano, večery jsou zejména v létě oproti ránům teplé. Proto si rád večer posedím někde venku, ať už na dvoře, na zahradě nebo v lese. Pokud je světlo, platí zejména pro situaci "v lese". Lampy tam večer nesvítí a to ani ty euro-super-úsporné. Jestli vás ruší světlo při sledování Událostí nebo řvaní a hádky s Michaelou Jílkovou na ČT, pořiďte si rolety nebo žaluzie.

Jestli je u vás někdy tma ještě v 9 hodin, nejedná se o námi zde obývanou střední Evropu, ale zřejmě žijete někde poblíž polárního kruhu, takže o to delší zase jindy bývají dny. Také byste tam mohli mít na oplátku za tmavé dny tzv. "bílé noci".

P. Boublíková 3.11.2018 4:03

Re: Ach jo.

Zkuste si můj příspěvek přečíst ještě jednou a pomalu. Reagujete totiž na něco jiného, než jsem psala.

R. Langer 3.11.2018 7:47

Re: Ach jo.

Přesouvání "volnočasových aktivit" z večera na ráno je nesmysl.

P. Boublíková 3.11.2018 7:56

Re: Ach jo.

No je to dost blbé, jak jsem psala - třeba jít ráno plavat, protože je ještě zima, anebo jezdit ráno na kole a jít do práce unavení (což se večer před spaním hodí líp).

Ale rozhodně nemám tolik času, abych mohla hodinu světla denně jen nějak proflákat.

A. Nikoloki 3.11.2018 8:27

Re: Ach jo.

Hlavně se dost blbě dělí dvouhodinová vyjížďka na kole na první hodinu ráno tam a druhou hodinu večer zpátky ...

R. Langer 3.11.2018 8:30

Re: Ach jo.

Ano, je to tak jak píšete, ale nedokážu si u sebe představit, že bych se třeba jel na kole projet ráno místo večer. A to já o tu hodinu dřív vstávám, to mi připadá normální, ale abych ráno něco fyzicky dělal... :-)

Z. Lapil 3.11.2018 11:05

Re:

No, já nevím. Co si tak vzpomínám, správná hospodyně vstávala "za kuropění", což je - jak my vesničané víme - vysloveně za tmy, a souboje taky bývaly dohadovány "za úsvitu na louce za lesem", i když - jak tak čtu Puškina a jemu podobné - to přinejmenším v Rusku nejspíš znamenalo spíš "pozdě večer" než "brzy ráno". Oběd v pět v podvečer? Nic zvláštního.

S chozením spát "se sluncem západu" to ke všemu nejspíš nebylo extra důsledné - viz přinejmenším přástky a rčení "za dlouhých zimních večerů". Jak si poradit s jihoevropskou siestou a bílými a polárními nocemi, to už nevím vůbec.

Je to trapné, ale naše země možná je pupek světa, ale Evropa, i ta bez Ruska, Ukrajiny a pár dalších, je na jednotný čas a jednotné zvyky nepřiměřeně velká.

Možná znáte Terryho Pratchetta: "Stařenka Oggová chodila spát velmi časně. Někdy už v šest hodin ráno".

H. Gene 3.11.2018 11:25

Re:

Kuropění není za tmy.

Z. Lapil 3.11.2018 12:48

Re:

Máte pravdu, je ještě mnohem dřív. Námitky adresujte sousedovic kohoutovi :-).

P. Portwyn 3.11.2018 19:44

Re:

Jestli ono to není k*rvopění... víte, jako že pracovnice jdou po šichtě domů a vesele si zpívají... ;o)

P. Boublíková 3.11.2018 0:23

Pro mě za mě :-)

Dosud jsem v létě začínala sekat trávník od 7 hodin. Pokud bude zrušen SELČ, nastartuji sekačku v 6.00.

P. Dvořák 3.11.2018 2:00

Re: Pro mě za mě :-)

V tom to právě je, jak správně píše pan Remeš:

". . . lidé vstávali s východem slunce a usínali s jeho západem."

Takže sekat trávu se chodilo ještě za pološera a za rosy a ne až po dopolední snídani. Ony jaksi před pár lety ještě tak nějak nebyly elektrické šrotovačky nízké trávy. O elektrickou sekačku se rozhodně nejedená. Typicky matení pojmů, v dnešní době a v "naší" EU doslova principiální.

J. Pospíšil 3.11.2018 3:06

Re: Pro mě za mě :-)

To bude jen jiné číslo, v létě totiž používáme zatím šidítko, posunujeme si hodinky na nesprávný čas. Jinak ve skutečnosti budete sekat trávu ve stejnou dobu, jen číslo na hodinkách bude pravé. Poledne bude v poledne. Žádná skutečná změna nenastane, jen číslo na hodinkách budete mít správně.

P. Boublíková 3.11.2018 4:00

Re: Pro mě za mě :-)

Proboha, to já přece vím. Jen aby to věděli i sousedi. :-)

R. Langer 3.11.2018 7:48

Re: Pro mě za mě :-)

Ano, sousedi budou mít na hodinách o hodinu méně. Přesně. :-D

M. Prokop 3.11.2018 0:22

Ale prdlajz.

Středoevropský čas je ten "letní" i ten "zimní". Míst, kde je v poledne slunce přesně v nadhlavníku, je stejně jen úzký pás. V praxi jde o to, zda lidé dávají přednost slunci večer (jako já, "sova"), nebo ráno, jako "skřivani". Tahat do toho politiku je (zatím) nesmysl.

J. Pospíšil 3.11.2018 3:13

Re: Ale prdlajz.

Nic jako zimní čas skutečně neexistuje. Máme dosud středoevropský čas a letní čas. Zímní čas se vynořil až s debatami o zrušení letního.

My sovy chodíme spát prostě později, daleko později po západu slunce, i se zavedeným letním časem. Na tom číslo na hodinkách nic nezmění.

R. Langer 3.11.2018 7:50

Re: Ale prdlajz.

Já chodím spát tehdy, když se mi chce.

H. Gene 3.11.2018 11:28

Re: Ale prdlajz.

Já, jako sova, preferuji slunce v poledne v nadhlavníku. V celé ČR je rozdíl oproti zenitu 13 minut, což nepoznáte. Hodinu poznáte.

M. Šejna 3.11.2018 13:47

nevzdělaný šmudla Gene

nevzdělaný šmudla Gene vůbec netuší, že v celé ČR je rozdíl nikoli 13 minut, ale 26 minut.

nevzdělaný šmudla Gene navíc ani netuší, že Slunce občas předběhne pravé poledne, a právě dnes 3.listopadu to je nejvíc, tedy o 16 minut a 26 sekund. V únoru se Slunce pro změnu opožďuje až o 14 minut a 13 sekund. Takže samotné Slunce má "rozdíl" mezi listopadovým a únorovým pravým polednem větší víc jak půl hodiny, a to všude na zeměkouli.

H. Gene 3.11.2018 13:54

Re: nevzdělaný šmudla Gene

Ty, chytrolíne, si někde přečti, co je to zenit. A zkus pak použít mozek, co to znamená "proti zenitu".

Nebudeš se pak muset zesměšňovat a být za hlupáka.

J. Pospíšil 3.11.2018 20:38

Re: nevzdělaný šmudla Gene

S jiným časovým pásmem než SEČ je u nás ten rozdíl mezi časem na hodinkách a průchodem slunce nejvyšším bodem vždy větší, zejména v průběhu roku v průměru o tolik hodin, o kolik posuneme časové pásmo od našeho. Kdybychom zavedli moskevský čas, mohli by měniči užívat letní odpoledne do zápádu slunce ještě déle. A kdyby jestě více, mohli bychom den prodloužit dle nic na skoro celou noc. V práci by lidé byli potmě, to by mimo pár venku pracujícím nevadilo, ale po práci by byla spousta času na juchání venku při světle.

Mě to přijde drobet na hlavu padlé.