29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

EVROPA: Jedině SEČ

Česká republika, předtím Československo, patří do časového pásma A, to znamená, že v něm platí standardní středoevropský čas. Vcelku logicky: naší zemí prochází 15. poledník východní délky. Čili střed časového pásma A.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 3.11.2018 10:52

pane Mikulče

neštěstím jste vy.

Já nevím, kdy, kdo a kde vstává. Proto píšu o průměru. Víte, co je to průměr?

Pokud vy vstáváte ve 4 hodiny ráno, abyste stihnul ranní směnu u popelářů, tak jste mimo český průměr, a já chápu, že pořebujete mít ráno ve 4 hodiny světlo, a že večer jdete spát už v 19:00 hodin.

Já opravdu ignoruji místní čas, ale tradice nikoli. Pro měj je výhodnější dodržovat tradice za světla a nikoli za tmy.

A docela by mě zajímalo, které ranní tradice v Česku máme, a zda pro tyto ranní tradice je nutné mít světlo.

H. Gene 3.11.2018 11:15

Re: pane Mikulče

A jak jsi na ten průměr přišel, šmudlo?

M. Šejna 3.11.2018 13:26

Re: pane Mikulče

to je na tebe moc složité, troubo.

H. Gene 3.11.2018 13:34

Re:

Věděl jsem, že sis to zase vycucal z prstu... Ostatně jako vždy.

M. Šejna 3.11.2018 13:54

troubo Gene

vysvětlovat troubovi Genemu výpočet průměru, je zbytečné. Ostatně jako vždy.

P. Grigar 4.11.2018 13:05

Re: troubo Gene

... no když jsme u toho vysvětlování, vy jste si ještě nestihnul všimnout, že M.Mikulec je "ona" ?

Z. Lapil 3.11.2018 10:47

Re: Nesmysly pana Stejskala č.2

Víte, mně tyhle úvahy připomínají úvahy o tom, že kdybychom zavedli rok o 730 dnech, stárli bychom 2x pomaleji.

Podle mě - vstávej, kdy chceš, musíš-li do práce, je třeba řešit pracovní dobu, ale s vesmírem nehneš (i když kdo ví, raketové motory se Newtonovu pevnému bodu dost blíží) a 24 hodinový den s kalibračními body o půlnoci a v poledne je celkem osvědčená záležitost.

Nakonec: zhruba 16 hodin bdění a 8 hodin spánku s 12ti hodinami světla (svítání a soumrak zanedbávám) a 12ti hodinami tmy (na rovníku přesně, všude jinde včetně pólů v průměru) nesladíte, točte si ručičkama hodinek jak chcete.

Mimochodem - nevím, jak ve Španělsku, ale ve Francii jsem byl kdysi kolem letního slunovratu, a že bylo ne úplně tma dost přes půlnoc mi jako důvod k "náramnému vyhovování" nepřišlo. Bylo to v Bretani, čili - k mému tehdejšímu překvapení - na úrovni Irska).

Do důsledků: jako proklatě podstatnější považuju skutečnost, že (naprostá?) většina nestihne - ať objektivně či z vlastní blbosti - spát ani těch "předpisových" 8 hodin, takže řešení, jestli vstávám do tmy v šest nebo v sedm mi přijde jako to plácání, ze kterého si dělají legraci vtipy o anglických lordech: Jean, má citrón křidélka? -Nemá, sire. -Och, tak jsem si opět vymačkal do čaje kanára.

M. Šejna 3.11.2018 10:59

správně, pane Lapile

v podstatě jste popsal i moje pocity z tohoto sporu o čas.

Ale pokud jde o to, že Vám v době letního slunovratu nevyhovovalo v Bretani světlo kolem půlnoci, tak z toho si nic nedělejte. Pro jistotu v létě vůbec necestujte na sever od Česka. Stejně "nepřijemné pocity byste zažil na pobřeží Baltického moře, a ještě horší by to bylo pro Vás v Norsku nebo ve Švédsku. A radši jezděte na dovolenou někam, kde Slunce zapadá v létě nejdřív. Nejvhodnější je v takovém případě rovníková Afrika na 15.poledníku.

Z. Lapil 3.11.2018 12:46

Re: správně, pane Lapile

Mě (nám) to s tím časem došlo už před cestou, že v západní Evropě (reálně tam mají skoro londýnský čas) bude letní čas dělat divy, ale překvapilo mě, že až tolik. Teprv nad mapou jsem zjistil, že moje představa "Anglie je západně od Francie" je, řekněme, nadměrně zaokrouhlená.

Ono při cestování se člověk dozví spoustu věcí. Nebýt svobody cestovat (ještě před EU, mimochodem) nikdy bych se nejspíš nedozvěděl, že z Londýna je do Skotska zhruba stejně daleko, jako do Prahy. Od jisté doby mě taky nepohoršují východní Slováci, kteří pracovali "v Praze". Kde v Praze? Louny. Ono to z té dálky opravdu není moc rozdíl.

M. Šejna 3.11.2018 13:32

přesně tak, pane Lapile

já jezdím každý rok v létě kolem slunovratu trávit dovolenou na italskou Rivieru. Také mě překvapilo, že tam Slunce zapadá později, než v Česku. Domníval jsem se, že když je to víc na jihu, tak by tam měl být letní den kratší. Úplně jsem zapomněl, že italská Riviera je o dost víc na západ, než Česko a že tam tedy západ Slunce příjde později přesto, že to je víc na jihu.

V. Církva 3.11.2018 13:36

Re: Nesmysly pana Stejskala č.2

Píšete voloviny. Tak se bude do práce chodit o hodinu dřív.

M. Mikulec 3.11.2018 10:10

Autor to napsal

zcela přesně. Středoevropský čas je normální: GMT+1, Greenwichský hlavní čas + 1 hodina. Je to pro naši zeměpisnou polohu základní čas. Co je nepochopitelného na tom, vrátit se k normálu, a nekomplikovat život lidem buzerováním umělými výmysly? Zjednoduší se jízdní řády, letové řády, a vlastně vše, co se kvůli politickým rozhodnutím na desítky let rozhasilo a zkomplikovalo.

J. Lepka 3.11.2018 11:22

Re: Autor to napsal

Tak si zkuste oba, tedy vy i autor, položit otázku vpravdě kardinální : Proč zrovna greenwichský čas je ten 0.00? ( Najdete li souvislost s navigací a dominancí Anglie v námořnictví, trefili jste do černého)

Takže se dostáváme k přirozenému pásmovému času. Problém ovšem je, že nežijeme na rovníku a proto se nám do počítání času ještě míchá přirozená změna délky dne a tím i světla, v závislosti na roční době. Pokud si uvědomíme, že ještě vcelku nedávno, cca 200-250 let zpět, lidé žili v harmonii s denní dobou, akorát v zimě museli vstávat ještě za tmy, jinak jim bučel dobytek hlady ve chlévě a biorytmus určoval kostelník svým vyzváněním. Takže jakékoliv počítání času je umělý konstrukt a je zcela fuk, jestli má den 4 úseky nebo 24 hodin, člověk jakožto denní tvor se bude stejně orientovat podle denního světla.

K jízdním řádům a jiným mezinárodním problémům jen jedna poznámka. US Army používá pro operace na celém světě čas ZULU.Na ten místní si to holt musí každý přepočítat.

J. Jančura 3.11.2018 9:44

Autor nemá pravdu

Pro střídání letního zimního času existují objektivní přírodní důvody - v létě je delší den v zimě delší noc. Jen to, zda to vezmeme na vědomí nebo ne, je pak sociální konstrukt. Jako je dávným sociálním konstruktem délka dne 24 hod. - klidně by mohla být 10 hod. (hodina by pak byla delší) a opačně např. 100 hod. (hodina by byla kratší). Je také lidskou dohodou-zvyklostí, že hodina má 60 minut apod. Je to podobné jako počítání letopočtů podle evropského a muslimského kalendáře.

M. Mikulec 3.11.2018 10:12

Re: Autor nemá pravdu

V čem nemá autor pravdu? Že nezohlednil lidskou rozmazlenost a nelíbí se mu boj proti přírodě? Na jednu stranu chcete více slunečního svitu v delších dnech, a na druhou stranu proti slunečnímu svitu bojujete?:-))

M. Šejna 3.11.2018 10:18

boj proti přírodě?

děláte si z nás srandu? Jaký boj proti přírodě?

Drtivá většina bojovníků proti letnímu času má děsný problém vstávat za tmy, ale vůbec jim nevadí trávit večery za tmy. Takže o jaké boji proti přírodě píšete?

Pokud bychom měli žít podle východů a západů Slunce, a rozdělit tak denní světlo a tmu rovnoměrně na ráno a večer stejným podílem, museli bychom posunout čas o dvě až tři hodiny "na východ", a nikoli jen o hodinu, jak to děláme v létě.

Z. Lapil 3.11.2018 10:50

Re: boj proti přírodě?

Kdybychom měli žít podle východů a západů slunce, tak hodinky potřebujeme jen jako zbytečný interface. Navíc dost mizerný, jak se ukazuje.

Z. Lapil 3.11.2018 10:15

Re: Autor nemá pravdu

Což s těmi 24 hodinami máte pravdu, i když já spíš čekám, že někdo přijde s nápadem půlhodinových pásem, jelikož jsou bližší přirozenému stavu "12 hodin je přesně v poledne". Připomínám: východomoravské poledne je skoro o půl hodiny dřív, než poledne západočeské; přesně tušínm 26 minut mezi hranicí a hranicí.

Co mi ale uniká: jaký je ten objektivní důvod ne pro střídání času, ale pro přetáčení hodinek? Existuje-li, pak by bylo záhodno dělit časová pásma nejen od východu na západ, ale i z jihu na sever, protože na rovníku se délka světla dne a noci téměř nemění, zatímco směrem k severu a k jihu je posun větší a větší. Z těch objektivních důvodů by pak vyplývalo, že v polárních oblastech by muselo být rozdíl skutečného a letního času mnohem větší než 1 hodina.

Celé mi to připadá jako debata o gravitaci. Ta taky na Zemi působí shora dolů a zatím nikoho, samozřejmě kromě těch, kterých se to týká, nenapadlo řešit, že u protinožců je ten směr úplně opačný než u zdenožců a u mezinožců že je někde mezi a celé se to točí dokolečka.

J. Jančura 3.11.2018 10:27

Re: Autor nemá pravdu

Já jen tvrdím, že délka dne a noci apod. se řídí přírodními zákony a je na lidské dohodě tj. na tzv."sociálním konstruktu", jak se jim přizpůsobí. Některým lidem bude vyhovovat letní, jiným zimní čas a dalším pak střídaní časů a proto bych zastánce konkrétního způsobu neodsuzoval jako "sociálního inženýra", jak to činí autor článku

M. Mikulec 3.11.2018 10:41

Re: Autor nemá pravdu

2x ročně měnit čas je sociální inženýrství, omlouvám se.

J. Jančura 3.11.2018 12:20

Re: Autor nemá pravdu

Pokud to tak široce berete, pak je sociálním inženýrstvím i jeden čas resp. jakýkoliv jiný čas, neboť "měření" času je jen lidským výmyslem. Čas je dle obecné relativity veličina relativní nikoliv absolutní.

Z. Lapil 3.11.2018 12:27

Re: Autor nemá pravdu

Proti takto řečenému nemám námitek.

Jestliže ale existuje nějaká přírodní skutečnost, pak mi přijde hloupé nebo přinejmenším zbytečné dělat něco víc, než že ji popíšu způsobem - nejspíš trochu zaokrouhleným co nejbližším skutečnosti. Je ÚPLNĚ jedno, jestli se stmívá v šest nebo v sedm. Důležité je, jestli se vrátím domů za světla nebo za tmy. To, že si přeřídím hodinky, mi udělá leda zmatek v počtech: poledne nebude v poledne, den rovnodennosti nebude 6:00 - 18:00, ale 5:00-17:00.

To, že se někdy v 70. letech přechodem na jednotky SI tíha břemene změnil ze 100 (kilopondů) na 1 kilonewton neznamená, že se stěhováci nadřou 100x míň. Nejsouce blbci dobře vědí, že se metráku prostě začalo říkat kilonewton, takže se v praxi nezměnilo vůbec nic.

I když při nedohodě to zmatek vyvolat může. Viz ti neš ́TASTNÍCI, CO PRAŠTILI DRUŽICÍ O mARS (pardon, CapsLock), protože si nevšimli transformace mezi palci a centimetry.

J. Jančura 3.11.2018 12:43

Re: Autor nemá pravdu

V přestavování hodinek nevidím problém, dnes se to většinou děje automaticky, takže ani o tom nevíte. Samozřejmě vaše vnitřní hodiny to na nějakou dobu rozhodí, ale to se dá přežít. Vždyť to musí přežít spousta lidí co cestuje na větší vzdálenost resp. pracuje v nepřetržitém provozu apod. Osobně si myslím, že se ty problémy se změnou času zveličují

Z. Lapil 3.11.2018 12:54

Re: Autor nemá pravdu

Určitě. Jak už tu padlo - jakýms takýms problémem je co půlroční změna konvence. Američanům dokonce hodinky ukazují jen 0:00 - 12:00 a Němci ani netuší, co je to hodina, říkajíce jí dýštunde, a nezdá se, že by nějak houfně umírali na rakovinu levého zápěstí nebo čemu špatně definovaný čas škodí.

J. Jančura 3.11.2018 13:00

Re: Autor nemá pravdu

Souhlas

J. Lukavsky 3.11.2018 19:28

Re: Autor nemá pravdu

"přechodem na jednotky SI" mě tedy docela štve když v rádiu hlásí rychlost větru v m/sec a ne v km/hod. To druhé si umím představit snadno, první se musí přepočítávat. Holt pokrok se nedá zastavit! J.L.

M. Šejna 3.11.2018 9:39

Nesmysly pana Stejskala č.1

čistý středoevropský čas platí jen na 15.poledníku. Takže v Praze zapadá Slunce o 2 minuty později, protože leží na 14,4° východní délky. Ještě hůř je na tom Paříž, kde zapadá Slunce o 51 minut později, protože leží na 2,4° východní délky. No a vrcholem je Madrid, kde Slunce zapadá o 1 hodinu a 15 minut později, protože leží za 3,7° západní délky. Madrid totiž leží ještě víc na západ, než Londýn, a přesto mají Španěle středoevroský čas.

Francouzi a Španělé tak mají v zimě v podstatě letní čas, protože tam slunce zapadá o hodinu později. V létě jim tam pak Slunce zapadá dokonce o 2 hodiny později. Přesto se z toho nehroutí, jako Stejskal, a nestěžují si na to, že mají "východní čas".

P. Portwyn 3.11.2018 19:47

Re: Nesmysly pana Stejskala č.1

Patrně jim chybí to mezinárodně politické hledisko, které je přece zásadní! ;o)

J. Hejna 3.11.2018 9:34

Souhlas

Ale "podle toho se v různých zeměpisných šířkách různě rozednívá a stmívá" se nepovedlo; mají být délky.

M. Šejna 3.11.2018 9:41

pane Hejno

nejen zeměpisné délky, ale i šířky rozhodují o rozednívání a stmívání.