19.5.2022 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

ESEJ: Střední Evropa, život bez identity

Je zvláštní a varovné, že středoevropské společnosti byly před více než sto lety v mnoha ohledech propojenější než dnes. Společnosti, oddělené po první světové válce ne podle pozitivních kritérií blaha a prospěchu obce, ale jen podle jazyka, pohrobci obou světových válek a vlastních totalitních selhání, se k sobě v současné době přibližují jen nesměle – a ne z vlastní vůle.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Lenc 25.8.2017 11:10

Re: Urban,vy troubo,najezte se nebo ožerte!

Přesné!

P. Harabaska 25.8.2017 11:28

Re: Urban,vy troubo,najezte se nebo ožerte!

Činovník klubu komunistů Obroda, mluvčí Občanského fóra, ztratil zájem o praktickou politiku poté, co byli v roce 1990 komunisté ve volbách poraženi. Komu dělá mluvčího dnes? Islámské obci?

P. Han 25.8.2017 19:19

Re: Urban,vy troubo,najezte se nebo ožerte!

Myslím, že ho stále ještě má na výplatní pásce Diag Human.

P. Harabaska 26.8.2017 8:50

Re: Urban,vy troubo,najezte se nebo ožerte!

Vrána k vráně sedá, gauner gaunera si hledá.

J. Vlček 25.8.2017 9:47

A ještě k panu P. Sulcovi:

Milý pane Sulci, když už jste se vzdal svého jména Šulc a stal jste se Sulcem, neboli huspeninou, nechte si své knížecí rady, posudky, odsudky a soudy nad svými dávno bývalými krajany, žijte si svůj báječný život ve svém americkém ráji a nás nechte v klidu napokoji. Váš život zde nikoho nezajímá, stejně jako zde nikoho nezajímají vaše kecy, které nám ze zámoří nevyžádaně zasíláte. Není tedy namístě, abyste se vy zajímal o nás tady. Nemáte-li se nudou čeho chytit, šťourejte se raději v nose a přemýšlejte o nesmrtelnosti chrousta.

P. Portwyn 25.8.2017 9:42

Krystalizující identita střední Evropy

by se dala vyjádřit větou "Nechce si svoje chytré kecy o něčem, čemu nerozumíte.", případně "Přestaňte z nás dělat voly a kázat nám, co si máme myslet a kdy to smíme říkat.".

Myslím, že TOHLE je zvolna se utužující pouto mezi zeměmi V4, které místo úprku na Západ jako doteď začínají vnímat společné zájmy. To pouto není v řečech politiků, ale v hlavách lidí. A tisíckrát mohou krasoduchové tesknit po tom, že národy V4 zaniknou, "rozpustí se jako kostka cukru v Evropě" (jak si přál Václav Havel)...

P. Jášek 25.8.2017 9:38

Dnes má

Střední Evropa jeden úkol, zachránit Západní civilizaci před neomarxisty, kteří jsou po Dlouhém pochodu institucemi dobře zakopaní ve většině zemí EU a tvrdě prosazují destruktivní, fabiánský socialismus!

J. Kanioková 25.8.2017 11:28

Vnímám to podobně..

ovšem pod vládou takových Sobotků to vidím dost bledě..

P. Jášek 25.8.2017 13:10

Re: Vnímám to podobně..

Sobotka k "nim" patří...

P. Portwyn 25.8.2017 9:27

Úkol pro střední Evropu?

Ten je přece úplně jasný, pane autore.

Tedy úkol pro střední Evropu bez Německa: zachovat západní hodnoty (především demokracii a životní styl), až tu západnější část Evropy zaplaví příval.

To můžeme a musíme učinit proto, že my - na rozdíl od západu Evropy - chceme tyto hodnoty zachovat.

J. Vlček 25.8.2017 9:17

Prokousáváním se....

...dlouhosáhlým autorovým článkem, v němž nás nakrmil všemi nectnostmi a chybami, kterých jsme se dopustili snad od příchodu praotce Čecha do současné doby, jsem po celý ztracený čas jeho čtením očekával pointu toho, co nám chce autor sdělit. A nemýlil jsem se, když jsem od tohoto autora neočekával nic jiného, než abychom se dozvěděli něco v tom smyslu, že dobrý muslim je lepší, než domácí zločinec.

Jenže, račte si uvědomit, pane Urbane, že s domácími zločinci si stát prostřednictvím policie dokáže poradit, což se v případě muslimských vetřelců nedaří ani na tom vyspělém západě, natož, aby se to někdy mohlo dařit nám, v naší zemi.

Vám by zřejmě nevadilo, kdyby i zde existovaly ty tak zvané "no go" zóny, jaké existují v západních zemích, že. Ale tam přece ti "dobří" muslimové přebývají, nebo snad ne? S nimi zde přebývají, útočiště a loajální prostředí nacházejí i ti nedobří a zlí muslimové, kteří slibují nám jinověrcům a nevěřícím zakroutit krkem, nebo nás rovnou o hlavu připravit, což ovšem těm "dobrým" muslimům vůbec nevadí.

To jste jaksi nedořekl, nebo spíše taktně zamlčel. To se ale někdy havlistům stává, že.

D. Polanský 25.8.2017 8:51

Když si dám pivo v Dřeváku

u nás v Brně v Bystrci, nemám pocit, že by průmyslová revoluce zničila naší identitu. Když tam někdo vytáhne mobil, to je již málem sláva a heroický výkon. Zdá se, že to zasáhlo jenom Prahu a hlavně autora, mlátí kolem sebe, hlava nehlava. Chtělo by to začít fyzicky pracovat, jelikož humanistů je jako hnoje.

M. Zdobinský 25.8.2017 8:50

Otázka

Chvíli trvalo,než jsem se prokousal k tomu nejdůležitějšímu sdělení na úplném konci. Otázka je,jestli existuje něco jako "dobrý muslim"? Protože pokud někdo je dobrý muslim,tak je jeho učení jednoznačně nadřazeno našemu právnímu řádu a demokracii. A to ani při nejlepší křesťanské pokoře (ten příklad s Husem je obzvlášť odporný) nejde dohromady. Nikdo v islámu nehledal nepřítele, dokud nám nevyhlásili válku,seděli doma a nevraždili nevinné po celé západní Evropě. Zkuste si pane Urbane přečíst,co vykládají v pražské mešitě. A to jsou ti tzv.umírnění. (respektive jsou umírnění,protože jich je málo - zatím).Vůbec nechápu tu drzost,PROČ najednou bych měl akceptovat,že se do naší země přemístí tisíce lidí z úplně jiného kulturně civilizačního okruhu? Ale asi jsem na rozdíl od autora "nehotový" blbec,která má rád svoji zemi, obec, jazyk ,historii (jakkoli k ní mohu mít řadu výhrad)nebo kulturu.

M. Krátký 25.8.2017 10:25

Re: Otázka

"Dobrý muslim" v našem smyslu neexistuje - do západní Evropy po válce ( a převážně v 60-70 tých letech ) přišly miliony Turků ( a pod muslimů ) - a tak mi vysvětlete jak je možné, že se ani čtvrté - páté jejich generaci nepodařilo přistoupit na naše pravidla a způsob života - jednoduchá odpověď - PROTOŽE NECHTĚJÍ !!! A když v Turecku vypuknou jakékoliv vášně - tak Turci v Evropě freneticky šílí. Islám v Čechách nechci - tečka CZ

F. Houžňák 25.8.2017 8:48

My za to nemůžeme, že Urban žije

bez identity, to ať si stěžuje někde jinde, třeba u Šoroše. On mu už nějakou opatří. Řada muslimáků v Německu má až šestnáct identit a na každou pobírá Sozialhilfe.

Š. Hašek 25.8.2017 10:00

Re: My za to nemůžeme, že Urban žije

Přesné.

J. Kanioková 25.8.2017 11:59

:))))))))

T. Hraj 25.8.2017 8:34

Příště spíš ten tweet, pane Urbane

Tolik kejdy ve vlastním hnízdě jsem už dlouho neviděl.

Polemizovat vzhledem k rozsahu nemá smysl. Snad jen že ta pohádka o někdejším provázaném soužití různojazyčných skupin je nesmysl. Je mnoho dokladů o tom, že se jednalo spíše o vedlesebežití. Jazykové hranice mají ve skutečnosti velmi dobrý smysl. Jazyk se zpravidla pojí s kulturou a sdílenou verzí historie, takže národní dle státy více méně jazykových hranic mají logiku.

Š. Hašek 25.8.2017 8:23

Pane Urbane,

právě Vy začínáte být člověkem bez identity.

Resp. začínáte být "moderním bořitelem" identity Evropy, samozřejmě těch identit je více, neboť Evropa je velice pestrý světadíl. Evropou samozřejmě nemyslím bruselkanceláře, tam mají identitu již jen jedinou. Mnozí s Vámi říkají (melou od rána do večera) Evropa a přitom myslí bruselepartu a její směrnice. Chyba, propaganda, primitivismus nedouků, sny nových bolševiků.

Makejte, abyste zblbnul více studentů, v devatenácti, mnohdy bez času rodičů a dědů, jsou tvárnou hmotou. Na nás starší to nezkoušejte. Zkráceno.

Z. Lapil 25.8.2017 11:06

Re: Pane Urbane,

Tak nějak.

M. Těhanová 25.8.2017 8:23

Prokousáním se poctivým čtením jsem pochopila,

co nám chtěl autor , jako vždy říci. Holt jsme zaostalí!

" nereálné, kolektivistické konstrukty nár. států, tříd a ras"

" zotročení vzdělanosti nár. jazyky"

" Velké dějiny Evropy zaměřené na právo,vzájemnost a solidaritu"

" jazykové národy"

M. Těhanová 25.8.2017 8:27

Re: Prokousáním se poctivým čtením jsem pochopila,

A takovým dlouhým, v podstatě blábolem dojde pan Urban k tomu, co nám chtěl říci. Musíme pochopit, že jsme zaostalí, že je naší povinností živit muslimské a ekonomické imigranty, abychom odčinili viny našich předků a konečně se stali moderními lidmi.

To snad mohl napsat méně slovy, ale to by nás asi nepřesvědčil o tom, jak je vzdělaný.

Š. Hašek 25.8.2017 8:29

Re: Prokousáním se poctivým čtením jsem pochopila,

Jest to zoufalec, mírně drzý, hodně namyšlený, nejraději by asi zrušil volby, internet pročistil, nositel univerzální novopravdy. Skoro jako Halík, věřící nenávistník, pyšný sám na sebe.

Co ostatně s čecháčky, Maďary, Poláky, Ruskem, ........... rozhodne Jourová/Dienstbier. Děkuji, nechci.

J. Fridrich 25.8.2017 10:28

Re: Prokousáním se poctivým čtením jsem pochopila,

Pan Urban konstatuje realitu o naší úrovni po devastujících 40ti létech budování toho Orvelovského světa - a to se zdejším přispívatelům nelíbí... Normální člověk dovede konstatovat to, že je někdo lepší - a to nejen ve sportu.

M. Těhanová 25.8.2017 16:08

Re: Prokousáním se poctivým čtením jsem pochopila,

Mám nepříjemný pocit, že Orwelovský svět se buduje teprve teď. Ta komunistická nalejvárna byla slabý odvar všech těch kontrolních mechanismů, které se rozrůstají do neskutečných rozměrů.

A to jsem si myslela, že nic horšího než socialismus už nezažiju.

M. Krátký 25.8.2017 8:21

Bude to mazec, až tento "elaborát" pana Urbana

někdo v nejbižší době pořádně rozpitvá - řádku po řádce a vysvětlí mu dopodrobna jak brutálně se mýlí. Islám v Čechách nechci a basta fidli

D. Stys 25.8.2017 7:21

Mně a mému okolí tedy rozhodně identita neschází.

Mně a mému okolí tedy rozhodně identita neschází. I kdyby to bylo dáno jen krásným jazykem a jeho pozoruhodnou historií, historií míst, kde žiji nebo jsem žil, apod. Žádného nepřítele nepotřebuji.

Nikoliv kupodivu, i (svým způsobem) vzdělaní lidé z ne tak vzdáleného okolí potřebují jako nepřítele mne/nás. Ono totiž to "zmatené hledání obecné „velkoněmecké identity“." stále trvá. Taktéž hledání několika dalších velko-identit, např velkobritské nebo nebo velkofrancouzské, pohříchu ještě bolestnější, neboť tyto identity jsou ztracené.

Š. Hašek 25.8.2017 8:39

Re: Mně a mému okolí tedy rozhodně identita neschází.

Mně rovněž identita neschází.

Ale je to identita občanskoČR, křesťanská, neprávistická, mužská, bílé středoeurorasy, rodinná, pomoci bližnímu, já pán - ty pán, ............ .

Před časem jsem byl obecně zařazen nějakým z Orlíka do póvlu českého, jsem na to vlastně hrdý. Kdysi někdo zařazoval mého otce do skupiny podlidí .......... .

Rozhodně jest jiná než toho bruselkomouše Urbana. Faktem je, že svoje myšlenky dokáže zapaketovat do takřka masarykovského papíru. Jeho studentíci novobruselprávolidskonárokmuslimstudií ho asi žerou.

P. Maleček 25.8.2017 7:20

Arogantní neo-socialistický elitář Urban vychytrale lže.

Ale prdlajs sedmilháři Urbane. Jestli někde přežije ona mítická Evropa s jejími helénsko, židvsko, křesťanskými kořeny, bude to ptávě ta vámi pomlouvaná střední Evropa (východ Evropy je Rusko).

To proto, že má za sebou historické poučení s potýkáním se s islámem i socialismem. Proto, jako prý vyspělý západ, neskáče na špek současným neo-socilaistům, co demokracii nelikvidují přes třídní boj, ale pro demokracii likvidačně extrémní aplikací lidských práv a ochrany prý utiskovaných menšin, to i s pomocí navážení islámských prý nešťastníků.

To s průhledným cílem občanstvu demokracii znechutit tak, že si samo řekne o nějakou tu pevnou ruku, co s tím demokratickým bordelem zatočí.

Čehož se neo-socilaisté ala Urban okamžitě ujmou, aby konečně po marných fašisto, nacisto, komoušských pokusech svých socialistických předchůdců té demokracii podřízli krk. A nastolili společnost ala Čína, kde ta otravná demokracie nebrání max. kumulaci moci a zisku tamních socialistických "elit".

O tom tohle neo-socilaistické kutění prý vyspělého západu totiž je. Naštěstí ta výpomoc neo-socilaisty naváženými islámskými, v totalitě bratry, se tomu prý vyspělému západu jaksi vymyká z ruky. A nejspíš díky netakticky brzy odhalené islámské agresivitě, projevující se v neomalených požadavcích a terorismu k tomu neo-socilaistickému cíli, bohudík (tomu křesťanskému) nedojede.

Š. Hašek 25.8.2017 8:41

Re: Arogantní neo-socialistický elitář Urban vychytrale lže.

Asi nelže.

Po letech tápání totiž našel konečně svoji víru. Sebedestruktivní. I pro Evropu. Byl asi slabší v matematice a moc nehrál šachy.