17.5.2022 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

ESEJ: Střední Evropa, život bez identity

Je zvláštní a varovné, že středoevropské společnosti byly před více než sto lety v mnoha ohledech propojenější než dnes. Společnosti, oddělené po první světové válce ne podle pozitivních kritérií blaha a prospěchu obce, ale jen podle jazyka, pohrobci obou světových válek a vlastních totalitních selhání, se k sobě v současné době přibližují jen nesměle – a ne z vlastní vůle.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 25.8.2017 6:59

A ten Veškrna tu Nobelovku nedostal a nedostal,

a tak nám tady havloidi píšou, jak jsme hloupí a zaostalí, že nechceme muslimáky. Pro průběžný přehled přínosu muslimáků pouze pro Německo lze doporučit politikversagen.net, strýček Google přeloží i do češtiny.

J. Mrázek 25.8.2017 6:43

Dokud Urban bude psát takhle...

Tak ještě nejsme ztraceni a děláme vše dobře. Až nás začne chválit, tak to bude známka toho, že pácháme stejnou sebevraždu a jdeme stejně tupě na porážku, jako "osvícený" západ ...

Š. Hašek 25.8.2017 8:30

Re: Dokud Urban bude psát takhle...

Souhlas.

K. Kořinek 25.8.2017 4:01

To Urban ma identitu uplne jasnou. Je pevne zakotven v landsmancaftu.

J. Pospíšil 25.8.2017 2:36

Možná je ten článek opravdu sobrý.

Akorát nevím, co je to sobrý.

Já bych to nazval elitářským depresionismem nebo možná multikulturním chmuroismem. Jak jsou všichni kolem ubožáky.

Někdy si o sobě myslím, že jsem depresivní. Ale ve srovnání s autorem jsem vlastně pohodář. Musí to být utrpení, žít s tímto pohledem tady, v této střední Evropě, s námi. Všude kolem jen lidi popsaní tolika slovy.

No, třeba se autorovi tím, že to vše ze svého pohledu vypsal, ulevilo.

Honzo, pamatuji si tě jako bezva vodáka. Je to už dávno. Prošel jsi velkou proměnou. Jura

Z. Lapil 25.8.2017 11:01

Re: Možná je ten článek opravdu sobrý.

No, jestli byl v létě v tom davu na Vltavě nebo na Sázavě, tak se mu nedivte, že na něj jako na pravověrného vodáka sedly chmury z multikulturalismu :-).

J. Kanioková 25.8.2017 12:06

P&L v multikulti věří.... a v pseudo"lidská práva"

A. Nový 25.8.2017 0:53

chucpe

Nevědomky se tak sklenul oblouk k modernitě některých myšlenek církevního reformátora Jana Husa. Ten už před sedmi sty lety napsal, že Němec dobrý je jeho srdci milejší, nežli bratr zlý... Zkouším si představit středoevropského politika, který by se dnes - o sedm století později - odvážil veřejně prohlásit, že dobrý muslim je pro společnost přínosnější, nežli domácí zločinec... Středoevropské národy ještě nepochopily, že v čase nejdelšího míru v evropských dějinách nepotřebují obraz nepřítele – potřebují úkol.

****

Odvolávat se na mistra Jana Husa, co se týče islámu je chucpe. Něco takového může vypadnout jen z neobolševické hlavy!

P. Sulc 25.8.2017 0:31

Velice sobry clanek,

ale obavam se, ze ti dobri cesti vlastencove vam to pekne spocitaji. Radeji vecer nevychazejte sam z domu.

J. Brunner 25.8.2017 0:47

Re: Velice sobry clanek,

Není to dobrý článek.

S. Kalužík 25.8.2017 0:53

Re: Velice sobry clanek,

Takysi myslím. Otázkou ovšem zůstává,zda bychomse i shodli proč,ale to je na delší diskusi :)

J. Jurax 25.8.2017 3:14

Re: Velice sobry clanek,

No jo, Vy abyste si nesmočil. S tímhle jistě souzníte.

Nicméně článek je to po mém soudu pitomý.

P. Sulc 25.8.2017 3:33

Re: Velice sobry clanek,

Samozrejm, sovinistum se nelibi, to da rozum. Cechy, tedy ty, co se cesky dorozumivaji, nutno chvalit , chvalit, chvalit a nikdy, naprosto nikdy je neni mozne kritisovat. Vsak se jim cely svet obdivuje, vidte?. Jo., jeste jsem zapomel: a Havla zavidi. To take.

K. Kořinek 25.8.2017 4:06

Pionyre, pokud hlavni propagandisticka media sveta tlacila nejakeho potkana, tak cely svet bude obdivovat ceskeho potkana.

Z. Lapil 25.8.2017 10:58

Re: Velice sobry clanek,

Dáváte do souvislosti nesouvisející věci. Nebo si fakt myslíte, že když se mi článek nelíbí (přinejmenším v něm tuším vnitřní rozpory), tak jsem šovinista?

J. Kanioková 25.8.2017 11:36

Pane Šulci, když my jsme šovinisti, co jste vy?

Vy si tak akorát souzníte s madam Netzer a P&L, je to trapné..

Proč tu vůbec chodite, když většinou nás jen dehonestujete ?

To je nějaká paranoia ? Proč? Dělá vám to dobře ?

O. Zuckerová 25.8.2017 0:27

"...v roce 1992 spáchalo sebevraždu"...

...čímž úspěšně zabránilo bratrovraždě rajčaty (viz návštěva Pitharta a Burešové v Bratislavě v r. 91) - a obě jeho části dodnes žijí spokojeným posmrtným životem. Pak že po smrti nic není!!

P. Dvořák 25.8.2017 1:56

Re: "...v roce 1992 spáchalo sebevraždu"...

Myslíte si, že jakákoliv forma nenávisti mezi Čechy a Slováky byla vyhecovaná někým jiným, než výhradně pitomými politiky?

Cítíte snad vy nenávist k někomu, kdo na vás promluví slovensky? Jezdíte na Slovensko? Setkala jste se tam mezi lidmi s nějakou nenávistí? Já tam jezdím padesát let a než jet jednou do Prahy, raději 10x na Slovensko.

P. Manda 25.8.2017 3:40

Re: "...v roce 1992 spáchalo sebevraždu"...

Kdo může za to, že se Uhři chtěli trhnout ? Uhři, ti horní.

P. Dvořák 25.8.2017 4:11

Re: "...v roce 1992 spáchalo sebevraždu"...

Píšete o něčem jiném. Vy o samostatnosti, já o nenávisti vyhecované pitomými politiky. Koneckonců o nenávisti existující zase jenom mezi politiky.

Zkusím napsat jinými slovy to, co už jsem psal v 01:56 hodin. Jezdím na Slovensko pravidelně a před rozdělením, během rozdělování ani po rozdělení jsem se mezi lidmi nesetkal s žádnou nenávistí.

Nenávist mezi národy je produkt politiky a novinařiny. Co z toho je vejce a co slepice, je úplně fuk, protože je to všechno jeden ksindl.

No už jenom ten autorův náhled: "Československo . . . v roce 1992 spáchalo sebevraždu...". Jestli je autor článku v agónii, tak já se tak rozhodně necítím.

P. Portwyn 25.8.2017 9:34

Re: "...v roce 1992 spáchalo sebevraždu"...

No, třeba táta fakt neměl Slováky rád. Občas jsme se kvůli tomu hádali.

Jinak nevraživost uvnitř ČSSR existovala za komunistů zcela nepochybně. Někdy byl pro Čechy problém nakoupit ve slovenských obchodech apod., tady zas ty řeči o čobolech... Nemyslím, že by to bylo vyhecované kampaní politiků za komunismu, naopak. Ostatně politika tehdy prakticky neexistovala, vše byl jediný monolit.

Z. Lapil 25.8.2017 10:54

Re: "...v roce 1992 spáchalo sebevraždu"...

Pan Portwyn má pravdu. Nebyly to nějaké masové nenávisti, spíš všelijaké drobné ústrky.

Jel jsem někdy v létě po rozdělení vlakem ze Slovenska do Čech; vlastně nevím, jak to funguje dnes, ale tehdy se na hranicích měnil průvodčí. Pro Slováka nebyla polovina jízdenek Čechů dost dobrá (včetně mých, koupených na Slovensku), Slováci procházeli bez problémů. V Čechách přesně naopak. Na nějaké velké pokutování nedošlo, on v tom byl tehdy docela binec a oba průvodčí asi věděli svoje, ale ta 100% "opačnost" mě zaujala.

Jo - a podobný problém, jako vy z Prahou, mám já v Brně, hlavně na silnici. Doteď jsem neodhalil, je-li v tom poznávací značka (někdy Praha, někdy střední Čechy) nebo nějaké místní zvyklosti, jejichž neznalostí/nedodržováním trápím okolí.

M. Vondráček 25.8.2017 14:44

:-)

Z toho co jste napsal usuzuji, že Vás dost lidí nemá rádo. Zamyslete se kde děláte chybu ...

Z. Lapil 25.8.2017 15:12

Re: :-)

Po pravdě - nevšiml jsem si. Nicméně prosím - co z toho, co jsem napsal, vám připadá jako důvod, že mě dost lidí nemá rádo? Chápal bych, kdybyste to napsal pod jiný můj dnešní příspěvek (o lidských právech), ale tohle? Mám dojem, že jsem zmínil jednu "železniční" sadu faktů a skutečnost, že se mi v Brně špatně řídí.