6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

ESEJ: Proč jsou středoevropské společnosti tak jiné

Proč se společenská atmosféra v zemích Visegrádu tak dramaticky liší od zanikající západní Evropy? To je otázka, na kterou znovu a znovu narážíme v nejrůznějších diskuzích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Schlägel 22.6.2018 8:19

Re: Ten militantní nacionalismus

Tak jednou věcí je, co hlásá kancléř říše, druhou věcí je, zda jeho poddaní mají možnost a koule mu beztrestně ukázat prostředníček, výsledkem čehož je odsun kancléře od válu. V tomto stále existuje mezi Ruskem a Západem dramatický rozdíl.

Š. Hašek 22.6.2018 8:49

Re: Ten militantní nacionalismus

Všiml jsem si, že (celkem správně) jste použil pro německého občana termín -poddaný-, souhlas. Nějak tam oslepli, či co. Následují Vůdkyni jak ............ .

Z osobního setkání s občany Ruska (samozřejmě statisticky máločíselné) jsem se domákl, že nemají problém s "nebruselským pojetím" vztahu občan - car. Já zas nemám problém s odlišnostmi typu "Brusel/Berlín - Moskva". A slovo poddaný se nikdy v rozhovorech nevyskytovalo.

V. Kříž 22.6.2018 9:26

Re: Ten militantní nacionalismus

obávám se ale, že zrovna u nás můžete mít koule jak od biliáru a ukazovat - beztrestně, pravda, cokoliv a nikdo od válu nepůjde. jestli by nebylo lepší ukazovat třeba vidle. naše elita totiž vznikla v prognostických ústavech a následně rozkradením státu na počátku devadesátých let a vyznačuje se pouze drzostí a hroší kůží. hledat u ní noblesu by byla marná práce

I. Schlägel 22.6.2018 10:51

Re: Ten militantní nacionalismus

Myslím, že byste noblesu díky komunistické výchově hledal marně u většiny české populace. Bez ohledu na politické přesvědčení. Změna k lepšímu, pokud je vůbec možná, bude dlouhá a bolestivá.

V. Novák 22.6.2018 12:39

Re: Ten militantní nacionalismus

V Rusku nechtějí Putina odsunut od válu.

Proč?

Protože spousta si pamatuje 90. léta, jelcinštinu a chování západních firem. Potože za Putina se běžný Rus má nejlíp v historii, nejen co pamatuje i ten nejstarší pastavec na Kavkaze.

Š. Hašek 22.6.2018 13:17

Re: Ten militantní nacionalismus

Přesné. Mnozí nechápou/něchtějí si připustit.

S. Ševeček 22.6.2018 9:33

Re: Ten militantní nacionalismus

ten militantní nacionalismus vymysleli Němci.

P. Dvořák 22.6.2018 7:25

Velice zajímavá, srozumitelná a rozumná analýza.

Ostatně jako mnohé další články Petra Hampla.

Jsem zvědav, kolik diskutujících ji odsoudí jenom proto, že pochází z "dílny" IVK.

Š. Hašek 22.6.2018 8:11

Re: Velice zajímavá, srozumitelná a rozumná analýza.

Přesné.

L. Severa 22.6.2018 9:31

Re: Velice zajímavá, srozumitelná a rozumná analýza.

Souhlas !

T. Hraj 22.6.2018 10:14

Re: Velice zajímavá, srozumitelná a rozumná analýza.

Kolik jich je nevím, ale jsou to stále titíž. Pokud text vůbec čtou, tak jen dokud nenarazí na kombinaci znaků IVK. Potom přecházejí rovnou k diskusi.

P. Chládek 22.6.2018 10:36

Re: Velice zajímavá, srozumitelná a rozumná analýza.

Že to pochází z "inštitutu" Vendy "Péro" KLause bylo zřejmé již po prvním odstavci. A tak byl vcelku zajímavý příspěvek pana Hampla degradován povinnou ideologickou vsuvkou prolhaného klausismu...

M. Moravcová 22.6.2018 12:32

Re: Velice zajímavá, srozumitelná a rozumná analýza.

nemáte pod polštářem figurku Klause propíchanou špendlíky, to musí být těžký život :-)))

M. Moravcová 22.6.2018 12:31

Re: Velice zajímavá, srozumitelná a rozumná analýza.

souhlas

J. Gutvirth 22.6.2018 6:50

Problem mate s tim Havlem. Abyste ho nejak pochopil musite ho dehonestovat. No nevim, jak Vam to pomuze tribit myslenky. Zkuste ho priste vynechat. Autor textu musi umet take skrtat, že.

M. Prokop 22.6.2018 7:58

Re:

V čem spočívá ta dehonestace?

Z. Lapil 22.6.2018 15:18

Re:

"Jsou prostě nedospělí. Je to výklad, který plynule navazuje na Václava Havla a jeho přátele, kteří začátkem 90. let přišli s tezí, že generace, která zažila starý režim, je jím poznamenána natolik, že s pozitivními změnami bude třeba počkat na generaci další."

Jinými slovy - podle článku je Havel původcem nebo aspoň propagátorem současného sluníčkářství a neomarxismu vůbec.

Abych zabránil námitce: ať už Havel neomarxista byl nebo nebyl (nebyl tvrdím já; můžeme kritizovat jeho překombinované uvažování, ale myslím, že znakem neomarxismu je spíš nadměrné zjednodušení, tedy - Hamplovými slovy - nedospělost), pan předřečník má, spolu se mnou, takový výklad za dehonestaci.

Š. Hašek 22.6.2018 8:14

Re:

Aha!!!

Tak raději Václava Havla vynecháme, že? Já bych nic nevynechával, Vám se snad nelíbí celistvé informace o disidentovi v Mercedesu a tvůrci nové, nepolitické politiky? Nemám rád Blesk, ale jinak mě životopisy docela zajímají.

Z. Lapil 22.6.2018 15:29

Re:

Pavel Kohout, nevím jestli v knížce "Kde je zakopán pes" nebo jinde, popisuje "luxusní západní auta" jako jeden ze způsobů legalizace "dolarových" tantiém: koupit v cizině za valuty, přihlásit v ČSSR (technickou nezpůsobilost novému autu nevyčtete), dva roky v něm jezdit a ještě před první technickou (na ojetém autě se už nějaká nezpůsobilost najde) prodat za koruny.

M. Těhanová 22.6.2018 8:15

Re:

Naopak si myslím, že s tím Havlem má pravdu. Byl sice světem uznáván za krásné řečnění, ale to dělal jen pro své vyniknutí.

Na lidech, jako takových mu pranic nezáleželo, navíc to byl slaboch. Myslím, že dost problémů, které tady byly a jsou nám svou sebestředností zavinil on a je to jeho dědictví.

M. Valenta 22.6.2018 9:51

Re:

Bravo paní Těhanová. Tak dojemně a hezky by Havla nepopsali snad ani v Ovčáčkových Haló Novinách. Slaboch co se jen tak z plezíru nechal od komunistů zavírat, zatímco ti Vaši bezchybní hrdinové vyčkávali ve stínu prognostických úřadů.

A. Reček 22.6.2018 10:27

Re:

To jste uvedl skutečně dobře!

A. Alda 22.6.2018 10:38

Neměl děti.

Ani staré rodiče, o které by se musel starat.

Bylo snadné nechat se zavřít a mít novou zkušenost jako inspiraci pro literární tvorbu. Tedy až do toho zápalu plic - pak to najednou vypadalo jinak.

M. Valenta 22.6.2018 10:47

Re: Neměl děti.

Generále Vy jste to zase rozštípnul s tou vaší teorií neohrožených bezdětných sirot.

P. Chládek 22.6.2018 10:47

Re:

Můžete nějaké ty problémy vyjmenovat? Že by mě někde tížilo "Havlovo dědictví" to nevím, zato o to Klausovo zakopávám dnes a denně. Ten Váš druhý odstavec taky lépe pasuje na Klause a jeho pohádky o pravicové politice. Jedinné co ve skutečnosti stvořil je pan Kellner a IPF, kteří mu teď platí jeho zašívárnu na Hanspaulce.

J. Fridrich 22.6.2018 6:14

V Západní Evropě uchopili moc-vládu a kontrolu nad

V Západní Evropě uchopili moc-vládu a kontrolu nad sdělovacími médii pomatení a nebezpeční levicoví experimentátoři. Ale rodí se naděje na záchranu Evropy - americký president Donald Trump plní jeden za druhým všechny sliby, které dal americkým občanům a na základě kterých byl zvolen presidentem své země - a plnění těchto slibů vrací na Západ-nyní alespoň do USA ZDRAVÝ LIDSKÝ ROZUM.. V Evropě se také probouzí v Rakousku, Itálii, v Německu zatím Bavorák - německý ministr vnitra Horst Seehofer..

T. Kohout 22.6.2018 6:00

"imperialistická" skupina?

BTW - který "komunista" mluvil o Pink Floyd jako o imperialistické skupině? Jmenovitě, pls. Já žádného takového nepamatuji, ani Bilak ani Matula, ani Pavel Auersperg...

R. Langer 22.6.2018 6:23

Re: "imperialistická" skupina?

Všechny ty kapely byly přece imperialistické, soudruhu. Já si na to ještě vzpomínám. ;-)

O. Uživatel 22.6.2018 6:32

Uživatel požádal o vymazání