25.9.2020 | Svátek má ZlataDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ESEJ: Proč jsou středoevropské společnosti tak jinéŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 59, poslední: 23.6.2018 22:23, přehled diskusí

Excelentní analýza! A děsivá.:
Autor: P. Klíma Datum: 22.6.2018 21:04

"Proč jsou středoevropské společnosti jiné":
Autor: J. Kanioková Datum: 22.6.2018 20:46

Protože jsme si blbnutí užili za 40 let až dost, a mooooc si ceníme realismu..

Velmi dobře napsané,:
Autor: P. Szirotný Datum: 22.6.2018 20:36

s drtivou většinou článku souhlasím

Proč není česká společnost jiná, než mohla být:
Autor: M. Pivoda Datum: 22.6.2018 20:09

V listopadu 1989 nepustili na tribunu českého spisovatele Ludvíka Vaculíka, ne proto že chtěl pronést zdravici tzv. Sametové revoluci, ale že chtěl rázně zvolat "Ne Dubčekovi, ne osmašedesátníkům!".

Česká společnost by mohla být dnes dost jiná, pokud by osmašedesátníci nebývali byli vrátili český vývoj zpět a kdyby na hradě neusedl měkota (zvolený do funkce prezidenta jednomyslně komunistickým parlamentem!!!), který pak sehrál roli užitečného idiota pro skutečné iniciátory české Sametové revoluce.

Ani čeští sociologové, ani čeští historici nebyli dosud schopni říci něco podstatného k účelovému překabátění českých komunistů na české kapitalisty.

Kouzlo nechtěného::
Autor: P. Harabaska Datum: 22.6.2018 17:22

Otevřel jsem před momentem webovou stránku jednoho hodně čteného novinového titulu a pod fotografií jednoho našeho slavného politika, který svého času působil jako velvyslanec a také jako ministr, vidím velmi výraznou reklamu na bakterie do žump a septiků. Velmi povedená taškařice.

Jděte do háje, sociologu, s těmi marxánskými kecy. :
Autor: K. Janyška Datum: 22.6.2018 14:20

Sociologoe byla založena jako věda o socialismu a vy dodnes mluvíte o občanstvu jako o chovném lidském stádu, organizaci nebo jednotně mylsící a jednající osobě... Dzp.

Re: Jděte do háje, sociologu, s těmi marxánskými kecy. :
Autor: J. Schwarz Datum: 23.6.2018 22:23

Sociologie byla založena jako věda nikoli o socialismu, nýbrž o "societě", tedy společnosti. A že každá společnost nemusí být socialistická je nasnadě, netuší to snad jen jistý Janyška. Karel Janyška.

Užijme si to!:
Autor: V. Student Datum: 22.6.2018 12:37

Po X desetiletích jsme v situaci, kdy západ začal napodobovat nás. Sice pomaličku, zatím jen na sociálních sítích, ale takový Seehofer už s Merkelovou krok nedrží, chce zastavovat běžence na hranicích! Za tohle nás ještě před pár lety, co lety, před pár měsíci, kaceřovali. Plán stavět ploty považovali za reziduum komunistické minulosti, a vida! Dnes už vesele staví. Co mě se týká, já si docela užívám stav, kdy oni kopírují nás, a ne my je!

Já vím jak na ně - nenápadně jim dobré myšlenky podsunout a nechat je, aby na ně jako přišli sami. A dovolit jim, aby je vydávali za svůj vynález. Pak to půjde!

Re: Užijme si to!:
Autor: V. Církva Datum: 22.6.2018 16:34

Oni nás nekopírují a kdby, nepřiznají to, jen je situace donutila chovat se logičtějip

Navštívili jsme v r. 2005 západ USA a strávili :
Autor: J. Chaloupka Datum: 22.6.2018 11:36

zde cca 40 dní. Necítili jsme se svobodněji a výklady o tom, jak při setkání s policií máme nechat ruce na volantu, nás zrovna neuklidnily. U nás jsme se cítili značně svobodnější než v té "nejsvobodnější" zemi na planetě. Asi si musíme těch 40 let socialismu užít znovu se Západem, jinak nám neuvěří.

Bohužel, taky mám podobné podezření..:
Autor: J. Kanioková Datum: 22.6.2018 20:49

Velmi dobře popsáno:
Autor: Márajára Datum: 22.6.2018 11:33

Posledních 10 let spolupracujeme s holandskou firmou, 4 roky sedím v kanceláři s holandskými kolegy. Mám pocit, že zdejší situace se podobá české normalizaci, i přes dobré vztahy se mě nepodařilo vcítit se do jejich způsobu myšlení, vnější znaky chování jako by kopírovali z našich 70-80 tých let. Vše je zesilováno převzetím americkou firmou a řízením tzv. excelovými inženýry. A totéž vidím při občasné spolupráci s belgickou a německou firmou. O svobodné společnosti nelze hovořit, vymytí mozků se projevuje v bezdůvodném antitrumpismu. Fotbal a karneval s pořádnou náloží alkoholu jsou hlavními hlavními událostmi roku, brblání na ty nahoře normou.Že vše není ztraceno je vidět z příkrého rozporu mezi myšlením zaměstnanců a těch, co podnikají sami na sebe, podpora Baudeta a Wilderse roste.

Středoevropské společenství se po válce vyvíjelo jinak:
Autor: A. Reček Datum: 22.6.2018 11:01

Země do nichž při vyhánění nacistů vkročily jednotky SSSR, vlastně osvobozeny nebyly, protože totalitní nacismus nahradily totalitním komunismem. Spuštěna byla železná opona a my se vyvíjeli zcela jinak. Dnešní západ Evropy asi ani neví, že se dostal do područí nové totalitní moci, totiž té multikulturní. A ta už tam funguje aspoň 30 let. Proto lidi žijící od Pobaltí na jih až po Bulharsko o multikulturní vizi a neomezený liberalismus zájem nemají a naopak se snaží přidržet tradičních křesťanských hodnot. Názorně vidí sice pomalý, ale soustavný rozklad místní společnosti na západě. Bohužel u nás už to také začalo a za podpory médií. Třeba dnes je zde v lidovkách článek o touze změnit si pohlaví. A to je jeden z řady bodů, které bourají ověřenou a zažitou společnost. Dá se těch bodů jmenovat více, třeba touze po eutanázií počínaje a rozpadem rodin konče. ČR už ani do společnosti zemí V4 mentálně nepatří. Bohužel.

Máte pravdu, je to děs..:
Autor: J. Kanioková Datum: 22.6.2018 20:56

Kromě změny pohlaví u dětí podpořil dosluhující ministr Pelikán i manželství homosexuálů. Babiš k tomu napsal toto... http://jdem.cz/d85873

Chlapečku, jsi chlapeček, nebo holčička? Je ti 12, rozhodni se, navrhl ministr Pelikán. Šabatová souhlasí - https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Chlapecku-jsi-chlapecek-nebo-holcicka-Je-ti-12-rozhodni-se-navrhl-ministr-Pelikan-Sabatova-souhlasi-540766 ... zvracím !

"ČR už ani do společnosti zemí V4 mentálně nepatří." Tak to ale doufám, ŽE PATŘÍ. Je na nás, abychom proti té zběsilosti něco dělali, a ne jen klofali do klávesnice.

Zajímavé názory.:
Autor: A. Alda Datum: 22.6.2018 10:33

To si budu muset ještě znovu přečíst a řádně to promyslet.

I když u nás doma to bylo a je stále stejně jasné - byli jsme vychováni katolicky a katolicky jsme vychovávali své děti a i ony se ve svých rodinách zatím katolicismu drží. Náš hodnotový systém je jasný a ustálený a dnešní podivná doba ho nemůže nijak rozkolísat. Spíše upevnit (viz např. Evangelium sv. Marka, kapitola 13).

hodnoty v krvi a pod kůží:
Autor: T. Hraj Datum: 22.6.2018 10:33

Otázkaou je, proč to v těch 50. letech bylo jinak. Myslím, že lidé měli prostě mnohem blíže k existenčním tématům. Zažili válku a hlad (hmotný nedostatek). Zažili dobu, kdy rodinná, ale i národní sounáležitost byla poslední oporou. Byli velmi drsně fackováni realitou a to vytvářelo a velmi pevně ukotvovalo jejich žebříček hodnot. Bylo jim jasné proč jsou základní věci základní a není možné s nimi libovolně žonglovat.

Dnes je žebříček hodnot tvořen (a to ještě v tom lepším případě) instantním vrtochem v intelektuální debatě nad kávou a bábovkou nebo je vůbec jen jakýmsi zaprášeným harampádím ve vitrínce u pomníku na náměstí.

Neboli máme se příliš dlouho příliš dobře.

Re: hodnoty v krvi a pod kůží:
Autor: V. Pavelka 263 Datum: 22.6.2018 17:38

Kdo to řekl," že mír zbahnuje", možná na tom něco je , že si lidé neváží základních hodnot.

"Malý hospodářský zázrak,:
Autor: M. Valenta Datum: 22.6.2018 9:56

v podstatě i bez zahraničních investic". To asi v IVK počítají za zahraniční investice jen ty ruské.

Re: "Malý hospodářský zázrak,:
Autor: V. Novák Datum: 22.6.2018 12:35

Kdybyste si ti přečetl celé, věděl byste, že za tuto dobu považuje autor léta 90-95. Velké zahraniční investice kromě Škody MB přišly až poté.

Re: "Malý hospodářský zázrak,:
Autor: M. Moravcová Datum: 22.6.2018 12:38

jestli vy chodíte žebrat před Kaufland, je to vaše neschopnost něčeho dosáhnout. Většina z nás je na tom poměrně dobře, pokud nemáme přehnané požadavky a nároky.

Zalkněte se tou klausofobií:
Autor: J. Kanioková Datum: 22.6.2018 20:59

Problém je v tom,:
Autor: D. Stirský Datum: 22.6.2018 8:29

že autor uvádí "nešvary obecné", aniž by bylo lze doložit, že tomu tak skutečně je. Nevšiml jsem, si, že by v nějakých nadnárodních firmách (a pár jsem jich zažil) byly nějaké nástěnky nebo kroužky lidských práv. Jediná věc, která mně připadala ujetá, je teambuilding. Ale to tu bylo již v 90. letech.

Re: Problém je v tom,:
Autor: S. Moc Datum: 22.6.2018 8:53

Také jsem zažil nadnárodní šílenství a tak soudím, že s tím team buildingem jste to trochu odbyl. Už se nepamatujete jak vedoucí nutili pracovníky mít vizi (vision) a misi (mission) ? A když jsem dělal švejka a navrhoval aby naše vize byla uskutečnit naši misi a tou aby byla naše vize, brali mě vážně a neodvážili se nejen zasmát, ale ani tu kravinu rázně odmítnout. Místo toho se mě snažili soudružsky "usměrnit"! V nemocnicích nutili osazenstvo aby pacientům říkalo klienti a pak dokonce zákazníci! Jsem už na penzi a tak nevím, jestli tam ještě blbnou dál nebo toho nechali, ale tak, jak se zastávají příživníků a přišedšíků (od : příchozí) moc bych za to nedal, že to jede dál...

To je a bylo v Austrálii, v Česku to ale kdysi přebírali!

Re: Problém je v tom,:
Autor: T. Hraj Datum: 22.6.2018 10:46

Stalo se mi několikrát, že jsem se na poradě se zápdoevropskými kolegy zasmál dobrému sarkasmu a v příštím okamžiku zjistil, že jsem jediný, kdo se směje, a že sarkasmus nebyl sarkasmem.

O některých věcech (jejich počet roste) se nežertuje. Ale mám obavu, že to není nedostatek odvahy, ale upřímné přesvědčení.

Re: Problém je v tom,:
Autor: Z. Lapil Datum: 22.6.2018 15:47

Já byl v (české) nemocnici nedávno. Klienta ani zákazníka jsem nepostřehl, a zaujalo mě slovo "výkon" místo tradiční operace. Ale fakt je, že je univerzálnější a sestřičky tak neriskují, že pošlou "na operaci" pacienta, kterému se pan doktor chce podívat do krku.

Mimochodem zaujalo mě ve výpisu směny: denní sestra - Karel Novotný (jméno jsem si vymyslel). Absolutně nic proti zdravotním bratrům, jen mi to přišlo legrační.

Re: Problém je v tom,:
Autor: T. Hraj Datum: 22.6.2018 10:11

Na teambuildingu není nic ujetého. Naopak, je to velmi účinný stmelovací nástroj. Samozřejmě pokud nemá podobu frašky na toto téma, což je asi to, co máte na mysli.

V západních firmách se množí "nešvary zcela konkrétní" například nejrůznější "školení" (gender, rasové a jiné vyváženosti) a to jak dobrovolná (tj. nařízená managementem) tak povinná (tj. nařízená zákonem).

Re: Problém je v tom,:
Autor: V. Novák Datum: 22.6.2018 12:42

no tak já už několikrát absolvoval školení (naštěstí po netu) "Jak neharašit" nebo "Jak nebrat a nenabízet úplatky".

Zajímavé:
Autor: I. Schlägel Datum: 22.6.2018 8:20

a poučné.

Ten militantní nacionalismus :
Autor: M. Prokop Datum: 22.6.2018 7:58

je tradiční i v Rusku (nebo hlavně v Rusku).

Jinak dost dobré.

Re: Ten militantní nacionalismus :
Autor: Š. Hašek Datum: 22.6.2018 8:10

Myslím, že hned za našimi Krušnými horami. Ono totiž se nemusí harašit zbraněmi, stačí, když kancléř Říše plamenně prohlašuje "My to zvládneme"! Co jako zvládnou??? Co jako zvládli v minulém století (Wilhelm I, Adolf Hitler). Se mnou to máte těžký, poslouchal jsem vyprávět otce (1911) a opět se chystám, jako samostatný turista, podpořit ruskou ekonomiku (bude to určitě mimo nějaké EET, tomu Putin nefandí).

Jinak dobrý článek.