30.11.2021 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

ESEJ: Proč jsou středoevropské společnosti tak jiné

Proč se společenská atmosféra v zemích Visegrádu tak dramaticky liší od zanikající západní Evropy? To je otázka, na kterou znovu a znovu narážíme v nejrůznějších diskuzích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 23.6.2018 22:23

Re: Jděte do háje, sociologu, s těmi marxánskými kecy.

Sociologie byla založena jako věda nikoli o socialismu, nýbrž o "societě", tedy společnosti. A že každá společnost nemusí být socialistická je nasnadě, netuší to snad jen jistý Janyška. Karel Janyška.

P. Klíma 22.6.2018 21:04

Excelentní analýza! A děsivá.

J. Kanioková 22.6.2018 20:59

Zalkněte se tou klausofobií

J. Kanioková 22.6.2018 20:56

Máte pravdu, je to děs..

Kromě změny pohlaví u dětí podpořil dosluhující ministr Pelikán i manželství homosexuálů. Babiš k tomu napsal toto... http://jdem.cz/d85873

Chlapečku, jsi chlapeček, nebo holčička? Je ti 12, rozhodni se, navrhl ministr Pelikán. Šabatová souhlasí - https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Chlapecku-jsi-chlapecek-nebo-holcicka-Je-ti-12-rozhodni-se-navrhl-ministr-Pelikan-Sabatova-souhlasi-540766 ... zvracím !

"ČR už ani do společnosti zemí V4 mentálně nepatří." Tak to ale doufám, ŽE PATŘÍ. Je na nás, abychom proti té zběsilosti něco dělali, a ne jen klofali do klávesnice.

J. Kanioková 22.6.2018 20:49

Bohužel, taky mám podobné podezření..

J. Kanioková 22.6.2018 20:46

"Proč jsou středoevropské společnosti jiné"

Protože jsme si blbnutí užili za 40 let až dost, a mooooc si ceníme realismu..

P. Szirotný 22.6.2018 20:36

Velmi dobře napsané,

s drtivou většinou článku souhlasím

M. Pivoda 22.6.2018 20:09

Proč není česká společnost jiná, než mohla být

V listopadu 1989 nepustili na tribunu českého spisovatele Ludvíka Vaculíka, ne proto že chtěl pronést zdravici tzv. Sametové revoluci, ale že chtěl rázně zvolat "Ne Dubčekovi, ne osmašedesátníkům!".

Česká společnost by mohla být dnes dost jiná, pokud by osmašedesátníci nebývali byli vrátili český vývoj zpět a kdyby na hradě neusedl měkota (zvolený do funkce prezidenta jednomyslně komunistickým parlamentem!!!), který pak sehrál roli užitečného idiota pro skutečné iniciátory české Sametové revoluce.

Ani čeští sociologové, ani čeští historici nebyli dosud schopni říci něco podstatného k účelovému překabátění českých komunistů na české kapitalisty.

V. Pavelka 22.6.2018 17:38

Re: hodnoty v krvi a pod kůží

Kdo to řekl," že mír zbahnuje", možná na tom něco je , že si lidé neváží základních hodnot.

P. Harabaska 22.6.2018 17:22

Kouzlo nechtěného:

Otevřel jsem před momentem webovou stránku jednoho hodně čteného novinového titulu a pod fotografií jednoho našeho slavného politika, který svého času působil jako velvyslanec a také jako ministr, vidím velmi výraznou reklamu na bakterie do žump a septiků. Velmi povedená taškařice.

V. Církva 22.6.2018 16:34

Re: Užijme si to!

Oni nás nekopírují a kdby, nepřiznají to, jen je situace donutila chovat se logičtějip

Z. Lapil 22.6.2018 15:47

Re: Problém je v tom,

Já byl v (české) nemocnici nedávno. Klienta ani zákazníka jsem nepostřehl, a zaujalo mě slovo "výkon" místo tradiční operace. Ale fakt je, že je univerzálnější a sestřičky tak neriskují, že pošlou "na operaci" pacienta, kterému se pan doktor chce podívat do krku.

Mimochodem zaujalo mě ve výpisu směny: denní sestra - Karel Novotný (jméno jsem si vymyslel). Absolutně nic proti zdravotním bratrům, jen mi to přišlo legrační.

Z. Lapil 22.6.2018 15:29

Re:

Pavel Kohout, nevím jestli v knížce "Kde je zakopán pes" nebo jinde, popisuje "luxusní západní auta" jako jeden ze způsobů legalizace "dolarových" tantiém: koupit v cizině za valuty, přihlásit v ČSSR (technickou nezpůsobilost novému autu nevyčtete), dva roky v něm jezdit a ještě před první technickou (na ojetém autě se už nějaká nezpůsobilost najde) prodat za koruny.

Z. Lapil 22.6.2018 15:18

Re:

"Jsou prostě nedospělí. Je to výklad, který plynule navazuje na Václava Havla a jeho přátele, kteří začátkem 90. let přišli s tezí, že generace, která zažila starý režim, je jím poznamenána natolik, že s pozitivními změnami bude třeba počkat na generaci další."

Jinými slovy - podle článku je Havel původcem nebo aspoň propagátorem současného sluníčkářství a neomarxismu vůbec.

Abych zabránil námitce: ať už Havel neomarxista byl nebo nebyl (nebyl tvrdím já; můžeme kritizovat jeho překombinované uvažování, ale myslím, že znakem neomarxismu je spíš nadměrné zjednodušení, tedy - Hamplovými slovy - nedospělost), pan předřečník má, spolu se mnou, takový výklad za dehonestaci.

K. Janyška 22.6.2018 14:20

Jděte do háje, sociologu, s těmi marxánskými kecy.

Sociologoe byla založena jako věda o socialismu a vy dodnes mluvíte o občanstvu jako o chovném lidském stádu, organizaci nebo jednotně mylsící a jednající osobě... Dzp.

Š. Hašek 22.6.2018 13:17

Re: Ten militantní nacionalismus

Přesné. Mnozí nechápou/něchtějí si připustit.

V. Novák 22.6.2018 12:42

Re: Problém je v tom,

no tak já už několikrát absolvoval školení (naštěstí po netu) "Jak neharašit" nebo "Jak nebrat a nenabízet úplatky".

V. Novák 22.6.2018 12:39

Re: Ten militantní nacionalismus

V Rusku nechtějí Putina odsunut od válu.

Proč?

Protože spousta si pamatuje 90. léta, jelcinštinu a chování západních firem. Potože za Putina se běžný Rus má nejlíp v historii, nejen co pamatuje i ten nejstarší pastavec na Kavkaze.

M. Moravcová 22.6.2018 12:38

Re: "Malý hospodářský zázrak,

jestli vy chodíte žebrat před Kaufland, je to vaše neschopnost něčeho dosáhnout. Většina z nás je na tom poměrně dobře, pokud nemáme přehnané požadavky a nároky.

V. Student 22.6.2018 12:37

Užijme si to!

Po X desetiletích jsme v situaci, kdy západ začal napodobovat nás. Sice pomaličku, zatím jen na sociálních sítích, ale takový Seehofer už s Merkelovou krok nedrží, chce zastavovat běžence na hranicích! Za tohle nás ještě před pár lety, co lety, před pár měsíci, kaceřovali. Plán stavět ploty považovali za reziduum komunistické minulosti, a vida! Dnes už vesele staví. Co mě se týká, já si docela užívám stav, kdy oni kopírují nás, a ne my je!

Já vím jak na ně - nenápadně jim dobré myšlenky podsunout a nechat je, aby na ně jako přišli sami. A dovolit jim, aby je vydávali za svůj vynález. Pak to půjde!

V. Novák 22.6.2018 12:35

Re: "Malý hospodářský zázrak,

Kdybyste si ti přečetl celé, věděl byste, že za tuto dobu považuje autor léta 90-95. Velké zahraniční investice kromě Škody MB přišly až poté.

M. Moravcová 22.6.2018 12:32

Re: Velice zajímavá, srozumitelná a rozumná analýza.

nemáte pod polštářem figurku Klause propíchanou špendlíky, to musí být těžký život :-)))

M. Moravcová 22.6.2018 12:31

Re: Velice zajímavá, srozumitelná a rozumná analýza.

souhlas

J. Chaloupka 22.6.2018 11:36

Navštívili jsme v r. 2005 západ USA a strávili

zde cca 40 dní. Necítili jsme se svobodněji a výklady o tom, jak při setkání s policií máme nechat ruce na volantu, nás zrovna neuklidnily. U nás jsme se cítili značně svobodnější než v té "nejsvobodnější" zemi na planetě. Asi si musíme těch 40 let socialismu užít znovu se Západem, jinak nám neuvěří.

M. Jarausch 22.6.2018 11:33

Velmi dobře popsáno

Posledních 10 let spolupracujeme s holandskou firmou, 4 roky sedím v kanceláři s holandskými kolegy. Mám pocit, že zdejší situace se podobá české normalizaci, i přes dobré vztahy se mě nepodařilo vcítit se do jejich způsobu myšlení, vnější znaky chování jako by kopírovali z našich 70-80 tých let. Vše je zesilováno převzetím americkou firmou a řízením tzv. excelovými inženýry. A totéž vidím při občasné spolupráci s belgickou a německou firmou. O svobodné společnosti nelze hovořit, vymytí mozků se projevuje v bezdůvodném antitrumpismu. Fotbal a karneval s pořádnou náloží alkoholu jsou hlavními hlavními událostmi roku, brblání na ty nahoře normou.Že vše není ztraceno je vidět z příkrého rozporu mezi myšlením zaměstnanců a těch, co podnikají sami na sebe, podpora Baudeta a Wilderse roste.

A. Reček 22.6.2018 11:01

Středoevropské společenství se po válce vyvíjelo jinak

Země do nichž při vyhánění nacistů vkročily jednotky SSSR, vlastně osvobozeny nebyly, protože totalitní nacismus nahradily totalitním komunismem. Spuštěna byla železná opona a my se vyvíjeli zcela jinak. Dnešní západ Evropy asi ani neví, že se dostal do područí nové totalitní moci, totiž té multikulturní. A ta už tam funguje aspoň 30 let. Proto lidi žijící od Pobaltí na jih až po Bulharsko o multikulturní vizi a neomezený liberalismus zájem nemají a naopak se snaží přidržet tradičních křesťanských hodnot. Názorně vidí sice pomalý, ale soustavný rozklad místní společnosti na západě. Bohužel u nás už to také začalo a za podpory médií. Třeba dnes je zde v lidovkách článek o touze změnit si pohlaví. A to je jeden z řady bodů, které bourají ověřenou a zažitou společnost. Dá se těch bodů jmenovat více, třeba touze po eutanázií počínaje a rozpadem rodin konče. ČR už ani do společnosti zemí V4 mentálně nepatří. Bohužel.

I. Schlägel 22.6.2018 10:51

Re: Ten militantní nacionalismus

Myslím, že byste noblesu díky komunistické výchově hledal marně u většiny české populace. Bez ohledu na politické přesvědčení. Změna k lepšímu, pokud je vůbec možná, bude dlouhá a bolestivá.

P. Chládek 22.6.2018 10:47

Re:

Můžete nějaké ty problémy vyjmenovat? Že by mě někde tížilo "Havlovo dědictví" to nevím, zato o to Klausovo zakopávám dnes a denně. Ten Váš druhý odstavec taky lépe pasuje na Klause a jeho pohádky o pravicové politice. Jedinné co ve skutečnosti stvořil je pan Kellner a IPF, kteří mu teď platí jeho zašívárnu na Hanspaulce.

M. Valenta 22.6.2018 10:47

Re: Neměl děti.

Generále Vy jste to zase rozštípnul s tou vaší teorií neohrožených bezdětných sirot.

T. Hraj 22.6.2018 10:46

Re: Problém je v tom,

Stalo se mi několikrát, že jsem se na poradě se zápdoevropskými kolegy zasmál dobrému sarkasmu a v příštím okamžiku zjistil, že jsem jediný, kdo se směje, a že sarkasmus nebyl sarkasmem.

O některých věcech (jejich počet roste) se nežertuje. Ale mám obavu, že to není nedostatek odvahy, ale upřímné přesvědčení.