27.10.2021 | Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe


Diskuse k článku

ESEJ: Proč jsou středoevropské společnosti tak jiné

Proč se společenská atmosféra v zemích Visegrádu tak dramaticky liší od zanikající západní Evropy? To je otázka, na kterou znovu a znovu narážíme v nejrůznějších diskuzích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 22.6.2018 10:38

Neměl děti.

Ani staré rodiče, o které by se musel starat.

Bylo snadné nechat se zavřít a mít novou zkušenost jako inspiraci pro literární tvorbu. Tedy až do toho zápalu plic - pak to najednou vypadalo jinak.

P. Chládek 22.6.2018 10:36

Re: Velice zajímavá, srozumitelná a rozumná analýza.

Že to pochází z "inštitutu" Vendy "Péro" KLause bylo zřejmé již po prvním odstavci. A tak byl vcelku zajímavý příspěvek pana Hampla degradován povinnou ideologickou vsuvkou prolhaného klausismu...

A. Alda 22.6.2018 10:33

Zajímavé názory.

To si budu muset ještě znovu přečíst a řádně to promyslet.

I když u nás doma to bylo a je stále stejně jasné - byli jsme vychováni katolicky a katolicky jsme vychovávali své děti a i ony se ve svých rodinách zatím katolicismu drží. Náš hodnotový systém je jasný a ustálený a dnešní podivná doba ho nemůže nijak rozkolísat. Spíše upevnit (viz např. Evangelium sv. Marka, kapitola 13).

T. Hraj 22.6.2018 10:33

hodnoty v krvi a pod kůží

Otázkaou je, proč to v těch 50. letech bylo jinak. Myslím, že lidé měli prostě mnohem blíže k existenčním tématům. Zažili válku a hlad (hmotný nedostatek). Zažili dobu, kdy rodinná, ale i národní sounáležitost byla poslední oporou. Byli velmi drsně fackováni realitou a to vytvářelo a velmi pevně ukotvovalo jejich žebříček hodnot. Bylo jim jasné proč jsou základní věci základní a není možné s nimi libovolně žonglovat.

Dnes je žebříček hodnot tvořen (a to ještě v tom lepším případě) instantním vrtochem v intelektuální debatě nad kávou a bábovkou nebo je vůbec jen jakýmsi zaprášeným harampádím ve vitrínce u pomníku na náměstí.

Neboli máme se příliš dlouho příliš dobře.

A. Reček 22.6.2018 10:27

Re:

To jste uvedl skutečně dobře!

T. Hraj 22.6.2018 10:14

Re: Velice zajímavá, srozumitelná a rozumná analýza.

Kolik jich je nevím, ale jsou to stále titíž. Pokud text vůbec čtou, tak jen dokud nenarazí na kombinaci znaků IVK. Potom přecházejí rovnou k diskusi.

T. Hraj 22.6.2018 10:11

Re: Problém je v tom,

Na teambuildingu není nic ujetého. Naopak, je to velmi účinný stmelovací nástroj. Samozřejmě pokud nemá podobu frašky na toto téma, což je asi to, co máte na mysli.

V západních firmách se množí "nešvary zcela konkrétní" například nejrůznější "školení" (gender, rasové a jiné vyváženosti) a to jak dobrovolná (tj. nařízená managementem) tak povinná (tj. nařízená zákonem).

M. Valenta 22.6.2018 9:56

"Malý hospodářský zázrak,

v podstatě i bez zahraničních investic". To asi v IVK počítají za zahraniční investice jen ty ruské.

M. Valenta 22.6.2018 9:51

Re:

Bravo paní Těhanová. Tak dojemně a hezky by Havla nepopsali snad ani v Ovčáčkových Haló Novinách. Slaboch co se jen tak z plezíru nechal od komunistů zavírat, zatímco ti Vaši bezchybní hrdinové vyčkávali ve stínu prognostických úřadů.

S. Ševeček 22.6.2018 9:33

Re: Ten militantní nacionalismus

ten militantní nacionalismus vymysleli Němci.

L. Severa 22.6.2018 9:31

Re: Velice zajímavá, srozumitelná a rozumná analýza.

Souhlas !

V. Kříž 22.6.2018 9:26

Re: Ten militantní nacionalismus

obávám se ale, že zrovna u nás můžete mít koule jak od biliáru a ukazovat - beztrestně, pravda, cokoliv a nikdo od válu nepůjde. jestli by nebylo lepší ukazovat třeba vidle. naše elita totiž vznikla v prognostických ústavech a následně rozkradením státu na počátku devadesátých let a vyznačuje se pouze drzostí a hroší kůží. hledat u ní noblesu by byla marná práce

S. Moc 22.6.2018 8:53

Re: Problém je v tom,

Také jsem zažil nadnárodní šílenství a tak soudím, že s tím team buildingem jste to trochu odbyl. Už se nepamatujete jak vedoucí nutili pracovníky mít vizi (vision) a misi (mission) ? A když jsem dělal švejka a navrhoval aby naše vize byla uskutečnit naši misi a tou aby byla naše vize, brali mě vážně a neodvážili se nejen zasmát, ale ani tu kravinu rázně odmítnout. Místo toho se mě snažili soudružsky "usměrnit"! V nemocnicích nutili osazenstvo aby pacientům říkalo klienti a pak dokonce zákazníci! Jsem už na penzi a tak nevím, jestli tam ještě blbnou dál nebo toho nechali, ale tak, jak se zastávají příživníků a přišedšíků (od : příchozí) moc bych za to nedal, že to jede dál...

To je a bylo v Austrálii, v Česku to ale kdysi přebírali!

Š. Hašek 22.6.2018 8:49

Re: Ten militantní nacionalismus

Všiml jsem si, že (celkem správně) jste použil pro německého občana termín -poddaný-, souhlas. Nějak tam oslepli, či co. Následují Vůdkyni jak ............ .

Z osobního setkání s občany Ruska (samozřejmě statisticky máločíselné) jsem se domákl, že nemají problém s "nebruselským pojetím" vztahu občan - car. Já zas nemám problém s odlišnostmi typu "Brusel/Berlín - Moskva". A slovo poddaný se nikdy v rozhovorech nevyskytovalo.

D. Stirský 22.6.2018 8:29

Problém je v tom,

že autor uvádí "nešvary obecné", aniž by bylo lze doložit, že tomu tak skutečně je. Nevšiml jsem, si, že by v nějakých nadnárodních firmách (a pár jsem jich zažil) byly nějaké nástěnky nebo kroužky lidských práv. Jediná věc, která mně připadala ujetá, je teambuilding. Ale to tu bylo již v 90. letech.

I. Schlägel 22.6.2018 8:20

Zajímavé

a poučné.

I. Schlägel 22.6.2018 8:19

Re: Ten militantní nacionalismus

Tak jednou věcí je, co hlásá kancléř říše, druhou věcí je, zda jeho poddaní mají možnost a koule mu beztrestně ukázat prostředníček, výsledkem čehož je odsun kancléře od válu. V tomto stále existuje mezi Ruskem a Západem dramatický rozdíl.

M. Těhanová 22.6.2018 8:15

Re:

Naopak si myslím, že s tím Havlem má pravdu. Byl sice světem uznáván za krásné řečnění, ale to dělal jen pro své vyniknutí.

Na lidech, jako takových mu pranic nezáleželo, navíc to byl slaboch. Myslím, že dost problémů, které tady byly a jsou nám svou sebestředností zavinil on a je to jeho dědictví.

Š. Hašek 22.6.2018 8:14

Re:

Aha!!!

Tak raději Václava Havla vynecháme, že? Já bych nic nevynechával, Vám se snad nelíbí celistvé informace o disidentovi v Mercedesu a tvůrci nové, nepolitické politiky? Nemám rád Blesk, ale jinak mě životopisy docela zajímají.

Š. Hašek 22.6.2018 8:11

Re: Velice zajímavá, srozumitelná a rozumná analýza.

Přesné.

Š. Hašek 22.6.2018 8:10

Re: Ten militantní nacionalismus

Myslím, že hned za našimi Krušnými horami. Ono totiž se nemusí harašit zbraněmi, stačí, když kancléř Říše plamenně prohlašuje "My to zvládneme"! Co jako zvládnou??? Co jako zvládli v minulém století (Wilhelm I, Adolf Hitler). Se mnou to máte těžký, poslouchal jsem vyprávět otce (1911) a opět se chystám, jako samostatný turista, podpořit ruskou ekonomiku (bude to určitě mimo nějaké EET, tomu Putin nefandí).

Jinak dobrý článek.

M. Prokop 22.6.2018 7:58

Re:

V čem spočívá ta dehonestace?

M. Prokop 22.6.2018 7:58

Ten militantní nacionalismus

je tradiční i v Rusku (nebo hlavně v Rusku).

Jinak dost dobré.

P. Dvořák 22.6.2018 7:25

Velice zajímavá, srozumitelná a rozumná analýza.

Ostatně jako mnohé další články Petra Hampla.

Jsem zvědav, kolik diskutujících ji odsoudí jenom proto, že pochází z "dílny" IVK.

J. Gutvirth 22.6.2018 6:50

Problem mate s tim Havlem. Abyste ho nejak pochopil musite ho dehonestovat. No nevim, jak Vam to pomuze tribit myslenky. Zkuste ho priste vynechat. Autor textu musi umet take skrtat, že.

R. Chodovsky 22.6.2018 6:32

Re: "imperialistická" skupina?

Tohle je nejzávažnější výtka k článku? K myšlence, záměru, vyznění článku? Opravdu?

Kdysi se, u každé přehrávkové či jiné povolovací komise, dávala do textu taková vějička. Komise se spolehlivě chytila a tuto vějičku rozkázala vyškrtnout. Pak stačilo souhlasně pokyvovat a souhlasit. Ochotně to vyškrtnout, nebo...

... A co tam dát místo Pink Floyd, třeba Black Sabbath?

R. Langer 22.6.2018 6:23

Re: "imperialistická" skupina?

Všechny ty kapely byly přece imperialistické, soudruhu. Já si na to ještě vzpomínám. ;-)

J. Fridrich 22.6.2018 6:14

V Západní Evropě uchopili moc-vládu a kontrolu nad

V Západní Evropě uchopili moc-vládu a kontrolu nad sdělovacími médii pomatení a nebezpeční levicoví experimentátoři. Ale rodí se naděje na záchranu Evropy - americký president Donald Trump plní jeden za druhým všechny sliby, které dal americkým občanům a na základě kterých byl zvolen presidentem své země - a plnění těchto slibů vrací na Západ-nyní alespoň do USA ZDRAVÝ LIDSKÝ ROZUM.. V Evropě se také probouzí v Rakousku, Itálii, v Německu zatím Bavorák - německý ministr vnitra Horst Seehofer..

T. Kohout 22.6.2018 6:00

"imperialistická" skupina?

BTW - který "komunista" mluvil o Pink Floyd jako o imperialistické skupině? Jmenovitě, pls. Já žádného takového nepamatuji, ani Bilak ani Matula, ani Pavel Auersperg...