27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

ESEJ: Obrana liberální demokracie

Již nějakou dobu se v různých článcích a diskuzích na netu setkávám s hanlivým postojem k existenci liberální demokracie. Není mně tak úplně jasné, proč tomu tak je, neboť jako klasický liberál a zastánce svobody individua považuji spojení oněch dvou pojmů v jeden jediný za žádoucí a docela přesné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 1.9.2020 13:06

Já jsem přece uváděl, že název Občanská demokratická strana byl zvolen proto, aby se vyjádřila kontituita s OBČANSKÝM FÓREM. P&L si zase zvolila název Občanské hnutí.

M. Mařák 1.9.2020 13:22

Dle mých informací byla navržena také Občanská strana, ale Václav Klaus dal přednost tomu názvu, kde se pojem demokracie spojil s přívlastkem občan, nebo občan s přívlastkem demokracie, chcete-li, tedy pojmu přívlastkovému a nikoli bez přívlastků. Možná to tehdy ještě neměl v hlavě tak srovnané jak teď, což nevylučuji.

V. Petr 1.9.2020 10:42

Liberální demokracie je vláda ksindlu, který šikanuje a terorizuje řádné občany, již od mateřské školy!

Š. Hašek 1.9.2020 11:00

Formuloval bych to velice podobně!

L. Zemek 1.9.2020 10:26

„Liberální demokracie“, co to je ? Jako pojem to je stejný nonsens jako byla do roku 1989 tzv. „lidová demokracie“! Demokracie buď je, anebo není! Demokracie s jakýmkoli přívlastkem už pro určitou část společnosti přestává být demokracií. A současná „liberální demokracie“? To je pouze nepodařená demoverze skutečné demokracie.

M. Moravcová 1.9.2020 10:57

R^R^

V. Chrastina 1.9.2020 11:32

Ano, pane Zemku, demokracie s jakýmkoliv přívlastkem je nosens. Tečka!!

R. Gramblička 1.9.2020 13:02

Potíž je v tom, co si kdo pod demokracii představuje. Když se začnete ptát lidí na ulici, zjistíte, že každý má trošku jinou představu, mnozí tu představu mají idealizovanou a mnozí též do pojmu demokracie zahrnují i aspekty, které s ní přímo nesouvisí, ale mohou z ní plynout jako její možné důsledky (sociální solidarita, vstřícnost k menšinám, atd)

Demokracie jako taková je pouze systém vlády. Když si většina odhlasuje holokaust pro menšinu, je to stejně demokratické, jako její ochrana. To jen dnešní, dlouholetou propagandou vychovaní lidé si na ní nabalují kopu vznešených věcí

Tož tak

J. Ptáček 1.9.2020 10:26

Kromě liberální demokracie znám jenom socialistickou demokracii, jinou neznám. Co to je, je mně dodnes záhadou. Tak se raději držím "definice" Benjamina Franklina:

"Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři."

"Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítne hlasovat."

V. Braun 1.9.2020 12:42

No vida - dobrá alternativní definice liberální demokracie popsaná formou zkratky o vlcích a jehněti - rozhoduje většina, ale jsou zde jistá nepřekročitelná individuální práva. Docela to souzní s definicí v článku pana Mařáka.

I. Schlägel 1.9.2020 13:35

Práva jsou funkční, pokud jsou vymahatelná. Neozbrojené jehně je nemá, protože si je není schopno ani ubránit, ani vymoci. V kolektivu s vlky pouze s pomocí vlastní zbraně.

V. Braun 1.9.2020 13:44

A v lidském kolektivu žijícím v demokratickém právním státě pomocí právních a dalších legálních nástrojů.

J. Macků 1.9.2020 10:20

Demokracie buď je, nebo není, nemá zapotřebí žádný přívlastek. Pokud existuje přívlastek, je zcela jisté, že demokracie je pokřivená, čili není. Liberalismu se zmocnily socialisté a používají ho ve smyslu, který se svobodou nemá nic společného. Stejně, jako dříve dosáhli socané toho, že fašismus je prohlašován za pravicové hnutí. Přitom národní socialismus vznikl ze socialismu, má všechny jeho rysy a s pravicí nemá ideově nic společného.

I. Schlägel 1.9.2020 11:33

Malá oprava, fašismus není národní socialismus. Nicméně nacismus i fašismus jednoznačně jsou levicové ideologie. Splňují všechny znaky a mají téměř totožné metody jako ostatní levicové ideologie.

R. Langer 1.9.2020 13:06

Fašismus = korporátní socialismus.

V. Pavelka 1.9.2020 9:51

Německé Adf , je vládnoucím uskupením stran, dehonestován život po všech možných stránkách a přístup do veřejnoprávních médiím tak jako ve všech liberállevicových evropských uskupeníEU!

J. Nevrkla 1.9.2020 9:37

Pojem lidová demokracie zní také hezky, realita byla truchliva. Liberální demokracie dopadá úplně stejně, bez ohledu na hezké floskule.

R. Langer 1.9.2020 9:50

Správná připomínka...

Š. Hašek 1.9.2020 11:00

Tak nějak.

M. Mařák 1.9.2020 9:35

Nemám bohužel moc času, takže krátce. Nejde mně o historický elaborát pojmu liberalismus v různých dobách a státech, ale o vymezení pojmu liberální demokracie, což jsem podle mne udělal jasně a srozumitelně i za pomoci klasika rakouské liberální ekonomické školy. No a o pochopení podstaty dle mne zbytečné kritiky tohoto pojmu bez jeho definování, jak to praktikuje například IVK. Osobně mám pocit, že je pojem některými politiky zneužíván, to nepopírám, ale podstata onoho pojmu mně připadá politický žádoucí a správná.

Na věcné a k meritu věci se vyjadřují argumenty se pokusím reagovat navečer.

F. Navrátil 1.9.2020 9:26

Pokud autor ctí EU, která je postavena na dirigismu, regulacích a dotacích, a současně se ztotožňuje s liberální demokracií, pak je něco špatně. Leda snad, že by ta liberální demokracie nebyla zas až tak liberální a demokratická.

R. Langer 1.9.2020 9:52

Jakákoliv demokracie s přívlastkem bývá od základu VADNÁ, to se už myslím v dějinách dostatečně prokázalo... ;-)

Š. Hašek 1.9.2020 11:03

Asi tak.

A vzhledem k tomu, že ze všech těch běžících variant demokracií na tom světě nějaký mudroprd vybere/přikáže jen tu jednu "správnou", tak bych velice zvýšil ostražitost!

V. Chrastina 1.9.2020 11:43

Správně říkáte, pane Navrátile, odkud vítr vane. O panu Mařákovi se dobře ví, nakolik je zpřízněn s EU. To je ten pravý důvod, proč brání tu prožluklou liberální demokracii. Tož tak!!

J. Lambert 1.9.2020 8:42

Mily pane Maraku, Vas vyklad liberalni demokracie se mi vzhledem k Vasemu fanatickemu priklonu k EU a jejimu centralistickemu dirigismu jevi jako absolutni protimluv.

F. De Winter 1.9.2020 8:59

R^

J. Flekal 1.9.2020 8:24

Demokracie je vládou většiny, liberální demokracie je vládou menšin. Anebo jinak řečeno: v demokracii je vůdčím principem svoboda, v liberální demokracii rovnost.

Ne všude a ne vždy platí totéž. Exkurz je poplatný 20. století

Být liberální ve Francii znamená ocitnout se extrémně napravo. Být liberální v Americe znamená být nalevo. Liberální v Británii znamená centristickou politiku, lehce doleva, levý střed.“ ech)

Anglo- americký liberalismus, na rozdíl od svého kontinentálního protějšku, přežil nástup demokracie mas před sto lety díky odvážné a riskantní taktice. Rozdělil se na dva proudy – a každá polovina pronikla do konkurenční politické strany. S ekonomickým Liberalismem se ztotožnili Konzervativci (v Británii) a Republikáni ( v USA).Naopak sociální Liberalismus se stal na jedné straně spojencem Labouristické strany, tj. socialistické skupiny, a na druhé straně amerických Demokratů, kteří o generaci dřív byli stranou zastánců otroctví.

Dalo by se říci, co země to jiný názor na pojem Liberalismus. Problém si žádá vysvětlení.

Pravicový liberál pokládá expandující byrokratický stát za hrozbu pro obecná lidská práva a svobody, zatímco sociální – levicový ho pokládá za nástroj rozšiřování těchto práv a svobod . S kolapsem socialismu ve východní Evropě by se dalo očekávat , že dojde k úpadku kolektivistického - levicového liberalismu. A takový bude pravděpodobně dlouhodobý účinek. Nicméně v současnosti se těší rostoucí popularitě. Evropa zdiskreditovala tradiční marxistické či „ ekonomické“ argumenty ve prospěch socialismu a zanechala rozsáhlé zbytky etatistického (zdůrazňování aktivních zásahů státu do života společnosti) a kolektivistického cítění, které hledá své nové zdůvodnění.

S. Kramlik 1.9.2020 8:34

Flekal má lepší přehled něž Mařák R^ slušná diskuseR^ se

J. Flekal 1.9.2020 11:57

Děkuji za uznání, jako vyučený elektrikář to tak chápu a jak vidím nejsem sám.:-)

R. Langer 1.9.2020 9:53

Výborný rozbor! R^